“Łączymy stolice” to hasło przewodnie tegorocznej, 72 edycji wyścigu  Tour de Pologne, który rozegrany zostanie od 2 do 8 sierpnia.

Największy polski wyścig szosowy – Tour de Pologne, w tym roku rozpocznie się w Warszawie, a zakończy indywidualną jazdą na czas w Krakowie.

W niedzielę, 2 sierpnia kolarze powalczą na rundach w Warszawie. Początkowo zawodnicy mieli przeprawiać się przez Most Łazienkowski, ale po jego zamknięciu, szczegółowa trasa jest w trakcie ustalania. Meta warszawskiego etapu, podobnie jak w roku ubiegłym, usytuowana zostanie na ulicy Senatorskiej, przed Teatrem Narodowym.

“Miejsce startu drugiego etapu jest w trakcie ustalania” – powiedział nam Czesław Lang, dyrektor wyścigu. “Na pewno finisz poniedziałkowego odcinka będzie w Dąbrowie Górniczej. Trzeci etap zakończy się w Katowicach, nadal szukamy miasta startowego. Kolejnego dnia kolarze będą finiszowali w Nowym Sączu, po drodze czeka ich podjazd o nachyleniu ok. 18%, wyszukał go dla nas trener Rafała Majki – Zbigniew Klęk. To będzie piękny etap, na którym już zobaczymy, kto będzie się liczył w kolejnych dniach” – dodał.

Kolejny górski etap zakończy się w Zakopanem, kolarze pomkną przez Czorsztyn, Łapszankę, Bukowinę, następnie będą się wspinać pod Ząb, a stamtąd w lewo “poprawka” wąską i stromą drogą na Gubałówkę. Następnie w dół do Zakopanego. Ząb i Gubałówkę zawodnicy pokonają dwa razy.

Szósty etap to już tradycyjnie Bukowina – Bukowina, z podjazdem w Gliczarowie. Ostatni odcinek to indywidualna jazda na czas w Krakowie.

Oficjalna prezentacja trasy 72 Tour de Pologne 2015 odbędzie się 6 maja w Warszawie.

Trasa 72 Tour de Pologne 2015:

1. etap, 2 sierpnia (nie) – Warszawa – Warszawa

2. etap, 3 sierpnia (pon) – ? – Dąbrowa Górnicza

3. etap, 4 sierpnia (wto) – ? – Katowice

4. etap, 5 sierpnia (śro) – ? – Nowy Sącz

5. etap, 6 sierpnia (czw) – ? – Zakopane

6. etap, 7 sierpnia (pt) – Bukowina Tatrzańska – Bukowina Tatrzańska

7. etap, 8 sierpnia (sob) – Kraków – Kraków (ITT)

Foto: Szymon Gruchalski / Lang Team