Jesper Hansen (Tinkoff-Saxo) w pięknym stylu wygrał trzeci etap wyścigu Tour of Norway! W końcówce atakować próbował Jan Hirt (CCC Sprandi Polkowice).

Za kolarzami ścigającymi się w Norwegii bardzo ciężki etap do Rjukan. W sumie zawodnicy musieli pokonać blisko 190 kilometrów, a niespełna 30 kilometrów przed kreską, kończył się ciężki podjazd.

To własnie na tym wzniesieniu z peletonu oderwał się Duńczyk Jesper Hansen. Młody kolarz do przodu wyrwał wraz z Davidem Lopezem (Sky Team). Zawodnik Tinkoff-Saxo zgubił Hiszpana przed śnieżnym szczytem i samotnie ruszył w kierunku linii mety.

W kontratakach angażowali się m.in Jan Hirt (CCC Sprandi Polkowice), Ivan Santaromita (Orica GreenEdge), Gustav Larsson (IAM Cycling) i Edvald Boasson Hagen (MTN-Qhubeka), ale żaden z nich nie był w stanie dojechać do prowadzącego. Czech z polskiej grupy niestety osłabł.

Hansen jako pierwszy zameldował się na mecie. Drugi ze stratą blisko 40 sekund był Boasson Hagen, a trzeci Ivan Santaromita stracił ponad 1 minutę. W klasyfikacji generalnej – Davide Rebellin (CCC Sprandi Polkowice) zajmuje osiemnaste miejsce.

Wyniki:

1 62 HANSEN Jesper Tinkoff – Saxo DEN 04h46’30” 10”
2 11 BOASSON HAGEN Edvald MTN-Qhubeka NOR 04h47’08” 38” 6”
3 56 SANTAROMITA Ivan Orica Greenedge ITA 04h47’35” 01’05” 4”
4 24 LOPEZ GARCIA David Team Sky ESP 04h47’35” ”
5 206 VANGSTAD Andreas Team Sparebanken Sør NOR 04h47’35” ”
6 94 LARSSON Gustav CULT Energy Pro Cycling SWE 04h47’35” ”
7 161 EIKING Odd Christian Team Joker NOR 04h48’00” 01’30”
8 42 DE BIE Sean Lotto Soudal BEL 04h48’00” ”
9 164 LAENGEN Vegard Stake Team Joker NOR 04h48’00” ”
10 1 KRISTOFF Alexander Team Katusha NOR 04h48’00” ”
11 162 NILSEN HOEM Bjørn Tore Team Joker NOR 04h48’00” ”
12 21 NORDHAUG Lars Petter Team Sky NOR 04h48’00” ”
13 65 SÖRENSEN Chris Anker Tinkoff – Saxo DEN 04h48’00” ”
14 73 MADRAZO RUIZ Angel Caja Rural – Seguros RGA ESP 04h48’00” ”
15 96 WEGMANN Fabian CULT Energy Pro Cycling GER 04h48’00” ”
16 91 GERDEMANN Linus CULT Energy Pro Cycling GER 04h48’00” ”
17 156 WETTERHALL Alexander Team Tre Berg-Bianchi SWE 04h48’00” ”
18 92 GULDHAMMER Rasmus CULT Energy Pro Cycling DEN 04h48’00” ”
19 14 PAUWELS Serge MTN-Qhubeka BEL 04h48’00” ”
20 173 GALTA Frederik Team Coop-Øster Hus NOR 04h48’00” ”
21 134 MINNAARD Marco Wanty – Groupe Gobert NED 04h48’00” ”
22 125 SPRENGERS Thomas Topsport Vlaanderen – Baloise BEL 04h48’00” ”
23 85 REBELLIN Davide CCC Sprandi Polkowice ITA 04h48’00” ”
24 31 JUNGELS Bob Trek Factory Team LUX 04h48’00” ”
25 86 SHUMACHER Stefan CCC Sprandi Polkowice GER 04h48’00” ”
26 55 KEUKELEIRE Jens Orica Greenedge BEL 04h48’00” ”
27 83 HIRT Jan CCC Sprandi Polkowice CZE 04h48’00” ”
28 176 JENSEN August Team Coop-Øster Hus NOR 04h48’00” ”
29 104 NED19870815 KREDER Michel Roompot Oranje Peloton NED 04h48’00” ”
30 2 BYSTROM Sven Erik Team Katusha NOR 04h48’00” ”
31 132 DE GREEF Francis Wanty – Groupe Gobert BEL 04h48’00” ”
32 72 BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA Pello Caja Rural – Seguros RGA ESP 04h48’00” ”
33 195 WILMANN Frederik Team Ringeriks – Kraft NOR 04h48’00” ”
34 76 VILELA Ricardo Caja Rural – Seguros RGA POR 04h48’00” ”
35 204 HAGEN Carl Fredrik Team Sparebanken Sør NOR 04h48’06” 01’36”
36 152 ERIKSSON Lucas Team Tre Berg-Bianchi SWE 04h48’06” ”
37 35 SCHLECK Franck Trek Factory Team LUX 04h48’06” ”
38 74 MOLINA Antonio Caja Rural – Seguros RGA ESP 04h48’06” ”
39 166 SKAARSETH Anders Team Joker NOR 04h48’06” ”
40 93 HNIK Karel CULT Energy Pro Cycling CZE 04h48’06” ”
41 6 SILIN Egor Team Katusha RUS 04h48’06” ”
42 4 HALLER Marco Team Katusha AUT 04h48’28” 01’58”
43 71 GRIJALBA Fernando Caja Rural – Seguros RGA ESP 04h48’38” 02’08”
44 63 PETROV Evgeny Tinkoff – Saxo RUS 04h51’16” 04’46”
45 181 AUSTEVOLL Ole Andre Team FixIT.no NOR 04h51’34” 05’04”
46 75 TXURRUKA Amets Caja Rural – Seguros RGA ESP 04h51’34” ”
47 106 VAN EMPEL Etienne Roompot Oranje Peloton NED 04h52’29” 05’59”
48 121 DE KETELE Kenny Topsport Vlaanderen – Baloise BEL 04h52’38” 06’08”
49 144 HERBÆK GRØN Martin Riwal Platform C.T. DEN 04h52’38” ”
50 102 HOOGERLAND Johnny Roompot Oranje Peloton NED 04h53’59” 07’29”
51 61 BRUTT Pavel Tinkoff – Saxo RUS 04h54’15” 07’45”
52 155 MAGNUSSON Kim Team Tre Berg-Bianchi SWE 04h55’07” 08’37”
53 52 DOCKER Mitch Orica Greenedge AUS 04h55’07” ”
54 126 VANOVERBERGHE Arthur Topsport Vlaanderen – Baloise BEL 04h55’07” ”
55 201 AASVOLD Kristian Team Sparebanken Sør NOR 04h55’07” ”
56 165 LUNKE Sindre Skjostad Team Joker NOR 04h55’07” ” 5”
57 133 EIJSSEN Yannick Wanty – Groupe Gobert BEL 04h55’07” ”
58 95 REIHS Michael CULT Energy Pro Cycling DEN 04h55’07” ”
59 54 HAYMAN Mathew Orica Greenedge AUS 04h55’07” ”
60 45 VAN DER SANDE Tosh Lotto Soudal NED 04h55’07” ”
61 194 LUKKEDAL Øyvind Team Ringeriks – Kraft NOR 04h57’28” 10’58”
62 81 BROZYNA Piotr CCC Sprandi Polkowice POL 04h57’28” ”
63 151 BALCK Sebastian Team Tre Berg-Bianchi SWE 04h57’51” 11’21”
64 154 HOOG Gustav Team Tre Berg-Bianchi SWE 04h57’51” ”
65 196 WORMSEN Kristoffer Sommer Team Ringeriks – Kraft NOR 04h58’14” 11’44”
66 101 HONIG Reinier Roompot Oranje Peloton NED 04h58’14” ”
67 15 THOMSON Jay MTN-Qhubeka RSA 04h58’42” 12’12”
68 124 SALOMEIN Jarl Topsport Vlaanderen – Baloise BEL 04h58’42” ”
69 44 VALLEE Boris Lotto Soudal BEL 04h58’42” ”
70 175 HOELGAARD Markus Team Coop-Øster Hus NOR 04h58’42” ”
71 16 VENTER Jaco MTN-Qhubeka RSA 04h58’42” ”
72 184 HAFSAS Marius Team FixIT.no NOR 04h58’42” ”
73 23 FENN Andrew Team Sky GBR 04h58’42” ”
74 84 KUREK Adrian CCC Sprandi Polkowice POL 04h58’42” ”
75 193 KØRNER Max Emil Team Ringeriks – Kraft NOR 04h58’42” ”
76 43 LIGHART Pim Lotto Soudal NED 04h58’42” ”
77 163 GROENDAHL JANSEN Amund Team Joker NOR 04h58’42” ”
78 46 VANENDERT Dennis Lotto Soudal BEL 04h58’42” ”
79 145 MYGIND Rasmus Riwal Platform C.T. DEN 04h58’42” ”
80 5 KOZONTCHUK Dmitry Team Katusha RUS 04h58’42” ”
81 3 GUARNIERI Jacopo Team Katusha ITA 04h58’42” ”
82 33 POPOVYCH Yaroslav Trek Factory Team UKR 04h58’42” ”
83 192 KLEIVEN Njal Eivind Team Ringeriks – Kraft NOR 04h59’22” 12’52”
84 51 BLYTHE Adam Orica Greenedge GBR 05h02’02” 15’32”
85 25 SUTTON Christopher Team Sky AUS 05h02’03” 15’33”
86 113 GLASSPOOL James Team Novo Nordisk AUS 05h02’03” ”
87 53 EWAN Caleb Orica Greenedge AUS 05h02’03” ”
88 191 FORFANG Ole Team Ringeriks – Kraft NOR 05h02’03” ” 3”
89 34 RAST Grégory Trek Factory Team SUI 05h02’03” ”
90 32 MOLLEMA Bauke Trek Factory Team NED 05h02’03” ”
91 122 HELVEN Sander BEL19900530 Topsport Vlaanderen – Baloise BEL 05h02’03” ”
92 172 LANDA Oscar NOR19930815 Team Coop-Øster Hus NOR 05h02’03” ”
93 202 BUGGE Vegard Robinson Team Sparebanken Sør NOR 05h02’03” ”
94 116 WILLIAMS Christopher AUS19811110 Team Novo Nordisk AUS 05h03’19” 16’49”
95 41 BREEN Vegard Lotto Soudal NOR 05h03’19” ”
96 174 HAGEN Krister Team Coop-Øster Hus NOR 05h03’19” ”
97 153 FAGLUM KARLSSON Marcus SWE19940720 Team Tre Berg-Bianchi SWE 05h03’19” ” 2”
98 203 ERLAND Andreas Team Sparebanken Sør NOR 05h03’19” ”
99 105 LOOIJ André Roompot Oranje Peloton NED 05h03’19” ”
100 171 HAUSKEN JACOBSEN Tormod Team Coop-Øster Hus NOR 05h03’19” ”
101 143 BROCHNER Nicolai Riwal Platform C.T. DEN 05h03’19” ”
102 103 KERKHOF Tim Roompot Oranje Peloton NED 05h03’19” ”
103 115 VERSCHOOR Martijn Team Novo Nordisk NED 05h03’19” ”
104 146 OLLEGAARD Morten Riwal Platform C.T. DEN 05h03’19” ”
105 205 MØRLAND Morten Team Sparebanken Sør NOR 05h03’19” ”
106 111 CLANCY Stephen Team Novo Nordisk IRL 05h03’19” ”
107 141 AISTRUP Nikola Riwal Platform C.T. DEN 05h03’19” ”
108 123 JACOBS Pieter Topsport Vlaanderen – Baloise BEL 05h03’19” ”
109 114 LEFRANCOIS Nicolas Team Novo Nordisk FRA 05h03’19” ”
110 142 BAEKHOJ HALVORSEN Emil Riwal Platform C.T. DEN 05h03’19” ”
111 82 CERNY Josef CCC Sprandi Polkowice CZE 05h03’19” ”
112 183 GJØLBERG Adrian Team FixIT.no NOR 05h03’19” ” 2”
113 12 DOUGALL Nick MTN-Qhubeka RSA 05h03’19” ”
114 13 JIM Songezo MTN-Qhubeka RSA 05h03’19” ”
115 135 SEYNAEVE Lander Wanty – Groupe Gobert BEL 05h03’19” ”
116 66 TRUSOV Nikolay Tinkoff – Saxo RUS 05h06’54” 20’24”
117 64 SAGAN Juraj Tinkoff – Saxo SVK 05h06’54” ”
118 186 REGE Even Team FixIT.no NOR 05h07’54” 21’24”
119 182 EIDSHEIM Fillip Team FixIT.no NOR 05h07’54” ”
120 112 DE KEIJZER Gérd Team Novo Nordisk NED 05h08’54” 22’24”
121 36 STEEGMANS Gert Trek Factory Team BEL 05h08’54” ”
122 22 EARLE Nathan Team Sky AUS 05h11’47” 25’17”

Klasyfikacja generalna:
1 62 HANSEN Jesper Tinkoff – Saxo DEN 14h33’58”
2 11 BOASSON HAGEN Edvald MTN-Qhubeka NOR 14h34’36” 38”
3 94 LARSSON Gustav CULT Energy Pro Cycling SWE 14h35’13” 01’15”
4 24 LOPEZ GARCIA David Team Sky ESP 14h35’13” ”
5 206 VANGSTAD Andreas Team Sparebanken Sør NOR 14h35’13” ”
6 1 KRISTOFF Alexander Team Katusha NOR 14h35’18” 01’20”
7 56 SANTAROMITA Ivan Orica Greenedge ITA 14h35’22” 01’24”
8 164 LAENGEN Vegard Stake Team Joker NOR 14h35’32” 01’34”
9 73 MADRAZO RUIZ Angel Caja Rural – Seguros RGA ESP 14h35’32” ”
10 96 WEGMANN Fabian CULT Energy Pro Cycling GER 14h35’38” 01’40”
11 92 GULDHAMMER Rasmus CULT Energy Pro Cycling DEN 14h35’38” ”
12 91 GERDEMANN Linus CULT Energy Pro Cycling GER 14h35’38” ”
13 21 NORDHAUG Lars Petter Team Sky NOR 14h35’38” ”
14 72 BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA Pello Caja Rural – Seguros RGA ESP 14h35’38” ”
15 173 GALTA Frederik Team Coop-Øster Hus NOR 14h35’38” ”
16 176 JENSEN August Team Coop-Øster Hus NOR 14h35’38” ”
17 14 PAUWELS Serge MTN-Qhubeka BEL 14h35’38” ”
18 85 REBELLIN Davide CCC Sprandi Polkowice ITA 14h35’38” ”
19 76 VILELA Ricardo Caja Rural – Seguros RGA POR 14h35’38” ”
20 65 SÖRENSEN Chris Anker Tinkoff – Saxo DEN 14h35’38” ”
21 86 SHUMACHER Stefan CCC Sprandi Polkowice GER 14h35’38” ”
22 31 JUNGELS Bob Trek Factory Team LUX 14h35’38” ”
23 125 SPRENGERS Thomas Topsport Vlaanderen – Baloise BEL 14h35’38” ”
24 55 KEUKELEIRE Jens Orica Greenedge BEL 14h35’38” ”
25 166 SKAARSETH Anders Team Joker NOR 14h35’41” 01’43”
26 93 HNIK Karel CULT Energy Pro Cycling CZE 14h35’44” 01’46”
27 204 HAGEN Carl Fredrik Team Sparebanken Sør NOR 14h35’44” ”
28 161 EIKING Odd Christian Team Joker NOR 14h35’48” 01’50”
29 104 KREDER Michel Roompot Oranje Peloton NED 14h35’51” 01’53”
30 156 WETTERHALL Alexander Team Tre Berg-Bianchi SWE 14h35’51” ”
31 2 BYSTROM Sven Erik Team Katusha NOR 14h35’51” ”
32 162 NILSEN HOEM Bjørn Tore Team Joker NOR 14h35’51” ”
33 134 MINNAARD Marco Wanty – Groupe Gobert NED 14h35’51” ”
34 132 DE GREEF Francis Wanty – Groupe Gobert BEL 14h35’51” ”
35 195 WILMANN Frederik Team Ringeriks – Kraft NOR 14h35’51” ”
36 152 ERIKSSON Lucas Team Tre Berg-Bianchi SWE 14h35’57” 01’59”
37 35 SCHLECK Franck Trek Factory Team LUX 14h35’57” ”
38 71 GRIJALBA Fernando Caja Rural – Seguros RGA ESP 14h36’29” 02’31”
39 42 DE BIE Sean Lotto Soudal BEL 14h36’45” 02’47”
40 83 HIRT Jan CCC Sprandi Polkowice CZE 14h36’55” 02’57”
41 4 HALLER Marco Team Katusha AUT 14h37’15” 03’17”
42 74 MOLINA Antonio Caja Rural – Seguros RGA ESP 14h38’02” 04’04”
43 75 TXURRUKA Amets Caja Rural – Seguros RGA ESP 14h39’12” 05’14”
44 106 VAN EMPEL Etienne Roompot Oranje Peloton NED 14h40’20” 06’22”
45 181 AUSTEVOLL Ole Andre Team FixIT.no NOR 14h40’24” 06’26”
46 121 DE KETELE Kenny Topsport Vlaanderen – Baloise BEL 14h40’47” 06’49”
47 61 BRUTT Pavel Tinkoff – Saxo RUS 14h41’53” 07’55”
48 63 PETROV Evgeny Tinkoff – Saxo RUS 14h42’14” 08’16”
49 102 HOOGERLAND Johnny Roompot Oranje Peloton NED 14h42’26” 08’28”
50 45 VAN DER SANDE Tosh Lotto Soudal NED 14h42’45” 08’47”
51 133 BEL19890626 EIJSSEN Yannick Wanty – Groupe Gobert BEL 14h42’45” ”
52 165 NOR19930417 LUNKE Sindre Skjostad Team Joker NOR 14h42’53” 08’55”
53 126 VANOVERBERGHE Arthur Topsport Vlaanderen – Baloise BEL 14h42’58” 09’00”
54 201 AASVOLD Kristian Team Sparebanken Sør NOR 14h42’58” ”
55 95 REIHS Michael CULT Energy Pro Cycling DEN 14h42’58” ”
56 54 HAYMAN Mathew Orica Greenedge AUS 14h42’58” ”
57 155 MAGNUSSON Kim Team Tre Berg-Bianchi SWE 14h43’30” 09’32”
58 101 HONIG Reinier Roompot Oranje Peloton NED 14h45’52” 11’54”
59 194 LUKKEDAL Øyvind Team Ringeriks – Kraft NOR 14h45’53” 11’55”
60 81 BROZYNA Piotr CCC Sprandi Polkowice POL 14h45’55” 11’57”
61 23 FENN Andrew Team Sky GBR 14h46’16” 12’18”
62 175 HOELGAARD Markus Team Coop-Øster Hus NOR 14h46’20” 12’22”
63 46 VANENDERT Dennis Lotto Soudal BEL 14h46’20” ”
64 44 VALLEE Boris Lotto Soudal BEL 14h46’20” ”
65 144 HERBÆK GRØN Martin Riwal Platform C.T. DEN 14h46’29” 12’31”
66 43 LIGHART Pim Lotto Soudal NED 14h46’30” 12’32”
67 84 KUREK Adrian CCC Sprandi Polkowice POL 14h46’33” 12’35”
68 124 SALOMEIN Jarl Topsport Vlaanderen – Baloise BEL 14h46’59” 13’01”
69 196 WORMSEN Kristoffer Sommer Team Ringeriks – Kraft NOR 14h47’04” 13’06”
70 145 MYGIND Rasmus Riwal Platform C.T. DEN 14h47’09” 13’11”
71 163 GROENDAHL JANSEN Amund Team Joker NOR 14h47’19” 13’21”
72 33 POPOVYCH Yaroslav Trek Factory Team UKR 14h47’39” 13’41”
73 151 BALCK Sebastian Team Tre Berg-Bianchi SWE 14h47’44” 13’46”
74 192 KLEIVEN Njal Eivind Team Ringeriks – Kraft NOR 14h48’12” 14’14”
75 52 DOCKER Mitch Orica Greenedge AUS 14h48’28” 14’30”
76 15 THOMSON Jay MTN-Qhubeka RSA 14h48’38” 14’40”
77 184 HAFSAS Marius Team FixIT.no NOR 14h48’38” ”
78 53 EWAN Caleb Orica Greenedge AUS 14h49’29” 15’31”
79 172 LANDA Oscar Team Coop-Øster Hus NOR 14h49’36” 15’38”
80 122 HELVEN Sander Topsport Vlaanderen – Baloise BEL 14h49’54” 15’56”
81 32 MOLLEMA Bauke Trek Factory Team NED 14h49’54” ”
82 3 GUARNIERI Jacopo Team Katusha ITA 14h50’14” 16’16”
83 25 SUTTON Christopher Team Sky AUS 14h50’44” 16’46”
84 34 RAST Grégory Trek Factory Team SUI 14h50’48” 16’50”
85 143 BROCHNER Nicolai Riwal Platform C.T. DEN 14h50’57” 16’59”
86 103 KERKHOF Tim Roompot Oranje Peloton NED 14h51’10” 17’12”
87 41 BREEN Vegard Lotto Soudal NOR 14h51’10” ”
88 105 LOOIJ André Roompot Oranje Peloton NED 14h51’46” 17’48”
89 82 CERNY Josef CCC Sprandi Polkowice CZE 14h51’46” ”
90 6 SILIN Egor Team Katusha RUS 14h51’52” 17’54”
91 203 ERLAND Andreas Team Sparebanken Sør NOR 14h52’09” 18’11”
92 174 HAGEN Krister Team Coop-Øster Hus NOR 14h52’09” ”
93 202 BUGGE Vegard Robinson Team Sparebanken Sør NOR 14h52’20” 18’22”
94 16 VENTER Jaco MTN-Qhubeka RSA 14h52’27” 18’29”
95 153 FAGLUM KARLSSON Marcus Team Tre Berg-Bianchi SWE 14h53’13” 19’15”
96 183 GJØLBERG Adrian Team FixIT.no NOR 14h53’13” ”
97 146 OLLEGAARD Morten Riwal Platform C.T. DEN 14h53’15” 19’17”
98 142 BAEKHOJ HALVORSEN Emil Riwal Platform C.T. DEN 14h53’15” ”
99 135 SEYNAEVE Lander Wanty – Groupe Gobert BEL 14h53’15” ”
100 191 FORFANG Ole Team Ringeriks – Kraft NOR 14h53’32” 19’34”
101 123 JACOBS Pieter Topsport Vlaanderen – Baloise BEL 14h54’10” 20’12”
102 51 BLYTHE Adam Orica Greenedge GBR 14h54’19” 20’21”
103 193 KØRNER Max Emil Team Ringeriks – Kraft NOR 14h54’26” 20’28”
104 66 TRUSOV Nikolay Tinkoff – Saxo RUS 14h54’32” 20’34”
105 154 HOOG Gustav Team Tre Berg-Bianchi SWE 14h54’41” 20’43”
106 113 GLASSPOOL James Team Novo Nordisk AUS 14h55’54” 21’56”
107 12 DOUGALL Nick MTN-Qhubeka RSA 14h57’09” 23’11”
108 171 HAUSKEN JACOBSEN Tormod Team Coop-Øster Hus NOR 14h57’10” 23’12”
109 36 STEEGMANS Gert Trek Factory Team BEL 14h57’39” 23’41”
110 64 SAGAN Juraj Tinkoff – Saxo SVK 14h59’00” 25’02”
111 141 AISTRUP Nikola Riwal Platform C.T. DEN 14h59’06” 25’08”
112 205 MØRLAND Morten Team Sparebanken Sør NOR 14h59’07” 25’09”
113 115 VERSCHOOR Martijn Team Novo Nordisk NED 15h00’09” 26’11”
114 186 REGE Even Team FixIT.no NOR 15h01’51” 27’53”
115 111 CLANCY Stephen Team Novo Nordisk IRL 15h02’01” 28’03”
116 13 JIM Songezo MTN-Qhubeka RSA 15h02’01” ”
117 5 KOZONTCHUK Dmitry Team Katusha RUS 15h02’28” 28’30”
118 116 WILLIAMS Christopher Team Novo Nordisk AUS 15h04’04” 30’06”
119 114 LEFRANCOIS Nicolas Team Novo Nordisk FRA 15h04’04” ”
120 182 EIDSHEIM Fillip Team FixIT.no NOR 15h05’07” 31’09”
121 22 EARLE Nathan Team Sky AUS 15h12’40” 38’42”
122 112 DE KEIJZER Gérd Team Novo Nordisk NED 15h23’50” 49’52”