Amstel Gold Race tradycyjnie zapoczątkuje ściganie na trasach „Ardeńskiego Tryptyku”. Już w najbliższą niedzielę, 19 kwietnia kolarze będą walczyć podczas 50 edycji „Piwnego Wyścigu”.

Wyścig ten jako jedyny klasyk w cyklu World Tour rozgrywany na holenderskiej ziemi historią sięga do 1966 roku. Pod tym względem można imprezę jak najbardziej uznać za wyjątkową. Pozostałe dwie imprezy zaliczane do „Ardeńskiego Tryptyku” mają o wiele dłuższą historię. Walońska Strzała rozgrywana jest od 1936 roku, początki Liege – Bastogne – Liege sięgają XIX wieku.

Jako iż mamy do czynienia z całym cyklem klasyków to można zastanawiać się czy komuś udało się wygrać cały cykl w jednym sezonie. Każdy sympatyk kolarstwa z pewnością wie, iż takiej sztuki dokonało dwóch zawodników. Pierwszym był Davide Rebellin obecnie reprezentujący CCC (udało się mu w 2004 roku). Drugim natomiast Philippe Gilbert, który zdominował ardeńskie klasyki przed czterema laty, kiedy wygrywał jak na zawołanie, jadąc sezon życia.

Trasa:

Trasa pierwszej odsłony „Ardeńskiego Tryptyku” nie uległa znaczącym zmianom w stosunku do roku poprzedniego. Postanowiono pozostać przy nowopowstałej przed kilkoma laty koncepcji, która zakłada umiejscowienie linii mety w miejscu, gdzie kolarze finiszowali w wyścigu o mistrzostwo świata w 2012 roku.

Zmagania zawodników podobnie jak w poprzednich latach rozpoczną się w centrum Maastricht, a zakończą po pokonaniu 251 km w Valkenburgu.

Porównując arenę walki kolarzy należy zwrócić uwagę na jeden bardzo ważny aspekt. W przeciwieństwie do tras brukowych klasyków, trudności podczas Amstel Gold Race zaczynają się stosunkowo wcześnie, a dokładnie po 9,4 km kiedy to kolarze pokonają Silkenberg (105 m długości).

Trasa Amstel Gold Race 2015

 

Silkenberg to pierwszy z 34 podjazdów pokonywanych podczas zawodów. Podjazdy choć niewielkie, jednak należą do stromych i dadzą się kolarzom we znaki. Szczególnie należy zwrócić uwagę na Cauberg, który pokonywany podczas zawodów aż czterokrotnie będzie decydującym fragmentem w końcówce, bowiem to ostatni podjazd na trasie i kto chce walczyć o zwycięstwo, musi na Caubergu być w czołówce. Na długi finisz nie będzie czasu i po wielogodzinnym ściganiu w tak trudnym terenie może zawodnikom po prostu na długą pogoń zabraknąć sił. Podobnie było jak pamiętamy podczas czempionatu w 2012 roku. Gilbert przypuścił decydujący atak właśnie na Caubergu i na końcowych metrach pewnie pomknął po zwycięstwo.

Amstel-Gold-Race-2015-profil

Faworyci:

Listę faworytów otwiera nie kto inny, jak Philippe Gilbert. Umiejscowienie Belga w tym miejscu nie powinno dziwić. Mistrz Świata z Valkenburga zna trasę wyścigu jak własną kieszeń. Na plus dla Gilberta jest także fakt, że na ostatnich pięć edycji imprezy, pokazywał rywalom plecy trzykrotnie (edycje 2010, 2011, 2014). Z pewnością to jego poczynaniom rywale będą bacznie się przyglądać i mogą oczekiwać na jego ruch. Czy tak będzie w rzeczywistości? Przekonamy się już w najbliższą niedzielę.

Kolejną postacią, która powinna odegrać jedną z głównych ról, jeżeli nie główną rolę jest Alejandro Valverde. Hiszpan już niejednokrotnie udowadniał, iż jest specjalistą od ścigania się w klasykach rozgrywanych w trudnym, pagórkowatym terenie. Amstel Gold Race to jedyna odsłona „Ardeńskiego Tryptyku”, której „Balaverde” nie wygrywał jak dotąd w karierze i z pewnością będzie zdeterminowany by ten stan rzeczy odmienić. W przeszłości już dwukrotnie stawał na podium imprezy (2 w 2013, 3 w 2008). Rok temu skończyło się na pozycji czwartej.

Poprzednie dwa sezony pokazały, że Ardeny są miejscem, w którym Michał Kwiatkowski czuje się niczym ryba w wodzie i także Polaka należy upatrywać jako faworyta do zwycięstwa w Amstel Gold Race. Nie finiszował co prawda na podium, jednak jego wzrastająca forma w ostatnim czasie, budowana na występy w ardeńskich klasykach, nakazuje stawiać mistrza świata w gronie postaci, które odegrają pierwszoplanowe role. Przed rokiem pamiętamy, że przyjechał na metę wśród najlepszych i nieznacznie przegrał walkę o podium. Oby teraz było jeszcze lepiej i oby Michał odegrał tę najważniejszą rolę.

Bez wątpienia nie można zlekceważyć Simona Gerransa. Wicemistrz globu co prawda bardzo mało jeździł w bieżącym sezonie z uwagi na prześladujące go kontuzje, jednak ta nieobecność może mieć także i swoje dobre strony. Australijczyk niewątpliwie jest głodny ścigania oraz sukcesów a trasa Amstel Gold Race zdaje się być do wymarzona do realizacji tego celu. Gerrans już trzykrotnie stawał na najniższym stopniu podium (2011, 2013, 2014) i gdyby nie kontuzja moglibyśmy w ciemno obstawiać, że powinno być lepiej. Mimo iż forma zwycięzcy Liege – Bastogne – Liege sprzed roku jest niewiadomą, nie należy go skreślać.

Polacy w Amstel Gold Race:

Jeszcze kilka lat temu brakowało biało – czerwonych na trasie „Piwnego Wyścigu”. W tegorocznej edycji będzie ich kilku.

Potwierdzony od lutego jest udział w wyścigu najlepszej polskiej drużyny – CCC Sprandi Polkowice. Szansę udowodnienia swoich umiejętności będzie miał Maciej Paterski, dla którego obecny sezon jest naprawdę świetny i jak twierdzi sam zainteresowany, będzie walczył o jak najlepszy wynik. W składzie pomarańczowych zobaczymy także dwóch zwycięzców Amstel z lat ubiegłych – Davide Rebellina (2004) oraz Stefana Schumachera (2007). Liczymy na kolejny dobry występ “pomarańczowych”. Skład uzupełnią: Grega Bole, Jarosław Marycz, Bartłomiej Matysiak, Marek Rutkiewicz, Branislau Samoilau.

Jak już wcześniej wspominałem, do walki o zwycięstwo powinien włączyć się Michał Kwiatkowski. Pomagał mu będzie Michał Gołaś.

Zabraknie na trasie Amstel Gold Race niestety Rafała Majki. Polak, który ostrzył sobie zęby na ardeńskie klasyki, nie został ostatecznie powołany do składu na pierwszą odsłonę cyklu.

 Transmisja na żywo w Eurosporcie od godziny 14:00. Zapraszamy!

Top 10 z roku 2014:

1.GILBERT Philippe 6:25:57
2.VANENDERT Jelle 0:05
3.GERRANS Simon 0:06
4.VALVERDE Alejandro,,
5.KWIATKOWSKI Michał,,
6.GESCHKE Simon 0:10
7.MOLLEMA Bauke,,
8.GASPAROTTO Enrico,,
9.MORENO Daniel,,
10.ARASHIRO Yukiya 0:12

Tak to wyglądało w ubiegłym roku:

Poprzedni zwycięzcy:

2014 Philippe Gilbert BEL Jelle Vanendert BEL Simon Gerrans AUS
2013 Roman Kreuziger CZE Alejandro Valverde Belmonte SP Simon Gerrans AUS
2012 Enrico Gasparotto ITA Jelle Vanendert BEL Peter Sagan SVK
2011 Philippe Gilbert BEL Joaquim Rodriguez Oliver CAN Simon Gerrans AUS
2010 Philippe Gilbert BEL R. Hesjedal CAN E. Gasparotto ITA
2009 Sergei Ivanov RUS Karsten Kroon NED Robert Gesink NED
2008 Damiano Cunego ITA Frank Schleck LUX Alejandro Valverde Belmonte ESP
2007 Stefan Schumacher GER Davide Rebellin ITA Danilo Di Luca ITA
2006 Frank Schleck LUX S. Wesemann SUI Michael Boogerd NED
2005 Danilo Di Luca ITA Michael Boogerd NED M. Celestino ITA
2004 Davide Rebellin ITA Michael Boogerd NED P. Bettini ITA
2003 Alexandre Vinokourov KAZ Michael Boogerd NED Danilo Di Luca ITA
2002 Michele Bartoli ITA Sergei Ivanov RUS Michael Boogerd NED
2001 Erik Dekker NED Lance Armstrong USA S. Baguet BEL
2000 Erik Zabel GER Michael Boogerd NED M. Zberg SUI
1999 Michael Boogerd NED Lance Armstrong USA G. Missaglia ITA
1998 Rolf Järmann SUI M. den Bakker NED M. Bartoli ITA
1997 Bjarne Riis DEN A. Tafi ITA B. Zberg SUI
1996 Stefano Zanini ITA M. Bettin ITA Johan Museeuw BEL
1995 Mauro Gianetti SUI D. Cassani ITA B. Zberg SUI
1994 Johan Museeuw BEL B. Cenghialta ITA M. Saligari ITA
1993 Rolf Järmann CH G. Bugno ITA J. Heppner GER
1992 Olaf Ludwig GER Johan Museeuw BEL D. Konychev RUS
1991 Frans Maassen NED M. Fondriest ITA D. de Wolf BEL
1990 Adrie van der Poel NED L. Roosen BEL J. Nijdam NED
1989 Eric van Lancker BEL C. Criquielion BEL S. Bauer CAN
1988 Jelle Nijdam NED Steven Rooks NED C. Criquielion BEL
1987 Joop Zoetemelk NED Steven Rooks NED M. Elliott GBR
1986 Steven Rooks NED Joop Zoetemelk NED R. van Holen BEL
1985 Gerrie Knetemann NED J. Lieckens BEL J. Broers NED
1984 Jacques Hanegraaf NED K. Andersen DEN P. Versluys BEL
1983 Phil Anderson AUS J. Bogaert BEL Jan Raas NED
1982 Jan Raas NED S. Roche IRL G. Braun GER
1981 Bernard Hinault FRA R. de Vlaeminck BEL A. de Wolf BEL
1980 Jan Raas NED A. de Wolf BEL S. Kelly IRL
1979 Jan Raas NED Henk Lubberding NED S.A. Nilsson SWE
1978 Jan Raas NED F. Moser ITA Joop Zoetemelk NED
1977 Jan Raas NED Gerrie Knetemann NED H. Kuiper NED
1976 Freddy Maertens BEL Jan Raas NED L. Leman BEL
1975 Eddy Merckx BEL F. Maertens BEL J. Bruyere BEL
1974 Gerrie Knetemann NED W. Planckaert BEL W. Godefroot BEL
1973 Eddy Merckx BEL F. Verbeeck BEL H. Vanspringel BEL
1972 Walter Planckaert BEL W. de Geest BEL Joop Zoetemelk NED
1971 Frans Verbeeck BEL G. Karstens NED R. Rosiers BEL
1970 Georges Pintens BEL W. Vanneste BEL A. Dierickx BEL
1969 Guido Reybrouck BEL J. Huysmans BEL E. Merckx BEL
1968 Harry Steevens NED R. Rosiers BEL D. v. Rijckegem BEL
1967 Arie den Hartog NED C. Lute NED H. Steevens NED
1966 Jean Stablinski FRA B. v.d. Kerckhove BEL J. Hugens NED

Jacek Smyrak

Foto: Etixx Quick Step / Tim de Waele