Mini Tour de PologneKuźnia kolarskich talentów! O czym mowa? O wyjątkowym wyścigu dla młodych miłośników dwóch kółek – NUTELLA Mini Tour de Pologne. To właśnie podczas tych zawodów, pierwsze kolarskie szlify zbierał Michał Kwiatkowski – zawodnik grupy Omega Pharma-Quick Step – dziś czołowy cyklista światowego peletonu. W siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie uroczyście zaprezentowano tegoroczną edycję imprezy. Zmagania młodych sportowców, towarzyszyć będą rywalizacji najlepszych kolarzy globu, podczas 70. edycji Tour de Pologne UCI World Tour. 

Podczas prezentacji tegorocznej edycji wyścigu przy stole prezydialnym zasiedli: Enrico Bottero – Dyrektor Generalny Ferrero Polska, Marian Więckowski – trzykrotny zwycięzca Tour de Pologne, Janusz Majcher – Burmistrz Zakopanego, Wacław Skarul – Prezes Polskiego Związku Kolarskiego oraz Czesław Lang – Dyrektor Generalny Lang Team.

– NUTELLA Mini Tour de Pologne to impreza bliska memu sercu. Na początku był to wyścig Nadziei Olimpijskich, który organizowaliśmy wspólnie z Marianem Więckowskim. Zaczęliśmy 16 lat temu. Potem dołączyła do nas NUTELLA i pomogła przenieść ten projekt na jeszcze wyższy poziom. Jestem bardzo wdzięczny firmie Ferrero, że od pięciu lat wspiera naszą inicjatywę – mówi Czesław Lang.

Po raz 6!

NUTELLA Mini Tour de Pologne wystartuje już po raz szósty. Zawody z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. W ciągu ostatnich pięciu lat liczba uczestników przekroczyła 7 500. Wyścig jest rozgrywany pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki. Każdy z uczestników otrzymuje strój kolarski, numer i wskaźnik pomiaru czasu. Pakiet startowy powoduje, że młodzi kolarze mogą poczuć wyjątkową atmosferę profesjonalnego wyścigu.

– Sam zaczynałem w podobny sposób. Pamiętam swoje pierwsze zawody, to był Mały Wyścig Pokoju. Pożyczyłem „damkę” od mamy, przyjechałem na stadion, zacząłem się ścigać z innymi dziećmi i… wygrałem – dodaje Czesław Lang. – Chcemy wciągnąć młodych ludzi do tej zabawy, wyciągnąć dzieci z domu, zaszczepić w nich pasję, wychowywać przez sport. Adepci kolarstwa są dla nas równie ważni, jak zawodowi kolarze, dlatego organizujemy dla nich profesjonalny wyścig, z atrakcyjnymi i bardzo dobrze przygotowanymi trasami.

Aktywność, pasja, talent

Celem NUTELLA Mini Tour de Pologne jest promocja aktywnych form spędzania czasu, rozwój pasji i talentu. Ten wyścig to niezapomniane emocje, dobra zabawa ale także wyzwanie.

– Tour de Pologne to fantastyczna impreza. Bardzo cieszymy się, że NUTELLA Mini Tour de Pologne jest częścią tego wydarzenia. Ten wyścig to impreza familijna a my pielęgnujemy wartości rodzinne. Dzieciaki, które startują w Mini Tour de Pologne mogą podpatrywać wielkich kolarzy i marzyć o równie wielkiej karierze. Jestem pewien, że wśród zawodników naszego cyklu jest wielu przyszłych mistrzów – mówi Enrico Bottero, Dyrektor Generalny Ferrero Polska.

– Uczestnicząc w tym przedsięwzięciu mamy realny wpływ na promowanie aktywnego trybu życia. To dla nas ważne, bo zależy nam na tym, aby wyciągać najmłodszych z domu i zachęcać ich do aktywności – dodaje Enrico Bottero

Cztery edycje

W tym roku na uczestników czekają cztery edycje. Startujemy 30 lipca w Rzeszowie. Potem NUTELLA Mini Tour de Pologne zawita do Katowic, Zakopanego i Krakowa. W każdym z miast fragment trasy będzie się pokrywał z częścią szlaku wytyczonego dla uczestników Tour de Pologne. Trudność i długość trasy będą zawsze dostosowana do umiejętności i możliwości małych kolarzy. W wyścigu mogą wziąć udział dzieci w wieku od 9 do 14 lat. Dziewczynki i chłopcy wystartują w dwóch kategoriach wiekowych. Można wybrać start indywidualny lub drużynowy.

– Etap w Zakopanem nie będzie łatwy. Uczestników czeka wymagający podjazd pod skocznie. Wielokrotnie obserwowałem, jak wiele sił wkładają w wyścig młodzi kolarze, zmagający się z tą trasą – mówi Janusz Majcher, Burmistrz Zakopanego.

– Nutella Mini Tour de Pologne to dla nas bardzo ważna impreza, ponieważ w Zakopanem stawiamy na młodzież. Młodość to taki okres, do którego zawsze chętnie wracamy pamięcią. Chcemy by Zakopane stanowiło część tych ważnych chwil i wspomnień – dodaje Janusz Majcher.

NUTELLA Mini Tour de Pologne Nadzieje Olimpijskie

Nutella Mini Tour de Pologne to kuźnia kolarskich talentów. Od dwóch lat podczas NMTdP, wspólnie z Polskim Związkiem Kolarskim realizowany jest wyścig Nadzieje Olimpijskie. Są to zawody przeznaczone dla zawodników klubowych w wieku 13-14 lat. Wyścig Nadzieje Olimpijskie rozegrany zostanie w Rzeszowie. Podczas tej imprezy narodziło się wiele gwiazd peletonu.

– Przed kilkoma laty startami w tym wyścigu swoją przygodę z kolarstwem zaczynał Michał Kwiatkowski. Jeden z najlepszych polskich kolarzy jest przykładem tego, jak dziecięcą pasję można przekuć w zawodowy sukces. Uczestnikom NUTELLA Mini Tour de Pologne, pokonującym fragmenty tych samych tras, co gwiazdy światowego peletonu, towarzyszą ogromne emocje. Podczas takich wydarzeń rodzą się talenty. Jestem przekonany, że dzięki temu wyścigowi, już wkrótce doczekamy się godnych następców takich zawodników, jak doskonale ostatnio jeżdżący: Przemek Niemiec, Rafał Majka, czy właśnie Michał Kwiatkowski – mówi Wacław Skarul, prezes PZKol.

Następcy pojawiają się już. Na konferencję zaproszeni zostali młodzieżowi mistrzowie Polski, którzy w przeszłości wygrywali NUTELLA Mini Tour de Pologne.

– Na NUTELLA Mini Tour de Pologne pierwszy raz przyjechałem z tatą. Śmiało mogę powiedzieć, że kolarstwo mam we krwi. Chciałem się pościgać w profesjonalnej oprawie Tour de Pologne. Bardzo miło to wspominam – mówi Alan Banaszek, mistrz Polski juniorów młodszych w kolarstwie torowym w kategorii madison i wicemistrz na szosie.

– Dla zawodników klubowych start w wyścigu Nadzieje Olimpijskie podczas NUTELLA Mini Tour de Pologne to często największe marzenie. Takie imprezy powodują, że młodzi ludzie nie tylko chętniej wsiadają na rower, ale też często decydują się związać z kolarstwem na dłużej. To bardzo cenne – mówi Lucjusz Wasilewski, przewodniczący Komisji Sportu Dzieci i Młodzieży PZKol.

– Bardzo ważne jest to, by utalentowana sportowo młodzież wybierała właśnie rower. NUTELLA Mini Tour de Pologne to profesjonalna impreza, na której można poczuć atmosferę kolarskiego święta. Tu można „dotknąć” wielkiego sportu i przekonać się, jak piękną dyscypliną jest kolarstwo – mówi Marian Więckowski, trzykrotny zwycięzca Tour de Pologne

Nagrody

Zwycięzca NUTELLA Mini Tour de Pologne 2013 otrzyma voucher o wartości 3200 zł, który będzie mógł wymienić na dowolny sprzęt sportowy marki Author oraz Met. Nagrody czekają także na uczestników, którzy linie mety miną jako drudzy i trzeci, odpowiednio 500 i 300 zł.

– Po raz pierwszy Nutella Mini Tour de Pologne wygrałam w 2010 roku, w swoim drugim starcie. Miałam wtedy 11 lat. Wygraną przeznaczyłam oczywiście na zakup roweru – mówi Klaudia Bielawska z Koźminka, uczestniczka NUTELLA Mini Tour de Pologne. – Kolarstwo to moja wielka pasja. Gdy mam zły dzień, lub nie wiem, co ze sobą zrobić, wsiadam na rower i jadę przed siebie. Nieważne dokąd, ważne by jechać – to daje mi siłę – dodaje Klaudia.

Nagroda specjalna im. Pietro Ferrero

Od dwóch lat firma Ferrero funduje również nagrodę specjalną im. Pietro Ferrero. Jest to nagroda dla najmłodszego zawodnika, którego doceniamy za pasję i siłę charakteru.

Program NUTELLA Mini Tour de Pologne 2013

30.07.2013 – Rzeszów

31.07.2013 – Katowice

01.08.2013 – Zakopane

03.08.2013 – Kraków

Szczegółowe informacje na temat startu w Nutella Mini Tour de Pologne, regulamin oraz formularz rejestracyjny, znajduje się na stronie www.minitourdepologne.pl.

 

Źródło: Lang Team

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments