2_0150720_1_thumb2Festiwal ogłaszania składów ekip na Tour de France można uznać za rozpoczęty. Po Omedze Pharma, dziś poznaliśmy składy Lotto-Belisol oraz debiutanta w Wielkiej Pętli – drużyny IAM Cycling. 

Liderem Lotto będzie Jurgen Van Den Broeck, który zajmując trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej “Delfinatu”, potwierdził dobrą dyspozycję. Van Den Broeck ukończył Toury w 2010 i 2012 roku, zaś w poprzednim roku musiał opuścić ten wyścig z powodu kontuzji kolana, która wykluczyła go także z drugiej połowy sezonu.

Z kolei liderem na płaskich etapach będzie Andre Greipel. “Gorilla” odniósł w tym sezonie już jedenaście zwycięstw. W poprzednich edycjach TdF wygrywał etapy pięciokrotnie.

Pełny skład Lotto-Belisol na Tour de France 2014: Jurgen Van Den Broeck, André Greipel, Marcel Sieberg, Greg Henderson, Jürgen Roelandts, Adam Hansen, Tony Gallopin, Lars Bak oraz Bart De Clercq. 

Debiutująca w Wielkiej Pętli drużyna IAM Cycling wyznaczyła do roli liderów dwóch zawodników – Mathiasa Franka oraz Sylvaina Chavanela. Wydaje się jednak, że Francuz będzie raczej takim rezerwowym liderem, gdyż mistrz Szwajcarii pokazał wysoką formę w Bayern-Rundfahrt i Tour de Suisse (drugie miejsca w klasyfikacji generalnej). Chavanel, jak do tej pory, ma mniej udany sezon. Kampania klasyków była dla niego nieudana z powodu problemów ze zdrowiem. Były kolarz OPQS, wrócił do ścigania w wyścigu Cztery Dni Dunkierki, gdzie wygrał etap.

Z kolei do walki na płaskich etapach został nominowany Heinrich Haussler, który nie występował w żadnym wielkim tourze od startu w hiszpańskiej Vuelcie w 2011 roku.

Pełny skład IAM Cycling na Tour de France 2014: Sylvain Chavanel, Martin Elmiger, Mathias Frank, Heinrich Haussler, Reto Hollenstein, Roger Kluge, Jérôme Pineau, Sébastien Reichenbach oraz Marcel Wyss. 

Foto: bettiniphoto.net

Marta Wiśniewska