Patryk Stosz małePrzed kilkoma tygodniami w Wyścigu Pokoju startowali juniorzy i wygrali w nim jeden etap. Teraz w wyścigu o tej samej nazwie, tylko dla orlików, pojedzie kadra U23. Rozegrany zostanie on w najbliższy weekend, 30 maja – 1 czerwca.

Do Czech Tomasz Brożyna zabiera 6 zawodników – Patryka Stosza, Bartosza Zająca (obaj TC Chrobry Głogów), Wojciecha Sykałę (ES Torigni), Bartosza Warchoła (TKK Pacific Toruń), Tomasza Mickiewicza (ActiveJet) i Mateusza Nowaka (CCC Polsat Polkowice). – Liderami na klasyfikację generalną mają być Stosz i Warchoł, ale jak to w kolarstwie bywa, przebieg wyścigu często wymusza zmianę taktyki i będziemy planować strategię, przed każdym etapem – wyjaśnia Tomasz Brożyna. Bartosz Warchoł ma za sobą triumf etapowy w Karpackim Wyścigu Kurierów, a Patryk Stosz wygrał w tej etapówce klasyfikację góską.

Na zawodników czekają trzy odcinki. Pierwszy jest stosunkowo płaski – Jeseník – Rýmařov, o długości 122 kilometrów. – Chcemy jechać aktywnie, pokazywać się. Na pierwszym etapie ważne jest, by nie stracić do czołówki. Niby jest płasko, ale kilka wzniesień się pojawi i trzeba pilnować pozycji w grupie – wyjaśnia trener kadry U23. Kolejne dwa to etapy górskie. W sobotę peleton będzie się wspinać na tzw. Pradziada (Glucholazy – Praděd, 93 km). Sam podjazd kończy się na 1450 m n.p.m. i liczy ok. 13 kilometrów. Finał zmagań to 160 kilometrowy etap wokół miejscowości Jesenik, z czego ostatnie 2 kilometry prowadzą pod górę.

Wyścig Pokoju U23 (Zavod Miru U23) to impreza o kategorii 2.2. Pierwsza „8” klasyfikacji generalnej (40,30,16 pkt…) i pierwsza „3” na etapie (8,5,2 pkt) zdobywa punkty do klasyfikacji Międzynarodowej Unii Kolarskiej. Punkty te przekładają się później na kwalifikacje do mistrzostw świata. Pierwsza „15” może wystawić w nich 5 zawodników. Aktualnie Polska plasuje się na 14. pozycji.

Ubiegłoroczną edycję Wyścigu Pokoju U23 wygrał Łotysz, Tom Skujins, a najlepszy z Polaków był Emanuel Piaskowy, który zajął 23. lokatę.

Więcej szczegółów dotyczących wyścigu znajduje się na stronie www.ttvsportgroup.cz

Źródło: PZKol