Michał KwiatkowskiZipp, czyli producent komponentów rowerowych i przede wszystkim kół, przeprowadził ciekawą rozmowę z Michałem Kwiatkowskim – Mistrzem Świata z Ponferrady.

Polak wraz z całą drużyną Omega Pharma – Quick Step ściga się na produktach firmy ze Stanów Zjednoczonych i m.in na kołach Zipp okazał się bezkonkurencyjny w Ponferradzie. Kwiatkowski został zapytany o wybór kół na ten wyścig, gdyż młody kolarz z przodu użył modelu z niższym stożkiem czyli 303 Firecrest, a z tyłu miał nieco wyższy stożek w modelu 404 Firecrest.

“W mistrzostwach świata bardzo ważna jest pewność niezawodności twojego sprzętu, ponieważ na technicznych odcinkach można zyskać przewagę nad rywalami. Trzeba wykorzystywać np. to, że wielu kolarzy boi się krętych, mokrych zjazdów prowadzonych przez ulice miasta. Oba koła są idealne zarówno na zjazdy, jak i na jazdę pod górę. Wybrałem 303, bo gwarantuje niską wagę, a 404 ponieważ to najlepszy wybór dla aerodynamiki. Przygotowanie odpowiedniego przełożenia też jest ważne, ponieważ wiedziałem, że tylko na ostatnim okrążeniu przydałaby mi się tarcza 53 i kaseta 28/11, dlatego przed startem zmieniłem małą tarczę z 39 na 42 zęby. Na trasie był tylko krótki odcinek z nachyleniem 8 %, więc nie było potrzeby używania 39 zębowej tarczy. Nad tym wyborem debatował cały personel techniczny Omega Pharma –  Quick Step, a zwłaszcza Davide Bramati“, odpowiedział Kwiatkowski.

Mistrz Polski w jeździe indywidualnej na czas, poruszył także kwestie treningu z pomiarem mocy. “Myślę, że nie mógłbym już nigdy trenować bez pomiaru mocy. Miernik po prostu mówi wszystko o twoim wysiłku. Pokazuje w jakiej jesteś formie i jaki jest poziom zmęczenia. Podczas wyścigu, oczywiście patrzę na dane mocy, ale to pomaga bardziej analizować przebieg wyścigu po jego zakończeniu, a nie w trakcie rywalizacji. W wyścigu trzeba spróbować słuchać swojego ciała połączyć to z dostosowaniem się do każdej sytuacji w wyścigu”, dodał.

Obydwa koła ZIPP możecie kupić w naszym sklepie > tutaj

Jeśli pomiar mocy, to zapraszamy do specjalistów w tej dziedzinie > tutaj

 

Foto: bettiniphoto.net

Andrzej Gucwa