degenkolb 2John Degenkolb (Giant-Shimano) zanotował już czwarte etapowe zwycięstwo w tegorocznej Vuelcie. Mimo płaskiej trasy, peleton podzielił się w końcówce. Liderem pozostał Alberto Contador (Tinkoff-Saxo).

Vuelta a España powróciła do Galicji, a konkretnie do prowincji A Coruña. Była to ostatnia szansa dla sprinterów, na walkę o etapowy triumf w tegorocznej edycji wyścigu Dookoła Hiszpanii.  Start nastąpił w miejscowości Ortigueira, a do przejechania było 190 kilometrów po krętych drogach nad wybrzeżem oceanu.

17_perfil

 

Szansę na pokazanie się w ucieczce wykorzystali dziś: Elia Favilli (Lampre-Merida), Rohan Dennis (BMC Racing), Luis Mas (Caja Rural – RGA), Daniel Teklehaimanot (MTN-Qhubeka) oraz Bob Jungels (Trek Factory Racing). Peleton “trzymał” harcowników w zasięgu 3-4 minut przed sobą i wydawało się, że piątka szybko zostanie skasowana.

Jak później się okazało czołówka nie poddawała się. Na ostatnie 5 kilometrów jako pierwsi wpadli Favilli, Denis i Jungels z przewagą około 30 sekund nad mocno rozciągniętym peletonem. Ostatnie kilometry prowadziły po równej kostce brukowej. Cała stawka podzielił się na kilka mniejszych grupek.

Uciekinierzy musieli uznać wyższość sprinterów na ostatnim kilometrze, a skutecznym finiszem po raz czwarty w tym wyścigu popisał się John Degenkolb (Giant-Shimano), pokonując Michala Matthewsa (Orica GreenEdge) oraz Fabiana Cancellarę (Trek Factory Racing).

Liderem pozostał Alberto Contador (Tinkoff-Saxo).

Wyniki:

1 John DEGENKOLB GER GIA 4:26:07
2 Michael MATTHEWS AUS OGE 0
3 Fabian CANCELLARA SUI TFR 0
4 Jasper STUYVEN BEL TFR 0
5 Roberto FERRARI ITA LAM 0
6 Koldo FERNANDEZ ESP GRS 0
7 Geoffrey SOUPE FRA FDJ 0
8 Danilo WYSS SUI BMC 0
9 Damiano CARUSO ITA CAN 0
10 Vicente REYNES MIMO ESP IAM 0
11 Philippe GILBERT BEL BMC 0
12 Jacopo GUARNIERI ITA AST 0
13 Wilco KELDERMAN NED BEL 0
14 Luis Angel MATE MARDONES ESP COF 0
15 Yannick MARTINEZ FRA EUC 0
16 Daniele BENNATI ITA TCS 0
17 Vincent JEROME FRA EUC 0
18 Pim LIGTHART NED LTB 0
19 Michael Valgren ANDERSEN DEN TCS 0
20 Paul MARTENS GER BEL 0
21 Gorka IZAGUIRRE INSAUSTI ESP MOV 0
22 Romain ZINGLE BEL COF 0
23 Maximiliano Ariel RICHEZE ARG LAM 0
24 Rinaldo NOCENTINI ITA ALM 0
25 Warren BARGUIL FRA GIA 0
26 Robert GESINK NED BEL 0
27 Christopher FROOME GBR SKY 0
28 Alejandro VALVERDE BELMONTE ESP MOV 0
29 Fabio ARU ITA AST 0
30 Dominik NERZ GER BMC 0
31 Mikel NIEVE ITURALDE ESP SKY 0
32 Romain SICARD FRA EUC 0
33 Sergio PARDILLA BELLON ESP MTN 0
34 Alberto CONTADOR VELASCO ESP TCS 0
35 Samuel SANCHEZ GONZALEZ ESP BMC 0
36 Filippo POZZATO ITA LAM 0
37 David ARROYO DURAN ESP CJR 0
38 Daniel NAVARRO GARCIA ESP COF 0
39 Daniel MARTIN IRL GRS 0
40 Maxime MONFORT BEL LTB 0
41 Joaquin RODRIGUEZ OLIVER ESP KAT 0
42 Manuel QUINZIATO ITA BMC 7
43 Alessandro DE MARCHI ITA CAN 7
44 Patrick GRETSCH GER ALM 16
45 Stef CLEMENT NED BEL 22
46 Jimmy ENGOULVENT FRA EUC 22
47 Andrey AMADOR BAKKAZAKOVA CRC MOV 22
48 Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS ESP MOV 22
49 Peio BILBAO ESP CJR 22
50 Merhawi KUDUS GHEBREMEDHIN ERI MTN 22
51 Alexandr KOLOBNEV RUS KAT 22
52 Andre Fernando S. Martins CARDOSO POR GRS 22
53 Daniel MORENO FERNANDEZ ESP KAT 22
54 Christophe LE MEVEL FRA COF 22
55 Elia FAVILLI ITA LAM 22
56 Cadel EVANS AUS BMC 22
57 Sébastien HINAULT FRA IAM 22
58 Jaco VENTER RSA MTN 22
59 Johan VAN SUMMEREN BEL GRS 22
60 Giampaolo CARUSO ITA KAT 22
61 Paolo TIRALONGO ITA AST 22
62 Tom BOONEN BEL OPQ 22
63 Maciej BODNAR POL CAN 22
64 Amets TXURRUKA ESP CJR 22
65 Alberto LOSADA ALGUACIL ESP KAT 22
66 Fabio FELLINE ITA TFR 22
67 Valerio CONTI ITA LAM 22
68 Przemyslaw NIEMIEC POL LAM 22
69 Matteo TOSATTO ITA TCS 22
70 Jhoan Esteban CHAVES RUBIO COL OGE 22
71 Romain HARDY FRA COF 22
72 Rohan DENNIS AUS BMC 22
73 Sergei CHERNETSKI RUS KAT 22
74 Eduard VORGANOV RUS KAT 22
75 Winner ANACONA GOMEZ COL LAM 22
76 Jens DEBUSSCHERE BEL LTB 22
77 Jacques JANSE VAN RENSBURG RSA MTN 22
78 Adam HANSEN AUS LTB 22
79 Maxime MEDEREL FRA EUC 22
80 Karol DOMAGALSKI POL CJR 22
81 Adriano MALORI ITA MOV 22
82 Dmitry KOZONTCHUK RUS KAT 22
83 Jerome COPPEL FRA COF 22
84 Luis Leon SANCHEZ GIL ESP CJR 22
85 Simon CLARKE AUS OGE 33
86 Bob JUNGELS LUX TFR 43
87 Gerald CIOLEK GER MTN 45
88 Luke ROWE GBR SKY 53
89 Yaroslav POPOVYCH UKR TFR +1:33
90 Daniel TEKLEHAIMANOT ERI MTN +1:33
91 Chris Anker SÖRENSEN DEN TCS +1:33
92 Martijn KEIZER NED BEL +1:33
93 Koen DE KORT NED GIA +1:33
94 Andrey ZEITS KAZ AST +1:33
95 Matthias KRIZEK AUT CAN +1:33
96 Sander ARMEE BEL LTB +1:33
97 Javier MORENO BAZAN ESP MOV +1:33
98 Nathan BROWN USA GRS +2:09
99 Lawrence WARBASSE USA BMC +2:09
100 Natnael BERHANE ERI EUC +2:09
101 Nikolas MAES BEL OPQ +2:09
102 Yauheni HUTAROVICH BLR ALM +2:09
103 Vasil KIRYIENKA BLR SKY +2:09
104 Yury TROFIMOV RUS KAT +2:09
105 Dario CATALDO ITA SKY +2:09
106 Carlos Alberto BETANCUR GOMEZ COL ALM +2:09
107 Paolo LONGO BORGHINI ITA CAN +2:09
108 Damien GAUDIN FRA ALM +2:09
109 Imanol ERVITI ESP MOV +2:09
110 Javier Francisco ARAMENDIA LORENTE ESP CJR +2:09
111 Antonio PIEDRA PEREZ ESP CJR +2:17
112 Johan LE BON FRA FDJ +2:24
113 Peter KENNAUGH GBR SKY +2:24
114 Laurent MANGEL FRA FDJ +2:24
115 Kristian SBARAGLI ITA MTN +2:24
116 Bart DE CLERCQ BEL LTB +2:24
117 Kristof VANDEWALLE BEL TFR +2:24
118 Guillaume LEVARLET FRA COF +2:24
119 Jesse SERGENT NZL TFR +2:24
120 Damiano CUNEGO ITA LAM +2:24
121 Mikel LANDA MEANA ESP AST +2:24
122 Daniil FOMINYKH KAZ AST +2:24
123 Pieter SERRY BEL OPQ +2:24
124 Kanstantsin SIUTSOU BLR SKY +2:24
125 José HERRADA LOPEZ ESP MOV +2:24
126 Jose Rodolfo SERPA PEREZ COL LAM +2:24
127 Vegard BREEN NOR LTB +2:24
128 Yohan BAGOT FRA COF +2:24
129 Cédric PINEAU FRA FDJ +2:24
130 Sergio Miguel MOREIRA PAULINHO POR TCS +2:37
131 Nikias ARNDT GER GIA +2:37
132 Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ ESP TCS +2:37
133 Ramon SINKELDAM NED GIA +2:37
134 Sam BEWLEY NZL OGE +2:37
135 Oliver ZAUGG SUI TCS +2:37
136 Marcel AREGGER SUI IAM +2:37
137 Jonathan FUMEAUX SUI IAM +2:37
138 Hubert DUPONT FRA ALM +2:37
139 Jerome COUSIN FRA EUC +2:37
140 George BENNETT NZL CAN +4:16
141 Andrew TALANSKY USA GRS +4:16
142 Philip DEIGNAN IRL SKY +4:37
143 Laurens TEN DAM NED BEL +4:37
144 Maarten TJALLINGII NED BEL +4:37
145 Robert WAGNER GER BEL +4:37
146 Greg HENDERSON NZL LTB +6:07
147 Dan CRAVEN NAM EUC +6:13
148 Pirmin LANG SUI IAM +6:13
149 Nathan HAAS AUS GRS +6:13
150 David MILLAR GBR GRS +6:20
151 Ryder HESJEDAL CAN GRS +6:20
152 Carlos VERONA QUINTANILLA ESP OPQ +6:24
153 Johannes FRÖHLINGER GER GIA +6:59
154 Chad HAGA USA GIA +6:59
155 Gert JOEAAR EST COF +6:59
156 Andrea GUARDINI ITA AST +6:59
157 Louis MEINTJES RSA MTN +6:59
158 Luis MAS BONET ESP CJR +6:59
159 Martin VELITS SVK OPQ +6:59
160 Wouter POELS NED OPQ +6:59
161 Guillaume BOIVIN CAN CAN +6:59
162 Sébastien TURGOT FRA ALM +6:59
163 Jay Robert THOMSON RSA MTN +6:59
164 Tobias LUDVIGSSON SWE GIA +8:41
165 Alexey LUTSENKO KAZ AST +9:00
166 Adam YATES GBR OGE +9:11
167 Mitchell DOCKER AUS OGE +9:11
168 Cameron MEYER AUS OGE +9:11
169 Francesco LASCA ITA CJR +9:33
DNS Christian KNEES GER SKY
DNS Tanel KANGERT EST AST
DNS Haimar ZUBELDIA AGIRRE ESP TFR
DNS Rigoberto URAN URAN COL OPQ

Klasyfikacja generalna:
1 Alberto CONTADOR VELASCO ESP TCS 67:51:07
2 Alejandro VALVERDE BELMONTE ESP MOV +1:36
3 Christopher FROOME GBR SKY +1:39
4 Joaquin RODRIGUEZ OLIVER ESP KAT +2:29
5 Fabio ARU ITA AST +3:38
6 Daniel MARTIN IRL GRS +6:17
7 Robert GESINK NED BEL +6:43
8 Samuel SANCHEZ GONZALEZ ESP BMC +6:55
9 Warren BARGUIL FRA GIA +8:37
10 Damiano CARUSO ITA CAN +9:10
11 Daniel NAVARRO GARCIA ESP COF +9:24
12 Daniel MORENO FERNANDEZ ESP KAT +12:14
13 Mikel NIEVE ITURALDE ESP SKY +13:16
14 Romain SICARD FRA EUC +17:16
15 Wilco KELDERMAN NED BEL +17:54
16 Maxime MONFORT BEL LTB +19:59
17 Giampaolo CARUSO ITA KAT +20:56
18 Sergio PARDILLA BELLON ESP MTN +21:58
19 Winner ANACONA GOMEZ COL LAM +23:10
20 Luis Angel MATE MARDONES ESP COF +28:53
21 Dominik NERZ GER BMC +30:52
22 David ARROYO DURAN ESP CJR +35:44
23 Christophe LE MEVEL FRA COF +41:54
24 Oliver ZAUGG SUI TCS +44:18
25 Ryder HESJEDAL CAN GRS +46:42
26 Mikel LANDA MEANA ESP AST +47:33
27 Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ ESP TCS +48:09
28 Przemyslaw NIEMIEC POL LAM +51:10
29 Jhoan Esteban CHAVES RUBIO COL OGE +52:44
30 Andre Fernando S. Martins CARDOSO POR GRS +52:52
31 José HERRADA LOPEZ ESP MOV +55:38
32 Wouter POELS NED OPQ +59:36
33 Gorka IZAGUIRRE INSAUSTI ESP MOV +1:04:59
34 Chris Anker SÖRENSEN DEN TCS +1:05:02
35 Andrey AMADOR BAKKAZAKOVA CRC MOV +1:13:01
36 Pieter SERRY BEL OPQ +1:14:39
37 Jerome COPPEL FRA COF +1:15:55
38 Alexandr KOLOBNEV RUS KAT +1:17:40
39 Philippe GILBERT BEL BMC +1:18:41
40 Paolo TIRALONGO ITA AST +1:19:06
41 Laurens TEN DAM NED BEL +1:20:20
42 Danilo WYSS SUI BMC +1:22:02
43 Amets TXURRUKA ESP CJR +1:23:24
44 Bart DE CLERCQ BEL LTB +1:23:55
45 Philip DEIGNAN IRL SKY +1:25:18
46 Maxime MEDEREL FRA EUC +1:28:45
47 Adam HANSEN AUS LTB +1:28:56
48 Alberto LOSADA ALGUACIL ESP KAT +1:31:45
49 Daniel TEKLEHAIMANOT ERI MTN +1:33:44
50 Kanstantsin SIUTSOU BLR SKY +1:34:31
51 Guillaume LEVARLET FRA COF +1:37:12
52 Eduard VORGANOV RUS KAT +1:39:34
53 Luis Leon SANCHEZ GIL ESP CJR +1:40:46
54 Andrew TALANSKY USA GRS +1:41:46
55 Cadel EVANS AUS BMC +1:42:01
56 Andrey ZEITS KAZ AST +1:45:31
57 Louis MEINTJES RSA MTN +1:46:03
58 Hubert DUPONT FRA ALM +1:48:47
59 Manuel QUINZIATO ITA BMC +1:48:50
60 Paul MARTENS GER BEL +1:49:18
61 Tobias LUDVIGSSON SWE GIA +1:52:42
62 Vicente REYNES MIMO ESP IAM +1:53:34
63 Sergio Miguel MOREIRA PAULINHO POR TCS +1:54:37
64 Alessandro DE MARCHI ITA CAN +1:58:13
65 Imanol ERVITI ESP MOV +1:59:25
66 Peio BILBAO ESP CJR +2:01:16
67 Jacques JANSE VAN RENSBURG RSA MTN +2:02:12
68 Chad HAGA USA GIA +2:02:32
69 Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS ESP MOV +2:03:14
70 Bob JUNGELS LUX TFR +2:05:34
71 Lawrence WARBASSE USA BMC +2:06:41
72 Carlos VERONA QUINTANILLA ESP OPQ +2:08:50
73 Romain HARDY FRA COF +2:08:54
74 Dario CATALDO ITA SKY +2:09:18
75 Johan LE BON FRA FDJ +2:11:31
76 Rohan DENNIS AUS BMC +2:11:42
77 Simon CLARKE AUS OGE +2:11:46
78 Peter KENNAUGH GBR SKY +2:12:10
79 Stef CLEMENT NED BEL +2:12:35
80 Michael MATTHEWS AUS OGE +2:13:57
81 Cédric PINEAU FRA FDJ +2:17:11
82 Yannick MARTINEZ FRA EUC +2:17:53
83 Koen DE KORT NED GIA +2:18:05
84 Kristof VANDEWALLE BEL TFR +2:19:51
85 Tom BOONEN BEL OPQ +2:20:22
86 Romain ZINGLE BEL COF +2:20:33
87 Javier MORENO BAZAN ESP MOV +2:20:43
88 Nathan BROWN USA GRS +2:20:59
89 Koldo FERNANDEZ ESP GRS +2:21:06
90 Martijn KEIZER NED BEL +2:21:25
91 Jerome COUSIN FRA EUC +2:21:42
92 Adam YATES GBR OGE +2:22:18
93 Jasper STUYVEN BEL TFR +2:25:48
94 Jose Rodolfo SERPA PEREZ COL LAM +2:27:13
95 Damiano CUNEGO ITA LAM +2:27:23
96 George BENNETT NZL CAN +2:28:01
97 Yury TROFIMOV RUS KAT +2:30:22
98 Filippo POZZATO ITA LAM +2:31:19
99 Johannes FRÖHLINGER GER GIA +2:35:27
100 Merhawi KUDUS GHEBREMEDHIN ERI MTN +2:39:16
101 Fabio FELLINE ITA TFR +2:41:47
102 Fabian CANCELLARA SUI TFR +2:41:53
103 Javier Francisco ARAMENDIA LORENTE ESP CJR +2:42:01
104 Elia FAVILLI ITA LAM +2:42:30
105 Dmitry KOZONTCHUK RUS KAT +2:42:34
106 Daniele BENNATI ITA TCS +2:42:37
107 Kristian SBARAGLI ITA MTN +2:43:13
108 Paolo LONGO BORGHINI ITA CAN +2:43:30
109 Vincent JEROME FRA EUC +2:43:43
110 Jens DEBUSSCHERE BEL LTB +2:44:33
111 Nikias ARNDT GER GIA +2:45:04
112 Antonio PIEDRA PEREZ ESP CJR +2:45:04
113 Sander ARMEE BEL LTB +2:45:40
114 Valerio CONTI ITA LAM +2:46:15
115 Vasil KIRYIENKA BLR SKY +2:46:54
116 Adriano MALORI ITA MOV +2:47:53
117 Rinaldo NOCENTINI ITA ALM +2:48:20
118 Alexey LUTSENKO KAZ AST +2:49:07
119 Sébastien HINAULT FRA IAM +2:49:13
120 Geoffrey SOUPE FRA FDJ +2:49:19
121 Yohan BAGOT FRA COF +2:50:06
122 Matteo TOSATTO ITA TCS +2:50:50
123 Nikolas MAES BEL OPQ +2:52:00
124 Maciej BODNAR POL CAN +2:55:50
125 Yaroslav POPOVYCH UKR TFR +2:57:28
126 Marcel AREGGER SUI IAM +2:58:51
127 Johan VAN SUMMEREN BEL GRS +2:59:01
128 Karol DOMAGALSKI POL CJR +2:59:09
129 John DEGENKOLB GER GIA +3:00:22
130 Luis MAS BONET ESP CJR +3:01:08
131 Sergei CHERNETSKI RUS KAT +3:01:38
132 Jaco VENTER RSA MTN +3:03:11
133 Cameron MEYER AUS OGE +3:05:31
134 Michael Valgren ANDERSEN DEN TCS +3:05:35
135 Matthias KRIZEK AUT CAN +3:05:47
136 Vegard BREEN NOR LTB +3:10:22
137 Pim LIGTHART NED LTB +3:12:26
138 Damien GAUDIN FRA ALM +3:12:32
139 Patrick GRETSCH GER ALM +3:12:48
140 Jesse SERGENT NZL TFR +3:14:08
141 Greg HENDERSON NZL LTB +3:15:58
142 Sam BEWLEY NZL OGE +3:16:37
143 Martin VELITS SVK OPQ +3:19:06
144 Ramon SINKELDAM NED GIA +3:19:51
145 Yauheni HUTAROVICH BLR ALM +3:22:46
146 Gerald CIOLEK GER MTN +3:24:00
147 David MILLAR GBR GRS +3:25:58
148 Jonathan FUMEAUX SUI IAM +3:27:06
149 Luke ROWE GBR SKY +3:27:37
150 Maximiliano Ariel RICHEZE ARG LAM +3:27:50
151 Roberto FERRARI ITA LAM +3:28:01
152 Maarten TJALLINGII NED BEL +3:29:22
153 Nathan HAAS AUS GRS +3:30:56
154 Pirmin LANG SUI IAM +3:34:12
155 Dan CRAVEN NAM EUC +3:35:00
156 Mitchell DOCKER AUS OGE +3:35:52
157 Guillaume BOIVIN CAN CAN +3:36:42
158 Daniil FOMINYKH KAZ AST +3:38:58
159 Natnael BERHANE ERI EUC +3:43:09
160 Gert JOEAAR EST COF +3:43:51
161 Jacopo GUARNIERI ITA AST +3:45:04
162 Robert WAGNER GER BEL +3:45:19
163 Sébastien TURGOT FRA ALM +3:47:47
164 Jay Robert THOMSON RSA MTN +3:47:52
165 Francesco LASCA ITA CJR +3:49:43
166 Laurent MANGEL FRA FDJ +3:51:17
167 Jimmy ENGOULVENT FRA EUC +3:55:27
168 Carlos Alberto BETANCUR GOMEZ COL ALM +4:13:43
169 Andrea GUARDINI ITA AST +4:16:41

 

Foto: bettiniphoto.net

Andrzej Gucwa