kristoffAlexander Kristoff (Katusha) wygrał po finiszu z peletonu czwarty etap Tour of Qatar. Liderem pozostał Niki Terpstra (Etixx – Quick Step).

Po wczorajszej krótkiej czasówce dziś na zawodników ścigających się w Katarze czekał etap z Al Thakhira do Mesaieed o długości ponad 165 kilometrów. Po raz kolejny główną trudnością był mocno wiejący wiatr. Ze względu na niepokojące prognozy kolarze zmuszeni byli ustawić się na starcie ponad godzinę wcześniej, niż to było w programie wyścigu.

Po 15 kilometrach zawiązał się pierwszy odjazd w składzie: Dmitriy Gruzdev (Astana), Jaco Venter (MTN – Qhubeka) i Jarl Salomein (Topsport Vlaanderen – Baloise). W połowie dystansu mieli oni trzy minuty przewagi nad peletonem prowadzonym przez Etixx – Quick Step. Upadki na trasie zaliczyli dziś między innymi Bradley Wiggins (Sky) i Lars Boom (Astana), ale szybko wrócili do rywalizacji. Pierwszą lotną premię wygrał Salomein, a drugą Gruzdev.

Duża grupa zgodnie z oczekiwaniami skasowała ucieczkę na 20 kilometrów przed metą. Kilka kilometrów dalej rozpoczęło się ustawianie sprinterskich pociągów. Na finiszu o zwycięstwo walczyli Peter Sagan (Tinkoff – Saxo) i Alexander Kristoff (Katusha). Dopiero fotofinisz potwierdził, że to Norweg wygrał swój drugi etap w Katarze. Trzecie miejsce zajął Nikias Arndt (Giant – Alpecin).

W klasyfikacji generalnej nadal prowadzi Niki Terpstra (Etixx – Quick Step), a Maciej Bodnar (Tinkoff – Saxo) odrobił dziś kilka sekund i nadal zajmuje drugą pozycję.

Wyniki czwartego etapu:

1 Alexander KRISTOFF TEAM KATUSHA 4:15:57
2 * Peter SAGAN TINKOFF-SAXO 0:00:00
3 * Nikias ARNDT TEAM GIANT-ALPECIN 0:00:00
4 Adam BLYTHE ORICA GREENEDGE 0:00:00
5 * Nicola RUFFONI BARDIANI CSF 0:00:00
6 Heinrich HAUSSLER IAM CYCLING 0:00:00
7 Borut BOZIC  ASTANA PRO TEAM  0:00:00
8 Andrea GUARDINI ASTANA PRO TEAM  0:00:00
9 Jose Joaquin ROJAS MOVISTAR TEAM 0:00:00
10 Sacha MODOLO LAMPRE – MERIDA 0:00:00
11 * Jasper STUYVEN TREK FACTORY RACING 0:00:00
12 Maciej BODNAR TINKOFF-SAXO 0:00:00
13 * Marco HALLER TEAM KATUSHA 0:00:00
14 Andriy GRIVKO ASTANA PRO TEAM  0:00:00
15 Ian STANNARD TEAM SKY 0:00:05
16 Greg VAN AVERMAET BMC RACING TEAM 0:00:05
17 * Arnaud DEMARE FDJ 0:00:05
18 Ralf MATZKA BORA-ARGON 18 0:00:05
19 * Andrew FENN TEAM SKY 0:00:05
20 Philippe GILBERT BMC RACING TEAM 0:00:05
21 Tom VEELERS TEAM GIANT-ALPECIN 0:00:05
22 Nikolas MAES ETIXX-QUICK STEP  0:00:05
23 Tom BOONEN ETIXX-QUICK STEP  0:00:05
24 Viacheslav KUZNETSOV TEAM KATUSHA 0:00:05
25 * Luke ROWE TEAM SKY 0:00:05
26 Mathew HAYMAN ORICA GREENEDGE 0:00:05
27 Marcus BURGHARDT BMC RACING TEAM 0:00:05
28 Mickaël DELAGE FDJ 0:00:05
29 Alejandro VALVERDE  MOVISTAR TEAM 0:00:05
30 Niki TERPSTRA ETIXX-QUICK STEP  0:00:05
31 * Guillaume VAN KEIRSBULCK ETIXX-QUICK STEP  0:00:05
32 Jarl SALOMEIN TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:00:05
33 Jelle WALLAYS TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:00:05
34 Andrey AMADOR MOVISTAR TEAM 0:00:05
35 * Victor CAMPENAERTS TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:00:05
36 * Nacer BOUHANNI COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:00:05
37 Geoffrey SOUPE COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:00:05
38 Pieter VAN SPEYBROUCK TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:00:05
39 Gatis SMUKULIS TEAM KATUSHA 0:00:05
40 Matteo TRENTIN ETIXX-QUICK STEP  0:00:05
41 Ben HERMANS BMC RACING TEAM 0:00:05
42 Mario COSTA LAMPRE – MERIDA 0:00:05
43 Ruslan TLEUBAYEV ASTANA PRO TEAM  0:00:05
44 Peter VELITS BMC RACING TEAM 0:00:05
45 * Rick ZABEL BMC RACING TEAM 0:00:05
46 * Gijs VAN HOECKE TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:00:05
47 Tim DECLERCQ TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:00:05
48 Pablo LASTRAS MOVISTAR TEAM 0:00:05
49 Matthieu LADAGNOUS FDJ 0:00:05
50 * Sven Erik BYSTRÖM TEAM KATUSHA 0:00:05
51 * Kristan SBARAGLI MTN-QHUBEKA 0:00:05
52 Andrea PIECHELE BARDIANI CSF 0:00:05
53 Filippo POZZATO LAMPRE – MERIDA 0:00:05
54 Nikolay TRUSOV TINKOFF-SAXO 0:00:05
55 Enrique SANZ UNZUE MOVISTAR TEAM 0:00:05
56 Yoann OFFREDO FDJ 0:00:05
57 Roger KLUGE IAM CYCLING 0:00:05
58 Laurens DE VREESE ASTANA PRO TEAM  0:00:05
59 Christopher SUTTON TEAM SKY 0:00:05
60 Dominique ROLLIN COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:00:05
61 Ruben PLAZA MOLINA LAMPRE – MERIDA 0:00:05
62 Gregory RAST TREK FACTORY RACING 0:00:05
63 Nelson OLIVEIRA LAMPRE – MERIDA 0:00:05
64 * Jasha SUTTERLIN MOVISTAR TEAM 0:00:05
65 Imanol ERVITI  MOVISTAR TEAM 0:00:05
66 Stijn VANDENBERGH ETIXX-QUICK STEP  0:00:05
67 Edvald BOASSON HAGEN MTN-QHUBEKA 0:00:05
68 Théo BOS MTN-QHUBEKA 0:00:05
69 Vicente REYNES IAM CYCLING 0:00:05
70 * Jef VAN MEIRHAEGHE TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:00:17
71 Youcef REGUIGUI MTN-QHUBEKA 0:00:17
72 Luca PAOLINI TEAM KATUSHA 0:00:17
73 Dmitry KOZONTCHUK TEAM KATUSHA 0:00:17
74 Alessandro DE MARCHI BMC RACING TEAM 0:00:17
75 Fabian CANCELLARA TREK FACTORY RACING 0:00:17
76 Markel IRIZAR TREK FACTORY RACING 0:00:17
77 * Georg PREIDLER TEAM GIANT-ALPECIN 0:00:17
78 Ramon SINKELDAM TEAM GIANT-ALPECIN 0:00:17
79 Nicola BOEM BARDIANI CSF 0:00:17
80 Roberto FERRARI LAMPRE – MERIDA 0:00:17
81 Bradley WIGGINS TEAM SKY 0:00:17
82 Zakkari DEMPSTER BORA-ARGON 18 0:00:17
83 Matti BRESCHEL TINKOFF-SAXO 0:00:17
84 Michael MORKOV TINKOFF-SAXO 0:00:17
85 * Sam BENNETT BORA-ARGON 18 0:00:17
86 * Florian SENECHAL COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:00:28
87 Jacopo GUARNIERI TEAM KATUSHA 0:00:33
88 Jean-Pierre DRUCKER BMC RACING TEAM 0:00:33
89 Jens KEUKELEIRE ORICA GREENEDGE 0:00:33
90 Boy VAN POPPEL TREK FACTORY RACING 0:00:33
91 Christopher JUUL JENSEN TINKOFF-SAXO 0:00:33
92 Jonas VAN GENECHTEN IAM CYCLING 0:00:37
93 Mitchell DOCKER ORICA GREENEDGE 0:00:43
94 Bert DE BACKER TEAM GIANT-ALPECIN 0:00:43
95 * Jonas AHLSTRAND COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:00:50
96 * Adrien PETIT COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:00:56
97 Murilo Antonio FISCHER FDJ 0:00:56
98 David BOUCHER FDJ 0:00:56
99 William BONNET FDJ 0:00:56
100 * Danny VAN POPPEL TREK FACTORY RACING 0:01:06
101 Gert STEEGMANS TREK FACTORY RACING 0:01:10
102 Ariel Maximiliano RICHEZE LAMPRE – MERIDA 0:01:23
103 Shane ARCHBOLD BORA-ARGON 18 0:01:33
104 Leigh HOWARD ORICA GREENEDGE 0:01:33
105 Marcel KITTEL TEAM GIANT-ALPECIN 0:01:50
106 Albert TIMMER TEAM GIANT-ALPECIN 0:01:50
107 Brett LANCASTER ORICA GREENEDGE 0:02:13
108 Francisco VENTOSO MOVISTAR TEAM 0:02:13
109 Gerald CIOLEK MTN-QHUBEKA 0:02:13
110 Christian KNEES TEAM SKY 0:02:13
111 Pavel BRUTT TINKOFF-SAXO 0:02:13
112 Martin VELITS ETIXX-QUICK STEP  0:02:13
113 Jens MOURIS ORICA GREENEDGE 0:02:13
114 Lieuwe WESTRA ASTANA PRO TEAM  0:02:13
115 Yaroslav POPOVYCH TREK FACTORY RACING 0:02:13
116 Lars BOOM ASTANA PRO TEAM  0:02:13
117 Preben VAN HECKE TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:02:13
118 * Scott THWAITES BORA-ARGON 18 0:02:13
119 * Michael SCHWARZMANN BORA-ARGON 18 0:02:13
120 Paul VOSS BORA-ARGON 18 0:02:13
121 * Jesper HANSEN TINKOFF-SAXO 0:02:13
122 Dmitriy GRUZDEV ASTANA PRO TEAM  0:02:13
123 Svein TUFT ORICA GREENEDGE 0:02:13
124 Dries DEVENYNS IAM CYCLING 0:02:13
125 Matthias BRANDLE IAM CYCLING 0:02:13
126 Stefano PIRAZZI BARDIANI CSF 0:04:01
127 Danny PATE TEAM SKY 0:04:01
128 Tom STAMSNIJDER TEAM GIANT-ALPECIN 0:04:12
129 Reto HOLLENSTEIN IAM CYCLING 0:04:12
130 * Marcel AREGGER IAM CYCLING 0:04:12
131 Daniel SCHORN BORA-ARGON 18 0:04:12
132 Matteo BONO LAMPRE – MERIDA 0:04:12
133 Cyril LEMOINE COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:04:12
134 Steve CHAINEL COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:04:12
135 * Johan LE BON FDJ 0:04:12
136 * Simone STERBINI BARDIANI CSF 0:04:12
137 Iljo KEISSE ETIXX-QUICK STEP  0:04:12
138 Jaco VENTER MTN-QHUBEKA 0:04:12
139 * Johann VAN ZYL MTN-QHUBEKA 0:04:49

Klasyfikacja generalna:
1 Niki TERPSTRA ETIXX-QUICK STEP  12:09:44
2 Maciej BODNAR TINKOFF-SAXO 0:00:06
3 Ian STANNARD TEAM SKY 0:00:12
4 Greg VAN AVERMAET BMC RACING TEAM 0:00:19
5 Alexander KRISTOFF TEAM KATUSHA 0:00:21
6 * Luke ROWE TEAM SKY 0:00:33
7 * Peter SAGAN TINKOFF-SAXO 0:00:37
8 Heinrich HAUSSLER IAM CYCLING 0:00:39
9 Andriy GRIVKO ASTANA PRO TEAM  0:00:41
10 Tom BOONEN ETIXX-QUICK STEP  0:00:42
11 Marcus BURGHARDT BMC RACING TEAM 0:00:54
12 * Jasper STUYVEN TREK FACTORY RACING 0:00:55
13 Nikolas MAES ETIXX-QUICK STEP  0:00:59
14 Philippe GILBERT BMC RACING TEAM 0:01:04
15 Ralf MATZKA BORA-ARGON 18 0:01:07
16 Roger KLUGE IAM CYCLING 0:01:11
17 Matteo TRENTIN ETIXX-QUICK STEP  0:01:12
18 Mathew HAYMAN ORICA GREENEDGE 0:01:19
19 * Nikias ARNDT TEAM GIANT-ALPECIN 0:01:23
20 Ruslan TLEUBAYEV ASTANA PRO TEAM  0:01:24
21 Tim DECLERCQ TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:01:27
22 Andrea GUARDINI ASTANA PRO TEAM  0:01:31
23 Viacheslav KUZNETSOV TEAM KATUSHA 0:01:34
24 Adam BLYTHE ORICA GREENEDGE 0:01:34
25 Tom VEELERS TEAM GIANT-ALPECIN 0:01:39
26 Yoann OFFREDO FDJ 0:01:40
27 * Sven Erik BYSTRÖM TEAM KATUSHA 0:01:41
28 Mickaël DELAGE FDJ 0:01:49
29 Luca PAOLINI TEAM KATUSHA 0:02:12
30 Jarl SALOMEIN TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:02:19
31 Mitchell DOCKER ORICA GREENEDGE 0:02:30
32 * Andrew FENN TEAM SKY 0:03:20
33 Alejandro VALVERDE  MOVISTAR TEAM 0:03:48
34 Jens KEUKELEIRE ORICA GREENEDGE 0:03:51
35 Stijn VANDENBERGH ETIXX-QUICK STEP  0:03:58
36 * Guillaume VAN KEIRSBULCK ETIXX-QUICK STEP  0:04:03
37 Matthieu LADAGNOUS FDJ 0:04:06
38 Bert DE BACKER TEAM GIANT-ALPECIN 0:04:07
39 Christopher JUUL JENSEN TINKOFF-SAXO 0:04:07
40 Jose Joaquin ROJAS MOVISTAR TEAM 0:04:41
41 Jean-Pierre DRUCKER BMC RACING TEAM 0:04:44
42 Jelle WALLAYS TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:04:45
43 Borut BOZIC  ASTANA PRO TEAM  0:04:52
44 Matti BRESCHEL TINKOFF-SAXO 0:04:52
45 Dominique ROLLIN COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:05:00
46 Pieter VAN SPEYBROUCK TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:05:00
47 Ramon SINKELDAM TEAM GIANT-ALPECIN 0:05:06
48 Boy VAN POPPEL TREK FACTORY RACING 0:05:11
49 Nikolay TRUSOV TINKOFF-SAXO 0:05:15
50 Vicente REYNES IAM CYCLING 0:05:22
51 * Nacer BOUHANNI COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:05:23
52 * Sam BENNETT BORA-ARGON 18 0:05:36
53 Murilo Antonio FISCHER FDJ 0:05:43
54 Dmitry KOZONTCHUK TEAM KATUSHA 0:05:47
55 Michael MORKOV TINKOFF-SAXO 0:05:51
56 Daniel SCHORN BORA-ARGON 18 0:06:09
57 * Jonas AHLSTRAND COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:06:56
58 * Scott THWAITES BORA-ARGON 18 0:06:57
59 Gatis SMUKULIS TEAM KATUSHA 0:08:12
60 * Arnaud DEMARE FDJ 0:08:12
61 * Marco HALLER TEAM KATUSHA 0:08:17
62 Markel IRIZAR TREK FACTORY RACING 0:08:27
63 Jacopo GUARNIERI TEAM KATUSHA 0:08:51
64 Théo BOS MTN-QHUBEKA 0:08:51
65 Imanol ERVITI  MOVISTAR TEAM 0:08:58
66 William BONNET FDJ 0:09:20
67 Nelson OLIVEIRA LAMPRE – MERIDA 0:09:40
68 Fabian CANCELLARA TREK FACTORY RACING 0:09:40
69 Zakkari DEMPSTER BORA-ARGON 18 0:09:57
70 Enrique SANZ UNZUE MOVISTAR TEAM 0:09:59
71 Leigh HOWARD ORICA GREENEDGE 0:10:00
72 Ruben PLAZA MOLINA LAMPRE – MERIDA 0:10:02
73 Edvald BOASSON HAGEN MTN-QHUBEKA 0:10:06
74 Dmitriy GRUZDEV ASTANA PRO TEAM  0:10:08
75 Bradley WIGGINS TEAM SKY 0:10:14
76 * Rick ZABEL BMC RACING TEAM 0:10:36
77 Filippo POZZATO LAMPRE – MERIDA 0:10:38
78 Pavel BRUTT TINKOFF-SAXO 0:11:01
79 * Jasha SUTTERLIN MOVISTAR TEAM 0:11:01
80 Andrey AMADOR MOVISTAR TEAM 0:11:03
81 Geoffrey SOUPE COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:11:05
82 Roberto FERRARI LAMPRE – MERIDA 0:11:09
83 Sacha MODOLO LAMPRE – MERIDA 0:11:10
84 Peter VELITS BMC RACING TEAM 0:11:17
85 Francisco VENTOSO MOVISTAR TEAM 0:11:24
86 Brett LANCASTER ORICA GREENEDGE 0:11:32
87 Youcef REGUIGUI MTN-QHUBEKA 0:11:36
88 Pablo LASTRAS MOVISTAR TEAM 0:11:42
89 * Victor CAMPENAERTS TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:11:43
90 Christopher SUTTON TEAM SKY 0:11:44
91 Ben HERMANS BMC RACING TEAM 0:11:45
92 Laurens DE VREESE ASTANA PRO TEAM  0:11:56
93 * Georg PREIDLER TEAM GIANT-ALPECIN 0:12:05
94 Mario COSTA LAMPRE – MERIDA 0:12:18
95 Matthias BRANDLE IAM CYCLING 0:12:19
96 * Marcel AREGGER IAM CYCLING 0:12:39
97 Marcel KITTEL TEAM GIANT-ALPECIN 0:12:45
98 Reto HOLLENSTEIN IAM CYCLING 0:12:45
99 * Nicola RUFFONI BARDIANI CSF 0:12:54
100 Jonas VAN GENECHTEN IAM CYCLING 0:12:55
101 Martin VELITS ETIXX-QUICK STEP  0:12:56
102 * Adrien PETIT COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:13:07
103 Paul VOSS BORA-ARGON 18 0:13:12
104 * Danny VAN POPPEL TREK FACTORY RACING 0:13:25
105 Svein TUFT ORICA GREENEDGE 0:13:26
106 Nicola BOEM BARDIANI CSF 0:14:00
107 Gerald CIOLEK MTN-QHUBEKA 0:14:14
108 Preben VAN HECKE TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:14:14
109 Albert TIMMER TEAM GIANT-ALPECIN 0:14:27
110 Gert STEEGMANS TREK FACTORY RACING 0:14:35
111 Christian KNEES TEAM SKY 0:14:37
112 * Florian SENECHAL COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:15:00
113 Gregory RAST TREK FACTORY RACING 0:15:00
114 Iljo KEISSE ETIXX-QUICK STEP  0:15:17
115 Tom STAMSNIJDER TEAM GIANT-ALPECIN 0:15:22
116 Danny PATE TEAM SKY 0:17:03
117 * Johann VAN ZYL MTN-QHUBEKA 0:17:28
118 Jaco VENTER MTN-QHUBEKA 0:18:36
119 Matteo BONO LAMPRE – MERIDA 0:18:40
120 Ariel Maximiliano RICHEZE LAMPRE – MERIDA 0:21:06
121 Cyril LEMOINE COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:22:22
122 Steve CHAINEL COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:22:47
123 Alessandro DE MARCHI BMC RACING TEAM 0:26:02
124 * Jef VAN MEIRHAEGHE TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:26:09
125 * Gijs VAN HOECKE TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:26:22
126 Lars BOOM ASTANA PRO TEAM  0:26:28
127 * Kristan SBARAGLI MTN-QHUBEKA 0:26:35
128 Lieuwe WESTRA ASTANA PRO TEAM  0:26:38
129 Dries DEVENYNS IAM CYCLING 0:27:51
130 Shane ARCHBOLD BORA-ARGON 18 0:27:53
131 * Jesper HANSEN TINKOFF-SAXO 0:28:32
132 Andrea PIECHELE BARDIANI CSF 0:28:46
133 Yaroslav POPOVYCH TREK FACTORY RACING 0:29:01
134 * Michael SCHWARZMANN BORA-ARGON 18 0:29:04
135 David BOUCHER FDJ 0:29:32
136 * Johan LE BON FDJ 0:30:06
137 Stefano PIRAZZI BARDIANI CSF 0:31:39
138 Jens MOURIS ORICA GREENEDGE 0:33:34
139 * Simone STERBINI BARDIANI CSF 0:34:06

 

@ArekWaluga77

Foto: Tour of Qatar/Team Katusha