John DegenkolbJohn Degenkolb (Giant Alpecin) po ataku na finałowym podjeździe, został triumfatorem trzeciego etapu Dubai Tour i jego nowym liderem.

Po dwóch etapach dla sprinterów, trzeci, pagórkowaty i najdłuższy odcinek Dubai Tour miał zdecydować o losach wyścigu. Etap kończył się na wzniesieniu Hatta Dam, gdzie maksymalne nachylenie wynosiło 17%.

W ucieczkę na początku etapu zabrało się pięciu zawodników: Luka Pibernik (Lampre-Merida), Vladimir Gusev, Mojammed Al Murawwi (obaj Skydive Dubai), Martijn Verschoor (Team Novo Nordisk), Alessandro Bazzana (UnitedHealthcare). Po pokonaniu 100 kilometrów wypracowali sobie przewagę 8:20.

Gdy do mety pozostało 40 kilometrów, na przodzie zostało już tylko dwóch zawodników: Pibernik i Bazzana. Kilka kilometrów dalej i tych dwóch śmiałków wróciło do peletonu. Wtedy na atak z grupy zasadniczej zdecydował się Francisco Macebo (Skydive Dubai).

Jego przewaga 20 kilometrów przed kreską wynosiła 1:20. Jednak peleton napędzany przez kolarzy Movistaru widział, że harce Mancebo zakończą się przed finałowym podjazdem. Tak też się stało na 5 kilometrów przed metą.

Podczas wspinaczki na Hatta Dam, zaatakował John Degenkolb (Giant Alpecin) i to on zameldował się pierwszy na linii mety. Tuż za nim ze stratą dwóch sekund przyjechał Alejandro Valverde (Movistar), trzeci zaś był jego klubowy kolega Juan Jose Lobato. W pierwszej grupie był też dotychczasowy lider – Cavendish.

Wysoko, na siódmej pozycji etap ukończył kolarz CCC Sprandi Polkowice – Grega Bole. Najlepszy z Polaków, Łukasz Wiśniowski (Etixx-Quic Step) zajął dziś 52 miejsce.

Na pozycję lidera wskoczył Degenkolb, jednak Mark Cavendish (Etixx-Quic Step) plasuje się tuż za nim, ze stratą dwóch sekund. Trzeci jest Valverde. Grega Bole wysoko, na szóstym miejscu.

Wyniki 3 etapu Dubai Tour:

1. John Degenkolb (Team Giant-Alpecin) 4:50:40
2. Alejandro Valverde (Movistar Team) a 2
3. Juan José Lobato (Movistar Team) m.t.
4. Filipo Pozzato (Lampre-Merida) m.t.
5. Marco Canola (Unitedhealthcare) m.t.
6. Philippe Gilbert (BMC) m.t.
7. Grega Bole (CCC) m.t.
8. Brent Bookwalter (BMC) a 7
9. Geraint Thomas (Sky) m.t.
10. Edgar Pinto (SkyDive) m.t.

Klasyfikacja generalna po 3 etapie:

1. John Degenkolb (Team Giant-Alpecin) 12:45:29
2. Mark Cavendish (Etixx-Quick Step) a 4
3. Alejandro Valverde (Movistar Team) a 6
4. Juan José Lobato (Movistar Team) a 8
5. Alessandro Bazzana (UnitedHealthcare) a 11
6. Grega Bole (CCC) a 12
7. Marco Canola (UnitedHealthcare) m.t.
8. Philippe Gilbert (BMC) m.t.
9. Filippo Pozzato (Lampre-Merida) m.t.
10. Edgar Lemos Pinto (SkyDive) a 17