Już w środę od czasówek w Zawoni rozpoczną się tegoroczne Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym. Najciekawiej zapowiada się pojedynek Michała Kwiatkowskiego z Maciejem Bodnarem.

Miło nam poinformować, że ze wszystkich środowych wyścigów Mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym robimy tekstowe relacje na żywo! Zapraszamy od 11:00 na www.naszosie.pl.

Mapka:

czasowka_M

Na trasie w Zawoni rywalizować będą wszystkie kategorie, począwszy od juniorów i juniorek do elity kobiet i mężczyzn. Jako pierwsze na trasie pojawią się juniorki, które do przejechania mają 15 kilometrów. Wyścigi juniorów, kobiet oraz niewidomych i niedowidzących będą liczyły 20 kilometrów.

Wyścigi elity mężczyzn i orlików, zostaną rozegrane na dystansie 40 kilometrów.

Program pierwszego dnia mistrzostw:

09.00 – 10:00 – zbiórka uczestników do jazdy ind. na czas w ZAWONI,
10:00 – OFICJALNE OTWARCIE MISTRZOSTW POLSKI 2014,
11:00 – START pierwszej zawodniczki w kat. Juniorka dyst. 15,0 km,
11:40 – START pierwszego zawodnika w kat. Junior dyst. 20,0 km,
12:45 – START pierwszej zawodniczki w kat. Elita Kobiet i Orliczka dyst. 20,0 km,
13:30 – START pierwszego zawodnika w kat. Niewidomi i Niedowidzący dyst. 20,0 km,
14:15 – START pierwszego zawodnika w kat. Orlik dyst. 40,0 km UWAGA-START zawodników w kat. Orlik może być podzielony na dwie grupy,
15.00 – dekoracje kat. Juniorka, Junior, Niewidomi i Niedowidzący, Orliczka, Elita Kobiet,
15.30 – START pierwszego zawodnika w kat. Elita Mężczyzn dyst. 40,0 km,
17.00 – dekoracja kat. Orlik, Elita M,
17.30 – konferencja prasowa pierwsza trójka elity mężczyzn

logo2014_duze

 Faworytki i faworyci:

W gronie juniorek mistrzowskiego tytułu z 2013 roku bronić będzie Agata Drozdek (BCM Nowatex Ziemia Darłowska). Na starcie pojawi się także “srebrna” przed rokiem Natalia Radzicka (Limaro Kórnik). Warto zwrócić także uwagę na znajdujące się w wysokiej formie Agnieszkę Skalniak (KK Tramwajarz Łódź) oraz Darię Pikulik (BCM Nowatex Ziemia Darłowska).

Czasówkę juniorów przed rokiem wygrał Michał Paluta, który w tym sezonie pojedzie już w orlikach. Brąz zdobył wówczas Mikołaj Gutek (Tarnovia Tarnowo Podgórne). Ostatni triumfator Pucharu Polski w jeździe indywidualnej na czas pokazał, że będzie jednym z głównych pretendentów do zwycięstwa w tym sezonie. Bardzo mocny w ostatnim czasie jest Patryk Górecki (Dazar Olimpic Piaseczno), a ostatni Puchar Polski wygrał Szymon Sajnok (GKS Cartusia Kartuzy)

Rywalizacja Elity kobiet i orliczek znów zapowiada się bardzo ciekawie. Katarzyna Pawłowska (Boels Dolmans) wygrała rok temu, ale w tym sezonie w czasówkach bardzo dobrze spisuje się Eugenia Bujak (BTC Ljubliana City). Na swoich terenach bardzo groźna będzie Paulina Brzeźna-Bentkowska (TKK Pacyfic Toruń), a na czarnego konia tych mistrzostw wyrasta Anna Plichta (TKK Pacyfic Toruń). Młoda zawodniczka z pewnością stoczy bój o złoto w orliczkach wraz z Katarzyną Niewiadomą (Rabobank-Liv).

W orlikach zobaczymy dwóch ubiegłorocznych medalistów. Przemysław Kasperkiewicz (Bauknecht Author) był drugi, a Szymon Rekita (GDFF Altopack/Warmia Biskupiec) trzeci.  O dobry wynik mogą pokusić się także kolarze TKK Pacyfic Toruń, czyli Michał Paluta, Bartosz Warchoł i Dominik Oborski. Mateusz Kaźmierczak i Grzegorz Haba (obaj Pogoń Mostostal Puławy) oraz Wojciech Sykała (Tarnovia Tarnowo Podgórne), również bardzo dobrze radzą sobie w czasówkach.

Wyścig elity mężczyzn z pewnością podzieli się na dwa pojedynki. W pierwszym Maciej Bodnar (Cannondale Pro Cycling) będzie bronił złotego medalu przed Michałem Kwiatkowskim (Omega Pharma – Quick Step). Z kolei do walki o brąz staną kolarze z polskich ekip oraz Bartosz Huzarski (NetApp Endura) i Łukasz Wiśniowski (Etixx), którzy wydają się jedynym “zagraniczniakami”, których stać na trzecie miejsce na podium. Będzie im jednak ciężko w obliczu wysokiej formy Mateusza Taciaka (CCC Polsat Polkowice), Kamila Gradka, Pawłą Bernasa (BDC MarcPol) oraz olbrzymiej woli walki Łukasza Bodnara (ActiveJet Team).

Pełne listy startowe  > tutaj

 

Andrzej Gucwa