kristoffAlexander Kristoff (Katusha) został zwycięzcą ostatniego etapu Arctic Race of Norway. Generalkę wygrał Steven Kruijswijk (Belkin-Pro Cycling Team).

Ostatni etap norweskiej etapówki liczył 165 kilometrów i był rozgrywany na rundach wokół Tromsř. Na kolarzy czekały trzy górskie premie, w tym jedna usytuowana na 11 kilometrów przed linią mety. Ogólnie podjazd w Tromsř (1,3 km długości; 7,3 % średniego nachylenia) był pokonywany przez zawodników pięciokrotnie.

W ucieczkę dnia zabrali się: Maxim Belkov (Katusha) , Julien Fouchard (Cofidis), Preben Van Hecke (Topsport Vlaanderen – Baloise) , Nico Sijmens (Wanty – Groupe Gobert) , Laurent Evrard (Wallonie – Bruxelles), Romain Pillon (Roubaix Lille Métropole), Fridtjof RŘinĹs (Team Sparebanken Sřr) , August Jensen (Team Oster Hus – Ridley) i Adrian Gjolberg (Team FixIT.no). Pierwszą premię górską wygrał Jensen. Mimo mocnej pracy w ucieczce, przeszła ona do historii na 60 kilometrów przed metą.

Później atakował między innymi Marcus Fĺglum Karlsson (Team Ringeriks – Kraft), który na 30 kilometrów przed metą miał 30 sekund przewagi nad peletonem. Szwed wygrał drugą górską premię, ale duża grupa miała go na wyciągnięcie ręki.

Za Karlssonem kręciła grupka pięciu zawodników, wśród której byli między innymi Sebastian Lander (BMC Racing Team) i Scott Thwaites (NetApp Endura). Wspomniana dwójka odjechała od współtowarzyszy i po chwili prześcignęła Karlssona. Na 12 kilometrów przed metą mieli oni 20 sekund przewagi nad peletonem. Na ostatnim punktowanym podjeździe zostali oni doścignięci.

2,5 kilometra przed metą zaatakował Oscar Gatto (Cannondale), za którym dość niespodziewanie pojechał Alexander Kristoff (Katusha). Norweg bardzo mocno pracował na podjeździe. Chwilę później dojechało do nich kilku kolarzy i wtedy pięknie zaatakował Thor Hushovd (BMC Racing Team).

Doświadczony Hushovd musiał jednak uznać wyższość Kristoffa, który pokonał go na ostatnich metrach. Hushovd zajął drugie miejsce, a podium uzupełnił Sam Bennett (Team NetApp – Endura)..

Klasyfikację generalną wygrał Steven Kruijswijk (Belkin-Pro Cycling Team). Kristoff stracił do niego tylko cztery sekundy.

Wyniki:

1 Alexander KRISTOFF TEAM KATUSHA 3:42:08
2 Thor HUSHOVD BMC RACING TEAM 0:00:00
3 Sam BENNETT TEAM NETAPP-ENDURA 0:00:02
4 Oscar GATTO CANNONDALE 0:00:04
5 Michel KREDER WANTY – GROUPE GOBERT 0:00:04
6 Kevin LEDANOIS BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 0:00:04
7 Paul VOSS TEAM NETAPP-ENDURA 0:00:04
8 Steven KRUIJSWIJK BELKIN PRO CYCLING 0:00:07
9 Davide VILLELLA CANNONDALE 0:00:09
10 Romain LEMARCHAND COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:00:09
11 Maxime VANTOMME ROUBAIX LILLE METROPOLE 0:00:09
12 Martin ELMIGER IAM CYCLING 0:00:09
13 Albert TIMMER TEAM GIANT-SHIMANO 0:00:10
14 Amaël MOINARD BMC RACING TEAM 0:00:10
15 Alessandro BAZZANA UNITEDHEALTHCARE 0:00:17
16 Thierry HUPOND TEAM GIANT-SHIMANO 0:00:17
17 Florian SENECHAL COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:00:17
18 Loic VLIEGEN BMC RACING TEAM 0:00:17
19 Michael OLSSON TEAM RINGERIKS-KRAFT 0:00:17
20 Lars-Peter NORDHAUG BELKIN PRO CYCLING 0:00:17
21 Tom VAN ASBROECK TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:00:27
22 Quentin JAUREGUI ROUBAIX LILLE METROPOLE 0:00:27
23 Matthias BRANDLE IAM CYCLING 0:00:34
24 Sven Erik BYSTRÖM TEAM KATUSHA 0:00:41
25 Havard JORBEKK BLIKRA TEAM OSTER HUS-RIDLEY 0:01:06
26 Fridtjof ROEINAAS TEAM SPAREBANKEN 0:01:06
27 Eliot LIETAER TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:01:06
28 Baptiste PLANCKAERT ROUBAIX LILLE METROPOLE 0:01:06
29 Jo Kogstad RINGHEIM TEAM JOKER 0:01:06
30 Marc DE MAAR UNITEDHEALTHCARE 0:01:06
31 Johannes FRÖHLINGER TEAM GIANT-SHIMANO 0:01:06
32 Christophe PREMONT WALLONIE – BRUXELLES 0:01:06
33 Sindre SKJOESTAD LUNKE TEAM SPAREBANKEN 0:01:06
34 Preben VAN HECKE TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:01:06
35 Vegard Stake LAENGEN BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 0:01:06
36 Oyvind LUKKEDAL TEAM RINGERIKS-KRAFT 0:01:06
37 Stian REMME TEAM FIXIT.NO 0:01:06
38 Jan BARTA TEAM NETAPP-ENDURA 0:01:06
39 Scott THWAITES TEAM NETAPP-ENDURA 0:01:06
40 Jonathan HIVERT BELKIN PRO CYCLING 0:01:06
41 Frederik WILMANN TEAM RINGERIKS-KRAFT 0:01:06
42 Sébastien HINAULT IAM CYCLING 0:01:06
43 Oscar LANDA TEAM OSTER HUS-RIDLEY 0:01:11
44 Tom DERNIES WALLONIE – BRUXELLES 0:01:11
45 Kristoffer SKJERPING TEAM JOKER 0:01:11
46 Matthias KRIZEK CANNONDALE 0:01:11
47 Ole Andre AUSTEVOLL TEAM FIXIT.NO 0:01:11
48 Johann VAN ZYL MTN-QHUBEKA 0:01:11
49 Guillaume BOIVIN CANNONDALE 0:01:18
50 Edward THEUNS TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:01:34
51 Martin REIMER MTN-QHUBEKA 0:01:39
52 Juraj SAGAN CANNONDALE 0:01:58
53 Daniel SCHORN TEAM NETAPP-ENDURA 0:02:09
54 Eduardo SEPULVEDA BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 0:02:17
55 John MURPHY UNITEDHEALTHCARE 0:02:24
56 Andreas ERLAND TEAM SPAREBANKEN 0:02:24
57 Petter THEODORSEN TEAM RINGERIKS-KRAFT 0:02:24
58 Kristian AASVOLD TEAM SPAREBANKEN 0:02:24
59 Thomas LÖVKVIST IAM CYCLING 0:02:24
60 Danilo NAPOLITANO WANTY – GROUPE GOBERT 0:02:24
61 Jonas AHLSTRAND TEAM GIANT-SHIMANO 0:02:24
62 Stéphane POULHIES COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:02:24
63 Fredrik LUDVIGSSON TEAM GIANT-SHIMANO 0:02:24
64 Sebastian LANDER BMC RACING TEAM 0:02:24
65 Simon SPILAK TEAM KATUSHA 0:02:24
66 Martin WESEMANN MTN-QHUBEKA 0:02:24
67 Nicolas DOUGALL MTN-QHUBEKA 0:02:24
68 Reidar Bohlin BORGENSEN TEAM JOKER 0:02:24
69 Tormod HAUSKEN JACOBSEN TEAM OSTER HUS-RIDLEY 0:02:24
70 Arthur VANOVERBERGHE TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:02:24
71 Robert FÖRSTER UNITEDHEALTHCARE 0:02:24
72 Timothy DUPONT ROUBAIX LILLE METROPOLE 0:02:35
73 Songezo JIM MTN-QHUBEKA 0:03:01
74 Axel JOURNIAUX BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 0:03:03
75 Franck BONNAMOUR BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 0:03:17
76 Maxime ANCIAUX WALLONIE – BRUXELLES 0:03:17
77 Andreas STAUFF MTN-QHUBEKA 0:03:27
78 Gert JOEAAR COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:03:37
79 Kevin SEELDRAYERS WANTY – GROUPE GOBERT 0:03:40
80 Nico SIJMENS WANTY – GROUPE GOBERT 0:03:40
81 Sander HELVEN TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:03:40
82 Marco HALLER TEAM KATUSHA 0:03:56
83 Morten MORLAND TEAM SPAREBANKEN 0:06:16
84 Jan Marcus Faaglum KARLSSON TEAM RINGERIKS-KRAFT 0:06:22
85 Erwann CORBEL BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 0:06:22
86 Louis VERHELST COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:06:25
87 Sondre Gjerdevik SORTVEIT TEAM FIXIT.NO 0:06:36
88 Marcel KITTEL TEAM GIANT-SHIMANO 0:06:36
89 Fredriks GALTA TEAM OSTER HUS-RIDLEY 0:06:36
90 Hakon Frengstad BERGER TEAM RINGERIKS-KRAFT 0:06:36
91 Davide FRATTINI UNITEDHEALTHCARE 0:06:36
92 August JENSEN TEAM OSTER HUS-RIDLEY 0:06:51
93 Maxim BELKOV TEAM KATUSHA 0:07:19
94 Krister HAGEN TEAM OSTER HUS-RIDLEY 0:13:56
95 Andreas VANGSTAD TEAM SPAREBANKEN 0:13:56
96 Adrian GJOLBERG TEAM FIXIT.NO 0:13:56
97 Edwin WILSON TEAM JOKER 0:16:11
Gregory HABEAUX WANTY – GROUPE GOBERT Abandon
Aldo Ino ILESIC UNITEDHEALTHCARE Abandon
Romain PILLON ROUBAIX LILLE METROPOLE Abandon
Rudy BARBIER ROUBAIX LILLE METROPOLE Abandon
Laurent EVRARD WALLONIE – BRUXELLES Abandon
Boris DRON WALLONIE – BRUXELLES Abandon
Fréderique ROBERT WANTY – GROUPE GOBERT Abandon
Stef CLEMENT BELKIN PRO CYCLING Abandon
Zakkari DEMPSTER TEAM NETAPP-ENDURA Abandon
Luke DAVISON BMC RACING TEAM Abandon
Oskar SVENDSEN TEAM JOKER Abandon
Vegard Robinson BUGGE TEAM JOKER Abandon
Julien FOUCHARD COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS Abandon
Anton VOROBYEV TEAM KATUSHA Abandon
Nicky VAN DER LIJKE BELKIN PRO CYCLING Abandon
Sindre Eid HERMANSEN TEAM FIXIT.NO Abando

Klasyfikacja generalna:
1 Steven KRUIJSWIJK BELKIN PRO CYCLING 17:22:12
2 Alexander KRISTOFF TEAM KATUSHA 0:00:04
3 Lars-Peter NORDHAUG BELKIN PRO CYCLING 0:00:18
4 Davide VILLELLA CANNONDALE 0:00:19
5 Paul VOSS TEAM NETAPP-ENDURA 0:00:25
6 Kevin LEDANOIS BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 0:00:29
7 Martin ELMIGER IAM CYCLING 0:00:30
8 Loic VLIEGEN BMC RACING TEAM 0:00:42
9 Amaël MOINARD BMC RACING TEAM 0:00:45
10 Romain LEMARCHAND COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:00:52
11 Michael OLSSON TEAM RINGERIKS-KRAFT 0:00:59
12 Michel KREDER WANTY – GROUPE GOBERT 0:01:01
13 Matthias BRANDLE IAM CYCLING 0:01:17
14 Jonathan HIVERT BELKIN PRO CYCLING 0:01:23
15 Vegard Stake LAENGEN BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 0:01:27
16 Quentin JAUREGUI ROUBAIX LILLE METROPOLE 0:01:37
17 Marc DE MAAR UNITEDHEALTHCARE 0:01:45
18 Preben VAN HECKE TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:01:46
19 Sindre SKJOESTAD LUNKE TEAM SPAREBANKEN 0:01:51
20 Frederik WILMANN TEAM RINGERIKS-KRAFT 0:01:52
21 Eliot LIETAER TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:01:55
22 Maxime VANTOMME ROUBAIX LILLE METROPOLE 0:01:59
23 Johann VAN ZYL MTN-QHUBEKA 0:02:00
24 Baptiste PLANCKAERT ROUBAIX LILLE METROPOLE 0:02:04
25 Jan BARTA TEAM NETAPP-ENDURA 0:02:08
26 Matthias KRIZEK CANNONDALE 0:02:20
27 Tom DERNIES WALLONIE – BRUXELLES 0:02:26
28 Stian REMME TEAM FIXIT.NO 0:02:31
29 Simon SPILAK TEAM KATUSHA 0:02:42
30 Edward THEUNS TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:02:47
31 Oyvind LUKKEDAL TEAM RINGERIKS-KRAFT 0:02:56
32 Daniel SCHORN TEAM NETAPP-ENDURA 0:03:07
33 Havard JORBEKK BLIKRA TEAM OSTER HUS-RIDLEY 0:03:28
34 Sébastien HINAULT IAM CYCLING 0:03:28
35 Christophe PREMONT WALLONIE – BRUXELLES 0:03:33
36 Scott THWAITES TEAM NETAPP-ENDURA 0:03:47
37 Johannes FRÖHLINGER TEAM GIANT-SHIMANO 0:04:02
38 Tom VAN ASBROECK TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:04:18
39 Ole Andre AUSTEVOLL TEAM FIXIT.NO 0:04:26
40 Maxime ANCIAUX WALLONIE – BRUXELLES 0:04:27
41 Kristoffer SKJERPING TEAM JOKER 0:04:47
42 Reidar Bohlin BORGENSEN TEAM JOKER 0:05:36
43 Eduardo SEPULVEDA BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 0:06:14
44 Alessandro BAZZANA UNITEDHEALTHCARE 0:06:43
45 Franck BONNAMOUR BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 0:06:53
46 Nico SIJMENS WANTY – GROUPE GOBERT 0:07:00
47 Albert TIMMER TEAM GIANT-SHIMANO 0:07:45
48 Thierry HUPOND TEAM GIANT-SHIMANO 0:07:49
49 Arthur VANOVERBERGHE TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:08:18
50 Florian SENECHAL COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:08:45
51 Sven Erik BYSTRÖM TEAM KATUSHA 0:09:09
52 Thor HUSHOVD BMC RACING TEAM 0:09:20
53 Oscar LANDA TEAM OSTER HUS-RIDLEY 0:10:15
54 Martin WESEMANN MTN-QHUBEKA 0:10:18
55 Stéphane POULHIES COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:10:36
56 Jo Kogstad RINGHEIM TEAM JOKER 0:10:45
57 Sebastian LANDER BMC RACING TEAM 0:10:51
58 Oscar GATTO CANNONDALE 0:10:52
59 Sander HELVEN TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:11:38
60 Axel JOURNIAUX BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 0:11:46
61 Guillaume BOIVIN CANNONDALE 0:11:48
62 Jonas AHLSTRAND TEAM GIANT-SHIMANO 0:12:40
63 John MURPHY UNITEDHEALTHCARE 0:13:42
64 Tormod HAUSKEN JACOBSEN TEAM OSTER HUS-RIDLEY 0:14:34
65 Marco HALLER TEAM KATUSHA 0:14:52
66 Nicolas DOUGALL MTN-QHUBEKA 0:14:53
67 Hakon Frengstad BERGER TEAM RINGERIKS-KRAFT 0:15:40
68 Fridtjof ROEINAAS TEAM SPAREBANKEN 0:15:53
69 Marcel KITTEL TEAM GIANT-SHIMANO 0:16:08
70 Timothy DUPONT ROUBAIX LILLE METROPOLE 0:16:15
71 Kristian AASVOLD TEAM SPAREBANKEN 0:17:05
72 Davide FRATTINI UNITEDHEALTHCARE 0:17:26
73 Gert JOEAAR COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:17:43
74 Juraj SAGAN CANNONDALE 0:17:55
75 Erwann CORBEL BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 0:18:01
76 August JENSEN TEAM OSTER HUS-RIDLEY 0:18:07
77 Fredrik LUDVIGSSON TEAM GIANT-SHIMANO 0:18:09
78 Maxim BELKOV TEAM KATUSHA 0:18:13
79 Kevin SEELDRAYERS WANTY – GROUPE GOBERT 0:20:52
80 Robert FÖRSTER UNITEDHEALTHCARE 0:21:19
81 Songezo JIM MTN-QHUBEKA 0:21:24
82 Petter THEODORSEN TEAM RINGERIKS-KRAFT 0:22:16
83 Andreas STAUFF MTN-QHUBEKA 0:22:47
84 Andreas ERLAND TEAM SPAREBANKEN 0:23:01
85 Jan Marcus Faaglum KARLSSON TEAM RINGERIKS-KRAFT 0:25:07
86 Sam BENNETT TEAM NETAPP-ENDURA 0:25:27
87 Louis VERHELST COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:25:46
88 Edwin WILSON TEAM JOKER 0:26:30
89 Martin REIMER MTN-QHUBEKA 0:26:30
90 Sondre Gjerdevik SORTVEIT TEAM FIXIT.NO 0:26:47
91 Thomas LÖVKVIST IAM CYCLING 0:26:59
92 Adrian GJOLBERG TEAM FIXIT.NO 0:31:05
93 Morten MORLAND TEAM SPAREBANKEN 0:31:59
94 Danilo NAPOLITANO WANTY – GROUPE GOBERT 0:32:30
95 Fredriks GALTA TEAM OSTER HUS-RIDLEY 0:32:51
96 Andreas VANGSTAD TEAM SPAREBANKEN 0:38:44
97 Krister HAGEN TEAM OSTER HUS-RIDLEY 0:40:30

 

 

 

@ArekWaluga77

Foto:bettiniphoto.net