nieveBask z Teamu Sky znalazł się w ucieczce, a w końcówce przypuścił atak, który dał mu etapowe zwycięstwo. Niesamowitą walkę o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej stoczyli Andrew Talansky (Garmin-Sharp) i Alberto Contador (Tinkoff-Saxo), z którego zwycięsko wyszedł Amerykanin. 

Na zakończenie 66. edycji Critérium Dauphiné organizatorzy zafundowali kolarzom 131,5- kilometrowy etap z Megeve do Courchevel. Na jego trasie ustalono cztery premie górskie (trzy pierwszej kategorii i jedną drugiej). Szczyt ostatniej – Montee de Courchevel Le Praz – pokrywał się z linią mety. Podjazd ten miał 5,9 km długości i średnie nachylenie wynoszące 6,2 %. Pozostałe premie znajdowały się kolejno na: 16,5. km, 47. oraz 115,5.

W ucieczce dnia odjechało aż 23 kolarzy: David Lopez, Mikel Nieve, Richie Porte (Sky), Tanel Kangert, Lieuwe Westra (Astana), Daniel Navarro, Yoann Bagot (Cofidis), Adam Yates (Orica), Igor Anton, John Gadret (Movistar), Romain Bardet, Alexis Gougeard, Jean-Christoph Péraud (AG2R), Thomas Voeckler (Europcar), Jurgen Van den Broeck, Tony Gallopin (Lotto), Kristjan Koren (Cannondale), Tejay van Garderen (BMC), Yuriy Trofimov (Katusha), Ryder Hesjedal, Andrew Talansky (Garmin), Bartosz Huzarski (NetApp), Elia Favilli (Lampre).

Po pierwszej premii górskiej pierwszej kategorii od peletonu odjechało 17 kolarzy z liderem wyścigu – Alberto Contadorem. Oprócz niego byli to:  Chris Froome, Vassil Kiryienka, Danny Pate, Geraint Thomas (Sky), Vincenzo Nibali, Jakob Fuglsang (Astana), Luis Maté (Cofidis), Mikaël Chérel, Ben Gastauer (AG2R), Sébastien Reichenbach (IAM), Darwin Atapuma (BMC), Dani Moreno (Katusha), Jan Bakelants (OPQS), Wilco Kelderman, Martijn Keizer (Belkin), Leopold König (NetApp).

50 km przed metą między ucieczką a grupą Contadora było około dwóch minut różnicy.

Na początku wspinaczki pod przedostatnią premię, zaatakował Alberto Contador, która to akcja nie spotkała się z żadną konkretną odpowiedzią ze strony Froome`a. Ale i tak w tym momencie Hiszpan nie był już liderem wyścigu, gdyż w czołówce jechał chociażby Andrew Talansky, który tracił do niego tylko 39 sekund.

Jednak “El Pistolero”  w ogóle się tym nie przejmował i bardzo szybko zyskiwał przewagę nad Froomem, mijając kolejnych kolarzy pozawieszanych między grupkami. Tym samym równie szybko odrabiał do grupy, w której jechał – najbardziej mu zagrażający – Talansky. 

3,5 km przed metą z czołówki zaatakował Mikel Nieve, który zdołał samotnie dojechać do Courchevel i wznieść ręce w geście triumfu.

Ostatecznie Contador nie zdołał zniwelować wystarczającej liczby sekund do Talansky`ego, przegrywając jednocześnie walkę o klasyfikację generalną. Kolarz Garmin dostał przyzwolenie na jazdę w ucieczce, co skrzętnie wykorzystał, odnosząc ogromny sukces w karierze.

Wyniki ósmego etapu: 

1 Mikel NIEVE ITURRALDE TEAM SKY 3:20:29
2 Romain BARDET AG2R LA MONDIALE 0:00:03
3 Adam YATES ORICA GREENEDGE 0:00:05
4 Andrew TALANSKY GARMIN – SHARP 0:00:09
5 Jurgen VAN DEN BROECK LOTTO-BELISOL 0:00:09
6 Tejay VAN GARDEREN BMC RACING TEAM 0:00:15
7 Wilco KELDERMAN BELKIN PRO CYCLING 0:00:32
8 John GADRET MOVISTAR TEAM 0:00:36
9 Daniel NAVARRO COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:00:41
10 Alberto CONTADOR TINKOFF-SAXO 0:01:15
11 Jakob FUGLSANG ASTANA PRO TEAM 0:01:15
12 Kristijan KOREN CANNONDALE 0:01:44
13 Yury TROFIMOV TEAM KATUSHA 0:01:44
14 Vincenzo NIBALI ASTANA PRO TEAM 0:01:44
15 Leopold KONIG TEAM NETAPP-ENDURA 0:01:51
16 Thomas VOECKLER TEAM EUROPCAR 0:02:10
17 Jan BAKELANTS OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:02:38
18 John Darwin ATAPUMA BMC RACING TEAM 0:02:38
19 Elia FAVILLI LAMPRE – MERIDA 0:03:53
20 Christopher FROOME TEAM SKY 0:05:05
21 David LOPEZ GARCIA TEAM SKY 0:05:05
22 Sébastien REICHENBACH IAM CYCLING 0:05:05
23 Mikael CHEREL AG2R LA MONDIALE 0:05:05
24 Luis Angel MATE MARDONES COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:05:05
25 Igor ANTON MOVISTAR TEAM 0:05:05
26 Daniel MORENO FERNANDEZ TEAM KATUSHA 0:05:23
27 Tanel KANGERT ASTANA PRO TEAM 0:05:23
28 Bartosz HUZARSKI TEAM NETAPP-ENDURA 0:08:46
29 Richie PORTE TEAM SKY 0:08:46
30 Ryder HESJEDAL GARMIN – SHARP 0:11:53
31 Tony GALLOPIN LOTTO-BELISOL 0:12:05
32 Yoann BAGOT COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:12:55
33 Ben GASTAUER AG2R LA MONDIALE 0:16:33
34 Alexis GOUGEARD AG2R LA MONDIALE 0:16:33
35 Jean-Christophe PERAUD AG2R LA MONDIALE 0:16:33
36 Geraint THOMAS TEAM SKY 0:18:51
37 Vasil KIRYIENKA TEAM SKY 0:23:52
38 Martijn KEIZER BELKIN PRO CYCLING 0:23:52
39 Alessandro DE MARCHI CANNONDALE 0:25:28
40 Marco MARCATO CANNONDALE 0:26:22
41 Andriy GRIVKO ASTANA PRO TEAM 0:27:11
42 Andrey ZEITS ASTANA PRO TEAM 0:27:11
43 Dmitriy GRUZDEV ASTANA PRO TEAM 0:27:11
44 Mickaël DELAGE FDJ.FR 0:27:11
45 Carlos VERONA OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:27:11
46 Haimar ZUBELDIA TREK FACTORY RACING 0:27:11
47 Giovanni VISCONTI MOVISTAR TEAM 0:27:11
48 Nicky VAN DER LIJKE BELKIN PRO CYCLING 0:27:11
49 Bart DE CLERCQ LOTTO-BELISOL 0:27:11
50 Stig BROECKX LOTTO-BELISOL 0:27:11
51 José Ivan GUTIERREZ MOVISTAR TEAM 0:27:11
52 Enrique SANZ UNZUE MOVISTAR TEAM 0:27:11
53 Kevin DE WEERT OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:27:11
54 Johannes FRÖHLINGER TEAM GIANT-SHIMANO 0:27:11
55 Sébastien HINAULT IAM CYCLING 0:27:11
56 Zdenek STYBAR OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:27:11
57 Daniel SCHORN TEAM NETAPP-ENDURA 0:27:11
58 Jens KEUKELEIRE ORICA GREENEDGE 0:27:11
59 Christophe LE MEVEL COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:27:11
60 Matthias BRANDLE IAM CYCLING 0:27:11
61 Markel IRIZAR TREK FACTORY RACING 0:27:11
62 Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ TINKOFF-SAXO 0:27:11
63 Kenny ELISSONDE FDJ.FR 0:27:11
64 Christian MEIER ORICA GREENEDGE 0:27:11
65 Simon GERRANS ORICA GREENEDGE 0:27:11
66 Cesare BENEDETTI TEAM NETAPP-ENDURA 0:27:11
67 Maxime BOUET AG2R LA MONDIALE 0:27:11
68 Daryl IMPEY ORICA GREENEDGE 0:27:11
69 Damiano CUNEGO LAMPRE – MERIDA 0:27:11
70 Gustav LARSSON IAM CYCLING 0:27:11
71 Chad HAGA TEAM GIANT-SHIMANO 0:27:11
72 Kévin REZA TEAM EUROPCAR 0:27:11
73 Peter VELITS BMC RACING TEAM 0:27:11
74 Cyril GAUTIER TEAM EUROPCAR 0:27:11
75 Peter STETINA BMC RACING TEAM 0:27:11
76 Jens VOIGT TREK FACTORY RACING 0:27:11
77 Egor SILIN TEAM KATUSHA 0:27:11
78 Natnael BERHANE TEAM EUROPCAR 0:27:11
79 Alexei TCATEVICH TEAM KATUSHA 0:27:11
80 Nicki SORENSEN TINKOFF-SAXO 0:27:11
81 Guillaume BONNAFOND AG2R LA MONDIALE 0:27:11
82 Bram TANKINK BELKIN PRO CYCLING 0:27:11
83 Damien HOWSON ORICA GREENEDGE 0:27:11
84 Jan BARTA TEAM NETAPP-ENDURA 0:27:11
85 Rein TAARAMAE COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:27:11
86 Alessandro VANOTTI ASTANA PRO TEAM 0:27:11
87 Michal GOLAS OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:27:11
88 Thomas DAMUSEAU TEAM GIANT-SHIMANO 0:27:11
89 Alex HOWES GARMIN – SHARP 0:27:11
90 Ramunas NAVARDAUSKAS GARMIN – SHARP 0:27:11
91 Pierrick FEDRIGO FDJ.FR 0:27:11
92 Lars-Peter NORDHAUG BELKIN PRO CYCLING 0:27:11
93 Scott THWAITES TEAM NETAPP-ENDURA 0:27:11
94 Greg VAN AVERMAET BMC RACING TEAM 0:27:11
95 Kristijan DURASEK LAMPRE – MERIDA 0:27:11
96 Romain SICARD TEAM EUROPCAR 0:27:11
97 Yannick MARTINEZ TEAM EUROPCAR 0:27:11
98 Amaël MOINARD BMC RACING TEAM 0:27:11
99 Simon SPILAK TEAM KATUSHA 0:27:11
100 Alexander RYBAKOV TEAM KATUSHA 0:27:11
101 George BENNETT CANNONDALE 0:27:11
102 Bob JUNGELS TREK FACTORY RACING 0:27:11
103 Imanol ERVITI OLLO MOVISTAR TEAM 0:27:11
104 Xabier ZANDIO TEAM SKY 0:27:11
105 Jonathan HIVERT BELKIN PRO CYCLING 0:27:11
106 Maciej BODNAR CANNONDALE 0:27:11
107 Blel KADRI AG2R LA MONDIALE 0:27:11
108 Dmitry KOZONTCHUK TEAM KATUSHA 0:27:11
109 Ralf MATZKA TEAM NETAPP-ENDURA 0:27:11
110 Lieuwe WESTRA ASTANA PRO TEAM 0:27:11
111 Jack BAUER GARMIN – SHARP 0:27:11
112 Arthur VICHOT FDJ.FR 0:27:11
113 Julien SIMON COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:27:11
114 Yaroslav POPOVYCH TREK FACTORY RACING 0:27:11
115 Nicolas EDET COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:27:11
116 Sebastian LANGEVELD GARMIN – SHARP 0:27:11
117 Aleksejs SARAMOTINS IAM CYCLING 0:27:11
118 Jean Marc MARINO CANNONDALE 0:27:11
119 Dries DEVENYNS TEAM GIANT-SHIMANO 0:27:11
120 Pim LIGTHART LOTTO-BELISOL 0:27:11
121 Kris BOECKMANS LOTTO-BELISOL 0:27:23
122 Davide CIMOLAI LAMPRE – MERIDA 0:28:06
123 Valerio CONTI LAMPRE – MERIDA 0:29:05
124 Julian ALAPHILIPPE OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:29:21
125 Nikias ARNDT TEAM GIANT-SHIMANO 0:29:37
126 Danny PATE TEAM SKY 0:29:46
127 Rory SUTHERLAND TINKOFF-SAXO 0:29:53
128 Michael Valgren ANDERSEN TINKOFF-SAXO 0:29:53
Bruno PIRES TINKOFF-SAXO Hors Délais
Arnaud DEMARE FDJ.FR Hors Délais
Anton VOROBYEV TEAM KATUSHA Hors Délais
Sergio PAULINHO TINKOFF-SAXO Hors Délais
Edwald SUAREZ BELTRAN TINKOFF-SAXO Hors Délais
Ivan SANTAROMITA ORICA GREENEDGE Abandon
David MILLAR GARMIN – SHARP Abandon
Frederik WILLEMS LOTTO-BELISOL Abandon
Sylvain CHAVANEL IAM CYCLING Abandon
Leigh HOWARD ORICA GREENEDGE Non Partan

Klasyfikacja generalna:

1 Andrew TALANSKY GARMIN – SHARP 31:08:08
2 Alberto CONTADOR TINKOFF-SAXO 0:00:27
3 Jurgen VAN DEN BROECK LOTTO-BELISOL 0:00:35
4 Wilco KELDERMAN BELKIN PRO CYCLING 0:00:43
5 Romain BARDET AG2R LA MONDIALE 0:01:20
6 Adam YATES ORICA GREENEDGE 0:02:05
7 Vincenzo NIBALI ASTANA PRO TEAM 0:02:12
8 Mikel NIEVE ITURRALDE TEAM SKY 0:02:59
9 Daniel NAVARRO COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:03:04
10 Jakob FUGLSANG ASTANA PRO TEAM 0:03:17
11 Leopold KONIG TEAM NETAPP-ENDURA 0:04:03
12 Christopher FROOME TEAM SKY 0:04:25
13 Tejay VAN GARDEREN BMC RACING TEAM 0:05:11
14 Sébastien REICHENBACH IAM CYCLING 0:06:31
15 John GADRET MOVISTAR TEAM 0:06:33
16 Yury TROFIMOV TEAM KATUSHA 0:07:02
17 Tanel KANGERT ASTANA PRO TEAM 0:08:37
18 John Darwin ATAPUMA BMC RACING TEAM 0:08:43
19 Daniel MORENO FERNANDEZ TEAM KATUSHA 0:09:07
20 Jan BAKELANTS OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:09:20
21 Mikael CHEREL AG2R LA MONDIALE 0:17:01
22 Richie PORTE TEAM SKY 0:20:15
23 Bartosz HUZARSKI TEAM NETAPP-ENDURA 0:20:50
24 Luis Angel MATE MARDONES COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:20:52
25 Ryder HESJEDAL GARMIN – SHARP 0:22:10
26 Igor ANTON MOVISTAR TEAM 0:23:55
27 Tony GALLOPIN LOTTO-BELISOL 0:23:55
28 Haimar ZUBELDIA TREK FACTORY RACING 0:30:04
29 Lieuwe WESTRA ASTANA PRO TEAM 0:30:27
30 Thomas VOECKLER TEAM EUROPCAR 0:30:30
31 David LOPEZ GARCIA TEAM SKY 0:30:56
32 Yoann BAGOT COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:30:56
33 Egor SILIN TEAM KATUSHA 0:31:21
34 Kristijan DURASEK LAMPRE – MERIDA 0:31:58
35 Bart DE CLERCQ LOTTO-BELISOL 0:33:50
36 Maxime BOUET AG2R LA MONDIALE 0:35:11
37 Jean-Christophe PERAUD AG2R LA MONDIALE 0:35:18
38 Kenny ELISSONDE FDJ.FR 0:36:15
39 Gustav LARSSON IAM CYCLING 0:37:30
40 Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ TINKOFF-SAXO 0:39:21
41 Cyril GAUTIER TEAM EUROPCAR 0:42:24
42 Nicolas EDET COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:42:57
43 Amaël MOINARD BMC RACING TEAM 0:45:17
44 Ben GASTAUER AG2R LA MONDIALE 0:45:28
45 Greg VAN AVERMAET BMC RACING TEAM 0:45:58
46 Geraint THOMAS TEAM SKY 0:47:20
47 Peter VELITS BMC RACING TEAM 0:47:58
48 Peter STETINA BMC RACING TEAM 0:49:28
49 Romain SICARD TEAM EUROPCAR 0:49:29
50 Carlos VERONA OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:49:56
51 Kristijan KOREN CANNONDALE 0:52:15
52 Lars-Peter NORDHAUG BELKIN PRO CYCLING 0:55:32
53 George BENNETT CANNONDALE 0:56:00
54 Giovanni VISCONTI MOVISTAR TEAM 0:57:17
55 Kevin DE WEERT OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:58:18
56 Alex HOWES GARMIN – SHARP 1:00:20
57 Julian ALAPHILIPPE OMEGA PHARMA-QUICK STEP 1:01:02
58 Elia FAVILLI LAMPRE – MERIDA 1:01:15
59 Christophe LE MEVEL COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 1:01:47
60 Imanol ERVITI OLLO MOVISTAR TEAM 1:04:12
61 Arthur VICHOT FDJ.FR 1:04:28
62 Thomas DAMUSEAU TEAM GIANT-SHIMANO 1:06:02
63 Alexander RYBAKOV TEAM KATUSHA 1:08:50
64 Christian MEIER ORICA GREENEDGE 1:08:56
65 Jens VOIGT TREK FACTORY RACING 1:10:03
66 Andriy GRIVKO ASTANA PRO TEAM 1:10:33
67 Valerio CONTI LAMPRE – MERIDA 1:10:38
68 Bram TANKINK BELKIN PRO CYCLING 1:11:37
69 Blel KADRI AG2R LA MONDIALE 1:12:24
70 Michal GOLAS OMEGA PHARMA-QUICK STEP 1:12:26
71 Julien SIMON COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 1:12:40
72 Damiano CUNEGO LAMPRE – MERIDA 1:13:35
73 Pim LIGTHART LOTTO-BELISOL 1:13:41
74 Andrey ZEITS ASTANA PRO TEAM 1:14:38
75 Jens KEUKELEIRE ORICA GREENEDGE 1:17:26
76 Alessandro DE MARCHI CANNONDALE 1:17:29
77 Markel IRIZAR TREK FACTORY RACING 1:17:44
78 José Ivan GUTIERREZ MOVISTAR TEAM 1:18:09
79 Pierrick FEDRIGO FDJ.FR 1:18:21
80 Chad HAGA TEAM GIANT-SHIMANO 1:19:27
81 Dmitry KOZONTCHUK TEAM KATUSHA 1:20:00
82 Zdenek STYBAR OMEGA PHARMA-QUICK STEP 1:20:28
83 Jan BARTA TEAM NETAPP-ENDURA 1:22:18
84 Martijn KEIZER BELKIN PRO CYCLING 1:22:45
85 Simon SPILAK TEAM KATUSHA 1:24:13
86 Bob JUNGELS TREK FACTORY RACING 1:26:09
87 Guillaume BONNAFOND AG2R LA MONDIALE 1:26:14
88 Dmitriy GRUZDEV ASTANA PRO TEAM 1:28:11
89 Daryl IMPEY ORICA GREENEDGE 1:28:59
90 Simon GERRANS ORICA GREENEDGE 1:31:41
91 Nikias ARNDT TEAM GIANT-SHIMANO 1:32:07
92 Nicky VAN DER LIJKE BELKIN PRO CYCLING 1:33:12
93 Damien HOWSON ORICA GREENEDGE 1:33:17
94 Matthias BRANDLE IAM CYCLING 1:34:27
95 Maciej BODNAR CANNONDALE 1:34:52
96 Marco MARCATO CANNONDALE 1:35:03
97 Kévin REZA TEAM EUROPCAR 1:35:22
98 Johannes FRÖHLINGER TEAM GIANT-SHIMANO 1:35:59
99 Cesare BENEDETTI TEAM NETAPP-ENDURA 1:37:50
100 Enrique SANZ UNZUE MOVISTAR TEAM 1:38:12
101 Yannick MARTINEZ TEAM EUROPCAR 1:41:13
102 Nicki SORENSEN TINKOFF-SAXO 1:42:01
103 Alessandro VANOTTI ASTANA PRO TEAM 1:43:10
104 Aleksejs SARAMOTINS IAM CYCLING 1:43:11
105 Yaroslav POPOVYCH TREK FACTORY RACING 1:46:11
106 Michael Valgren ANDERSEN TINKOFF-SAXO 1:47:02
107 Stig BROECKX LOTTO-BELISOL 1:48:22
108 Jean Marc MARINO CANNONDALE 1:49:15
109 Sébastien HINAULT IAM CYCLING 1:50:20
110 Natnael BERHANE TEAM EUROPCAR 1:50:25
111 Ralf MATZKA TEAM NETAPP-ENDURA 1:52:39
112 Rory SUTHERLAND TINKOFF-SAXO 1:52:45
113 Daniel SCHORN TEAM NETAPP-ENDURA 1:53:21
114 Ramunas NAVARDAUSKAS GARMIN – SHARP 1:53:32
115 Scott THWAITES TEAM NETAPP-ENDURA 1:55:04
116 Alexis GOUGEARD AG2R LA MONDIALE 1:55:17
117 Vasil KIRYIENKA TEAM SKY 1:57:14
118 Sebastian LANGEVELD GARMIN – SHARP 1:59:33
119 Rein TAARAMAE COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 1:59:56
120 Davide CIMOLAI LAMPRE – MERIDA 2:01:18
121 Mickaël DELAGE FDJ.FR 2:02:00
122 Dries DEVENYNS TEAM GIANT-SHIMANO 2:02:33
123 Jack BAUER GARMIN – SHARP 2:04:06
124 Alexei TCATEVICH TEAM KATUSHA 2:05:03
125 Kris BOECKMANS LOTTO-BELISOL 2:12:58
126 Danny PATE TEAM SKY 2:15:36
127 Jonathan HIVERT BELKIN PRO CYCLING 2:21:35
128 Xabier ZANDIO TEAM SKY 2:36:02

Foto: bettiniphoto.net

Marta Wiśniewska