didierLaurent Didier (Trek Factory Racing) wygrał piąty etap wyścigu USA Pro Challenge. Liderem nadal jest Tejay van Garderen (BMC Racing Team).

Piąty etap wyścigu w USA prowadził z Woodland Park do Breckenridge i liczył 168 kilometrów. Na kolarzy czekały dwie górskie premie, ale można się było spodziewać kolejnego pojedynku sprinterów.

Po kilku atakach uformowała się ucieczka w składzie: Janier Acevedo i Ben King (obaj Garmin-Sharp), Laurent Didier (Trek Factory Racing), Cristiano Salerno (Cannondale), Jose Mendes (NetApp-Endura), Jai Crawford (Drapac), Chris Butler (Hincapie Sportswear Development Team), Rob Britton (SmarStop), Richard Handley (Rapha-Condor), Daniel Eaton (Bissell), Luis Lemus (Jelly Belly) i Scott Zwizanski (obaj Optum).

Harcownicy zgodnie ze sobą współpracowali, ale peleton prowadzony przez BMC Racing Team mocno na nich naciskał. Podczas pokonywania podjazdu pod Hoosier Pass przewaga zmalała do 3 minut i 30 sekund. Pierwszy na premii zameldował się Didier, za którym w pogoń rzucili się Acevedo, King i Britton. Trójka dość szybko dogoniła zawodnika ekipy Trek. 10 kilometrów przed metą mieli oni 45 sekund przewagi nad pozostałymi harcownikami i ponad 2 minuty nad peletonem.

Na podjeździe pod Boreas Pass zaatakował Ben King, ale jego akcję szybko skontrował Laurent Didier. Luksemburczyk mocno pracował na zjeździe i mimo zmasowanego ataku Acevedo i Brittona nie dał się im wyprzedzić na ostatniej prostej. Jens Voigt nie dał rady wczoraj, a dziś jego kolega z drużyny nie miał sobie równych. To pierwsze zwycięstwo Didiera w profesjonalnej karierze!

Drugi był Acevedo, a trzeci Britton. Rafał Majka (Tinkoff – Saxo) zajął 10. miejsce i utrzymał drugie miejsce w generalce. Bartosz Huzarski (NetApp Endura) awansował na ósme miejsce w klasyfikacji generalnej.

Wyniki:

1 Laurent DIDIER LUX TFR 3:50:38
2 Janier Alexis ACEVEDO COLLE COL GRS 0
3 Rob BRITTON CAN SSC 0
4 Benjamin KING USA GRS 15
5 José Joao PIMENTA COSTA MENDES POR TNE +1:11
6 Daniel EATON USA BDT +1:26
7 Serghei TVETCOV ROU JBC +1:33
8 Richard HANDLEY GBR RCJ +1:33
9 Tejay VAN GARDEREN USA BMC +1:33
10 Rafal MAJKA POL TCS +1:33
11 Cristiano SALERNO ITA CAN +1:33
12 Thomas DANIELSON USA GRS +1:38
13 Matthew BUSCHE USA TFR +1:38
14 Chris BUTLER USA HSD +1:38
15 Ruben ZEPUNTKE GER BDT +1:52
16 Joseph ROSSKOPF USA HSD +1:52
17 Bartosz HUZARSKI POL TNE +1:52
18 Lucas EUSER USA UHC +2:06
19 Michael SCHÄR SUI BMC +2:06
20 Bruno PIRES POR TCS +2:06
21 Carter JONES USA OPM +2:06
22 Julian KYER USA SSC +2:06
23 Michael ROGERS AUS TCS +2:06
24 Pawel POLJANSKI POL TCS +2:23
25 Ben HERMANS BEL BMC +2:49
26 Alex HOWES USA GRS +2:49
27 Dion SMITH NZL HSD +3:05
28 David DE LA CRUZ MELGAREJO ESP TNE +3:05
29 Frank SCHLECK LUX TFR +3:05
30 Calvin WATSON AUS TFR +3:24
31 Phillip GAIMON USA GRS +3:24
32 Riccardo ZOIDL AUT TFR +3:34
33 Clement CHEVRIER FRA BDT +3:34
34 Scott ZWIZANSKI USA OPM +3:34
35 Peter STETINA USA BMC +3:48
36 Luis Enrique DAVILA MEX JBC +4:38
37 Daniel Alexander JARAMILLO DIEZ COL JSH +4:42
38 Jai CRAWFORD AUS DPC +4:44
39 Eduard Alexander BELTRAN SUAREZ COL TCS +5:32
40 Thomas DEKKER NED GRS +5:32
41 Hayden ROULSTON NZL TFR +5:32
42 Patrick KONRAD AUT TNE +5:32
43 Kirk CARLSEN USA JBC +5:32
44 Gavin MANNION USA GRS +5:32
45 Joonas HENTTALA FIN TNN +6:21
46 Zachary BELL CAN SSC +6:21
47 Robbie SQUIRE USA JSH +7:03
48 Elliott PORTER GBR RCJ +8:23
49 Matej MOHORIC SLO CAN +8:50
50 Tom ZIRBEL USA OPM +8:50
51 Rick ZABEL GER BMC +8:50
52 Rasmus GULDHAMMER DEN TCS +8:50
53 Bjorn SELANDER USA OPM +8:50
54 Jens VOIGT GER TFR +8:50
55 Ryan ANDERSON CAN OPM +8:50
56 Christopher JONES USA UHC +8:50
57 Tiago MACHADO POR TNE +8:50
58 Gregor MUHLBERGER AUT TNE +8:50
59 Martin KOHLER SUI BMC +8:50
60 Jesper HANSEN DEN TCS +8:50
61 Scott AMBROSE NZL TNN +8:50
62 Kiel REIJNEN USA UHC +8:50
63 Wesley SULZBERGER AUS DPC +8:50
64 Tanner PUTT USA BDT +8:50
65 Markel IRIZAR ARANBURU ESP TFR +8:50
66 Ian CRANE USA JSH +8:50
67 Caleb FAIRLY USA GRS +8:50
68 Jonathan CLARKE AUS UHC +8:50
69 Toms SKUJINS LAT HSD +8:50
70 Darren LAPTHORNE AUS DPC +8:50
71 Matt COOKE USA JSH +8:50
72 Javier MEGIAS LEAL ESP TNN +8:50
73 Joseph LEWIS AUS HSD +10:01
74 Edward KING USA CAN +11:33
75 Ben JACQUES-MAYNES USA JSH +11:33
76 Daniel SUMMERHILL USA UHC +11:33
77 Aaron PERRY NZL TNN +11:33
78 Charles PLANET FRA TNN +11:33
79 GREGORY DANIEL USA BDT +11:33
80 Brent BOOKWALTER USA BMC +11:33
81 Kristian HOUSE GBR RCJ +11:33
82 Alan MARANGONI ITA CAN +11:33
83 Benjamin DAY AUS UHC +11:33
84 Robin CARPENTER USA HSD +11:33
85 Jure KOCJAN SLO SSC +11:33
86 Steve FISHER USA JBC +11:33
87 Stephen LEECE USA JSH +11:33
88 Michael FRIEDMAN USA OPM +11:33
89 Alexander CANDELARIO USA OPM +11:33
90 Jeffry LOUDER USA UHC +11:33
91 Johnathan FRETER USA JBC +11:33
92 Ivan BASSO ITA CAN +11:33
93 Elia VIVIANI ITA CAN +11:33
94 Yannick EIJSSEN BEL BMC +11:33
95 Michel KOCH GER CAN +11:33
96 Tyler MAGNER USA HSD +11:33
97 Oscar CLARK USA HSD +11:33
98 Nathan VAN HOOYDONCK BEL BDT +11:33
99 Leopold KONIG CZE TNE +11:33
100 Jonathan CANTWELL AUS DPC +11:33
101 Ian BURNETT USA JBC +11:33
102 Carson MILLER USA JSH +11:33
103 Adam Phelan AUS DPC +11:33
104 James ORAM NZL BDT +11:33
105 Jacob RATHE USA JBC +11:33
106 Michael SCHWARZMANN GER TNE +11:33
107 Cameron WURF AUS CAN +11:33
108 Luis ROMERO AMARAN CUB JSH +11:33
109 Hugh CARTHY GBR RCJ +11:33
110 Bernard SULZBERGER AUS DPC +11:33
111 Thomas MOSES GBR RCJ +11:33
112 Keegan SWIRBUL USA BDT +11:33
113 Lachlan NORRIS AUS DPC +11:33
114 Jesse ANTHONY USA OPM +17:06
115 Jordan KERBY AUS DPC +17:06
116 Michael TORCKLER NZL SSC +17:29
117 Martijn VERSCHOOR NED TNN +17:29
118 Michael CUMING GBR RCJ +17:29
DNF David LOZANO RIBA ESP TNN
DNF Eric MARCOTTE USA SSC
DNF Travis MCCABE USA SSC

Klasyfikacja generalna:
1 Tejay VAN GARDEREN United States BMC 16:55:56
2 Rafal MAJKA Poland TCS 20
3 Serghei TVETCOV Romania JBC 37
4 Thomas DANIELSON United States GRS 39
5 Matthew BUSCHE United States TFR 51
6 Joseph ROSSKOPF United States HSD +1:14
7 Carter JONES United States OPM +1:22
8 Bartosz HUZARSKI Poland TNE +1:28
9 Ben HERMANS Belgium BMC +1:49
10 Julian KYER United States SSC +1:55
11 Alex HOWES United States GRS +3:01
12 Bruno PIRES Portugal TCS +3:01
13 Clement CHEVRIER France BDT +3:24
14 Lucas EUSER United States UHC +4:43
15 Riccardo ZOIDL Austria TFR +4:48
16 Pawel POLJANSKI Poland TCS +4:56
17 Frank SCHLECK Luxembourg TFR +6:52
18 Ruben ZEPUNTKE Germany BDT +7:19
19 Daniel Alexander JARAMILLO DIEZ Colombia JSH +10:37
20 Janier Alexis ACEVEDO COLLE Colombia GRS +10:50
21 Michael SCHÄR Switzerland BMC +12:33
22 Brent BOOKWALTER United States BMC +12:37
23 Benjamin KING United States GRS +13:39
24 Chris BUTLER United States HSD +14:19
25 Peter STETINA United States BMC +16:35
26 David DE LA CRUZ MELGAREJO Spain TNE +17:26
27 Rob BRITTON Canada SSC +17:43
28 Jens VOIGT Germany TFR +20:31
29 Laurent DIDIER Luxembourg TFR +20:49
30 Robbie SQUIRE United States JSH +20:53
31 Tanner PUTT United States BDT +21:25
32 Javier MEGIAS LEAL Spain TNN +21:25
33 Phillip GAIMON United States GRS +22:09
34 Tiago MACHADO Portugal TNE +22:25
35 Ryan ANDERSON Canada OPM +22:38
36 Lachlan NORRIS Australia DPC +24:34
37 Tom ZIRBEL United States OPM +24:44
38 Michael ROGERS Australia TCS +24:59
39 Rasmus GULDHAMMER Denmark TCS +27:06
40 José Joao PIMENTA COSTA MENDES Portugal TNE +30:22
41 Richard HANDLEY Great Britain RCJ +31:06
42 Dion SMITH New Zealand HSD +32:00
43 Hugh CARTHY Great Britain RCJ +34:08
44 Gregor MUHLBERGER Austria TNE +34:19
45 Patrick KONRAD Austria TNE +35:57
46 Eduard Alexander BELTRAN SUAREZ Colombia TCS +36:21
47 Kiel REIJNEN United States UHC +37:09
48 Jesse ANTHONY United States OPM +40:24
49 Daniel EATON United States BDT +40:42
50 Robin CARPENTER United States HSD +42:49
51 Oscar CLARK United States HSD +43:12
52 Caleb FAIRLY United States GRS +44:30
53 Benjamin DAY Australia UHC +45:25
54 Cameron WURF Australia CAN +46:00
55 Bjorn SELANDER United States OPM +46:11
56 Carson MILLER United States JSH +46:17
57 Tyler MAGNER United States HSD +46:27
58 Ivan BASSO Italy CAN +46:49
59 Martin KOHLER Switzerland BMC +46:51
60 Thomas DEKKER Netherlands GRS +48:01
61 Jai CRAWFORD Australia DPC +48:04
62 Markel IRIZAR ARANBURU Spain TFR +48:23
63 Hayden ROULSTON New Zealand TFR +48:35
64 Michael TORCKLER New Zealand SSC +48:50
65 Keegan SWIRBUL United States BDT +48:53
66 Luis Enrique DAVILA Mexico JBC +48:54
67 Gavin MANNION United States GRS +49:54
68 Ian CRANE United States JSH +50:00
69 Matej MOHORIC Slovenia CAN +50:17
70 Jeffry LOUDER United States UHC +50:31
71 Darren LAPTHORNE Australia DPC +50:44
72 Joseph LEWIS Australia HSD +51:03
73 Ben JACQUES-MAYNES United States JSH +51:04
74 James ORAM New Zealand BDT +51:07
75 Kirk CARLSEN United States JBC +51:20
76 Zachary BELL Canada SSC +52:08
77 Matt COOKE United States JSH +52:11
78 Ian BURNETT United States JBC +52:41
79 Jacob RATHE United States JBC +52:51
80 Adam Phelan Australia DPC +53:00
81 Cristiano SALERNO Italy CAN +53:19
82 Calvin WATSON Australia TFR +53:20
83 Daniel SUMMERHILL United States UHC +53:51
84 Christopher JONES United States UHC +54:09
85 GREGORY DANIEL United States BDT +54:24
86 Joonas HENTTALA Finland TNN +54:26
87 Jonathan CLARKE Australia UHC +54:39
88 Alan MARANGONI Italy CAN +55:15
89 Scott ZWIZANSKI United States OPM +55:40
90 Jonathan CANTWELL Australia DPC +55:58
91 Edward KING United States CAN +56:16
92 Wesley SULZBERGER Australia DPC +57:21
93 Alexander CANDELARIO United States OPM +57:23
94 Bernard SULZBERGER Australia DPC +57:35
95 Yannick EIJSSEN Belgium BMC +58:04
96 Toms SKUJINS Latvia HSD +58:16
97 Stephen LEECE United States JSH +59:02
98 Elliott PORTER Great Britain RCJ +1:00:11
99 Charles PLANET France TNN +1:00:13
100 Jesper HANSEN Denmark TCS +1:00:41
101 Elia VIVIANI Italy CAN +1:00:56
102 Thomas MOSES Great Britain RCJ +1:01:25
103 Kristian HOUSE Great Britain RCJ +1:01:30
104 Michael SCHWARZMANN Germany TNE +1:02:00
105 Michael CUMING Great Britain RCJ +1:03:18
106 Leopold KONIG Czech Republic TNE +1:03:24
107 Steve FISHER United States JBC +1:03:43
108 Luis ROMERO AMARAN Cuba JSH +1:03:51
109 Rick ZABEL Germany BMC +1:04:09
110 Jure KOCJAN Slovenia SSC +1:04:38
111 Michel KOCH Germany CAN +1:05:41
112 Jordan KERBY Australia DPC +1:06:39
113 Michael FRIEDMAN United States OPM +1:10:14
114 Nathan VAN HOOYDONCK Belgium BDT +1:12:02
115 Scott AMBROSE New Zealand TNN +1:12:36
116 Johnathan FRETER United States JBC +1:15:54
117 Martijn VERSCHOOR Netherlands TNN +1:16:50
118 Aaron PERRY New Zealand TNN +1:18:39

 

@ArekWaluga77

Foto:corvospro.com