Tom Dumoulin (Giant – Alpecin) wygrał na trasie czasówki kończącej walkę na Vuelta Ciclista al Pais Vasco. Klasyfikacja generalna padła łupem Joaquima Rodrigueza (Katusha)!

Ostatni dzień zmagań w Kraju Basków to już tradycyjnie jazda indywidualna na czas. Główną przeszkodą (podobnie jak wczoraj) był podjazd Alto de Aia pokonywany z różnych stron. Za pierwszym razem była to ścianka o długości 3,5 kilometra i średnim nachyleniu 8,7 %. Finałowa wspinaczka to 1,7 kilometra długości ze średnim nachyleniem 12,06 %, ale momentami było to nawet 30 %. Było gdzie zyskać i gdzie stracić w walce o klasyfikację generalną.

vasco 6 etapJeszcze dokładniej profil podjazdów prezentował poniższy obrazek:

vasco 6 etap

Długo na czele utrzymywał się Gorka Izagirre (Movistar), który wykręcił czas 29’37”. Później sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie. Liderem był Beñat Intxausti (Movistar), ale jego na prowadzeniu zmienił Tom Dumoulin (Giant – Alpecin) – 28’46”. Nie pokonał ich między innymi Tony Martin (Etixx – Quick Step) – 29’28”.

Bardzo pechowo zaczął zmagania Simon Spilak (Katusha), który od razu po starcie miał problemy z rowerem. Bardzo ładnie pojechał Michał Kwiatkowski (Etixx – Quick Step), który wykręcił czas 29’23”. Ion Izagirre (Movistar) przegrał z Dumoulinem tylko o 5 sekund, ale to Hiszpan był wirtualnym zwycięzcą wyścigu.

Fantastycznie pojechał “Purito” Rodriguez (Katusha), który przegrał z Dumoulinem tylko o 4 sekundy, ale to on wskoczył na wirtualne pierwsze miejsce. Czekaliśmy tylko na lidera – Sergio Henao (Sky). Kolumbijczyk nie dał rady i to Rodriguez został zwycięzcą Wyścigu Dookoła Kraju Basków!

Michał Kwiatkowski na ósmym miejscu w generalce.

Wyniki etapu:

1    Tom DUMOULIN    NED    TGA    28:46:00
2    Joaquin RODRIGUEZ OLIVER    ESP    KAT    4
3    Jon IZAGUIRRE INSAUSTI    ESP    MOV    5
4    Sergio Luis HENAO MONTOYA    COL    SKY    17
5    Benat INTXAUSTI ELORRIAGA    ESP    MOV    21
6    Fabio FELLINE    ITA    TFR    23
7    Nairo Alexander QUINTANA ROJAS    COL    MOV    30
8    Rui Alberto FARIA DA COSTA    POR    LAM    34
9    Rein TAARAMAE    EST    AST    36
10    Michal KWIATKOWSKI    POL    EQS    37
11    Tony MARTIN    GER    EQS    42
12    Simon YATES    GBR    OGE    43
13    Michele SCARPONI    ITA    AST    48
14    Jean-Christophe PERAUD    FRA    ALM    48
15    Gorka IZAGUIRRE INSAUSTI    ESP    MOV    51
16    David LOPEZ GARCIA    ESP    SKY    52
17    Bob JUNGELS    LUX    TFR    54
18    Rohan DENNIS    AUS    BMC    59
19    Samuel SANCHEZ GONZALEZ    ESP    BMC    59
20    Thibaut PINOT    FRA    FDJ    +1:01
21    Ilnur ZAKARIN    RUS    KAT    +1:01
22    Tejay VAN GARDEREN    USA    BMC    +1:03
23    Maxime MONFORT    BEL    LTS    +1:08
24    Luis Leon SANCHEZ GIL    ESP    AST    +1:11
25    Alexis VUILLERMOZ    FRA    ALM    +1:16
26    Andrew TALANSKY    USA    TCG    +1:18
27    Simon SPILAK    SLO    KAT    +1:19
28    Davide FORMOLO    ITA    TCG    +1:24
29    Daryl IMPEY    RSA    OGE    +1:26
30    Philippe GILBERT    BEL    BMC    +1:42
31    Mikel LANDA MEANA    ESP    AST    +1:44
32    Jan POLANC    SLO    LAM    +1:46
33    Jhoan Esteban CHAVES RUBIO    COL    OGE    +1:46
34    Diego ULISSI    ITA    LAM    +1:48
35    Romain HARDY    FRA    COF    +1:52
36    Sander ARMEE    BEL    LTS    +1:54
37    Mikel NIEVE ITURALDE    ESP    SKY    +1:56
38    Amets TXURRUKA    ESP    CJR    +1:58
39    Tom Jelte SLAGTER    NED    TCG    +2:00
40    David DE LA CRUZ MELGAREJO    ESP    EQS    +2:01
41    Yohan BAGOT    FRA    COF    +2:05
42    Haimar ZUBELDIA AGIRRE    ESP    TFR    +2:06
43    Darwin ATAPUMA HURTADO    COL    BMC    +2:07
44    Rinaldo NOCENTINI    ITA    ALM    +2:09
45    Kanstantsin SIUTSOU    BLR    SKY    +2:10
46    Omar FRAILE MATARRANZ    ESP    CJR    +2:12
47    Hubert DUPONT    FRA    ALM    +2:16
48    Rudy MOLARD    FRA    COF    +2:18
49    Rafal MAJKA    POL    TCS    +2:19
50    Thomas DANIELSON    USA    TCG    +2:20
51    Bart DE CLERCQ    BEL    LTS    +2:27
52    Jérémy ROY    FRA    FDJ    +2:29
53    Julien SIMON    FRA    COF    +2:34
54    Ruben PLAZA MOLINA    ESP    LAM    +2:35
55    Michael ALBASINI    SUI    OGE    +2:35
56    Maxim BELKOV    RUS    KAT    +2:37
57    Jose Rodolfo SERPA PEREZ    COL    LAM    +2:39
58    Valerio CONTI    ITA    LAM    +2:40
59    Vasil KIRYIENKA    BLR    SKY    +2:41
60    Xabier ZANDIO ECHAIDE    ESP    SKY    +2:45
61    Brent BOOKWALTER    USA    BMC    +2:45
62    Anthony TURGIS    FRA    COF    +2:46
63    Louis VERVAEKE    BEL    LTS    +2:46
64    Alessandro VANOTTI    ITA    AST    +2:47
65    Mario Jorge FARIA DA COSTA    POR    LAM    +2:47
66    Chris Anker SÖRENSEN    DEN    TCS    +2:52
67    Daniel MORENO FERNANDEZ    ESP    KAT    +2:53
68    Stéphane ROSSETTO    FRA    COF    +2:57
69    Carlos Alberto BETANCUR GOMEZ    COL    ALM    +2:59
70    Pawel POLJANSKI    POL    TCS    +3:04
71    Nathan BROWN    USA    TCG    +3:05
72    Laurent DIDIER    LUX    TFR    +3:14
73    Evgeny PETROV    RUS    TCS    +3:21
74    Michal GOLAS    POL    EQS    +3:24
75    Timo ROOSEN    NED    TLJ    +3:25
76    Frank SCHLECK    LUX    TFR    +3:26
77    George BENNETT    NZL    TLJ    +3:33
78    Matej MOHORIC    SLO    TCG    +3:36
79    Kenny ELISSONDE    FRA    FDJ    +3:39
80    Bakhtiyar KOZHATAYEV    KAZ    AST    +3:42
81    Valerio AGNOLI    ITA    AST    +3:44
82    Kevin DE WEERT    BEL    TLJ    +3:44
83    Pieter WEENING    NED    OGE    +3:49
84    Pello BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA    ESP    CJR    +3:54
85    Jonathan FUMEAUX    SUI    IAM    +3:56
86    David ARROYO DURAN    ESP    CJR    +3:57
87    Lawrence WARBASSE    USA    IAM    +4:01
88    Fabricio FERRARI BARCELO    URU    CJR    +4:01
89    Julien BERARD    FRA    ALM    +4:02
90    Eduard Alexander BELTRAN SUAREZ    COL    TCS    +4:03
91    Hugh CARTHY    GBR    CJR    +4:03
92    Andre Fernando S. Martins CARDOSO    POR    TCG    +4:09
93    Petr VAKOC    CZE    EQS    +4:13
94    Mikael CHEREL    FRA    ALM    +4:14
95    Julien VERMOTE    BEL    EQS    +4:18
96    Sébastien REICHENBACH    SUI    IAM    +4:22
97    Clement CHEVRIER    FRA    IAM    +4:25
98    Julian David ARREDONDO MORENO    COL    TFR    +4:28
99    Antonio MOLINA    ESP    CJR    +4:28
100    Nick VAN DER LIJKE    NED    TLJ    +4:34
101    Matteo BONO    ITA    LAM    +4:35
102    Bruno PIRES    POR    TCS    +4:45
103    Joseph ROSSKOPF    USA    BMC    +4:56
104    Lawson CRADDOCK    USA    TGA    +5:08
105    Alexander KOLOBNEV    RUS    KAT    +5:36
106    Francis MOUREY    FRA    FDJ    +6:58
DNF    Caleb FAIRLY    USA    TGA
DNS    Giovanni VISCONTI    ITA    MOV
DNS    Igor ANTON HERNANDEZ    ESP    MOV
DNS    Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS    ESP    MOV
DNS    José HERRADA LOPEZ    ESP    MOV
DNS    Johannes FRÖHLINGER    GER    TGA
DNS    Matteo MONTAGUTI    ITA    ALM
DNS    Simon GERRANS    AUS    OGE
DNS    Michael MATTHEWS    AUS    OGE
DNS    Tony GALLOPIN    FRA    LTS
DNS    Jelle VANENDERT    BEL    LTS
DNS    Tim WELLENS    BEL    LTS
DNS    Sergey LAGUTIN    RUS    KAT
DNS    Bauke MOLLEMA    NED    TFR

Końcowa klasyfikacja generalna:

1    Joaquin RODRIGUEZ OLIVER    ESP    KAT    21:49:38
2    Sergio Luis HENAO MONTOYA    COL    SKY    13
3    Jon IZAGUIRRE INSAUSTI    ESP    MOV    29
4    Nairo Alexander QUINTANA ROJAS    COL    MOV    38
5    Simon YATES    GBR    OGE    46
6    Michele SCARPONI    ITA    AST    +1:06
7    Rui Alberto FARIA DA COSTA    POR    LAM    +1:14
8    Michal KWIATKOWSKI    POL    EQS    +1:15
9    Ilnur ZAKARIN    RUS    KAT    +1:25
10    Thibaut PINOT    FRA    FDJ    +1:33
11    Tejay VAN GARDEREN    USA    BMC    +1:35
12    Simon SPILAK    SLO    KAT    +1:37
13    Samuel SANCHEZ GONZALEZ    ESP    BMC    +1:55
14    Alexis VUILLERMOZ    FRA    ALM    +2:40
15    Rafal MAJKA    POL    TCS    +3:11
16    Jean-Christophe PERAUD    FRA    ALM    +3:16
17    David LOPEZ GARCIA    ESP    SKY    +4:07
18    Luis Leon SANCHEZ GIL    ESP    AST    +4:29
19    Darwin ATAPUMA HURTADO    COL    BMC    +4:29
20    Daniel MORENO FERNANDEZ    ESP    KAT    +4:48
21    Jhoan Esteban CHAVES RUBIO    COL    OGE    +5:51
22    Mikel LANDA MEANA    ESP    AST    +5:52
23    Jan POLANC    SLO    LAM    +6:23
24    Davide FORMOLO    ITA    TCG    +7:43
25    Philippe GILBERT    BEL    BMC    +7:47
26    Rudy MOLARD    FRA    COF    +8:02
27    Tom Jelte SLAGTER    NED    TCG    +9:10
28    Petr VAKOC    CZE    EQS    +11:36
29    Tom DUMOULIN    NED    TGA    +12:10
30    Benat INTXAUSTI ELORRIAGA    ESP    MOV    +12:56
31    Bob JUNGELS    LUX    TFR    +13:06
32    Tony MARTIN    GER    EQS    +13:12
33    Thomas DANIELSON    USA    TCG    +14:06
34    Bart DE CLERCQ    BEL    LTS    +14:15
35    Pawel POLJANSKI    POL    TCS    +14:17
36    Hubert DUPONT    FRA    ALM    +14:26
37    Romain HARDY    FRA    COF    +17:38
38    Haimar ZUBELDIA AGIRRE    ESP    TFR    +17:40
39    Fabio FELLINE    ITA    TFR    +19:02
40    Chris Anker SÖRENSEN    DEN    TCS    +19:18
41    Vasil KIRYIENKA    BLR    SKY    +19:27
42    Rohan DENNIS    AUS    BMC    +19:38
43    Maxime MONFORT    BEL    LTS    +19:49
44    Yohan BAGOT    FRA    COF    +19:57
45    Mikel NIEVE ITURALDE    ESP    SKY    +20:59
46    Kanstantsin SIUTSOU    BLR    SKY    +21:56
47    Rein TAARAMAE    EST    AST    +22:00
48    Jose Rodolfo SERPA PEREZ    COL    LAM    +22:07
49    Andrew TALANSKY    USA    TCG    +23:36
50    Mikael CHEREL    FRA    ALM    +24:32
51    Andre Fernando S. Martins CARDOSO    POR    TCG    +28:40
52    Daryl IMPEY    RSA    OGE    +29:14
53    Julien SIMON    FRA    COF    +31:05
54    Sander ARMEE    BEL    LTS    +33:52
55    Michael ALBASINI    SUI    OGE    +34:57
56    Pello BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA    ESP    CJR    +35:11
57    Frank SCHLECK    LUX    TFR    +35:16
58    George BENNETT    NZL    TLJ    +35:49
59    Amets TXURRUKA    ESP    CJR    +36:00
60    Pieter WEENING    NED    OGE    +38:37
61    Stéphane ROSSETTO    FRA    COF    +39:12
62    Gorka IZAGUIRRE INSAUSTI    ESP    MOV    +39:45
63    Michal GOLAS    POL    EQS    +39:50
64    Diego ** ULISSI    ITA    LAM    +39:57
65    David ARROYO DURAN    ESP    CJR    +40:42
66    Jonathan FUMEAUX    SUI    IAM    +40:52
67    David DE LA CRUZ MELGAREJO    ESP    EQS    +42:52
68    Louis VERVAEKE    BEL    LTS    +44:25
69    Julian David ARREDONDO MORENO    COL    TFR    +44:44
70    Clement CHEVRIER    FRA    IAM    +45:14
71    Bruno PIRES    POR    TCS    +46:14
72    Ruben PLAZA MOLINA    ESP    LAM    +46:46
73    Kenny ELISSONDE    FRA    FDJ    +47:15
74    Valerio AGNOLI    ITA    AST    +47:58
75    Lawson CRADDOCK    USA    TGA    +49:22
76    Lawrence WARBASSE    USA    IAM    +49:44
77    Nathan BROWN    USA    TCG    +50:37
78    Valerio CONTI    ITA    LAM    +50:53
79    Sébastien REICHENBACH    SUI    IAM    +51:05
80    Alexander KOLOBNEV    RUS    KAT    +51:26
81    Brent BOOKWALTER    USA    BMC    +51:30
82    Fabricio FERRARI BARCELO    URU    CJR    +52:40
83    Francis MOUREY    FRA    FDJ    +53:12
84    Nick VAN DER LIJKE    NED    TLJ    +53:17
85    Hugh CARTHY    GBR    CJR    +55:23
86    Rinaldo NOCENTINI    ITA    ALM    +55:52
87    Matej MOHORIC    SLO    TCG    +56:13
88    Julien VERMOTE    BEL    EQS    +56:24
89    Anthony TURGIS    FRA    COF    +56:25
90    Xabier ZANDIO ECHAIDE    ESP    SKY    +57:16
91    Antonio MOLINA    ESP    CJR    +57:27
92    Omar FRAILE MATARRANZ    ESP    CJR    +57:47
93    Laurent DIDIER    LUX    TFR    +57:52
94    Matteo BONO    ITA    LAM    +58:27
95    Jérémy ROY    FRA    FDJ    +58:40
96    Eduard Alexander BELTRAN SUAREZ    COL    TCS    +59:23
97    Bakhtiyar KOZHATAYEV    KAZ    AST    +1:00:03
98    Carlos Alberto BETANCUR GOMEZ    COL    ALM    +1:01:01
99    Julien BERARD    FRA    ALM    +1:01:20
100    Kevin DE WEERT    BEL    TLJ    +1:02:38
101    Mario Jorge FARIA DA COSTA    POR    LAM    +1:04:04
102    Evgeny PETROV    RUS    TCS    +1:04:24
103    Maxim BELKOV    RUS    KAT    +1:04:32
104    Alessandro VANOTTI    ITA    AST    +1:05:39
105    Joseph ROSSKOPF    USA    BMC    +1:05:56
106    Timo ROOSEN    NED    TLJ    +1:09:10

Foto: Tim De Waele