Paweł BernasPawe Bernas (BDC MarcPol) wygrał prolog wyścigu Szlakiem Grodów Piastowskich. W koszulce lidera do pierwszego etapu pojedzie Bartłomiej Matysiak (CCC Polsat Polkowice).

Od wieczornego kryterium po ulicach Legnicy, zawodnicy tradycyjnie zainaugurowali zmagania w Wyścigu Szlakiem Grodów Piastowskich. Start i meta jak zawsze zlokalizowana była przy placu zamkowym na ulicy Nowej. Kolarze pokonali tego dnia 32 kilometry. Na różnych premiach walczyli będą o koszulki poszczególnych klasyfikacji, jak i o premie finansowe…

Już na drugim okrążeniu na samotną akcję zdecydował się Nils Pollit (Team Stolting). Młody Niemiec nie mógł jednak zyskać większej przewagi, gdyż czujnie na czele kręcili kolarze BDC MarcPol. Na następnym kółku uaktywnił się Mieszko Bulik (Reprezentacja Polski U-23), który jako pierwszy zameldował się na kresce.

Tuż po wjeździe na pierwsze, “tłuste” okrążenie – zaatakował Paweł Bernas (BDC MarcPol). Polak zdołał utrzymać się na czele do kreski i zyskał prowadzenie w klasyfikacji kryterium. Później swojej szansy próbował także Andrzej Bartkiewicz (Reprezentacja Polski U-23) oraz Milan Kadlec (ASC Dukla Praha).

Na następnym, “tłustym” okrążeniu zameldowała się cała grupa. Pięć punktów zgarnął Jan Kaduch (Bauknecht-Author), ale tuż za nim znalazł się czujny Paweł Bernas. Kolarz BDC MarcPol na półmetku rywalizacji powiększył swoją przewagę w klasyfikacji kryterium.

Wkrótce obudzili się także kolarze CCC Polsat Polkowice. Punkty zdobyli Jarosław Marycz oraz Marek Rutkiewicz, ale tego dnia zdecydowanie najsilniejszy był Bernas. Kolarze BDC MarcPol rozprowadzili do na piętnastym, tłustym okrążeniu i tym samym Polak zapewnił sobie triumf w klasyfikacji kryterium.

Finisz na 17 rundzie po koszulkę najlepszego młodzieżowca wygrał Eryk Latoń (BDC MarcPol),  na 18 koszulkę górala Yuri Vasiliv (Team Stolting), na 19 koszulkę lidera klasyfikacji punktowej Vojtech Hacecky (ASC Dukla Praha). Po pasjonującym sprincie na ostatnim okrążeniu – finisz po koszulkę lidera stoczyli Bartłomiej Matysiak oraz Eryk Latoń. Lepszy okazał się kolarz CCC Polsat Polkowice, który drugi rok z rzędu pojedzie na pierwszym etapie “Grodów” w koszulce lidera.

 

Andrzej Gucwa