Mini Tour de PolognePodczas tegorocznej edycji Nutella Mini Tour de Pologne zostanie rozegrany Puchar Młodzików, w którym wystartują kolarze w wieku 13-14 posiadający licencję kolarską. – To kolejny krok w stronę polskiego odpowiednika Tour de l’Avenir – mówi Czeslaw Lang, dyrektor generalny Tour de Pologne na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie. 

Tegoroczna edycja Nutella Mini Tour de Pologne została dzisiaj oficjalnie zaprezentowana podczas konferencji w Warszawie. To wyścig dla najmłodszych kolarzy, który odbywa się na metach etapów Tour de Pologne. W tym roku odbędzie się w sześciu miastach: Bydgoszczy, Warszawie, Rzeszowie, Katowicach, Zakopanem i Krakowie.

Startują w nim dzieci w wieku 8-12 lat. Lang Team nie zapomina jednak o nieco starszych cyklistach i zamierza szukać podczas tegorocznej edycji nowych talentów, następców Rafała Majki czy Michała Kwiatkowskiego. To Puchar Młodzików – wyścig dla kolarzy z licencją w wieku 13-14 lat.

– W tym roku rozpoczynamy rywalizację o Puchar Młodzika, więc robimy kolejny krok do przodu – mówi Czesław Lang. Dyrektorowi generalnemu Tour de Pologne marzy się polski odpowiednik wyścigów, które są rozgrywane przy okazji najsłynniejszych kolarskich imprez na świecie – wspomnianego Tour de l’Avenir, czyli Wyścigu Przyszłości z okazji Tour de France i Baby Giro. – Myślimy o takim wyścigu, taki jest nasz cel od samego początku, żeby wszystkie grupy wiekowe mogły rywalizować przy okazji Tour de Pologne. To oczywiście wymaga wsparcia sponsora, tak jak dzieci ścigają się dzięki Nutelli – wyjaśnia Lang.

Patronem tegorocznego wyścigu Nutella Mini Tour de Pologne został Michał Kwiatkowski. Gwiazda polskiego kolarstwa wystartuje w Tour de Pologne, na razie jednak Michała pochłaniają przygotowania do Tour de France. Dla najmłodszych uczestników wyścigu nagrał jednak film, w którym zachęca ich do startu. – To jest wyścig, który zawsze mam w pamięci, bo tam zainspirowałem się, by uprawiać kolarstwo. To było coś niesamowitego, móc zobaczyć z bliska gwiazdy peletonu i ścigać się na tej samej trasie – mówi Kwiatkowski.

Film obejrzeli reprezentanci klubu UKS Koźminainka, którzy byli gośćmi konferencji. – Michał Kwiatkowski jest dla nas przykładem. Fajnie, że pojedziemy po kawałku tej samej trasy, co on – tłumaczą. To nie wszystko. Najlepsi młodzi kolarze w nagrodę pojadą na tygodniowy obóz razem z Akademią Michała Kwiatkowskiego do Szklarskiej Poręby. Będą miały okazję poznać z bliska swojego idola.

Na konferencji pojawił się także Marian Więckowski, legenda polskiego kolarswa, trzykrotny zwycięzca Tour de Pologne w latach 50-tych. – Staram się być w kontakcie z klubami i zauważam, że wyścig Nutella Mini Tour de Pologne stał się prestiżowy, trenerzy są zainteresowani, by wystawić swoją drużynę. Myślę, że będziemy mieli w tym roku reprezentację każdego województwa – tłumaczy 81-letni kolarz.

Sponsorem Tytularnym imprezy jest firma Ferrero brand Nutella, która już od 7 lat wspiera wyścigi kolarskie dla dzieci i młodzieży.

Źródło: Lang Team

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments