6stage13xKolarz drużyny Drapac Wouter Wippert wygrał ostatni sprint w tegorocznym wyścigu Tour Down Under. Osiągnął tym samym największy jak dotąd sukces w karierze. Zwycięzcą klasyfikacji generalnej został Rohan Dennis (BMC). 

Ostatni szósty etap to kryterium uliczne w Adelajdzie. Kolarze mieli do pokonania dwadzieścia okrążeń po 4,5 kilometra, co dało w sumie dziewięćdziesiąt kilometrów.

Mocna ucieczka dnia liczyła sześciu zawodników: Peter Kennaugh (Team Sky), Lars Ytting Bak (Lotto-Soudal), Alex Howes (Cannondale-Garmin), Manuele Boaro (Tinkoff-Saxo), Christopher Juul Jensen (Tinkoff-Saxo) oraz Lars Boom (Astana).

Sześć okrążeń przed metą do pracy wzięła się drużyna Marcela Kittela Giant-Alpecin, swoje starały się wnieść także Etixx-Quick Step i Orica. Ich praca sprawiła, że na siedemnastym okrążeniu uciekinierzy mieli tylko 30 sekund przewagi. Ostatecznie zostali wchłonięci dwa okrążenia przed metą.

Na ostatnich kilometrach wydarzyła się duża kraksa, w której uczestniczyło około 30 kolarzzy, w tym główny faworyt Kittel. Po tym wydarzeniu tempo natychmiast zwiększyła Sky. I choć wydawało się, że to IAM Cycling najlepiej rozprowadziła Heinricha Hausslera, to jednak zwycięzcą został Wippert.

Wyniki 6. etapu:

1    Wouter WIPPERT    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    1:56:09
2    Heinrich HAUSSLER    IAM CYCLING    0:00:00
3    Boris VALLEE    LOTTO SOUDAL    0:00:00
4    Pavel BRUTT    TINKOFF – SAXO    0:00:00
5    Daryl IMPEY    ORICA GreenEDGE    0:00:00
6    Niccolo BONIFAZIO    LAMPRE – MERIDA    0:00:00
7    Steele VON HOFF    UNISA AUSTRALIA    0:00:00
8    Ruslan TLEUBAYEV    ASTANA PRO TEAM    0:00:00
9    Rudiger SELIG    TEAM KATUSHA    0:00:00
10    Sébastien CHAVANEL    FDJ    0:00:00
11    Gianni MEERSMAN    ETIXX – QUICK STEP    0:00:00
12    Giacomo NIZZOLO    TREK FACTORY RACING    0:00:00
13    Tom DUMOULIN    TEAM GIANT – ALPECIN    0:00:00
14    Jarlison PANTANO GOMEZ    IAM CYCLING    0:00:00
15    Michael SCHÄR    BMC RACING TEAM    0:00:00
16    Enrique SANZ    MOVISTAR TEAM    0:00:00
17    Domenico POZZOVIVO    AG2R LA MONDIALE    0:00:00
18    Gorka IZAGUIRRE INSAUSTI    MOVISTAR TEAM    0:00:00
19    Aleksei TCATEVICH    TEAM KATUSHA    0:00:00
20    Ruben FERNANDEZ    MOVISTAR TEAM    0:00:00
21    Cadel EVANS    BMC RACING TEAM    0:00:00
22    Yves LAMPAERT    ETIXX – QUICK STEP    0:00:00
23    Julien BERARD    AG2R LA MONDIALE    0:00:00
24    Richie PORTE    TEAM SKY    0:00:00
25    Mark RENSHAW    ETIXX – QUICK STEP    0:00:00
26    George BENNETT    TEAM LOTTO NL – JUMBO    0:00:00
27    Roger KLUGE    IAM CYCLING    0:00:00
28    Rohan DENNIS    BMC RACING TEAM    0:00:00
29    Tsgabu Gebremaryam GRMAY    LAMPRE – MERIDA    0:00:00
30    Christopher SUTTON    TEAM SKY    0:00:00
31    Gert DOCKX    LOTTO SOUDAL    0:00:00
32    Greg HENDERSON    LOTTO SOUDAL    0:00:00
33    Jérémy ROY    FDJ    0:00:00
34    Silvan DILLIER    BMC RACING TEAM    0:00:00
35    Danilo WYSS    BMC RACING TEAM    0:00:00
36    Maxime BOUET    ETIXX – QUICK STEP    0:00:00
37    Koen DE KORT    TEAM GIANT – ALPECIN    0:00:00
38    Martin VELITS    ETIXX – QUICK STEP    0:00:00
39    Stef CLEMENT    IAM CYCLING    0:00:00
40    Martin ELMIGER    IAM CYCLING    0:00:00
41    Martin KOHLER    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:00:05
42    Simon GESCHKE    TEAM GIANT – ALPECIN    0:00:05
43    Cédric PINEAU    FDJ    0:00:05
44    Mathew HAYMAN    ORICA GreenEDGE    0:00:09
45    Vicente REYNES MIMO    IAM CYCLING    0:00:20
46    Geraint THOMAS    TEAM SKY    0:00:22
47    Salvatore PUCCIO    TEAM SKY    0:00:22
48    Michael HEPBURN    ORICA GreenEDGE    0:00:29
49    Luke ROWE    TEAM SKY    0:00:32
50    Sam BEWLEY    ORICA GreenEDGE    0:00:36
51    Pieter SERRY    ETIXX – QUICK STEP    0:00:44
52    Cameron MEYER    ORICA GreenEDGE    0:00:45
53    Adam HANSEN    LOTTO SOUDAL    0:00:50
54    Laurent DIDIER    TREK FACTORY RACING    0:00:50
55    Martijn KEIZER    TEAM LOTTO NL – JUMBO    0:00:50
56    Moreno MOSER    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:00:50
57    Luis Leon SANCHEZ GIL    ASTANA PRO TEAM    0:00:50
58    Ian STANNARD    TEAM SKY    0:00:50
59    Eugenio ALAFACI    TREK FACTORY RACING    0:00:56
60    Davide CIMOLAI    LAMPRE – MERIDA    0:01:01
61    Graeme BROWN    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:01:06
62    Lars Ytting BAK    LOTTO SOUDAL    0:01:06
63    Jesper HANSEN    TINKOFF – SAXO    0:01:14
64    Michael ROGERS    TINKOFF – SAXO    0:01:14
65    Lasse Norman HANSEN    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:01:14
66    Jack HAIG    UNISA AUSTRALIA    0:01:14
67    Thomas DE GENDT    LOTTO SOUDAL    0:01:14
68    Tiago MACHADO    TEAM KATUSHA    0:01:14
69    David DE LA CRUZ MELGAREJO    ETIXX – QUICK STEP    0:01:14
70    Daniel MCCONNELL    TREK FACTORY RACING    0:01:14
71    Hayden ROULSTON    TREK FACTORY RACING    0:01:14
72    Davide VILLELLA    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:01:14
73    Pablo LASTRAS GARCIA    MOVISTAR TEAM    0:01:14
74    Sergei LAGUTIN    TEAM KATUSHA    0:01:14
75    Jordan KERBY    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:01:21
76    William CLARKE    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:01:21
77    Alexander EDMONDSON    UNISA AUSTRALIA    0:01:25
78    Roberto FERRARI    LAMPRE – MERIDA    0:01:25
79    Manuele BOARO    TINKOFF – SAXO    0:01:25
80    Alexis GOUGEARD    AG2R LA MONDIALE    0:01:46
81    Samuel DUMOULIN    AG2R LA MONDIALE    0:01:46
82    Christophe RIBLON    AG2R LA MONDIALE    0:01:46
83    Peter STETINA    BMC RACING TEAM    0:01:46
84    Axel DOMONT    AG2R LA MONDIALE    0:02:36
85    David TANNER    IAM CYCLING    0:03:03
86    Davide MALACARNE    ASTANA PRO TEAM    0:03:22
87    Jack BOBRIDGE    UNISA AUSTRALIA    0:03:29
88    Timothy ROE    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:03:29
89    Barry MARKUS    TEAM LOTTO NL – JUMBO    0:03:29
90    Bertjan LINDEMAN    TEAM LOTTO NL – JUMBO    0:03:29
91    Robert POWER    UNISA AUSTRALIA    0:03:29
92    Miles SCOTSON    UNISA AUSTRALIA    0:03:29
93    Oliver ZAUGG    TINKOFF – SAXO    0:03:29
94    Rick FLENS    TEAM LOTTO NL – JUMBO    0:03:29
95    Nathan HAAS    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:03:29
96    Ryder HESJEDAL    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:03:29
97    Alex HOWES    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:03:29
98    Kristijan DURASEK    LAMPRE – MERIDA    0:03:29
99    Calvin WATSON    TREK FACTORY RACING    0:03:29
100    Lars BOOM    ASTANA PRO TEAM    0:04:01
101    Marcel KITTEL    TEAM GIANT – ALPECIN    0:04:11
102    Albert TIMMER    TEAM GIANT – ALPECIN    0:04:11
103    Blel KADRI    AG2R LA MONDIALE    0:04:11
104    Jack BAUER    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:04:15
105    Chad HAGA    TEAM GIANT – ALPECIN    0:04:28
106    Peter KENNAUGH    TEAM SKY    0:04:28
107    Christopher JUUL JENSEN    TINKOFF – SAXO    0:04:28
108    Matteo BONO    LAMPRE – MERIDA    0:04:28
109    Giampaolo CARUSO    TEAM KATUSHA    0:04:28
110    Maxim BELKOV    TEAM KATUSHA    0:04:28
111    José HERRADA LOPEZ    MOVISTAR TEAM    0:05:47
112    Dario CATALDO    ASTANA PRO TEAM    0:05:47
113    Juan Jose LOBATO DEL VALLE    MOVISTAR TEAM    0:05:47
114    Eros CAPECCHI    MOVISTAR TEAM    0:05:47
115    Luke DURBRIDGE    ORICA GreenEDGE    0:05:47
116    Neil VAN DER PLOEG    UNISA AUSTRALIA    0:05:47
117    Laurens DE VREESE    ASTANA PRO TEAM    0:05:47
118    Lieuwe WESTRA    ASTANA PRO TEAM    0:05:47
119    Vladimir ISAYCHEV    TEAM KATUSHA    0:05:47
120    Timo ROOSEN    TEAM LOTTO NL – JUMBO    0:05:47
121    Simon CLARKE    ORICA GreenEDGE    0:05:47
122    Jussi VEIKKANEN    FDJ    0:05:47
Marco COLEDAN    TREK FACTORY RACING    Abandon
Arnold JEANNESSON    FDJ    Abandon
Manuele MORI    LAMPRE – MERIDA    Abandon

Klasyfikacja generalna: 

1    Rohan DENNIS    BMC RACING TEAM    19:15:18
2    Richie PORTE    TEAM SKY    0:00:02
3    Cadel EVANS    BMC RACING TEAM    0:00:20
4    Tom DUMOULIN    TEAM GIANT – ALPECIN    0:00:22
5    Ruben FERNANDEZ    MOVISTAR TEAM    0:00:24
6    Domenico POZZOVIVO    AG2R LA MONDIALE    0:00:31
7    Daryl IMPEY    ORICA GreenEDGE    0:00:35
8    Gorka IZAGUIRRE INSAUSTI    MOVISTAR TEAM    0:00:52
9    Jarlison PANTANO GOMEZ    IAM CYCLING    0:00:53
10    George BENNETT    TEAM LOTTO NL – JUMBO    0:00:57
11    Tsgabu Gebremaryam GRMAY    LAMPRE – MERIDA    0:01:00
12    Tiago MACHADO    TEAM KATUSHA    0:02:00
13    Luis Leon SANCHEZ GIL    ASTANA PRO TEAM    0:02:00
14    Michael ROGERS    TINKOFF – SAXO    0:02:14
15    Maxime BOUET    ETIXX – QUICK STEP    0:02:28
16    Jack HAIG    UNISA AUSTRALIA    0:02:31
17    Adam HANSEN    LOTTO SOUDAL    0:02:33
18    Simon GESCHKE    TEAM GIANT – ALPECIN    0:02:41
19    Jérémy ROY    FDJ    0:02:43
20    Julien BERARD    AG2R LA MONDIALE    0:02:46
21    Moreno MOSER    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:02:51
22    Davide VILLELLA    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:03:33
23    Lars Ytting BAK    LOTTO SOUDAL    0:03:47
24    David DE LA CRUZ MELGAREJO    ETIXX – QUICK STEP    0:03:57
25    Sergei LAGUTIN    TEAM KATUSHA    0:04:19
26    Daniel MCCONNELL    TREK FACTORY RACING    0:04:35
27    Laurent DIDIER    TREK FACTORY RACING    0:05:10
28    Peter STETINA    BMC RACING TEAM    0:05:19
29    Samuel DUMOULIN    AG2R LA MONDIALE    0:05:23
30    Martin VELITS    ETIXX – QUICK STEP    0:05:29
31    Stef CLEMENT    IAM CYCLING    0:06:05
32    Geraint THOMAS    TEAM SKY    0:06:06
33    Vicente REYNES MIMO    IAM CYCLING    0:06:32
34    Hayden ROULSTON    TREK FACTORY RACING    0:06:55
35    Bertjan LINDEMAN    TEAM LOTTO NL – JUMBO    0:06:57
36    Cameron MEYER    ORICA GreenEDGE    0:06:59
37    Pablo LASTRAS GARCIA    MOVISTAR TEAM    0:07:14
38    Eros CAPECCHI    MOVISTAR TEAM    0:07:17
39    Heinrich HAUSSLER    IAM CYCLING    0:07:41
40    Jesper HANSEN    TINKOFF – SAXO    0:07:48
41    Robert POWER    UNISA AUSTRALIA    0:07:59
42    Kristijan DURASEK    LAMPRE – MERIDA    0:08:06
43    Christopher JUUL JENSEN    TINKOFF – SAXO    0:08:20
44    Mathew HAYMAN    ORICA GreenEDGE    0:08:21
45    Michael SCHÄR    BMC RACING TEAM    0:08:21
46    Gert DOCKX    LOTTO SOUDAL    0:08:36
47    David TANNER    IAM CYCLING    0:08:38
48    Lieuwe WESTRA    ASTANA PRO TEAM    0:08:43
49    Martin ELMIGER    IAM CYCLING    0:09:33
50    Davide MALACARNE    ASTANA PRO TEAM    0:10:32
51    Simon CLARKE    ORICA GreenEDGE    0:10:48
52    Giampaolo CARUSO    TEAM KATUSHA    0:10:53
53    Cédric PINEAU    FDJ    0:11:05
54    Oliver ZAUGG    TINKOFF – SAXO    0:11:10
55    Ian STANNARD    TEAM SKY    0:11:43
56    Gianni MEERSMAN    ETIXX – QUICK STEP    0:11:52
57    José HERRADA LOPEZ    MOVISTAR TEAM    0:12:03
58    Timothy ROE    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:12:26
59    Timo ROOSEN    TEAM LOTTO NL – JUMBO    0:12:37
60    Nathan HAAS    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:12:42
61    Jack BOBRIDGE    UNISA AUSTRALIA    0:12:47
62    Steele VON HOFF    UNISA AUSTRALIA    0:13:06
63    Luke DURBRIDGE    ORICA GreenEDGE    0:13:15
64    Martijn KEIZER    TEAM LOTTO NL – JUMBO    0:13:16
65    Ryder HESJEDAL    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:13:45
66    Aleksei TCATEVICH    TEAM KATUSHA    0:15:19
67    Pavel BRUTT    TINKOFF – SAXO    0:15:24
68    Dario CATALDO    ASTANA PRO TEAM    0:15:42
69    Lars BOOM    ASTANA PRO TEAM    0:15:59
70    Jussi VEIKKANEN    FDJ    0:16:13
71    Blel KADRI    AG2R LA MONDIALE    0:16:24
72    Maxim BELKOV    TEAM KATUSHA    0:17:34
73    Thomas DE GENDT    LOTTO SOUDAL    0:17:55
74    Alex HOWES    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:18:03
75    Roger KLUGE    IAM CYCLING    0:18:10
76    Danilo WYSS    BMC RACING TEAM    0:18:16
77    William CLARKE    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:18:52
78    Laurens DE VREESE    ASTANA PRO TEAM    0:19:02
79    Chad HAGA    TEAM GIANT – ALPECIN    0:19:02
80    Sébastien CHAVANEL    FDJ    0:19:19
81    Pieter SERRY    ETIXX – QUICK STEP    0:19:29
82    Peter KENNAUGH    TEAM SKY    0:19:49
83    Calvin WATSON    TREK FACTORY RACING    0:19:59
84    Niccolo BONIFAZIO    LAMPRE – MERIDA    0:20:04
85    Jack BAUER    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:20:06
86    Koen DE KORT    TEAM GIANT – ALPECIN    0:20:37
87    Greg HENDERSON    LOTTO SOUDAL    0:22:28
88    Silvan DILLIER    BMC RACING TEAM    0:22:40
89    Yves LAMPAERT    ETIXX – QUICK STEP    0:22:41
90    Luke ROWE    TEAM SKY    0:23:22
91    Ruslan TLEUBAYEV    ASTANA PRO TEAM    0:23:58
92    Mark RENSHAW    ETIXX – QUICK STEP    0:24:12
93    Eugenio ALAFACI    TREK FACTORY RACING    0:24:52
94    Salvatore PUCCIO    TEAM SKY    0:24:55
95    Miles SCOTSON    UNISA AUSTRALIA    0:25:36
96    Manuele BOARO    TINKOFF – SAXO    0:26:09
97    Davide CIMOLAI    LAMPRE – MERIDA    0:27:00
98    Sam BEWLEY    ORICA GreenEDGE    0:27:05
99    Martin KOHLER    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:27:21
100    Alexander EDMONDSON    UNISA AUSTRALIA    0:27:42
101    Albert TIMMER    TEAM GIANT – ALPECIN    0:28:08
102    Vladimir ISAYCHEV    TEAM KATUSHA    0:29:41
103    Graeme BROWN    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:30:51
104    Juan Jose LOBATO DEL VALLE    MOVISTAR TEAM    0:31:49
105    Rick FLENS    TEAM LOTTO NL – JUMBO    0:31:56
106    Lasse Norman HANSEN    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:32:16
107    Michael HEPBURN    ORICA GreenEDGE    0:32:47
108    Enrique SANZ    MOVISTAR TEAM    0:33:30
109    Rudiger SELIG    TEAM KATUSHA    0:34:28
110    Matteo BONO    LAMPRE – MERIDA    0:34:42
111    Neil VAN DER PLOEG    UNISA AUSTRALIA    0:37:25
112    Christophe RIBLON    AG2R LA MONDIALE    0:39:59
113    Jordan KERBY    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:41:46
114    Roberto FERRARI    LAMPRE – MERIDA    0:42:44
115    Wouter WIPPERT    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:46:55
116    Alexis GOUGEARD    AG2R LA MONDIALE    0:47:54
117    Christopher SUTTON    TEAM SKY    0:53:18
118    Marcel KITTEL    TEAM GIANT – ALPECIN    0:54:29
119    Barry MARKUS    TEAM LOTTO NL – JUMBO    0:54:52
120    Axel DOMONT    AG2R LA MONDIALE    0:55:10
121    Boris VALLEE    LOTTO SOUDAL    0:55:43
122    Giacomo NIZZOLO    TREK FACTORY RACING    0:59:2

Foto: Tour Down Under

Marta Wiśniewska