Podwójny sukces zanotowali zawodnicy ActiveJet Team na pierwszym etapie wyścigu GP Liberty Seguros-Troféu Sudoeste Alentejano e Costa Vicentina 2.2 UCI. Wygrał Paweł Bernas przed Pawłem Franczakiem.

Pierwszy etap portugalskiego wyścigu rozegrał się pod dyktandu zawodników ActiveJet Team. Pierwsza ucieczka zawiązała się dopiero w okolicach 70 kilometra, gdy odjechał 17 kolarzy, a wśród nich Łukasz Bodnar i Kamil Gradek.

Przewaga szybko rosła i wydawać się mogło, że to będzie decydująca akcja tego dnia. Ekipy, które nie miały jednak swojego przedstawiciela w czołówce, zabrały się do pracy. Peleton nie był w stanie zlikwidować odjazdu i gdy przewaga stopniałą do 2 minut rozpoczęły się kontrataki.

Czołówka również nie próżnowała i do ataku ruszył Kamil Gradek, a wraz z nim odjechało dwóch kolarzy. Z peletonu w grupce kontratakujących był natomiast Paweł Franczak i Paweł Bernas, którym udało dojechać się do czołówki.

Na czele nadal kręcił Gradek, który najpierw zgubił jednego rywala, a następnie drugiego i samotnie pędził do mety. Świetnie dysponowany duet Bernas-Franczak, długo nie odpoczywali w grupie pościgowej i ponownie zaatakowali. Minęli kolejnych rywali, aż dojechali do Kamila Gradka. Ten pomógł ile jeszcze miał sił, ale nie był w stanie utrzymać się z nimi aż do mety.

Kolejni kolarze naciskali, ale tego dnia zawodnicy ActiveJet Team byli nie do zatrzymania. Na metę pierwszy wpadł Bernas, a za nim Franczak. Tuż za ich plecami finiszowali już kolejni zawodnicy.

Paweł Bernas wyruszy do drugiego i ostatniego etapu GP Liberty Seguros w żółtej koszulce lidera. Dystans do pokonania to 188 kilometrów w pagórkowatym terenie.

GP Liberty Seguros: 1. etap (207.3km):

1  BERNAS Paweł ActiveJet Team 5:04:42
2  FRANCZAK Paweł ActiveJet Team 0:00
3  HUFF Charles Bradley Optum p/b Kelly Benefit Strategies ,,
47  BODNAR Łukasz ActiveJet Team 0:03
55  EZQUERRA Jesus ActiveJet Team ,,
61  PODLASKI Michał ActiveJet Team ,,
77  GRADEK Kamil ActiveJet Team ,,
107  GONZALEZ Mario ActiveJet Team 0:40
129  BRYLOWSKI Paweł ActiveJet Team 8:37

GP Liberty Seguros: Klasyfikacja generalna po 1. etapie

1  BERNAS Paweł ActiveJet Team 5:04:32
2  FRANCZAK Paweł ActiveJet Team 0:04
3  HUFF Charles Bradley Optum p/b Kelly Benefit Strategies 0:06
47  BODNAR Łukasz ActiveJet Team 0:13
55  EZQUERRA Jesus ActiveJet Team ,,
61  PODLASKI Michał ActiveJet Team ,,
77  GRADEK Kamil ActiveJet Team ,,
112  GONZALEZ Mario ActiveJet Team 0:50
129  BRYLOWSKI Paweł ActiveJet Team 8:47