bakala123Mistrz świata Michał Kwiatkowski spełnił kolejny “służbowy” obowiązek. Odwiedził Bakala Academy – miejsce, gdzie poprzez naukowe podejście do sportu pomaga się osiągnąć sportowcom jak najwyższy poziom. 

Bakala Academy mieści się w belgijskim mieście Leuven. Pomysłodawcą tego miejsca jest czeski biznesmen i filantrop oraz właściciel drużyny Omega Pharma-Quick Step Zdenek Bakala. Akademii przyświeca hasło: “gdzie nauka spotyka się ze sportem”. Jest to centrum, w którym promuje się innowacje i wykorzystuje badania naukowe po to, by zapewnić zawodowcom, jak i amatorom, jak największą wiedzę o kolarstwie i sporcie w ogóle.

– Bardzo miło jest tu wrócić i przywitać się z pracownikami Bakala Academy, mówił Michał. Jak każdy wie, wszelkie dane są dla mnie bardzo istotne, ponieważ uważam, że w profesjonalnym kolarstwie bardzo ważne jest, aby ciągle się rozwijać, a takie dane są do tego takim przewodnikiem. Moja droga tutaj była bardzo prosta. Pracowałem z Koenem Pelgrimem, który jest zaangażowany w Bakala Academy. Pamiętam testy w Omedze w 2008 roku, które przeprowadzał właśnie Koen. Cieszę się, że mogę być w miejscu, które udziela tak potrzebnych usług, z których można czerpać korzyści, dodał.

Sam Pelgrim także wypowiedział się w samych superlatywach o tym miejscu i podkreślił, że praca tam pozwala mu na nieustanny rozwój, co przekłada się na efektywną pracę z takimi kolarzami jak Kwiatkowski.

– Moja praca tutaj sprawiła, że jestem lepszym trenerem w Omedze. Codzienna dawka nauki jest bardzo ważna i przydatna. Wiem także, że tacy kolarze jak Michał Kwiatkowski wymagają ode mnie, abym na podstawie uzyskiwanych danych ulepszał treningi i dobierał właściwe plany. Tu ciągle uczę się nowych strategii treningowych, zdobywam wiedzę o diecie, pozycji jaką trzeba zajmować na rowerze, aerodynamice itd. Całe spektrum czynników decydujących o sukcesie w kolarstwie jest tutaj, w Bakala Academy. 

Na koniec spotkania “Kwiato” porozmawiał z trenującymi oraz podpisał tęczową koszulkę, którą zostawił pracownikom.

Foto: Omega Pharma-Quick Step

Marta Wiśniewska