nordhaugLars Petter Nordhaug (Belkin-Pro Cycling Team) wygrał pierwszy etap wyścigu Arctic Race of Norway, zostając liderem klasyfikacji generalnej.

Dwadzieścia drużyn stanęło dziś na starcie drugiej edycji wyścigu Arctic Race of Norway. Z numerem jeden wystartował ubiegłoroczny triumfator – Thor Hushovd (BMC Racing Team). Na liście startowej nie było niestety żadnego Polaka.

Pierwszy etap prowadził z Hammerfest do North Cape, czyli Przylądka Północnego. Zawodnicy mieli do pokonania 204 kilometry, a na trasie czekały na nich trzy premie górskie.

Od samego początku na atak zdecydowali się: Luke Davison (stażysta BMC Racing Team), Kevin Seeldraeyers (Wanty – Groupe Gobert), Davide Frattini (UnitedHealthcare), Morten Mřrland (Team Sparebanken Sřr) i August Jensen (Team Oster Hus – Ridley). W czasie pokonywania pierwszej wspinaczki (usytuowanej w tunelu) ucieczka się rozpadła. Na czele pozostali Seeldraeyers i Jensen. Peleton tracił do nich tylko minutę.

Na drugim podjeździe nieoczekiwanie młody Jensen urwał z koła bardziej doświadczonego kolegę. Tuż przed końcem podjazdu Skipsfjord Jensen został doścignięty. Na 20 kilometrów przed metą zaatakował Matthias Brändle (IAM Cycling). Austriak samotnie rozpoczął finałowy podjazd, ale nie zdołał jako pierwszy zameldować się linii premii.  Jako pierwszy zrobił to Lars Petter Nordhaug (Belkin-Pro Cycling Team), a za nim kręcił Simon Spilak (Katusha). Na 5 kilometrów przed metą dwójka miała tylko kilka sekund przewagi nad mocno podzielonym peletonem. Kilometr dalej dojechało do nich kilku kolarzy.

2 kilometry przed metą po raz kolejny zaatakował Nordhaug. Norweg pięknie pokonywał ostatnie metry i nie dał sobie wydrzeć zwycięstwa. Drugi był Davide Villella (Cannondale), a trzeci Steven Kruijswijk (Belkin).

Wyniki:

1. NORDHAUG Lars-Peter BELKIN PRO CYCLING 04h 51′ 14”
2. VILLELLA Davide CANNONDALE + 00′ 06”
3. KRUIJSWIJK Steven BELKIN PRO CYCLING + 00′ 06”
4. ELMIGER Martin IAM CYCLING + 00′ 09”
5. HIVERT Jonathan BELKIN PRO CYCLING + 00′ 09”
6. VOSS Paul TEAM NETAPP-ENDURA + 00′ 09”
7. LAENGEN Vegard Stake BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT + 00′ 09”
8. LEDANOIS Kevin BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT + 00′ 13”
9. VLIEGEN Loic BMC RACING TEAM + 00′ 13”
10. KRISTOFF Alexander TEAM KATUSHA + 00′ 15”
11. MOINARD Amaël BMC RACING TEAM + 00′ 23”
12. DE MAAR Marc UNITEDHEALTHCARE + 00′ 27”
13. OLSSON Michael TEAM RINGERIKS-KRAFT + 00′ 31”
14. SPILAK Simon TEAM KATUSHA + 00′ 31”
15. VAN HECKE Preben TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE + 00′ 31”
16. LEMARCHAND Romain COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS + 00′ 31”
17. BRÄNDLE Matthias IAM CYCLING + 00′ 31”
18. WILMANN Frederik TEAM RINGERIKS-KRAFT + 00′ 34”
19. BYSTRÖM Sven Erik TEAM KATUSHA + 00′ 34”
20. LUNKE Sindre Skjostad TEAM SPAREBANKEN + 00′ 34”
21. VAN ZYL Johann MTN-QHUBEKA + 00′ 37”
22. THWAITES Scott TEAM NETAPP-ENDURA + 00′ 37”
23. LIETAER ELIOT TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE + 00′ 37”
24. KREDER Michel WANTY – GROUPE GOBERT + 00′ 45”
25. PLANCKAERT Baptiste ROUBAIX LILLE METROPOLE + 00′ 46”
26. SCHORN Daniel TEAM NETAPP-ENDURA + 00′ 46”
27. TIMMER Albert TEAM GIANT-SHIMANO + 00′ 49”
28. HABEAUX Gregory WANTY – GROUPE GOBERT + 00′ 53”
29. BARTA Jan TEAM NETAPP-ENDURA + 00′ 53”
30. JAUREGUI Quentin ROUBAIX LILLE METROPOLE + 00′ 58”
31. ANCIAUX MAXIME WALLONIE – BRUXELLES + 00′ 58”
32. EVRARD Laurent WALLONIE – BRUXELLES + 01′ 03”
33. DERNIES TOM WALLONIE – BRUXELLES + 01′ 03”
34. PREMONT Christophe WALLONIE – BRUXELLES + 01′ 06”
35. BLIKRA Haavard TEAM OSTER HUS-RIDLEY + 01′ 06”
36. FOUCHARD Julien COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS + 01′ 06”
37. KRIZEK Matthias CANNONDALE + 00′ 31”
38. HELVEN Sander TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE + 01′ 06”
39. VANOVERBERGHE Arthur TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE + 01′ 06”
40. BORGERSEN Reidar Bohlin TEAM JOKER + 01′ 06”
41. ROBINSON BUGGE Vegard TEAM JOKER + 01′ 06”
42. THEUNS Edward TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE + 01′ 06”
43. HINAULT Sébastien IAM CYCLING + 01′ 06”
44. REMME Stian TEAM FIXIT.NO + 01′ 13”
45. BOIVIN Guillaume CANNONDALE + 01′ 20”
46. BENNETT Sam TEAM NETAPP-ENDURA + 01′ 25”
47. HUPOND Thierry TEAM GIANT-SHIMANO + 01′ 38”
48. FRÖHLINGER Johannes TEAM GIANT-SHIMANO + 01′ 38”
49. LUKKEDAL Oivind TEAM RINGERIKS-KRAFT + 01′ 38”
50. BAZZANA Alessandro UNITEDHEALTHCARE + 01′ 38”
51. SENECHAL Florian COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS + 01′ 38”
52. KITTEL Marcel TEAM GIANT-SHIMANO + 01′ 38”
53. DOUGALL Nicolas MTN-QHUBEKA + 01′ 38”
54. VANTOMME Maxime ROUBAIX LILLE METROPOLE + 01′ 38”
55. LANDER Sebastian BMC RACING TEAM + 01′ 38”
56. HUSHOVD Thor BMC RACING TEAM + 01′ 38”
57. GATTO Oscar CANNONDALE + 01′ 38”
58. VAN ASBROECK Tom TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE + 01′ 38”
59. SIJMENS Nico WANTY – GROUPE GOBERT + 01′ 38”
60. AUSTEVOLL Ole Andre TEAM FIXIT.NO + 01′ 48”
61. SEPULVEDA Eduardo BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT + 01′ 51”
62. WILSON Edwin TEAM JOKER + 01′ 56”
63. SVENDSEN Oskar TEAM JOKER + 01′ 56”
64. WESEMANN Martin MTN-QHUBEKA + 02′ 37”
65. ROEINAAS Fridtjof TEAM SPAREBANKEN + 02′ 39”
66. HALLER Marco TEAM KATUSHA + 03′ 02”
67. HAGEN Krister TEAM OSTER HUS-RIDLEY + 03′ 24”
68. VAN DER LIJKE Nicky BELKIN PRO CYCLING + 03′ 24”
69. SKJERPING Kristoffer TEAM JOKER + 03′ 24”
70. MURPHY John UNITEDHEALTHCARE + 03′ 24”
71. AHLSTRAND Jonas TEAM GIANT-SHIMANO + 03′ 24”
72. POULHIES Stéphane COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS + 03′ 24”
73. BONNAMOUR Franck BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT + 03′ 24”
74. BERGER Hakon Frengstad TEAM RINGERIKS-KRAFT + 04′ 16”
75. LANDA Oscar TEAM OSTER HUS-RIDLEY + 04′ 16”
76. JACOBSEN Tormod H TEAM OSTER HUS-RIDLEY + 04′ 16”
77. KLUGE Roger IAM CYCLING + 05′ 25”
78. DEMPSTER Zakkari TEAM NETAPP-ENDURA + 05′ 25”
79. KARLSSON Jan TEAM RINGERIKS-KRAFT + 05′ 25”
80. HOLST ENGER Sondre IAM CYCLING + 05′ 25”
81. BELKOV Maxim TEAM KATUSHA + 05′ 25”
82. ERLAND Andreas TEAM SPAREBANKEN + 05′ 49”
83. NAPOLITANO Danilo WANTY – GROUPE GOBERT + 05′ 49”
84. JOEAAR Gert COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS + 05′ 49”
85. DRON Boris WALLONIE – BRUXELLES + 05′ 49”
86. VOROBYEV Anton TEAM KATUSHA + 06′ 47”
87. HERMANSEN Sindre Eid TEAM FIXIT.NO + 06′ 47”
88. LUDVIGSSON Tobias TEAM GIANT-SHIMANO + 06′ 47”
89. RINGHEIM Jo Kogstad TEAM JOKER + 06′ 47”
90. BARBIER Rudy ROUBAIX LILLE METROPOLE + 06′ 47”
91. SAGAN Juraj CANNONDALE + 06′ 47”
92. AASVOLD Kristian TEAM SPAREBANKEN + 06′ 47”
93. SORTVEIT Sondre TEAM FIXIT.NO + 06′ 51”
94. FRATTINI Davide UNITEDHEALTHCARE + 06′ 51”
95. REIMER Martin MTN-QHUBEKA + 06′ 51”
96. LÖVKVIST Thomas IAM CYCLING + 06′ 51”
97. CORBEL ERWANN BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT + 06′ 51”
98. JOURNIAUX Axel BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT + 07′ 08”
99. SONGEZO Jim MTN-QHUBEKA + 07′ 39”
100. SEELDRAYERS Kevin WANTY – GROUPE GOBERT + 08′ 46”
101. GJOLBERG Adrian TEAM FIXIT.NO + 09′ 15”
102. JENSEN August TEAM OSTER HUS-RIDLEY + 09′ 15”
103. CLEMENT Stef BELKIN PRO CYCLING + 10′ 44”
104. THEODORSEN Petter TEAM RINGERIKS-KRAFT + 10′ 44”
105. PILLON ROMAIN ROUBAIX LILLE METROPOLE + 10′ 44”
106. FÖRSTER Robert UNITEDHEALTHCARE + 10′ 44”
107. GALTA Fredriks TEAM OSTER HUS-RIDLEY + 11′ 27”
108. EIDSHIEM Filip TEAM FIXIT.NO + 11′ 27”
109. DAVISON Luke BMC RACING TEAM + 11′ 27”
110. DUPONT Timothy ROUBAIX LILLE METROPOLE + 11′ 27”
111. ROBERT Fréderique WANTY – GROUPE GOBERT + 11′ 27”
112. STAUFF Andreas MTN-QHUBEKA + 11′ 27”
113. ILESIC Aldo Ino UNITEDHEALTHCARE + 11′ 27”
114. MORLAND Morten TEAM SPAREBANKEN + 11′ 27”
115. VANGSTAD Andreas TEAM SPAREBANKEN + 11′ 27”
116. VERHELST LOUIS COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS + 11′ 27”
117. DELFOSSE Sebastien WALLONIE – BRUXELLES + 00′ 31”

Klasyfikacja generalna:
1. NORDHAUG Lars-Peter BELKIN PRO CYCLING 04h 51′ 03”
2. VILLELLA Davide CANNONDALE + 00′ 11”
3. KRUIJSWIJK Steven BELKIN PRO CYCLING + 00′ 13”
4. ELMIGER Martin IAM CYCLING + 00′ 20”
5. HIVERT Jonathan BELKIN PRO CYCLING + 00′ 20”
6. VOSS Paul TEAM NETAPP-ENDURA + 00′ 20”
7. LAENGEN Vegard Stake BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT + 00′ 20”
8. LEDANOIS Kevin BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT + 00′ 24”
9. VLIEGEN Loic BMC RACING TEAM + 00′ 24”
10. KRISTOFF Alexander TEAM KATUSHA + 00′ 26”
11. MOINARD Amaël BMC RACING TEAM + 00′ 34”
12. DE MAAR Marc UNITEDHEALTHCARE + 00′ 38”
13. OLSSON Michael TEAM RINGERIKS-KRAFT + 00′ 42”
14. SPILAK Simon TEAM KATUSHA + 00′ 42”
15. VAN HECKE Preben TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE + 00′ 42”
16. LEMARCHAND Romain COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS + 00′ 42”
17. BRÄNDLE Matthias IAM CYCLING + 00′ 42”
18. KRIZEK Matthias CANNONDALE + 00′ 42”
19. DELFOSSE Sebastien WALLONIE – BRUXELLES + 00′ 42”
20. WILMANN Frederik TEAM RINGERIKS-KRAFT + 00′ 45”
21. BYSTRÖM Sven Erik TEAM KATUSHA + 00′ 45”
22. LUNKE Sindre Skjostad TEAM SPAREBANKEN + 00′ 45”
23. VAN ZYL Johann MTN-QHUBEKA + 00′ 48”
24. THWAITES Scott TEAM NETAPP-ENDURA + 00′ 48”
25. LIETAER ELIOT TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE + 00′ 48”
26. KREDER Michel WANTY – GROUPE GOBERT + 00′ 56”
27. PLANCKAERT Baptiste ROUBAIX LILLE METROPOLE + 00′ 57”
28. SCHORN Daniel TEAM NETAPP-ENDURA + 00′ 57”
29. TIMMER Albert TEAM GIANT-SHIMANO + 01′ 00”
30. HABEAUX Gregory WANTY – GROUPE GOBERT + 01′ 04”
31. BARTA Jan TEAM NETAPP-ENDURA + 01′ 04”
32. JAUREGUI Quentin ROUBAIX LILLE METROPOLE + 01′ 09”
33. ANCIAUX MAXIME WALLONIE – BRUXELLES + 01′ 09”
34. EVRARD Laurent WALLONIE – BRUXELLES + 01′ 14”
35. DERNIES TOM WALLONIE – BRUXELLES + 01′ 14”
36. PREMONT Christophe WALLONIE – BRUXELLES + 01′ 17”
37. BLIKRA Haavard TEAM OSTER HUS-RIDLEY + 01′ 17”
38. FOUCHARD Julien COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS + 01′ 17”
39. HELVEN Sander TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE + 01′ 17”
40. VANOVERBERGHE Arthur TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE + 01′ 17”
41. BORGERSEN Reidar Bohlin TEAM JOKER + 01′ 17”
42. ROBINSON BUGGE Vegard TEAM JOKER + 01′ 17”
43. THEUNS Edward TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE + 01′ 17”
44. HINAULT Sébastien IAM CYCLING + 01′ 17”
45. REMME Stian TEAM FIXIT.NO + 01′ 24”
46. BOIVIN Guillaume CANNONDALE + 01′ 31”
47. BENNETT Sam TEAM NETAPP-ENDURA + 01′ 36”
48. HUPOND Thierry TEAM GIANT-SHIMANO + 01′ 49”
49. FRÖHLINGER Johannes TEAM GIANT-SHIMANO + 01′ 49”
50. LUKKEDAL Oivind TEAM RINGERIKS-KRAFT + 01′ 49”
51. BAZZANA Alessandro UNITEDHEALTHCARE + 01′ 49”
52. SENECHAL Florian COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS + 01′ 49”
53. KITTEL Marcel TEAM GIANT-SHIMANO + 01′ 49”
54. DOUGALL Nicolas MTN-QHUBEKA + 01′ 49”
55. VANTOMME Maxime ROUBAIX LILLE METROPOLE + 01′ 49”
56. LANDER Sebastian BMC RACING TEAM + 01′ 49”
57. HUSHOVD Thor BMC RACING TEAM + 01′ 49”
58. GATTO Oscar CANNONDALE + 01′ 49”
59. VAN ASBROECK Tom TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE + 01′ 49”
60. SIJMENS Nico WANTY – GROUPE GOBERT + 01′ 49”
61. AUSTEVOLL Ole Andre TEAM FIXIT.NO + 01′ 59”
62. SEPULVEDA Eduardo BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT + 02′ 02”
63. WILSON Edwin TEAM JOKER + 02′ 07”
64. SVENDSEN Oskar TEAM JOKER + 02′ 07”
65. WESEMANN Martin MTN-QHUBEKA + 02′ 48”
66. ROEINAAS Fridtjof TEAM SPAREBANKEN + 02′ 50”
67. HALLER Marco TEAM KATUSHA + 03′ 13”
68. HAGEN Krister TEAM OSTER HUS-RIDLEY + 03′ 35”
69. VAN DER LIJKE Nicky BELKIN PRO CYCLING + 03′ 35”
70. SKJERPING Kristoffer TEAM JOKER + 03′ 35”
71. MURPHY John UNITEDHEALTHCARE + 03′ 35”
72. AHLSTRAND Jonas TEAM GIANT-SHIMANO + 03′ 35”
73. POULHIES Stéphane COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS + 03′ 35”
74. BONNAMOUR Franck BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT + 03′ 35”
75. BERGER Hakon Frengstad TEAM RINGERIKS-KRAFT + 04′ 27”
76. LANDA Oscar TEAM OSTER HUS-RIDLEY + 04′ 27”
77. JACOBSEN Tormod H TEAM OSTER HUS-RIDLEY + 04′ 27”
78. KLUGE Roger IAM CYCLING + 05′ 36”
79. DEMPSTER Zakkari TEAM NETAPP-ENDURA + 05′ 36”
80. KARLSSON Jan TEAM RINGERIKS-KRAFT + 05′ 36”
81. HOLST ENGER Sondre IAM CYCLING + 05′ 36”
82. BELKOV Maxim TEAM KATUSHA + 05′ 36”
83. ERLAND Andreas TEAM SPAREBANKEN + 06′ 00”
84. NAPOLITANO Danilo WANTY – GROUPE GOBERT + 06′ 00”
85. JOEAAR Gert COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS + 06′ 00”
86. DRON Boris WALLONIE – BRUXELLES + 06′ 00”
87. VOROBYEV Anton TEAM KATUSHA + 06′ 58”
88. HERMANSEN Sindre Eid TEAM FIXIT.NO + 06′ 58”
89. LUDVIGSSON Tobias TEAM GIANT-SHIMANO + 06′ 58”
90. RINGHEIM Jo Kogstad TEAM JOKER + 06′ 58”
91. BARBIER Rudy ROUBAIX LILLE METROPOLE + 06′ 58”
92. SAGAN Juraj CANNONDALE + 06′ 58”
93. AASVOLD Kristian TEAM SPAREBANKEN + 06′ 58”
94. FRATTINI Davide UNITEDHEALTHCARE + 07′ 01”
95. SORTVEIT Sondre TEAM FIXIT.NO + 07′ 02”
96. REIMER Martin MTN-QHUBEKA + 07′ 02”
97. LÖVKVIST Thomas IAM CYCLING + 07′ 02”
98. CORBEL ERWANN BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT + 07′ 02”
99. JOURNIAUX Axel BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT + 07′ 19”
100. SONGEZO Jim MTN-QHUBEKA + 07′ 50”
101. SEELDRAYERS Kevin WANTY – GROUPE GOBERT + 08′ 52”
102. JENSEN August TEAM OSTER HUS-RIDLEY + 09′ 21”
103. GJOLBERG Adrian TEAM FIXIT.NO + 09′ 26”
104. CLEMENT Stef BELKIN PRO CYCLING + 10′ 55”
105. THEODORSEN Petter TEAM RINGERIKS-KRAFT + 10′ 55”
106. PILLON ROMAIN ROUBAIX LILLE METROPOLE + 10′ 55”
107. FÖRSTER Robert UNITEDHEALTHCARE + 10′ 55”
108. DAVISON Luke BMC RACING TEAM + 11′ 32”
109. GALTA Fredriks TEAM OSTER HUS-RIDLEY + 11′ 38”
110.EIDSHIEM Filip TEAM FIXIT.NO + 11′ 38”
111. DUPONT Timothy ROUBAIX LILLE METROPOLE + 11′ 38”
112. ROBERT Fréderique WANTY – GROUPE GOBERT + 11′ 38”
113. STAUFF Andreas MTN-QHUBEKA + 11′ 38”
114. ILESIC Aldo Ino UNITEDHEALTHCARE + 11′ 38”
115. MORLAND Morten TEAM SPAREBANKEN + 11′ 38”
116. VANGSTAD Andreas TEAM SPAREBANKEN + 11′ 38”
117. VERHELST LOUIS COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS + 11′ 38”

 

@ArekWaluga77

Foto:corvospro.com