Joaquim RodriguezHiszpańscy zawodnicy z zagranicznych zespołów odmówili startu w mistrzostwach Hiszpanii, ponieważ federacja nie pokryje kosztów ich pobytu. 

Portal Biciciclism.com potwierdził, że najlepsi hiszpańscy kolarze nie wystartują w mistrzostwach swojego kraju, które odbędą się w dniach 27-29 czerwca. Hiszpańskiej federacji (RFEC) po raz kolejny nie udało się zebrać funduszy na opłacenie kosztów podróży, wyżywienia i zakwaterowania dla kolarzy. We wcześniejszych trzech latach startujący zawodnicy byli zmuszeni zapłacić za wszystko z własnej kieszeni.

Do tej pory prośby o regulowanie kosztów były kierowane do RFEC po cichu, jednak w tym roku kolarze postawili głośne weto takiemu traktowaniu. Hiszpański Związek Profesjonalnych Kolarzy (ACP) jednogłośnie postanowił sprzeciwić się takiej sytuacji licząc na rozwiązanie tego problemu.

W tym sezonie w zagranicznych drużynach ściga się 17 kolarzy pochodzących z Hiszpanii. Wśród nich są m. in. Joaquim Rodriguez (Katiusza), Alberto Contador (Tinkoff-Saxo) czy Samuel Sanchez (BMC).

 Nie wiadomo jeszcze, czy do bojkotu dołączy drużyna Movistar, w barwach, której jeżdżą aktualni mistrzowie Jesus Herrada (w wyścigu ze startu wspólnego) i Jonathan Castroviejo (jazda indywidualna na czas).

Inicjatywę ACP poparł na Twitterze mistrz Hiszpanii z 2010 roku, Jose Ivan Gutierrez.

Szacunek dla wszystkich kolegów, którzy postanowili się temu sprzeciwić. Niesamowita jest nieefektywność naszej Federacji. – napisał Gutierrez.

Tegoroczne mistrzostwa Hiszpanii odbędą się Ponferradzie, na tej samej trasie, na której we wrześniu organizowane będą mistrzostwa Świata.

Sikor