Alberto ContadorHiszpan po raz czwarty triumfuje w prestiżowym plebiscycie przeprowadzanym wśród dziennikarzy Vélo Magazine. 

Dla Alberto Contadora (Tinkoff-Saxo) rok 2014 był słodko-gorzki. Z jednej strony odniósł wiele sukcesów w krótszych wyścigach etapowych i wygrał Vueltę, z drugiej jednak musiał wycofać się z Wielkiej Pętli, która była najważniejszym celem jego sezonu. Ale okazuje się, że nie tylko fani byli pod wrażeniem jego powrotu do najwyższej dyspozycji po słabym ubiegłym sezonie. Pracę, jaką wykonał docenili również dziennikarze francuskiego magazynu kolarskiego, przyznając mu Złoty Rower po raz pierwszy od 2009 (wcześniej wygrywał w 2007 i 2008).

Oprócz zdobycia czerwonej koszulki w wyścigu Vuelta a Espana, w 2014 Hiszpan stawał na najwyższym stopniu podium w tak prestiżowych “etapówkach” jak Tirreno-Adriatico czy Wyścig Dookoła Kraju Basków. Ze świetnej strony pokazał się też w Criterium du Dauphine Libere i Wyścigu Dookoła Katalonii.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku laureatem plebiscytu był Christopher Froome (Team Sky).

Warto też dodać, że w kategorii Vélo d’Or Français panowała wyjątkowo zacięta rywalizacja, jako że to niezwykle udany sezon dla francuskiego kolarstwa szosowego. Ostatecznie zwyciężył Jean-Christophe Péraud (Ag2r-La Mondiale), przede wszystkim dzięki zajęciu drugiego miejsca w Tour de France, co jest najlepszym wynikiem, jaki osiągnął Francuz w Wielkiej Pętli od 1997 roku.

Oficjalne potwierdzenie wyników plebiscytu będzie opublikowane w następnym wydaniu Vélo Magazine, które ukaże się jeszcze w tym miesiącu. Tymczasem w piątkowy wieczór czasopismo organizuje mecz piłkarski między francuskimi kolarzami i zawodnikami z innych krajów. Swój udział zapowiedzieli między innymi Thibaut Pinot (FDJ.fr) czy Kevin Reza (Europcar), a w drużynie przeciwnej – Davide Rebellin (CCC Polsat Polkowice) oraz Greg Van Avermaet (BMC Racing Team). Spotkanie odbędzie się w Nicei.

 

Fot.: bettiniphoto.net

Ania Gmaj