bennettSam Bennett (Bora-Argon 18) triumfował na ostatnim etapie Tour of Qatar. W klasyfikacji generalnej zwyciężył Niki Terpstra (Etixx – Quick Step), a Maciej Bodnar zajął drugie miejsce!

Tylko 113 kilometrów mieli do pokonania kolarze zamykający rywalizację w Tour of Qatar. Zawodnicy startowali z Sealine Beach Resort, a w drugiej części dystansu walczyli na 10. okrążeniach w Doha Corniche.

Bardzo ciekawie przed dzisiejszym etapem wyglądała generalka. Prowadził Niki Terpstra (Etixx – Quick Step), sześć sekund tracił nasz Maciej Bodnar (Tinkoff – Saxo), a jedenaście Alexander Kristoff (Katusha). Tak naprawdę wszystko było możliwe.

Bardzo szybko wykrystalizowała się ucieczka, w której kręcili: Nicola Boem i Stefano Pirazzi (obaj Bardiani – CSF), Marcus Burghardt (BMC Racing Team) i Preben Van Hecke (Topsport Vlaanderen – Baloise). Katusha cały czas kontrolowała odjazd, ponieważ Kristoff do wygrania generalki potrzebował oprócz triumfu etapowego także bonusowych sekund na lotnych premiach.

Peleton dogonił harcowników już na okrążeniach w Doha Corniche, tuż przed pierwszą lotną premią. Wygrał ją Tom Boonen (Etixx – Quick Step), a drugi był Kristoff. Norweg tym samym zbliżył się w generalce na dziewięć sekund do Terpstry i trzy do Bodnara. Ekipa Etixx postanowiła trochę popsuć szyki Katushy. W następny odjazd zabrał się ich zawodnik – Iljo Keisse, a wraz z nim pojechał Gijs Van Hoecke (Topsport Vlaanderen – Baloise).

Ta dwójka przejechała jako pierwsza przez drugi lotny finisz. 23 kilometry przed metą mieli oni 35 sekund przewagi nad peletonem. Jednak ich akcja szybko została zakończona i ekipy sprinterów zaczęły formować swoje pociągi.

Finisz wygrał Sam Bennett (Bora-Argon 18), drugi był Andrea Guardini (Astana), a trzeci Nacer Bouhanni (Cofidis).

W klasyfikacji generalnej zwyciężył Niki Terpstra (Etixx – Quick Step), a drugie miejsce zajął Maciej Bodnar (Tinkoff -Saxo)! Wielkie brawa dla polskiego zawodnika!

Wyniki szóstego etapu:

1 161 * Sam BENNETT BORA-ARGON 18 02:24:03
2 96 Andrea GUARDINI ASTANA PRO TEAM 00:00:00
3 71 * Nacer BOUHANNI COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:00:00
4 21 * Peter SAGAN TINKOFF-SAXO 00:00:00
5 84 Youcef REGUIGUI MTN-QHUBEKA 00:00:00
6 131 Adam BLYTHE ORICA GREENEDGE 00:00:00
7 5 Matteo TRENTIN ETIXX-QUICK STEP 00:00:00
8 2 Tom BOONEN ETIXX-QUICK STEP 00:00:00
9 36 * Jasper STUYVEN TREK FACTORY RACING 00:00:00
10 55 Jose Joaquin ROJAS MOVISTAR TEAM 00:00:00
11 44 Jean-Pierre DRUCKER BMC RACING TEAM 00:00:00
12 158 Jonas VAN GENECHTEN IAM CYCLING 00:00:00
13 111 * Arnaud DEMARE FDJ 00:00:00
14 151 Heinrich HAUSSLER IAM CYCLING 00:00:00
15 128 Pieter VAN SPEYBROUCK TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 00:00:00
16 133 Mathew HAYMAN ORICA GREENEDGE 00:00:00
17 22 Maciej BODNAR TINKOFF-SAXO 00:00:00
18 173 Andrea PIECHELE BARDIANI CSF 00:00:00
19 61 Alexander KRISTOFF TEAM KATUSHA 00:00:00
20 46 Greg VAN AVERMAET BMC RACING TEAM 00:00:00
21 124 Jarl SALOMEIN TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 00:00:00
22 81 Edvald BOASSON HAGEN MTN-QHUBEKA 00:00:00
23 107 Christopher SUTTON TEAM SKY 00:00:00
24 175 * Nicola RUFFONI BARDIANI CSF 00:00:00
25 1 Niki TERPSTRA ETIXX-QUICK STEP 00:00:00
26 23 Matti BRESCHEL TINKOFF-SAXO 00:00:00
27 72 * Jonas AHLSTRAND COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:00:00
28 4 Nikolas MAES ETIXX-QUICK STEP 00:00:00
29 42 Marcus BURGHARDT BMC RACING TEAM 00:00:00
30 56 Enrique SANZ UNZUE MOVISTAR TEAM 00:00:00
31 145 Sacha MODOLO LAMPRE – MERIDA 00:00:00
32 85 * Kristan SBARAGLI MTN-QHUBEKA 00:00:00
33 102 * Andrew FENN TEAM SKY 00:00:00
34 106 Ian STANNARD TEAM SKY 00:00:00
35 41 Philippe GILBERT BMC RACING TEAM 00:00:00
36 156 Roger KLUGE IAM CYCLING 00:00:00
37 97 Ruslan TLEUBAYEV ASTANA PRO TEAM 00:00:00
38 132 Mitchell DOCKER ORICA GREENEDGE 00:00:00
39 105 * Luke ROWE TEAM SKY 00:00:00
40 94 Andriy GRIVKO ASTANA PRO TEAM 00:00:00
41 78 Geoffrey SOUPE COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:00:00
42 93 Laurens DE VREESE ASTANA PRO TEAM 00:00:00
43 114 Mickaël DELAGE FDJ 00:00:00
44 157 Vicente REYNES IAM CYCLING 00:00:00
45 116 Matthieu LADAGNOUS FDJ 00:00:00
46 118 Yoann OFFREDO FDJ 00:00:00
47 123 Tim DECLERCQ TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 00:00:00
48 76 Dominique ROLLIN COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:00:00
49 13 Bert DE BACKER TEAM GIANT-ALPECIN 00:00:00
50 164 Ralf MATZKA BORA-ARGON 18 00:00:00
51 135 Jens KEUKELEIRE ORICA GREENEDGE 00:00:00
52 18 Tom VEELERS TEAM GIANT-ALPECIN 00:00:00
53 47 Peter VELITS BMC RACING TEAM 00:00:00
54 6 * Guillaume VAN KEIRSBULCK ETIXX-QUICK STEP 00:00:00
55 12 * Nikias ARNDT TEAM GIANT-ALPECIN 00:00:00
56 63 Jacopo GUARNIERI TEAM KATUSHA 00:00:00
57 143 Mario COSTA LAMPRE – MERIDA 00:00:00
58 34 Gregory RAST TREK FACTORY RACING 00:00:00
59 57 * Jasha SUTTERLIN MOVISTAR TEAM 00:00:08
60 163 Zakkari DEMPSTER BORA-ARGON 18 00:00:08
61 62 * Sven Erik BYSTRÖM TEAM KATUSHA 00:00:08
62 66 Viacheslav KUZNETSOV TEAM KATUSHA 00:00:08
63 31 Fabian CANCELLARA TREK FACTORY RACING 00:00:08
64 127 * Jef VAN MEIRHAEGHE TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 00:00:08
65 155 Reto HOLLENSTEIN IAM CYCLING 00:00:08
66 54 Pablo LASTRAS MOVISTAR TEAM 00:00:08
67 75 * Adrien PETIT COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:00:08
68 52 Andrey AMADOR MOVISTAR TEAM 00:00:08
69 162 Shane ARCHBOLD BORA-ARGON 18 00:00:08
70 148 Ariel Maximiliano RICHEZE LAMPRE – MERIDA 00:00:08
71 48 * Rick ZABEL BMC RACING TEAM 00:00:08
72 112 William BONNET FDJ 00:00:08
73 67 Luca PAOLINI TEAM KATUSHA 00:00:08
74 43 Alessandro DE MARCHI BMC RACING TEAM 00:00:12
75 32 Markel IRIZAR TREK FACTORY RACING 00:00:12
76 53 Imanol ERVITI MOVISTAR TEAM 00:00:12
77 125 Preben VAN HECKE TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 00:00:12
78 65 Dmitry KOZONTCHUK TEAM KATUSHA 00:00:12
79 121 Jelle WALLAYS TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 00:00:12
80 126 * Gijs VAN HOECKE TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 00:00:12
81 38 * Danny VAN POPPEL TREK FACTORY RACING 00:00:12
82 104 Danny PATE TEAM SKY 00:00:12
83 146 Nelson OLIVEIRA LAMPRE – MERIDA 00:00:12
84 152 * Marcel AREGGER IAM CYCLING 00:00:12
85 37 Boy VAN POPPEL TREK FACTORY RACING 00:00:12
86 147 Ruben PLAZA MOLINA LAMPRE – MERIDA 00:00:12
87 92 Borut BOZIC ASTANA PRO TEAM 00:00:12
88 7 Stijn VANDENBERGH ETIXX-QUICK STEP 00:00:20
89 8 Martin VELITS ETIXX-QUICK STEP 00:00:20
90 64 * Marco HALLER TEAM KATUSHA 00:00:24
91 33 Yaroslav POPOVYCH TREK FACTORY RACING 00:00:24
92 141 Filippo POZZATO LAMPRE – MERIDA 00:00:31
93 27 Michael MORKOV TINKOFF-SAXO 00:00:32
94 136 Brett LANCASTER ORICA GREENEDGE 00:00:35
95 144 Roberto FERRARI LAMPRE – MERIDA 00:00:38
96 103 Christian KNEES TEAM SKY 00:00:50
97 98 Lieuwe WESTRA ASTANA PRO TEAM 00:00:53
98 3 Iljo KEISSE ETIXX-QUICK STEP 00:00:53
99 14 * Georg PREIDLER TEAM GIANT-ALPECIN 00:00:53
100 122 * Victor CAMPENAERTS TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 00:00:53
101 45 Ben HERMANS BMC RACING TEAM 00:00:53
102 15 Ramon SINKELDAM TEAM GIANT-ALPECIN 00:00:53
103 24 Pavel BRUTT TINKOFF-SAXO 00:00:53
104 101 Bradley WIGGINS TEAM SKY 00:00:56
105 83 Gerald CIOLEK MTN-QHUBEKA 00:00:56
106 25 * Jesper HANSEN TINKOFF-SAXO 00:00:56
107 166 * Michael SCHWARZMANN BORA-ARGON 18 00:01:03
108 165 Daniel SCHORN BORA-ARGON 18 00:01:03
109 77 * Florian SENECHAL COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:01:18
110 74 Cyril LEMOINE COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:01:18
111 68 Gatis SMUKULIS TEAM KATUSHA 00:01:21
112 11 Marcel KITTEL TEAM GIANT-ALPECIN 00:01:33
113 117 * Johan LE BON FDJ 00:01:52
114 113 David BOUCHER FDJ 00:01:52
115 115 Murilo Antonio FISCHER FDJ 00:01:52
116 168 Paul VOSS BORA-ARGON 18 00:02:06
117 142 Matteo BONO LAMPRE – MERIDA 00:02:06
118 137 Jens MOURIS ORICA GREENEDGE 00:02:08
119 28 Nikolay TRUSOV TINKOFF-SAXO 00:02:18
120 153 Matthias BRANDLE IAM CYCLING 00:02:18
121 58 Francisco VENTOSO MOVISTAR TEAM 00:02:18
122 73 Steve CHAINEL COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:02:24
123 16 Tom STAMSNIJDER TEAM GIANT-ALPECIN 00:02:45
124 17 Albert TIMMER TEAM GIANT-ALPECIN 00:02:45
125 87 Jaco VENTER MTN-QHUBEKA 00:02:45
126 167 * Scott THWAITES BORA-ARGON 18 00:02:54
127 95 Dmitriy GRUZDEV ASTANA PRO TEAM 00:03:23
128 86 * Johann VAN ZYL MTN-QHUBEKA 00:03:50
129 174 Stefano PIRAZZI BARDIANI CSF 00:04:11
130 172 Nicola BOEM BARDIANI CSF 00:04:11
131 26 Christopher JUUL JENSEN TINKOFF-SAXO 00:04:15
132 138 Svein TUFT ORICA GREENEDGE 00:04:15
51 Alejandro VALVERDE MOVISTAR TEAM Non Partant

Końcowa klasyfikacja generalna :

1 1 Niki TERPSTRA ETIXX-QUICK STEP 17:36:48
2 22 Maciej BODNAR TINKOFF-SAXO 00:00:06
3 61 Alexander KRISTOFF TEAM KATUSHA 00:00:09
4 106 Ian STANNARD TEAM SKY 00:00:12
5 46 Greg VAN AVERMAET BMC RACING TEAM 00:00:19
6 21 * Peter SAGAN TINKOFF-SAXO 00:00:31
7 105 * Luke ROWE TEAM SKY 00:00:33
8 151 Heinrich HAUSSLER IAM CYCLING 00:00:39
9 2 Tom BOONEN ETIXX-QUICK STEP 00:00:39
10 94 Andriy GRIVKO ASTANA PRO TEAM 00:00:41
11 42 Marcus BURGHARDT BMC RACING TEAM 00:00:54
12 36 * Jasper STUYVEN TREK FACTORY RACING 00:00:55
13 4 Nikolas MAES ETIXX-QUICK STEP 00:00:59
14 41 Philippe GILBERT BMC RACING TEAM 00:01:04
15 156 Roger KLUGE IAM CYCLING 00:01:11
16 12 * Nikias ARNDT TEAM GIANT-ALPECIN 00:01:19
17 164 Ralf MATZKA BORA-ARGON 18 00:01:21
18 97 Ruslan TLEUBAYEV ASTANA PRO TEAM 00:01:24
19 133 Mathew HAYMAN ORICA GREENEDGE 00:01:27
20 96 Andrea GUARDINI ASTANA PRO TEAM 00:01:39
21 123 Tim DECLERCQ TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 00:01:40
22 131 Adam BLYTHE ORICA GREENEDGE 00:01:44
23 114 Mickaël DELAGE FDJ 00:01:49
24 62 * Sven Erik BYSTRÖM TEAM KATUSHA 00:01:49
25 118 Yoann OFFREDO FDJ 00:01:54
26 132 Mitchell DOCKER ORICA GREENEDGE 00:02:30
27 18 Tom VEELERS TEAM GIANT-ALPECIN 00:02:37
28 124 Jarl SALOMEIN TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 00:03:17
29 67 Luca PAOLINI TEAM KATUSHA 00:03:18
30 5 Matteo TRENTIN ETIXX-QUICK STEP 00:03:21
31 66 Viacheslav KUZNETSOV TEAM KATUSHA 00:03:52
32 6 * Guillaume VAN KEIRSBULCK ETIXX-QUICK STEP 00:04:03
33 135 Jens KEUKELEIRE ORICA GREENEDGE 00:04:05
34 13 Bert DE BACKER TEAM GIANT-ALPECIN 00:04:21
35 55 Jose Joaquin ROJAS MOVISTAR TEAM 00:04:41
36 116 Matthieu LADAGNOUS FDJ 00:05:04
37 76 Dominique ROLLIN COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:05:14
38 23 Matti BRESCHEL TINKOFF-SAXO 00:05:16
39 71 * Nacer BOUHANNI COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:05:19
40 157 Vicente REYNES IAM CYCLING 00:05:36
41 128 Pieter VAN SPEYBROUCK TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 00:05:58
42 92 Borut BOZIC ASTANA PRO TEAM 00:06:02
43 37 Boy VAN POPPEL TREK FACTORY RACING 00:06:21
44 7 Stijn VANDENBERGH ETIXX-QUICK STEP 00:06:28
45 44 Jean-Pierre DRUCKER BMC RACING TEAM 00:06:54
46 15 Ramon SINKELDAM TEAM GIANT-ALPECIN 00:06:57
47 121 Jelle WALLAYS TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 00:07:03
48 27 Michael MORKOV TINKOFF-SAXO 00:07:14
49 72 * Jonas AHLSTRAND COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:07:54
50 65 Dmitry KOZONTCHUK TEAM KATUSHA 00:08:09
51 111 * Arnaud DEMARE FDJ 00:08:12
52 28 Nikolay TRUSOV TINKOFF-SAXO 00:08:31
53 115 Murilo Antonio FISCHER FDJ 00:08:33
54 64 * Marco HALLER TEAM KATUSHA 00:08:41
55 63 Jacopo GUARNIERI TEAM KATUSHA 00:08:51
56 165 Daniel SCHORN BORA-ARGON 18 00:09:22
57 102 * Andrew FENN TEAM SKY 00:09:58
58 56 Enrique SANZ UNZUE MOVISTAR TEAM 00:09:59
59 163 Zakkari DEMPSTER BORA-ARGON 18 00:10:05
60 81 Edvald BOASSON HAGEN MTN-QHUBEKA 00:10:06
61 112 William BONNET FDJ 00:10:26
62 32 Markel IRIZAR TREK FACTORY RACING 00:10:49
63 145 Sacha MODOLO LAMPRE – MERIDA 00:11:10
64 52 Andrey AMADOR MOVISTAR TEAM 00:11:11
65 53 Imanol ERVITI MOVISTAR TEAM 00:11:20
66 68 Gatis SMUKULIS TEAM KATUSHA 00:11:43
67 31 Fabian CANCELLARA TREK FACTORY RACING 00:11:58
68 146 Nelson OLIVEIRA LAMPRE – MERIDA 00:12:02
69 26 Christopher JUUL JENSEN TINKOFF-SAXO 00:12:02
70 78 Geoffrey SOUPE COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:12:03
71 147 Ruben PLAZA MOLINA LAMPRE – MERIDA 00:12:24
72 84 Youcef REGUIGUI MTN-QHUBEKA 00:12:34
73 107 Christopher SUTTON TEAM SKY 00:12:42
74 175 * Nicola RUFFONI BARDIANI CSF 00:12:54
75 48 * Rick ZABEL BMC RACING TEAM 00:12:54
76 57 * Jasha SUTTERLIN MOVISTAR TEAM 00:13:19
77 141 Filippo POZZATO LAMPRE – MERIDA 00:13:19
78 101 Bradley WIGGINS TEAM SKY 00:13:20
79 161 * Sam BENNETT BORA-ARGON 18 00:13:23
80 47 Peter VELITS BMC RACING TEAM 00:13:27
81 167 * Scott THWAITES BORA-ARGON 18 00:13:31
82 155 Reto HOLLENSTEIN IAM CYCLING 00:13:51
83 58 Francisco VENTOSO MOVISTAR TEAM 00:13:56
84 144 Roberto FERRARI LAMPRE – MERIDA 00:13:57
85 54 Pablo LASTRAS MOVISTAR TEAM 00:14:00
86 93 Laurens DE VREESE ASTANA PRO TEAM 00:14:06
87 75 * Adrien PETIT COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:14:13
88 122 * Victor CAMPENAERTS TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 00:14:46
89 152 * Marcel AREGGER IAM CYCLING 00:15:01
90 158 Jonas VAN GENECHTEN IAM CYCLING 00:15:05
91 24 Pavel BRUTT TINKOFF-SAXO 00:15:34
92 153 Matthias BRANDLE IAM CYCLING 00:15:35
93 95 Dmitriy GRUZDEV ASTANA PRO TEAM 00:15:39
94 38 * Danny VAN POPPEL TREK FACTORY RACING 00:15:47
95 143 Mario COSTA LAMPRE – MERIDA 00:15:58
96 136 Brett LANCASTER ORICA GREENEDGE 00:16:13
97 125 Preben VAN HECKE TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 00:16:36
98 45 Ben HERMANS BMC RACING TEAM 00:16:44
99 8 Martin VELITS ETIXX-QUICK STEP 00:16:56
100 14 * Georg PREIDLER TEAM GIANT-ALPECIN 00:17:04
101 34 Gregory RAST TREK FACTORY RACING 00:17:10
102 168 Paul VOSS BORA-ARGON 18 00:17:28
103 77 * Florian SENECHAL COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:17:40
104 11 Marcel KITTEL TEAM GIANT-ALPECIN 00:18:24
105 103 Christian KNEES TEAM SKY 00:19:07
106 83 Gerald CIOLEK MTN-QHUBEKA 00:19:16
107 104 Danny PATE TEAM SKY 00:19:25
108 3 Iljo KEISSE ETIXX-QUICK STEP 00:19:47
109 17 Albert TIMMER TEAM GIANT-ALPECIN 00:20:52
110 138 Svein TUFT ORICA GREENEDGE 00:21:47
111 16 Tom STAMSNIJDER TEAM GIANT-ALPECIN 00:22:13
112 172 Nicola BOEM BARDIANI CSF 00:22:17
113 148 Ariel Maximiliano RICHEZE LAMPRE – MERIDA 00:23:24
114 87 Jaco VENTER MTN-QHUBEKA 00:23:31
115 142 Matteo BONO LAMPRE – MERIDA 00:24:26
116 86 * Johann VAN ZYL MTN-QHUBEKA 00:25:24
117 74 Cyril LEMOINE COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:25:33
118 73 Steve CHAINEL COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:27:21
119 85 * Kristan SBARAGLI MTN-QHUBEKA 00:27:45
120 127 * Jef VAN MEIRHAEGHE TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 00:28:27
121 126 * Gijs VAN HOECKE TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 00:28:42
122 98 Lieuwe WESTRA ASTANA PRO TEAM 00:29:41
123 43 Alessandro DE MARCHI BMC RACING TEAM 00:30:20
124 33 Yaroslav POPOVYCH TREK FACTORY RACING 00:31:35
125 25 * Jesper HANSEN TINKOFF-SAXO 00:31:38
126 173 Andrea PIECHELE BARDIANI CSF 00:33:12
127 113 David BOUCHER FDJ 00:33:34
128 117 * Johan LE BON FDJ 00:34:08
129 162 Shane ARCHBOLD BORA-ARGON 18 00:35:38
130 166 * Michael SCHWARZMANN BORA-ARGON 18 00:37:24
131 174 Stefano PIRAZZI BARDIANI CSF 00:38:00
132 137 Jens MOURIS ORICA GREENEDGE 00:42:20

 

@ArekWaluga77