kristoffAlexander Kristoff (Katusha) wygrał zaliczany do cyklu WorldTour wyścig Vattenfall Cyclassics w Hamburgu.

Wyścig Vattenfall Cyclassics został rozegrany na rundach poprowadzonych przez Hamburg. Dystans jaki kolarze musieli pokonać, to 247 kilometrów. Organizatorzy przygotowali ciekawy podjazd pod Waseberg (700 metrów podjazdu; średnio 9 %), który znajdował się na 109,8 km, 69,2 km, 28,6 km i 15,8 km przed kreską.

Na odważną próbę ucieczki zdecydowali się: Ralf Matzka (NetApp Endura), Marco Bonifazio (Lampre-Merida) oraz Bjorn Thurau (Europcar). Czołówka na nieco ponad 50 kilometrów przed metą, miała 3 minuty przewagi w zapasie nad peletonem. Chwilę później odpadł od nich bardzo zmęczony Matzka.

Włocha i Niemca grupa dogoniła na przedostatnim podjeździe pod Waseberg. Po serii ataków, na czele pojawili się: Julian Alaphilippe i Matteo Trentin (Omega Pharma – Quick Step), Manuele Boaro (Tinkoff-Saxo), Marco Marcato (Cannondale) oraz Simon Yates (Orica GreenEdge). Piątka wypracowała nawet 20 sekund przewagi, a za ich plecami mocno pracowali kolarze Katushy.

Tuż przed finałowym podjazdem od czwórki towarzyszy oderwał się Boaro, ale wszystko zjechało się na szczycie. Mocne tempo mocno rozciągnęło całą stawkę. Atakować próbował jeszcze m.in Jack Bauer (Garmin-Sharp), ale ostatecznie losy wyścigu rozstrzygnęły się na finiszu z peletonu.

Bezkonkurencyjny okazał się Alexander Kristoff (Katusha). Norweg zanotował kolejne w tym sezonie spektakularne zwycięstwo w wyścigu WorldTour. Na drugim miejscu znalazł się Giacomo Nizzolo (Trek Factory Racing), a trzeci był Simon Gerrans (Orica GreenEdge).

Wyniki:

1 KRISTOFF AlexanderTeam Katusha
2 NIZZOLO GiacomoTrek Factory Racing
3 GERRANS SimonOrica GreenEDGE
4 FARRAR TylerGarmin Sharp,
5 CAVENDISH MarkOmega Pharma – Quick-Step
6 KITTEL MarcelTeam Giant-Shimano
7 CIMOLAI DavideLampre-Merida,
8 LOBATO Juan JoséMovistar Tea,
9 DILLIER SilvanBMC Racing Team,
10 KREDER RaymondGarmin Sharp
11 APPOLLONIO DavideAG2R La Mondiale
12 VANMARCKE SepBelkin-Pro Cycling Team
13 MORI ManueleLampre-Merida
14 TLEUBAYEV RuslanAstana Pro Team
15 BOASSON HAGEN EdvaldTeam Sky
16 ALAPHILIPPE JulianOmega Pharma – Quick-Step20,,
17 SUTTON ChrisTeam Sky18,,
18 SIEBERG MarcelLotto Belisol17,,
19 BRESCHEL MattiTinkoff-Saxo16,,
20 THWAITES ScottTeam NetApp – Endura15,,
21 BROECKX StigLotto Belisol14,,
22 VAN DER LIJKE NickBelkin-Pro Cycling Team13,,
23 VAN GENECHTEN JonasLotto Belisol12,,
24 PALINI AndreaLampre-Merida11,,
25 POLANC JanLampre-Merida10,,
26 SANZ EnriqueMovistar Team9,,
27 TRENTIN MatteoOmega Pharma – Quick-Step80:02
28 VON HOFF SteeleGarmin Sharp
29 KOREN KristijanCannondale
30 ROELANDTS JurgenLotto Belisol5,,
31 BENEDETTI CesareTeam NetApp – Endura5,,
32 OFFREDO YoannFDJ.fr5,,
33 COQUARD BryanTeam Europcar5,,
34 BOZIC BorutAstana Pro Team50:03
35 MEERSMAN GianniOmega Pharma – Quick-Step5,,
36 TRUSOV NikolayTinkoff-Saxo5,,
37 GASPAROTTO EnricoAstana Pro Team5,,
38 PICHOT AlexandreTeam Europcar5,,
39 STEEGMANS GertOmega Pharma – Quick-Step5,,
40 VELITS PeterBMC Racing Team50:04
41 VENTOSO FranMovistar Team5,,
42 BÁRTA JanTeam NetApp – Endura5,,
43 KEUKELEIRE JensOrica GreenEDGE5,,
44 BAGDONAS GediminasAG2R La Mondiale50:05
45 DÉMARE ArnaudFDJ.fr5,,
46 GASTAUER BenAG2R La Mondiale5,,
47 TANNER DavidBelkin-Pro Cycling Team50:06
48 KAMYSHEV ArmanAstana Pro Team5,,
49 CURVERS RoyTeam Giant-Shimano5,,
50 RENSHAW MarkOmega Pharma – Quick-Step5,,
51 BAK Lars YttingLotto Belisol50:07
52 LANDER SebastianBMC Racing Team5,,
53 KERN JulianAG2R La Mondiale50:08
54 GRIVKO AndriyAstana Pro Team50:09
55 AGNOLI ValerioAstana Pro Team5,,
56 PUCCIO SalvatoreTeam Sky5,,
57 SCHILLINGER AndreasTeam NetApp – Endura50:10
58 LASTRAS PabloMovistar Team5,,
59 GUSEV VladimirTeam Katusha50:12
60 GAVAZZI FrancescoAstana Pro Team5,,
61 VAN AVERMAET GregBMC Racing Team50:13
62 HONDO DaniloTrek Factory Racing5,,
63 ROCHE NicolasTinkoff-Saxo5,,
64 VAN POPPEL BoyTrek Factory Racing5,,
65 GENE YohannTeam Europcar5,,
66 PETROV EvgeniTinkoff-Saxo5,,
67 DURBRIDGE LukeOrica GreenEDGE50:14
68 LEEZER TomBelkin-Pro Cycling Team50:15
69 HAYMAN MathewOrica GreenEDGE50:24
70 SCHORN DanielTeam NetApp – Endura50:25
71 VOSS PaulTeam NetApp – Endura50:27
72 MARCATO MarcoCannondale5,,
73 BOARO ManueleTinkoff-Saxo50:28
74 JUUL-JENSEN ChristopherTinkoff-Saxo5,,
75 HALLER MarcoTeam Katusha50:29
76 BÉRARD JulienAG2R La Mondiale5,,
77 DUCHESNE AntoineTeam Europcar5,,
78 TULIK AngeloTeam Europcar5,,
79 YATES SimonOrica GreenEDGE50:30
80 VISCONTI GiovanniMovistar Team5,,
81 VAN BAARLE DylanGarmin Sharp5,,
82 MONTAGUTI MatteoAG2R La Mondiale5,,
83 VAN EMDEN JosBelkin-Pro Cycling Team5,,
84 DOCKX GertLotto Belisol50:31
85 JANSE VAN RENSBURG ReinardtTeam Giant-Shimano50:38
86 MEZGEC LukaTeam Giant-Shimano50:45
87 ALBASINI MichaelOrica GreenEDGE50:46
88 GESCHKE SimonTeam Giant-Shimano50:54
89 BRUTT PavelTeam Katusha51:05
90 HERRADA JesúsMovistar Team51:14
91 BAUER JackGarmin Sharp51:30
92 GOSS MatthewOrica GreenEDGE52:06
93 VAN KEIRSBULCK GuillaumeOmega Pharma – Quick-Step5,,
94 VAN WINDEN DennisBelkin-Pro Cycling Team52:07
95 JEANNESSON ArnoldFDJ.fr53:00
96 DELAGE MickaëlFDJ.fr5,,
97 NUYENS NickGarmin Sharp5,,
98 QUINTANA DayerMovistar Team54:25
99 KUZNETSOV ViacheslavTeam Katusha54:27
100 GOUGEARD AlexisAG2R La Mondiale5,,
101 SÜTTERLIN JashaMovistar Team54:44
102 VEELERS TomTeam Giant-Shimano55:02
103 TSATEVICH AlexeyTeam Katusha5,,
104 XU GangLampre-Merida5,,
105 CHAVANEL SébastienFDJ.fr55:03
106 IGLINSKIY ValentinAstana Pro Team5,,
107 NORMAN HANSEN LasseGarmin Sharp5,,
108 EISEL BernhardTeam Sky5,,
109 MALACARNE DavideTeam Europcar5,,
110 THURAU BjornTeam Europcar55:31
111 DEVOLDER StijnTrek Factory Racing57:05
112 BEPPU FumiyukiTrek Factory Racing57:21
113 BOSWELL IanTeam Sky57:32
114 MCCARTHY JayTinkoff-Saxo57:47
115 BONIFAZIO NiccoloLampre-Merida5,,
116 EARLE NathanTeam Sky58:23
117 SWIFT BenTeam Sky5,,
118 SILVESTRE FábioTrek Factory Racing58:24
119 SAGAN JurajCannondale5,,
120 ISAYCHEV VladimirTeam Katusha510:24
121 VAN POPPEL DannyTrek Factory Racing513:04
122 MATZKA RalfTeam NetApp – Endura514:51
DNF DEMPSTER ZakkariTeam NetApp – Endura-
DNF LANGEVELD SebastianGarmin Sharp-
DNF TIMMER AlbertTeam Giant-Shimano-
DNF STAMSNIJDER TomTeam Giant-Shimano-
DNF SŘRENSEN NickiTinkoff-Saxo-
DNF CUMMINGS StephenBMC Racing Team-
DNF GREIPEL AndréLotto Belisol-
DNF MODOLO SachaLampre-Merida-
DNF BONO MatteoLampre-Merida-
DNF BETTIOL AlbertoCannondale-
DNF BOL JetseBelkin-Pro Cycling Team-
DNF WYNANTS MaartenBelkin-Pro Cycling Team-
DNF RAST GregoryTrek Factory Racing-
DNF SABATINI FabioCannondale-
DNF VILLELLA DavideCannondale-
DNF TUFT SveinOrica GreenEDGE-
DNF SMUKULIS GatisTeam Katusha-
DNF OSS DanielBMC Racing Team-
DNF HUSHOVD ThorBMC Racing Team-
DNF HUREL TonyTeam Europcar-
DNF PORTE RichieTeam Sky-
DNF MOUREY FrancisFDJ.fr-
DNF BOUCHER DavidFDJ.fr-
DNF BONNET WilliamFDJ.fr-
DNF DE GENDT ThomasOmega Pharma – Quick-Step-
DNF VALLÉE BorisLotto Belisol-
DNF HOULE HugoAG2R La Mondiale-
DNF MARINO Jean-MarcCannondale-
DNF MOSER MorenoCannondale-

 

Foto: bettiniphoto.net

Andrzej Gucwa