Bryan Coquard (Europcar) wygrał pierwszy etap wyścigu Cztery Dni Dunkierki.

61. edycję 4 Jours de Dunkerque rozpoczynał niespełna 178 kilometrowy etap z Dunkerque do Orchies. Na trasie mieliśmy trzy górskie premie, ale główne trudności miały nadejść w drugiej części etapu. Tam na kolarzy czekało siedem brukowanych sektorów.

dunkierka 1 etapPierwszą ucieczkę zawiązali: Ivar Slik (Team Roompot Oranje Peloton), Preben Van Hecke (Topsport Vlaanderen – Baloise) i Arnaud Gerard (Bretagne – Séché Environnement). Trójka została doścignięta przez peleton na około 60 kilometrów przed metą. Sporo zamieszania powodował mocno wiejący wiatr.

Na drugim sektorze bruku z pierwszej grupy zaatakowali: Damien Gaudin (AG2R La Mondiale), Edward Theuns (Topsport Vlaanderen – Baloise) i Ignatas Konovalovas (Team Marseille 13 KTM). 26 kilometrów przed metą dojechała do nich czwórka: Bryan Coquard i Antoine Duchesne (obaj Europcar), Adrien Petit (Cofidis) i Bjorn Thurau (Bora-Argon 18). W grupce pościgowej prym wiodła ekipa FDJ.

Ostateczny atak na ponad kilometr przed metą przeprowadzili: Konovalovas, Theuns i Coquard. Najwięcej sił zachował Bryan Coquard (Europcar), który pokonał Edwarda Theunsa (Topsport). Trzeci był Ignatas Konovalovas (Team Marseille 13 KTM).

Wyniki pierwszego etapu:

1    Bryan COQUARD    TEAM EUROPCAR    4:16:34
2    Edward THEUNS    TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE    0:00:00
3    Ignatas KONOVALOVAS    TEAM MARSEILLE 13 KTM    0:00:04
4    Damien GAUDIN    AG2R LA MONDIALE    0:00:13
5    Bjorn THURAU    BORA-ARGON 18    0:00:13
6    Pieter VANSPEYBROUCK    TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE    0:00:26
7    Tim DECLERCQ    TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE    0:00:26
8    Alo JAKIN    AUBER 93    0:00:26
9    Steve CHAINEL    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:00:26
10    Mads PEDERSEN    CULT ENERGY PRO CYCLING    0:00:26
11    Alexandre BLAIN    TEAM MARSEILLE 13 KTM    0:00:26
12    Frederik BACKAERT    WANTY – GROUPE GOBERT    0:00:26
13    Laurent PICHON    FDJ    0:00:26
14    Pierrick FEDRIGO    BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT    0:00:26
15    Antoine DUCHESNE    TEAM EUROPCAR    0:00:26
16    Ralf MATZKA    BORA-ARGON 18    0:00:37
17    Yauheni HUTAROVICH    BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT    0:00:37
18    Arnaud GERARD    BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT    0:00:46
19    Florian VACHON    BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT    0:00:46
20    Brice FEILLU    BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT    0:01:00
21    Stijn STEELS    TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE    0:01:04
22    Wesley KREDER    ROOMPOT ORANJE PELOTON    0:01:04
23    Michael VAN STAEYEN    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:01:04
24    Jimmy ENGOULVENT    TEAM EUROPCAR    0:01:04
25    José GONÇALVES    CAJA RURAL-SEGUROS RGA    0:01:13
26    Sébastien MINARD    AG2R LA MONDIALE    0:01:13
27    Baptiste PLANCKAERT    ROUBAIX LILLE METROPOLE    0:01:13
28    Christoph PFINGSTEN    BORA-ARGON 18    0:02:01
29    Benjamin GIRAUD    TEAM MARSEILLE 13 KTM    0:02:07
30    Julien EL FARES    TEAM MARSEILLE 13 KTM    0:02:07
31    Jimmy TURGIS    ROUBAIX LILLE METROPOLE    0:02:07
32    Clément VENTURINI    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:02:07
33    Angel MADRAZO RUIZ    CAJA RURAL-SEGUROS RGA    0:02:19
34    Miguel Angel RUBIANO CHAVEZ    COLOMBIA    0:02:20
35    Rudy MOLARD    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:02:20
36    Roy JANS    WANTY – GROUPE GOBERT    0:02:20
37    Fabien CANAL    EQUIPE CYCLISTE DE L ARMEE DE TERRE    0:02:20
38    Tim KERKHOF    ROOMPOT ORANJE PELOTON    0:02:20
39    Omar FRAILE MATARRANZA    CAJA RURAL-SEGUROS RGA    0:02:20
40    Evaldas SISKEVICIUS    TEAM MARSEILLE 13 KTM    0:02:20
41    Thomas VOECKLER    TEAM EUROPCAR    0:02:20
42    Gert JOEAAR    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:02:20
43    Michel KREDER    ROOMPOT ORANJE PELOTON    0:02:20
44    Kenneth VAN BILSEN    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:02:20
45    Steven TRONET    AUBER 93    0:02:20
46    Amaury CAPIOT    TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE    0:02:20
47    Benoit JARRIER    BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT    0:02:20
48    Raymond KREDER    ROOMPOT ORANJE PELOTON    0:02:20
49    Julien DUVAL    EQUIPE CYCLISTE DE L ARMEE DE TERRE    0:02:20
50    Maurits LAMMERTINK    ROOMPOT ORANJE PELOTON    0:02:20
51    Matthieu BOULO    BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT    0:02:20
52    Adrien PETIT    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:02:26
53    Preben VAN HECKE    TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE    0:02:30
54    Otto VERGAERDE    TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE    0:02:30
55    Cesare BENEDETTI    BORA-ARGON 18    0:02:30
56    Olivier LE GAC    FDJ    0:02:55
57    Gediminas BAGDONAS    AG2R LA MONDIALE    0:02:56
58    Phil BAUHAUS    BORA-ARGON 18    0:02:56
59    David MENUT    AUBER 93    0:02:20
60    David BOUCHER    FDJ    0:02:20
61    William BONNET    FDJ    0:03:17
62    Sébastien TURGOT    AG2R LA MONDIALE    0:04:05
63    Oliver NAESEN    TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE    0:08:36
64    Anthony GESLIN    FDJ    0:08:47
65    Michael REIHS    CULT ENERGY PRO CYCLING    0:08:47
66    Julien MORICE    TEAM EUROPCAR    0:08:47
67    Fabricio FERRARI BARCELO    CAJA RURAL-SEGUROS RGA    0:08:47
68    Yoann PAILLOT    TEAM MARSEILLE 13 KTM    0:08:47
69    Yohann GENE    TEAM EUROPCAR    0:09:31
70    Martin MORTENSEN    CULT ENERGY PRO CYCLING    0:10:22
71    Johan VAN SUMMEREN    AG2R LA MONDIALE    0:10:22
72    Luis MAS BONET    CAJA RURAL-SEGUROS RGA    0:10:22
73    Alexis GOUGEARD    AG2R LA MONDIALE    0:10:22
74    Marc SARREAU    FDJ    0:10:22
75    Leonardo Fabio DUQUE    COLOMBIA    0:10:22
76    Quentin PACHER    EQUIPE CYCLISTE DE L ARMEE DE TERRE    0:10:22
77    Jorge Camilo CASTIBLANCO CUBIDES    COLOMBIA    0:10:22
78    Rodolfo Andres TORRES AGUDELO    COLOMBIA    0:10:22
79    Danilo NAPOLITANO    WANTY – GROUPE GOBERT    0:10:22
80    Ivar SLIK    ROOMPOT ORANJE PELOTON    0:10:22
81    Dieter BOUVRY    ROUBAIX LILLE METROPOLE    0:11:00
82    Timothy DUPONT    ROUBAIX LILLE METROPOLE    0:11:00
83    Daniel SCHORN    BORA-ARGON 18    0:11:00
84    Michael SCHWARZMANN    BORA-ARGON 18    0:11:00
85    Jeremy LEVEAU    ROUBAIX LILLE METROPOLE    0:11:00
86    Jonas AHLSTRAND    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:11:00
87    Alexandre PICHOT    TEAM EUROPCAR    0:11:15
88    Kevin LEBRETON    EQUIPE CYCLISTE DE L ARMEE DE TERRE    0:11:15
89    Alexis BODIOT    EQUIPE CYCLISTE DE L ARMEE DE TERRE    0:11:15
90    Tim DE TROYER    WANTY – GROUPE GOBERT    0:11:15
91    Théo VIMPERE    AUBER 93    0:11:15
92    Reinier HONIG    ROOMPOT ORANJE PELOTON    0:11:15
93    Sébastien CHAVANEL    FDJ    0:11:15
94    Brayan Stiven RAMIREZ CHACON    COLOMBIA    0:11:15
95    Maxime RENAULT    AUBER 93    0:11:15
96    Clement SAINT MARTIN    TEAM MARSEILLE 13 KTM    0:11:15
97    Quentin JAUREGUI    AG2R LA MONDIALE    0:11:15
98    Julien ANTOMARCHI    ROUBAIX LILLE METROPOLE    0:12:05
99    Julien LOUBET    TEAM MARSEILLE 13 KTM    0:12:07
100    André LOOIJ    ROOMPOT ORANJE PELOTON    0:12:23
101    Jérôme BAUGNIES    WANTY – GROUPE GOBERT    0:17:06
102    Romain LE ROUX    EQUIPE CYCLISTE DE L ARMEE DE TERRE    0:17:19
103    Thomas DAMUSEAU    ROUBAIX LILLE METROPOLE    0:18:35
104    César BIHEL    AUBER 93    0:18:42
105    Walter Fernando PEDRAZA MORALES    COLOMBIA    0:18:42
106    Cayetano José SARMIENTO TUNARROSA    COLOMBIA    0:18:42
107    Rudy KOWALSKI    ROUBAIX LILLE METROPOLE    0:18:42
108    Maxime CAM    BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT    0:18:42
109    Heiner Rodrigo PARRA BUSTAMENTE    CAJA RURAL-SEGUROS RGA    0:18:42
110    Anthony MALDONADO    AUBER 93    0:18:42
111    Troels Ronning VINTHER    CULT ENERGY PRO CYCLING    0:18:42
112    Guillaume LEVARLET    AUBER 93    0:18:42
113    Jan BARTA    BORA-ARGON 18    0:18:42
114    Blel KADRI    AG2R LA MONDIALE    0:18:42
115    Fabio Andres DUARTE AREVALO    COLOMBIA    0:18:42
116    Boris DRON    WANTY – GROUPE GOBERT    0:18:42
117    Jan GHYSELINCK    WANTY – GROUPE GOBERT    0:18:42
118    Russell DOWNING    CULT ENERGY PRO CYCLING    0:18:42
119    Christian MAGER    CULT ENERGY PRO CYCLING    0:18:42
120    Benjamin THOMAS    EQUIPE CYCLISTE DE L ARMEE DE TERRE    0:19:20
Tom DEVRIENDT    WANTY – GROUPE GOBERT    Abandon
Fernando GRIJALBA    CAJA RURAL-SEGUROS RGA    Abandon
Benoît SINNER    EQUIPE CYCLISTE DE L ARMEE DE TERRE    Abandon
Vincent JEROME    TEAM EUROPCAR    Abandon

Klasyfikacja generalna po pierwszym etapie:

1    Bryan COQUARD    TEAM EUROPCAR    4:16:24
2    Edward THEUNS    TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE    0:00:04
3    Ignatas KONOVALOVAS    TEAM MARSEILLE 13 KTM    0:00:10
4    Damien GAUDIN    AG2R LA MONDIALE    0:00:23
5    Bjorn THURAU    BORA-ARGON 18    0:00:23
6    Pieter VANSPEYBROUCK    TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE    0:00:36
7    Tim DECLERCQ    TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE    0:00:36
8    Alo JAKIN    AUBER 93    0:00:36
9    Steve CHAINEL    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:00:36
10    Mads PEDERSEN    CULT ENERGY PRO CYCLING    0:00:36
11    Alexandre BLAIN    TEAM MARSEILLE 13 KTM    0:00:36
12    Frederik BACKAERT    WANTY – GROUPE GOBERT    0:00:36
13    Laurent PICHON    FDJ    0:00:36
14    Pierrick FEDRIGO    BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT    0:00:36
15    Antoine DUCHESNE    TEAM EUROPCAR    0:00:36
16    Ralf MATZKA    BORA-ARGON 18    0:00:47
17    Yauheni HUTAROVICH    BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT    0:00:47
18    Arnaud GERARD    BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT    0:00:50
19    Florian VACHON    BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT    0:00:56
20    Brice FEILLU    BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT    0:01:10
21    Stijn STEELS    TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE    0:01:14
22    Wesley KREDER    ROOMPOT ORANJE PELOTON    0:01:14
23    Michael VAN STAEYEN    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:01:14
24    Jimmy ENGOULVENT    TEAM EUROPCAR    0:01:14
25    José GONÇALVES    CAJA RURAL-SEGUROS RGA    0:01:23
26    Sébastien MINARD    AG2R LA MONDIALE    0:01:23
27    Baptiste PLANCKAERT    ROUBAIX LILLE METROPOLE    0:01:23
28    Christoph PFINGSTEN    BORA-ARGON 18    0:02:11
29    Benjamin GIRAUD    TEAM MARSEILLE 13 KTM    0:02:17
30    Julien EL FARES    TEAM MARSEILLE 13 KTM    0:02:17
31    Jimmy TURGIS    ROUBAIX LILLE METROPOLE    0:02:17
32    Clément VENTURINI    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:02:17
33    Angel MADRAZO RUIZ    CAJA RURAL-SEGUROS RGA    0:02:29
34    Miguel Angel RUBIANO CHAVEZ    COLOMBIA    0:02:30
35    Rudy MOLARD    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:02:30
36    Roy JANS    WANTY – GROUPE GOBERT    0:02:30
37    Fabien CANAL    EQUIPE CYCLISTE DE L ARMEE DE TERRE    0:02:30
38    Tim KERKHOF    ROOMPOT ORANJE PELOTON    0:02:30
39    Omar FRAILE MATARRANZA    CAJA RURAL-SEGUROS RGA    0:02:30
40    Evaldas SISKEVICIUS    TEAM MARSEILLE 13 KTM    0:02:30
41    Thomas VOECKLER    TEAM EUROPCAR    0:02:30
42    Gert JOEAAR    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:02:30
43    Michel KREDER    ROOMPOT ORANJE PELOTON    0:02:30
44    Kenneth VAN BILSEN    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:02:30
45    Steven TRONET    AUBER 93    0:02:30
46    Amaury CAPIOT    TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE    0:02:30
47    Benoit JARRIER    BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT    0:02:30
48    Raymond KREDER    ROOMPOT ORANJE PELOTON    0:02:30
49    Julien DUVAL    EQUIPE CYCLISTE DE L ARMEE DE TERRE    0:02:30
50    Maurits LAMMERTINK    ROOMPOT ORANJE PELOTON    0:02:30
51    Matthieu BOULO    BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT    0:02:30
52    David MENUT    AUBER 93    0:02:30
53    David BOUCHER    FDJ    0:02:30
54    Adrien PETIT    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:02:34
55    Preben VAN HECKE    TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE    0:02:38
56    Cesare BENEDETTI    BORA-ARGON 18    0:02:39
57    Otto VERGAERDE    TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE    0:02:40
58    Olivier LE GAC    FDJ    0:03:05
59    Gediminas BAGDONAS    AG2R LA MONDIALE    0:03:06
60    Phil BAUHAUS    BORA-ARGON 18    0:03:06
61    William BONNET    FDJ    0:03:27
62    Sébastien TURGOT    AG2R LA MONDIALE    0:04:15
63    Oliver NAESEN    TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE    0:08:46
64    Anthony GESLIN    FDJ    0:08:57
65    Michael REIHS    CULT ENERGY PRO CYCLING    0:08:57
66    Julien MORICE    TEAM EUROPCAR    0:08:57
67    Fabricio FERRARI BARCELO    CAJA RURAL-SEGUROS RGA    0:08:57
68    Yoann PAILLOT    TEAM MARSEILLE 13 KTM    0:08:57
69    Yohann GENE    TEAM EUROPCAR    0:09:41
70    Ivar SLIK    ROOMPOT ORANJE PELOTON    0:10:28
71    Martin MORTENSEN    CULT ENERGY PRO CYCLING    0:10:32
72    Johan VAN SUMMEREN    AG2R LA MONDIALE    0:10:32
73    Luis MAS BONET    CAJA RURAL-SEGUROS RGA    0:10:32
74    Alexis GOUGEARD    AG2R LA MONDIALE    0:10:32
75    Marc SARREAU    FDJ    0:10:32
76    Leonardo Fabio DUQUE    COLOMBIA    0:10:32
77    Quentin PACHER    EQUIPE CYCLISTE DE L ARMEE DE TERRE    0:10:32
78    Jorge Camilo CASTIBLANCO CUBIDES    COLOMBIA    0:10:32
79    Rodolfo Andres TORRES AGUDELO    COLOMBIA    0:10:32
80    Danilo NAPOLITANO    WANTY – GROUPE GOBERT    0:10:32
81    Dieter BOUVRY    ROUBAIX LILLE METROPOLE    0:11:10
82    Timothy DUPONT    ROUBAIX LILLE METROPOLE    0:11:10
83    Daniel SCHORN    BORA-ARGON 18    0:11:10
84    Michael SCHWARZMANN    BORA-ARGON 18    0:11:10
85    Jeremy LEVEAU    ROUBAIX LILLE METROPOLE    0:11:10
86    Jonas AHLSTRAND    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:11:10
87    Quentin JAUREGUI    AG2R LA MONDIALE    0:11:22
88    Alexandre PICHOT    TEAM EUROPCAR    0:11:25
89    Kevin LEBRETON    EQUIPE CYCLISTE DE L ARMEE DE TERRE    0:11:25
90    Alexis BODIOT    EQUIPE CYCLISTE DE L ARMEE DE TERRE    0:11:25
91    Tim DE TROYER    WANTY – GROUPE GOBERT    0:11:25
92    Théo VIMPERE    AUBER 93    0:11:25
93    Reinier HONIG    ROOMPOT ORANJE PELOTON    0:11:25
94    Sébastien CHAVANEL    FDJ    0:11:25
95    Brayan Stiven RAMIREZ CHACON    COLOMBIA    0:11:25
96    Maxime RENAULT    AUBER 93    0:11:25
97    Clement SAINT MARTIN    TEAM MARSEILLE 13 KTM    0:11:25
98    Julien ANTOMARCHI    ROUBAIX LILLE METROPOLE    0:12:15
99    Julien LOUBET    TEAM MARSEILLE 13 KTM    0:12:17
100    André LOOIJ    ROOMPOT ORANJE PELOTON    0:12:33
101    Jérôme BAUGNIES    WANTY – GROUPE GOBERT    0:17:16
102    Romain LE ROUX    EQUIPE CYCLISTE DE L ARMEE DE TERRE    0:17:29
103    Thomas DAMUSEAU    ROUBAIX LILLE METROPOLE    0:18:45
104    César BIHEL    AUBER 93    0:18:52
105    Walter Fernando PEDRAZA MORALES    COLOMBIA    0:18:52
106    Cayetano José SARMIENTO TUNARROSA    COLOMBIA    0:18:52
107    Rudy KOWALSKI    ROUBAIX LILLE METROPOLE    0:18:52
108    Maxime CAM    BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT    0:18:52
109    Heiner Rodrigo PARRA BUSTAMENTE    CAJA RURAL-SEGUROS RGA    0:18:52
110    Anthony MALDONADO    AUBER 93    0:18:52
111    Troels Ronning VINTHER    CULT ENERGY PRO CYCLING    0:18:52
112    Guillaume LEVARLET    AUBER 93    0:18:52
113    Jan BARTA    BORA-ARGON 18    0:18:52
114    Blel KADRI    AG2R LA MONDIALE    0:18:52
115    Fabio Andres DUARTE AREVALO    COLOMBIA    0:18:52
116    Boris DRON    WANTY – GROUPE GOBERT    0:18:52
117    Jan GHYSELINCK    WANTY – GROUPE GOBERT    0:18:52
118    Russell DOWNING    CULT ENERGY PRO CYCLING    0:18:52
119    Christian MAGER    CULT ENERGY PRO CYCLING    0:18:52
120    Benjamin THOMAS    EQUIPE CYCLISTE DE L ARMEE DE TERRE    0:19:30

Foto: Clément Bougneux Photographie