PROFIL 6 etap Tour de France 2014Po dzisiejszym etapie ciężko będzie powrócić do rzeczywistości, ale Wielka Pętla trwa dalej. Szósty dzień ścigania to kolejna szansa dla sprinterów. Czy znów zwycięży Marcel Kittel?

6. etap Tour de France to idealna okazja dla sprinterów. Prowadzi z Arras do Reims, w którym wielokrotnie zwyciężali najszybsi zawodnicy i liczy 194 kilometry. Ostatnim razem wygrał tu jadący w wyścigu Alessandro Petacchi (Omega Pharma-Quick Step). Wydaje się, że przed końcówką nie może zdarzyć się nic spektakularnego – kolarze będą odpoczywali po morderczych brukach, więc nie powinniśmy spodziewać się zbyt szybkiego tempa. Prawdopodobnie uformuje się niewielka ucieczka, która przed metą zostanie złapana przez ekipy sprinterskie.

Interesujące będzie natomiast to, jak poszczególni kolarze „pozbierają się” po dzisiejszym etapie. Warto pamiętać, że wielu sprinterom przytrafiły się kraksy, między innymi niepokonanemu na tym wyścigu Marcelowi Kittelowi (Giant-Shimano). Natomiast Peter Sagan (Cannondale) przez cały etap bardzo mocno pracował w pierwszej grupie. Kto okaże się najświeższy?

Jeśli chodzi o trudności na etapie – kolarzy czekają dwie premie górskie czwartej kategorii. To kolejna okazja do uzbierania kilku punktów w klasyfikacji górskiej, a przypomnijmy, że jej aktualny lider, Cyril Lemoine (Cofidis, Solutions Credits) też miał dziś trudny dzień.

Warto dodać, że największym rywalem kolarzy może po raz kolejny okazać się pogoda – organizatorzy zapowiadają, że mogą pojawić się groźne wiatry boczne.

Mimo, że etap nie wygląda na najciekawszy, będzie mu towarzyszył szczególny kontekst. Sto lat od rozpoczęcia I Wojny Światowej, kolarze przejadą przez Somme, wzdłuż Chemin des Dames, gdzie odbyła się II Bitwa pod Aisne (1917).

Faworyci według naszosie.pl:

1)      Marcel Kittel

2)      Peter Sagan

3)      Andre Greipel

Górskie premie:

  • Km 107.5 – Côte de Coucy-le-Château-Auffrique, 0.9 kilometra, średnio 6.2% – kategoria 4
  • Km 157.0 – Côte de Roucy, 1.5 kilometra, średnio 6.2% – kategoria 4

Lotna premia: 

Km 119.0  – Pinon

Ania Gmaj