Amerykanin z BMC przypomniał sobie, jak się zwycięża w Wyścigu Dookoła Katalonii. Triumf dał mu bardzo solidny atak na finałowym podjeździe. Drugi był Richie Porte (Sky), a trzeci Alberto Contador (Tinkoff-Saxo). Nowym liderem został Bart De Clercq (Lotto-Soudal).  

Czwarty etap wyścigu w Katalonii przez wielu był postrzegany jako królewski. Start nastąpił w Tona, by po prawie 190 kilometrach kolarze finiszowali na podjeździe La Molina. Po drodze czekały na nich jeszcze trzy inne, bardzo wymagające górskie premie – Bracons (1. kategoria), Coubet (1. kategoria), Creueta (najwyższa kategoria).

catalunya 4 etap

Bardzo szybko zawiązała się mocna ucieczka w składzie: Thomas Danielson (Cannondale – Garmin), José Herrada (Movistar), Jerome Coppel (IAM), Riccardo Zoidl (Trek) i Loic Chetout (Cofidis). Pierwszy na szczycie Bracons pojawił się Coppel, a ucieczka miała w tym momencie prawie 7 minut przewagi. W międzyczasie z wyścigu wycofali się Thomas de Gendt (Lotto Soudal) i Matteo Pelucchi (IAM Cycling).

Podczas wspinaczki pod Coubet mocne tempo narzuciła ekipa Astany i niestety kłopoty miał Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice). Były lider wyścigu poczuł w nogach trudy ostatnich dni i tracił dystans do peletonu. Na szczycie Coubet pierwszy zameldował się Herrada, a przewaga uciekającej piątki wynosiła 3 minuty. Jako pierwszy z czołówki odpadł Chetout.

Około 80 kilometrów przed metą Paterski wraz z pomagającymi mu kolegami z ekipy mieli tylko 20 sekund straty do głównego peletonu.

Trudności tego etapu sprawiły, że odgrywający dotychczas kluczowe role kolarze, przeżywali trudniejsze chwile. Po premii górskiej specjalnej kategorii wiedzieliśmy, że kontakt z peletonem stracili m.in. Chris Froome, Bart de Clercq i lider wyścigu – Pierre Rolland.

Jadący w ucieczce Danielson zwycięstwem na premii Alt de la Creueta zapewnił sobie prowadzenie w klasyfikacji górskiej (do tej pory koszulkę najlepszego górala nosił Maciej Paterski).

Do finałowego podjazdu wiadomo było, kto odpadł, ale nie jasne było, kto jest najmocniejszy w katalońskich górach. Istotna więc była rywalizacja z metą na stacji narciarskiej La Molina.

Czwarty etap oficjalnie przemianował Richiego Porte na lidera Teamu Sky i to właśnie ta ekipa w końcówce wykonywała ogromną pracę na rzecz Tasmańczyka.

Simpson i Danielson zostali doścignięci dopiero pięć kilometrów przed metą i od tej pory gra rozpoczęła się od nowa.

Rozkręcać tempo pojechał Kiryienka, a chwilę po nim ruszyli kolejno Dan Martin i Tejay Van Garderen. Kolejnymi, którzy opuścili przesiany peleton byli Darwin Atapuma i Warren Barguil.

Przyszedł także czas na Alberto Contadora, który na kole zabrał ze sobą Atapumę.

2 kilometry przed metą “El Pistolero” zostawił Atapumę i pognał w kierunku Van Garderena, ale za plecami czuł oddech Porte, który potem wyprzedził Hiszpana.

Pierwszy linię mety przekroczył bardzo ładnie jadący Tejay Van Garderen, a koszulkę lidera zapewnił sobie Bart de Clercq, który jechał podczas pierwszego etapu w ucieczce z Maciejem Paterskim.

Najlepszy z Polaków był Rafał Majka (Tinkoff-Saxo), który zajął 34. miejsce.

Wyniki etapu:

1º  21  VAN GARDEREN, Tejay     USA  BMC RACING TEAM       5:00:36   10″
2º  44  PORTE, Richie           AUS  TEAM SKY             a     03    6″
3º  11  CONTADOR, Alberto       ESP  TINKOFF – SAXO       a     08    4″
4º  51  MARTIN, Daniel          IRL  CANNONDALE – GARMIN  a     08
5º 155  KELDERMAN, Wilco        NED  TEAM LOTTO NL – JUMB a     08
6º  24  ATAPUMA, Darwin         COL  BMC RACING TEAM      a     11
7º  68  POZZOVIVO, Domenico     ITA  AG2R LA MONDIALE     a     15
8º  31  VALVERDE, Alejandro     ESP  MOVISTAR TEAM        a     19
9º  43  KIRYIENKA, Vasil        BLR  TEAM SKY             a     21
10º 111  VALLS, Rafael           ESP  LAMPRE – MERIDA      a     21
11º  71  ARU, Fabio              ITA  ASTANA PRO TEAM      a     24
12º 105  PANTANO, Jarlinson      COL  IAM CYCLING          a     24
13º  81  URAN, Rigoberto         COL  ETIXX – QUICK STEP   a     27
14º 134  CHAVES, Jhoan E.        COL  ORICA GreenEDGE      a     30
15º 142  BARGUIL, Warren         FRA  TEAM GIANT – ALPECIN a     34
16º  23  STETINA, Peter          USA  BMC RACING TEAM      a     37
17º 173  PARDILLA, Sergio        ESP  CAJA RURAL-SEGUROS R a     41
18º   2  CARUSO, Giampaolo       ITA  TEAM KATUSHA         a     45
19º 122  DE CLERCQ, Bart         BEL  LOTTO SOUDAL         a     47
20º  86  BRAMBILLA, Gianluca     ITA  ETIXX – QUICK STEP   a     50
21º  55  DANIELSON, Thomas       USA  CANNONDALE – GARMIN  a     57
22º  58  TALANSKY, Andrew        USA  CANNONDALE – GARMIN  a     57
23º   7  TROFIMOV, Yury          RUS  TEAM KATUSHA         a     57
24º  26  MOINARD, Amaël          FRA  BMC RACING TEAM      a     57
25º 167  ZOIDL, Riccardo         AUT  TREK FACTORY RACING  a  01:22
26º 211  CANO, Alex R.           COL  COLOMBIA             a  01:30
27º  91  ELISSONDE, Kenny        FRA  FDJ                  a  02:08
28º 201  NAVARRO, Daniel         ESP  COFIDIS, SOLUTIONS C a  02:33
29º 171  ARROYO, David           ESP  CAJA RURAL-SEGUROS R a  02:33
30º  54  CARDOSO, Andre          POR  CANNONDALE – GARMIN  a  02:33
31º  66  DUPONT, Hubert          FRA  AG2R LA MONDIALE     a  02:33
32º  48  POELS, Wouter           NED  TEAM SKY             a  02:33
33º 156  KRUIJSWIJK, Steven      NED  TEAM LOTTO NL – JUMB a  02:33
34º  15  MAJKA, Rafal            POL  TINKOFF – SAXO       a  02:36
35º 126  VAN DEN BROECK, Jurgen  BEL  LOTTO SOUDAL         a  03:31
36º  36  HERRADA, José           ESP  MOVISTAR TEAM        a  04:12
37º 202  MATE, Luis A.           ESP  COFIDIS, SOLUTIONS C a  04:39
38º 117  GRMAY, Tsgabu G.        ETH  LAMPRE – MERIDA      a  04:54
39º  75  CATALDO, Dario          ITA  ASTANA PRO TEAM      a  05:01
40º 161  ZUBELDIA, Haimar        ESP  TREK FACTORY RACING  a  05:13
41º 221  ROLLAND, Pierre         FRA  TEAM EUROPCAR        a  05:13
42º  74  TIRALONGO, Paolo        ITA  ASTANA PRO TEAM      a  06:25
43º  83  VERONA, Carlos          ESP  ETIXX – QUICK STEP   a  07:35
44º 222  SICARD, Romain          FRA  TEAM EUROPCAR        a  09:03
45º  73  LANDA, Mikel            ESP  ASTANA PRO TEAM      a  09:23
46º  14  PAULINHO, Sergio M.     POR  TINKOFF – SAXO       a  09:23
47º  42  LOPEZ, David            ESP  TEAM SKY             a  10:03
48º  45  ROCHE, Nicolas          IRL  TEAM SKY             a  10:03
49º  78  ROSA, Diego             ITA  ASTANA PRO TEAM      a  12:49
50º  56  DOMBROWSKI, Joseph L.   USA  CANNONDALE – GARMIN  a  12:49
51º 144  CRADDOCK, Lawson        USA  TEAM GIANT – ALPECIN a  15:51
52º  25  HERMANS, Ben            BEL  BMC RACING TEAM      a  15:51
53º  34  FERNANDEZ, Ruben        ESP  MOVISTAR TEAM        a  15:51
54º 182  SEPULVEDA, Eduardo      ARG  BRETAGNE-S.ENVIRONNE a  15:51
55º  27  TEUNS, Dylan            BEL  BMC RACING TEAM      a  16:08
56º 116  DURASEK, Kristijan      CRO  LAMPRE – MERIDA      a  16:08
57º 205  MOLARD, Rudy            FRA  COFIDIS, SOLUTIONS C a  16:08
58º  87  BOUET, Maxime           FRA  ETIXX – QUICK STEP   a  16:08
59º 104  CHEVRIER, Clement       FRA  IAM CYCLING          a  16:08
60º 203  BAGOT, Yohan            FRA  COFIDIS, SOLUTIONS C a  16:08
61º  96  LECUISINIER, Pierre-h.  FRA  FDJ                  a  16:08
62º 228  JEANDESBOZ, Fabrice     FRA  TEAM EUROPCAR        a  16:08
63º 153  TEN DAM, Laurens        NED  TEAM LOTTO NL – JUMB a  17:47
64º 118  KOSHEVOY, Ilia          BLR  LAMPRE – MERIDA      a  19:13
65º   5  KOCHETKOV, Pavel        RUS  TEAM KATUSHA         a  19:13
66º  64  GASTAUER, Ben           LUX  AG2R LA MONDIALE     a  19:13
67º 112  NIEMIEC, Przemyslaw     POL  LAMPRE – MERIDA      a  19:15
68º 227  GAUTIER, Cyril          FRA  TEAM EUROPCAR        a  19:15
69º   4  CHERNETSKI, Sergei      RUS  TEAM KATUSHA         a  19:15
70º  72  LOPEZ MORENO, M. A.     COL  ASTANA PRO TEAM      a  19:15
71º 101  COPPEL, Jerome          FRA  IAM CYCLING          a  19:15
72º  47  KONIG, Leopold          CZE  TEAM SKY             a  20:50
73º 131  MEIER, Christian        CAN  ORICA GreenEDGE      a  23:39
74º  37  SUTHERLAND, Rory        AUS  MOVISTAR TEAM        a  25:25
75º 233  DE GREEF, Francis       BEL  WANTY – GROUPE GOBER a  27:49
76º 146  PREIDLER, Georg         AUT  TEAM GIANT – ALPECIN a  27:49
77º 191  SCHUMACHER, Stefan      GER  CCC SPRANDI POLKOWIC a  27:49
78º  28  SENNI, Manuel           ITA  BMC RACING TEAM      a  27:49
79º 108  WYSS, Marcel            SUI  IAM CYCLING          a  27:49
80º 166  WATSON, Calvin          AUS  TREK FACTORY RACING  a  27:49
81º   8  VOROBYEV, Anton         RUS  TEAM KATUSHA         a  27:49
82º 195  RUTKIEWICZ, Marek       POL  CCC SPRANDI POLKOWIC a  27:49
83º 216  PEDRAZA, Walter         COL  COLOMBIA             a  27:49
84º 217  SARMIENTO, Cayetano     COL  COLOMBIA             a  27:49
85º 125  VALLEE, Boris           BEL  LOTTO SOUDAL         a  27:49
86º 197  CERNY, Josef            CZE  CCC SPRANDI POLKOWIC a  27:49
87º 193  PATERSKI, Maciej        POL  CCC SPRANDI POLKOWIC a  27:49
88º 208  CHETOUT, Loic           FRA  COFIDIS, SOLUTIONS C a  27:49
89º 207  CHAINEL, Steve          FRA  COFIDIS, SOLUTIONS C a  27:49
90º   6  SILIN, Egor             RUS  TEAM KATUSHA         a  27:49
91º 103  ELMIGER, Martin         SUI  IAM CYCLING          a  27:49
92º 174  TXURRUKA, Amets         ESP  CAJA RURAL-SEGUROS R a  27:49
93º  85  VAKOC, Petr             CZE  ETIXX – QUICK STEP   a  27:49
94º  76  MALACARNE, Davide       ITA  ASTANA PRO TEAM      a  27:49
95º  12  BASSO, Ivan             ITA  TINKOFF – SAXO       a  27:49
96º 175  MAS, Luis               ESP  CAJA RURAL-SEGUROS R a  27:49
97º  77  KANGERT, Tanel          EST  ASTANA PRO TEAM      a  27:49
98º 224  MORICE, Julien          FRA  TEAM EUROPCAR        a  27:49
99º 186  LABORIE, Christophe     FRA  BRETAGNE-S.ENVIRONNE a  27:49
100º   3  VORGANOV, Eduard        RUS  TEAM KATUSHA         a  27:49
101º 236  MINNAARD, Marinus C.    NED  WANTY – GROUPE GOBER a  27:49
102º 107  WARBASSE, Lawrence      USA  IAM CYCLING          a  27:49
103º 237  EIJSSEN, Yannick        BEL  WANTY – GROUPE GOBER a  27:49
104º  38  ANACONA, Winner         COL  MOVISTAR TEAM        a  27:49
105º  88  ALAPHILIPPE, Julian     FRA  ETIXX – QUICK STEP   a  27:49
106º 212  MARTÍNEZ, Daniel        COL  COLOMBIA             a  27:49
107º  35  ROJAS, Jose J.          ESP  MOVISTAR TEAM        a  27:49
108º 143  FRÖHLINGER, Johannes    GER  TEAM GIANT – ALPECIN a  27:49
109º 213  DIAZ, Edward            COL  COLOMBIA             a  27:49
110º 154  KEIZER, Martijn         NED  TEAM LOTTO NL – JUMB a  27:49
111º 145  JONES, Carter           USA  TEAM GIANT – ALPECIN a  27:49
112º 158  ROOSEN, Timo            NED  TEAM LOTTO NL – JUMB a  27:49
113º 178  PARRA, Heiner R.        COL  CAJA RURAL-SEGUROS R a  27:49
114º  53  ACEVEDO, Janier A.      COL  CANNONDALE – GARMIN  a  27:49
115º 192  HONKISZ, Adrian         POL  CCC SPRANDI POLKOWIC a  27:49
116º 204  HARDY, Romain           FRA  COFIDIS, SOLUTIONS C a  27:49
117º 165  SILVESTRE, Fabio        POR  TREK FACTORY RACING  a  27:49
118º  82  DE LA CRUZ, David       ESP  ETIXX – QUICK STEP   a  27:49
119º 172  PRADES, Eduard          ESP  CAJA RURAL-SEGUROS R a  27:49
120º 196  SZMYD, Sylwester        POL  CCC SPRANDI POLKOWIC a  27:49
121º  18  KISERLOVSKI, Robert     CRO  TINKOFF – SAXO       a  27:49
122º 162  BEPPU, Fumiyuki         JPN  TREK FACTORY RACING  a  27:49
123º 114  POLANC, Jan             SLO  LAMPRE – MERIDA      a  27:49
124º  63  MINARD, Sébastien       FRA  AG2R LA MONDIALE     a  27:49
125º  32  SOLER, Marc             ESP  MOVISTAR TEAM        a  27:49
126º 198  SAMOILAU, Branislau     BLR  CCC SPRANDI POLKOWIC a  27:49
127º 231  GASPAROTTO, Enrico      ITA  WANTY – GROUPE GOBER a  27:49
128º  61  BARDET, Romain          FRA  AG2R LA MONDIALE     a  27:49
129º 115  CATTANEO, Mattia        ITA  LAMPRE – MERIDA      a  27:49
130º 188  VACHON, Florian         FRA  BRETAGNE-S.ENVIRONNE a  27:49
131º  41  FROOME, Christopher     GBR  TEAM SKY             a  27:49
132º 226  COUSIN, Jerome          FRA  TEAM EUROPCAR        a  27:49
133º 177  VILELA, Ricardo         POR  CAJA RURAL-SEGUROS R a  27:49
134º  67  LATOUR, Pierre-roger    FRA  AG2R LA MONDIALE     a  27:49
135º  62  BETANCUR, Carlos A.     COL  AG2R LA MONDIALE     a  27:49
136º 235  GHYSELINCK, Jan         BEL  WANTY – GROUPE GOBER a  27:49
137º 225  COQUARD, Bryan          FRA  TEAM EUROPCAR        a  27:49
138º 151  BENNETT, George         NZL  TEAM LOTTO NL – JUMB a  27:49
139º 124  HENDERSON, Greg         NZL  LOTTO SOUDAL         a  27:49
140º 133  LANCASTER, Brett        AUS  ORICA GreenEDGE      a  27:49
141º 206  SIMON, Julien           FRA  COFIDIS, SOLUTIONS C a  27:49
142º 163  STUYVEN, Jasper         BEL  TREK FACTORY RACING  a  27:49
143º 168  COLEDAN, Marco          ITA  TREK FACTORY RACING  a  27:49
144º  13  HERNANDEZ, Jesus        ESP  TINKOFF – SAXO       a  27:49
145º 176  BARBERO, Carlos         ESP  CAJA RURAL-SEGUROS R a  27:49
146º 184  BOULO, Matthieu         FRA  BRETAGNE-S.ENVIRONNE a  27:49
147º  97  REZA, Kévin             FRA  FDJ                  a  27:49
148º 138  BEWLEY, Sam             NZL  ORICA GreenEDGE      a  27:49
149º  52  HESJEDAL, Ryder         CAN  CANNONDALE – GARMIN  a  27:49
150º 141  MEZGEC, Luka            SLO  TEAM GIANT – ALPECIN a  27:49
151º 185  JARRIER, Benoit         FRA  BRETAGNE-S.ENVIRONNE a  27:49
152º  98  MANZIN, Lorrenzo        FRA  FDJ                  a  27:49
153º 121  ARMEE, Sander           BEL  LOTTO SOUDAL         a  27:49
154º  92  VEIKKANEN, Jussi        FIN  FDJ                  a  27:49
155º  93  GENIEZ, Alexandre       FRA  FDJ                  a  27:49
156º  46  ZANDIO, Xabier          ESP  TEAM SKY             a  27:49
157º 183  FONSECA, Armindo        FRA  BRETAGNE-S.ENVIRONNE a  27:49
158º 181  HIVERT, Jonathan        FRA  BRETAGNE-S.ENVIRONNE a  27:49
159º  95  LE GAC, Olivier         FRA  FDJ                  a  27:49
160º 127  VAN DER SANDE, Tosh     BEL  LOTTO SOUDAL         a  27:49
161º 137  MEYER, Cameron          AUS  ORICA GreenEDGE      a  27:49
162º 113  FERRARI, Roberto        ITA  LAMPRE – MERIDA      a  27:49
163º 214  DUQUE, Leonardo         COL  COLOMBIA             a  27:49
164º 194  HIRT, Jan               CZE  CCC SPRANDI POLKOWIC a  27:49
165º  57  HOWES, Alex             USA  CANNONDALE – GARMIN  a  27:49
166º  16  VALGREN, Michael        DEN  TINKOFF – SAXO       a  27:49
167º   1  LOSADA, Alberto         ESP  TEAM KATUSHA         a  28:21
168º  22  SANCHEZ, Samuel         ESP  BMC RACING TEAM      a  28:21
169º 238  NAPOLITANO, Danilo      ITA  WANTY – GROUPE GOBER a  28:36

Klasyfikacja generalna:

 1º 122  DE CLERCQ, Bart         BEL  LOTTO SOUDAL             18:32:02
2º  44  PORTE, Richie           AUS  TEAM SKY               a       21
3º  68  POZZOVIVO, Domenico     ITA  AG2R LA MONDIALE       a       26
4º  51  MARTIN, Daniel          IRL  CANNONDALE – GARMIN    a       27
5º  11  CONTADOR, Alberto       ESP  TINKOFF – SAXO         a       28
6º  81  URAN, Rigoberto         COL  ETIXX – QUICK STEP     a       45
7º  71  ARU, Fabio              ITA  ASTANA PRO TEAM        a       48
8º 155  KELDERMAN, Wilco        NED  TEAM LOTTO NL – JUMB   a       51
9º  31  VALVERDE, Alejandro     ESP  MOVISTAR TEAM          a       52
10º  24  ATAPUMA, Darwin         COL  BMC RACING TEAM        a       54
11º  43  KIRYIENKA, Vasil        BLR  TEAM SKY               a    01:04
12º 111  VALLS, Rafael           ESP  LAMPRE – MERIDA        a    01:04
13º 105  PANTANO, Jarlinson      COL  IAM CYCLING            a    01:07
14º 134  CHAVES, Jhoan E.        COL  ORICA GreenEDGE        a    01:13
15º  58  TALANSKY, Andrew        USA  CANNONDALE – GARMIN    a    01:21
16º 173  PARDILLA, Sergio        ESP  CAJA RURAL-SEGUROS R   a    01:24
17º   2  CARUSO, Giampaolo       ITA  TEAM KATUSHA           a    01:28
18º  86  BRAMBILLA, Gianluca     ITA  ETIXX – QUICK STEP     a    01:33
19º 142  BARGUIL, Warren         FRA  TEAM GIANT – ALPECIN   a    02:29
20º   7  TROFIMOV, Yury          RUS  TEAM KATUSHA           a    02:52
21º  26  MOINARD, Amaël          FRA  BMC RACING TEAM        a    02:52
22º 221  ROLLAND, Pierre         FRA  TEAM EUROPCAR          a    03:10
23º  48  POELS, Wouter           NED  TEAM SKY               a    03:13
24º 156  KRUIJSWIJK, Steven      NED  TEAM LOTTO NL – JUMB   a    03:16
25º 171  ARROYO, David           ESP  CAJA RURAL-SEGUROS R   a    03:16
26º 167  ZOIDL, Riccardo         AUT  TREK FACTORY RACING    a    03:41
27º 126  VAN DEN BROECK, Jurgen  BEL  LOTTO SOUDAL           a    04:14
28º 201  NAVARRO, Daniel         ESP  COFIDIS, SOLUTIONS C   a    04:28
29º  91  ELISSONDE, Kenny        FRA  FDJ                    a    04:38
30º 202  MATE, Luis A.           ESP  COFIDIS, SOLUTIONS C   a    05:22
31º 161  ZUBELDIA, Haimar        ESP  TREK FACTORY RACING    a    07:08
32º  55  DANIELSON, Thomas       USA  CANNONDALE – GARMIN    a    07:12
33º 211  CANO, Alex R.           COL  COLOMBIA               a    08:10
34º  15  MAJKA, Rafal            POL  TINKOFF – SAXO         a    08:56
35º 222  SICARD, Romain          FRA  TEAM EUROPCAR          a    10:58
36º  74  TIRALONGO, Paolo        ITA  ASTANA PRO TEAM        a    12:45
37º  78  ROSA, Diego             ITA  ASTANA PRO TEAM        a    13:32
38º  75  CATALDO, Dario          ITA  ASTANA PRO TEAM        a    15:18
39º  66  DUPONT, Hubert          FRA  AG2R LA MONDIALE       a    15:31
40º  21  VAN GARDEREN, Tejay     USA  BMC RACING TEAM        a    15:59
41º  83  VERONA, Carlos          ESP  ETIXX – QUICK STEP     a    16:36
42º  23  STETINA, Peter          USA  BMC RACING TEAM        a    16:46
43º 203  BAGOT, Yohan            FRA  COFIDIS, SOLUTIONS C   a    16:51
44º  73  LANDA, Mikel            ESP  ASTANA PRO TEAM        a    18:24
45º  14  PAULINHO, Sergio M.     POR  TINKOFF – SAXO         a    18:24
46º  45  ROCHE, Nicolas          IRL  TEAM SKY               a    19:02
47º   5  KOCHETKOV, Pavel        RUS  TEAM KATUSHA           a    19:56
48º 112  NIEMIEC, Przemyslaw     POL  LAMPRE – MERIDA        a    19:58
49º 227  GAUTIER, Cyril          FRA  TEAM EUROPCAR          a    19:58
50º  54  CARDOSO, Andre          POR  CANNONDALE – GARMIN    a    20:16
51º  36  HERRADA, José           ESP  MOVISTAR TEAM          a    20:17
52º 101  COPPEL, Jerome          FRA  IAM CYCLING            a    21:09
53º  96  LECUISINIER, Pierre-h.  FRA  FDJ                    a    22:35
54º  42  LOPEZ, David            ESP  TEAM SKY               a    23:01
55º   4  CHERNETSKI, Sergei      RUS  TEAM KATUSHA           a    24:44
56º  25  HERMANS, Ben            BEL  BMC RACING TEAM        a    24:52
57º  34  FERNANDEZ, Ruben        ESP  MOVISTAR TEAM          a    24:52
58º  87  BOUET, Maxime           FRA  ETIXX – QUICK STEP     a    25:09
59º 116  DURASEK, Kristijan      CRO  LAMPRE – MERIDA        a    25:09
60º 193  PATERSKI, Maciej        POL  CCC SPRANDI POLKOWIC   a    26:54
61º  56  DOMBROWSKI, Joseph L.   USA  CANNONDALE – GARMIN    a    27:14
62º 228  JEANDESBOZ, Fabrice     FRA  TEAM EUROPCAR          a    27:25
63º 205  MOLARD, Rudy            FRA  COFIDIS, SOLUTIONS C   a    28:14
64º 104  CHEVRIER, Clement       FRA  IAM CYCLING            a    28:29
65º  61  BARDET, Romain          FRA  AG2R LA MONDIALE       a    28:32
66º 181  HIVERT, Jonathan        FRA  BRETAGNE-S.ENVIRONNE   a    28:32
67º  41  FROOME, Christopher     GBR  TEAM SKY               a    28:32
68º 182  SEPULVEDA, Eduardo      ARG  BRETAGNE-S.ENVIRONNE   a    28:46
69º   1  LOSADA, Alberto         ESP  TEAM KATUSHA           a    29:24
70º  88  ALAPHILIPPE, Julian     FRA  ETIXX – QUICK STEP     a    29:44
71º 231  GASPAROTTO, Enrico      ITA  WANTY – GROUPE GOBER   a    29:44
72º  85  VAKOC, Petr             CZE  ETIXX – QUICK STEP     a    29:44
73º  18  KISERLOVSKI, Robert     CRO  TINKOFF – SAXO         a    29:44
74º  47  KONIG, Leopold          CZE  TEAM SKY               a    29:51
75º 153  TEN DAM, Laurens        NED  TEAM LOTTO NL – JUMB   a    29:54
76º  22  SANCHEZ, Samuel         ESP  BMC RACING TEAM        a    30:16
77º 151  BENNETT, George         NZL  TEAM LOTTO NL – JUMB   a    30:19
78º  53  ACEVEDO, Janier A.      COL  CANNONDALE – GARMIN    a    30:32
79º  64  GASTAUER, Ben           LUX  AG2R LA MONDIALE       a    32:35
80º 131  MEIER, Christian        CAN  ORICA GreenEDGE        a    33:13
81º   3  VORGANOV, Eduard        RUS  TEAM KATUSHA           a    33:18
82º 236  MINNAARD, Marinus C.    NED  WANTY – GROUPE GOBER   a    33:18
83º  97  REZA, Kévin             FRA  FDJ                    a    33:41
84º  27  TEUNS, Dylan            BEL  BMC RACING TEAM        a    33:51
85º  76  MALACARNE, Davide       ITA  ASTANA PRO TEAM        a    34:09
86º 206  SIMON, Julien           FRA  COFIDIS, SOLUTIONS C   a    34:09
87º  35  ROJAS, Jose J.          ESP  MOVISTAR TEAM          a    36:44
88º 103  ELMIGER, Martin         SUI  IAM CYCLING            a    36:46
89º   6  SILIN, Egor             RUS  TEAM KATUSHA           a    36:50
90º 107  WARBASSE, Lawrence      USA  IAM CYCLING            a    36:50
91º 127  VAN DER SANDE , Tosh    BEL  LOTTO SOUDAL           a    36:50
92º 204  HARDY, Romain           FRA  COFIDIS, SOLUTIONS C   a    36:50
93º  77  KANGERT, Tanel          EST  ASTANA PRO TEAM        a    36:50
94º 178  PARRA, Heiner R.        COL  CAJA RURAL-SEGUROS R   a    36:59
95º  16  VALGREN, Michael        DEN  TINKOFF – SAXO         a    37:23
96º 233  DE GREEF, Francis       BEL  WANTY – GROUPE GOBER   a    38:06
97º 196  SZMYD, Sylwester        POL  CCC SPRANDI POLKOWIC   a    38:06
98º 216  PEDRAZA, Walter         COL  COLOMBIA               a    38:18
99º 146  PREIDLER, Georg         AUT  TEAM GIANT – ALPECIN   a    39:56
100º 172  PRADES, Eduard          ESP  CAJA RURAL-SEGUROS R   a    39:56
101º 207  CHAINEL, Steve          FRA  COFIDIS, SOLUTIONS C   a    39:56
102º 237  EIJSSEN, Yannick        BEL  WANTY – GROUPE GOBER   a    39:56
103º 177  VILELA, Ricardo         POR  CAJA RURAL-SEGUROS R   a    39:56
104º 144  CRADDOCK, Lawson        USA  TEAM GIANT – ALPECIN   a    40:39
105º 121  ARMEE, Sander           BEL  LOTTO SOUDAL           a    40:47
106º  12  BASSO, Ivan             ITA  TINKOFF – SAXO         a    41:20
107º  72  LOPEZ MORENO, M. A.     COL  ASTANA PRO TEAM        a    41:59
108º 117  GRMAY, Tsgabu G.        ETH  LAMPRE – MERIDA        a    42:36
109º 226  COUSIN, Jerome          FRA  TEAM EUROPCAR          a    42:39
110º 188  VACHON, Florian         FRA  BRETAGNE-S.ENVIRONNE   a    42:51
111º 124  HENDERSON, Greg         NZL  LOTTO SOUDAL           a    43:24
112º 174  TXURRUKA, Amets         ESP  CAJA RURAL-SEGUROS R   a    44:46
113º 225  COQUARD, Bryan          FRA  TEAM EUROPCAR          a    44:57
114º 195  RUTKIEWICZ, Marek       POL  CCC SPRANDI POLKOWIC   a    45:57
115º  38  ANACONA, Winner         COL  MOVISTAR TEAM          a    46:36
116º 198  SAMOILAU, Branislau     BLR  CCC SPRANDI POLKOWIC   a    47:28
117º  92  VEIKKANEN, Jussi        FIN  FDJ                    a    47:28
118º 214  DUQUE, Leonardo         COL  COLOMBIA               a    47:55
119º 118  KOSHEVOY, Ilia          BLR  LAMPRE – MERIDA        a    48:03
120º 192  HONKISZ, Adrian         POL  CCC SPRANDI POLKOWIC   a    48:15
121º  67  LATOUR, Pierre-roger    FRA  AG2R LA MONDIALE       a    48:51
122º 175  MAS, Luis               ESP  CAJA RURAL-SEGUROS R   a    49:30
123º 165  SILVESTRE, Fabio        POR  TREK FACTORY RACING    a    52:23
124º 158  ROOSEN, Timo            NED  TEAM LOTTO NL – JUMB   a    52:23
125º  95  LE GAC, Olivier         FRA  FDJ                    a    52:23
126º 163  STUYVEN, Jasper         BEL  TREK FACTORY RACING    a    53:19
127º  13  HERNANDEZ, Jesus        ESP  TINKOFF – SAXO         a    54:36
128º 154  KEIZER, Martijn         NED  TEAM LOTTO NL – JUMB   a    55:03
129º  82  DE LA CRUZ, David       ESP  ETIXX – QUICK STEP     a    55:06
130º  62  BETANCUR, Carlos A.     COL  AG2R LA MONDIALE       a    55:06
131º  52  HESJEDAL, Ryder         CAN  CANNONDALE – GARMIN    a    55:29
132º 184  BOULO, Matthieu         FRA  BRETAGNE-S.ENVIRONNE   a    55:43
133º  93  GENIEZ, Alexandre       FRA  FDJ                    a    56:20
134º 194  HIRT, Jan               CZE  CCC SPRANDI POLKOWIC   a    56:23
135º 176  BARBERO, Carlos         ESP  CAJA RURAL-SEGUROS R   a    57:57
136º 208  CHETOUT, Loic           FRA  COFIDIS, SOLUTIONS C   a    58:09
137º  32  SOLER, Marc             ESP  MOVISTAR TEAM          a    58:12
138º 191  SCHUMACHER, Stefan      GER  CCC SPRANDI POLKOWIC   a    58:13
139º 137  MEYER, Cameron          AUS  ORICA GreenEDGE        a    58:19
140º   8  VOROBYEV, Anton         RUS  TEAM KATUSHA           a    58:55
141º 141  MEZGEC, Luka            SLO  TEAM GIANT – ALPECIN   a    59:31
142º  57  HOWES, Alex             USA  CANNONDALE – GARMIN    a    59:52
143º 145  JONES, Carter           USA  TEAM GIANT – ALPECIN   a 01:00:22
144º  28  SENNI, Manuel           ITA  BMC RACING TEAM        a 01:01:29
145º 186  LABORIE, Christophe     FRA  BRETAGNE-S.ENVIRONNE   a 01:01:30
146º  46  ZANDIO, Xabier          ESP  TEAM SKY               a 01:01:30
147º 213  DIAZ, Edward            COL  COLOMBIA               a 01:02:33
148º 114  POLANC, Jan             SLO  LAMPRE – MERIDA        a 01:03:28
149º 113  FERRARI, Roberto        ITA  LAMPRE – MERIDA        a 01:03:48
150º  37  SUTHERLAND, Rory        AUS  MOVISTAR TEAM          a 01:04:42
151º 125  VALLEE, Boris           BEL  LOTTO SOUDAL           a 01:05:02
152º  98  MANZIN, Lorrenzo        FRA  FDJ                    a 01:05:10
153º 115  CATTANEO, Mattia        ITA  LAMPRE – MERIDA        a 01:05:31
154º 162  BEPPU, Fumiyuki         JPN  TREK FACTORY RACING    a 01:05:32
155º  63  MINARD, Sébastien       FRA  AG2R LA MONDIALE       a 01:05:32
156º 138  BEWLEY, Sam             NZL  ORICA GreenEDGE        a 01:06:05
157º 143  FRÖHLINGER, Johannes    GER  TEAM GIANT – ALPECIN   a 01:06:07
158º 166  WATSON, Calvin          AUS  TREK FACTORY RACING    a 01:07:06
159º 217  SARMIENTO, Cayetano     COL  COLOMBIA               a 01:07:06
160º 108  WYSS, Marcel            SUI  IAM CYCLING            a 01:07:06
161º 183  FONSECA, Armindo        FRA  BRETAGNE-S.ENVIRONNE   a 01:07:06
162º 185  JARRIER, Benoit         FRA  BRETAGNE-S.ENVIRONNE   a 01:08:25
163º 224  MORICE, Julien          FRA  TEAM EUROPCAR          a 01:11:43
164º 168  COLEDAN, Marco          ITA  TREK FACTORY RACING    a 01:11:43
165º 133  LANCASTER, Brett        AUS  ORICA GreenEDGE        a 01:11:43
166º 212  MARTÍNEZ, Daniel        COL  COLOMBIA               a 01:11:56
167º 235  GHYSELINCK, Jan         BEL  WANTY – GROUPE GOBER   a 01:16:17
168º 197  CERNY, Josef            CZE  CCC SPRANDI POLKOWIC   a 01:17:17
169º 238  NAPOLITANO, Danilo      ITA  WANTY – GROUPE GOBER   a 01:21:06

Foto: Tim De Waele

Arek Waluga/Marta Wiśniewska