Mark Cavendish (Omega Pharma – Quick Step) wygrał pierwszy etap Tour of Turkey i na podium w Alanyi założył koszulkę lidera.

Mark Cavendish

Pierwszy etap rozpoczynał się i kończył w miejscowości Alanya. Płaska trasa faworyzowała oczywiście sprinterów, których w barwnym peletonie nie brakowało. W sumie kolarze musieli pokonać 144 kilometry.

Do ucieczki dnia zabrało się czterech śmiałków. Byli to: Martin Wesemann (MTN-Qhubeka), Gijs Van Hoecke (Topsort Vlaanderen), Marc De Maar (UnitedHealthcare), Mirac Kal (Konya Torku Seker Spor). Tempo w peletonie kontrolowali jednak zawodnicy Omega Pharma – Quick Step i nie odpuszczali odjazdu. W drugiej części odcinka, do pracy włączyli się także kolarze Astany, Belkinu i Lotto-Belisol. Na bocznym wietrze, od peletonu odpadło kilkudziesięciu zawodników Na przedzie widoczne były koszulki CCC Polsat Polkowice.

W konsekwencji czwórkę śmiałków skasowano już na niespełna 40 km przed kreską. Chwilę później na samotną akcję zdecydował się Mirco Tedescchi (Neri Sottoli), ale Włoch nie wskórał zbyt wiele i szybko wrócił do peletonu.

2 kilometry przed kreską w grupie doszło do kraksy. Na asfalcie znalazło się kilkunastu zawodników. Tymczasem na czele swój pociąg ustawili kolarze Belkin Pro Cycling, pracujący na rzecz Theo Bosa. Andre Greipel pomagał swoim kolegom z Lotto-Belisol. Ostatecznie najsprytniejszy okazał się Mark Cavendish (Omega Pharma – Quick Step), który pokonał Elię Vivianiego (Cannnondale) oraz Theo Bosa.

Grzegorz Stępniak (CCC Polsat Polkowice) finiszował na 23. miejscu.

Wyniki:

1 Mark CAVENDISH Omega Pharma-QuickStep 3:15:43 
2 Elia VIVIANI Cannondale 0:00:00
3 Theo BOS Belkin Pro Cycling Team 0:00:00
4 Niccolo BONIFAZIO Lampre-Merida 0:00:00
5 Michael VAN STAEYEN Topsport Vlaanderen-Baloise 0:00:00
6 Andrea PALINI Lampre-Merida 0:00:00
7 Danilo NAPOLITANO Wanty-Groupe Gobert 0:00:00
8 Jonas VANGENECHTEN Lotto-Belisol Team 0:00:00
9 Andrea GUARDINI Astana Pro Team 0:00:00
10 Kristian SBARAGLI MTN – Qhubeka 0:00:00
11 Wouter WIPPERT Drapac Cycling 0:00:00
12 Jarl SALOMEIN Topsport Vlaanderen-Baloise 0:00:00
13 Andrea PERON Team Novo Nordisk 0:00:00
14 Ken HANSON Unitedhealthcare Presented By Maxxis 0:00:00
15 Louis VERHELST Cofidis, Solutions Crédits 0:00:00
16 John MURPHY Unitedhealthcare Presented By Maxxis 0:00:00
17 Youcef REGUIGUI MTN – Qhubeka 0:00:00
18 Ahmet ORKEN Torku Sekerspor 0:00:00
19 Martijn VERSCHOOR Team Novo Nordisk 0:00:00
20 Nicolas LEFRANÇOIS Team Novo Nordisk 0:00:00
21 Francesco LASCA Caja Rural – Seguros RGA 0:00:00
22 Francesco CHICCHI Neri Sottoli 0:00:00
23 Grzegorz STEPNIAK CCC Polsat Polkowice 0:00:00
24 Luis Guillermo MAS BONET Caja Rural – Seguros RGA 0:00:00
25 Aidis KRUOPIS Orica GreenEDGE 0:00:00
26 Nicola RUFFONI Bardiani CSF 0:00:00
27 Marco CANOLA Bardiani CSF 0:00:00
28 Marco HALLER Katusha Team 0:00:00
29 Sacha MODOLO Lampre-Merida 0:00:00
30 Robert FÖRSTER Unitedhealthcare Presented By Maxxis 0:00:00
31 Yuri METLUSHENKO Torku Sekerspor 0:00:00
32 Jasper DE BUYST Topsport Vlaanderen-Baloise 0:00:00
33 Maxim BELKOV Katusha Team 0:00:00
34 Juan Jose COBO ACEBO Torku Sekerspor 0:00:00
35 Romain HARDY Cofidis, Solutions Crédits 0:00:00
36 Tomasz KIENDYS CCC Polsat Polkowice 0:00:00
37 David DE LA FUENTE RASILLA Torku Sekerspor 0:00:00
38 Adam PHELAN Drapac Cycling 0:00:00
39 Pieter VANSPEYBROUCK Topsport Vlaanderen-Baloise 0:00:00
40 Jai CRAWFORD Drapac Cycling 0:00:00
41 Graeme BROWN Belkin Pro Cycling Team 0:00:00
42 Arman KAMYSHEV Astana Pro Team 0:00:00
43 Viacheslav KUZNETSOV Katusha Team 0:00:00
44 Mateusz NOWAK CCC Polsat Polkowice 0:00:00
45 Nazim BAKIRCI Torku Sekerspor 0:00:00
46 Adrian KUREK CCC Polsat Polkowice 0:00:00
47 Alessandro PETACCHI Omega Pharma-QuickStep 0:00:00
48 Ruslan TLEUBAYEV Astana Pro Team 0:00:00
49 Jérémy BESCOND Cofidis, Solutions Crédits 0:00:00
50 Guillaume BOIVIN Cannondale 0:00:00
51 Yoann BAGOT Cofidis, Solutions Crédits 0:00:00
52 Valentin IGLINSKIY Astana Pro Team 0:00:00
53 Mark RENSHAW Omega Pharma-QuickStep 0:00:00
54 Grégory HABEAUX Wanty-Groupe Gobert 0:00:00
55 Wesley KREDER Wanty-Groupe Gobert 0:00:00
56 Cameron WURF Cannondale 0:00:00
57 Juraj SAGAN Cannondale 0:00:00
58 Robbie HUCKER Drapac Cycling 0:00:00
59 Christophe LE MÉVEL Cofidis, Solutions Crédits 0:00:00
60 Matthias KRIZEK Cannondale 0:00:00
61 Andrea MANFREDI Bardiani CSF 0:00:00
62 Wesley SULZBERGER Drapac Cycling 0:00:00
63 Simon YATES Orica GreenEDGE 0:00:00
64 Pim LIGTHART Lotto-Belisol Team 0:00:00
65 Kris BOECKMANS Lotto-Belisol Team 0:00:00
66 Merhawi KUDUS MTN – Qhubeka 0:00:00
67 Piotr GAWRONSKI CCC Polsat Polkowice 0:00:00
68 Karol DOMAGALSKI Caja Rural – Seguros RGA 0:00:00
69 Mitchell DOCKER Orica GreenEDGE 0:00:00
70 Luis-Leon SANCHEZ GIL Caja Rural – Seguros RGA 0:00:00
71 Adam YATES Orica GreenEDGE 0:00:00
72 Linus GERDEMANN MTN – Qhubeka 0:00:00
73 Davide FRATTINI Unitedhealthcare Presented By Maxxis 0:00:00
74 Bernard SULZBERGER Drapac Cycling 0:00:00
75 Valerio CONTI Lampre-Merida 0:00:00
76 Romain LEMARCHAND Cofidis, Solutions Crédits 0:00:00
77 Joonas HENTTALA Team Novo Nordisk 0:00:00
78 Paolo COLONNA Bardiani CSF 0:00:00
79 Kevin SEELDRAYERS Wanty-Groupe Gobert 0:00:00
80 Adam HANSEN Lotto-Belisol Team 0:00:00
81 Davide REBELLIN CCC Polsat Polkowice 0:00:00
82 Pawel CHARUCKI CCC Polsat Polkowice 0:00:00
83 Alessandro BAZZANA Unitedhealthcare Presented By Maxxis 0:00:00
84 Barry MARKUS Belkin Pro Cycling Team 0:00:00
85 Daniele COLLI Neri Sottoli 0:00:00
86 Gregory HENDERSON Lotto-Belisol Team 0:00:00
87 Aldo Ino ILESIC Unitedhealthcare Presented By Maxxis 0:00:00
88 Alexander RYBAKOV Katusha Team 0:00:00
89 Dennis VAN NIEKERK MTN – Qhubeka 0:00:00
90 Daniil FOMINYKH Astana Pro Team 0:00:00
91 Alexandr DYACHENKO Astana Pro Team 0:00:00
92 Lachlan NORRIS Drapac Cycling 0:00:00
93 Nicolas EDET Cofidis, Solutions Crédits 0:00:00
94 Fabricio FERRARI Caja Rural – Seguros RGA 0:00:00
95 Davide FORMOLO Cannondale 0:00:00
96 Frederik BACKAERT Wanty-Groupe Gobert 0:00:00
97 Enrico BARDIN Bardiani CSF 0:00:00
98 Ahmet AKDILEK Torku Sekerspor 0:00:00
99 Sergueiy GRETCHYN Torku Sekerspor 0:00:00
100 Floris GOESINNEN Drapac Cycling 0:00:00
101 Heiner Rodrigo PARRA BUSTAMENTE Caja Rural – Seguros RGA 0:00:00
102 Mirko TEDESCHI Neri Sottoli 0:00:00
103 Petr VAKOC Omega Pharma-QuickStep 0:00:00
104 Kevin DE MASMAEKER Team Novo Nordisk 0:00:00
105 Dmitriy GRUZDEV Astana Pro Team 0:00:00
106 Luca DODI Lampre-Merida 0:00:00
107 Charles PLANET Team Novo Nordisk 0:00:00
108 Maximiliano RICHEZE ARIEL Lampre-Merida 0:00:00
109 Robert WAGNER Belkin Pro Cycling Team 0:00:00
110 Gert STEEGMANS Omega Pharma-QuickStep 0:00:00
111 Iljo KEISSE Omega Pharma-QuickStep 0:00:00
112 Johann VAN ZYL MTN – Qhubeka 0:00:00
113 Marc DE MAAR Unitedhealthcare Presented By Maxxis 0:00:00
114 Frekalsi DEBESAY MTN – Qhubeka 0:00:00
115 Tomas Aurelio GIL MARTINEZ Neri Sottoli 0:00:00
116 Rein TAARAMAE Cofidis, Solutions Crédits 0:00:00
117 Kevin VAN MELSEN Wanty-Groupe Gobert 0:00:00
118 Mirac KAL Torku Sekerspor 0:00:00
119 David LOZANO RIBA Team Novo Nordisk 0:00:00
120 Kristijan DURASEK Lampre-Merida 0:00:00
121 Alan MARANGONI Cannondale 0:00:00
122 Gert DOCKX Lotto-Belisol Team 0:00:00
123 André GREIPEL Lotto-Belisol Team 0:00:00
124 Tomasz MARCZYNSKI CCC Polsat Polkowice 0:00:00
125 Martijn MAASKANT Unitedhealthcare Presented By Maxxis 0:00:00
126 Dmitriy MURAVYEV Astana Pro Team 0:00:00
127 Javier Francisco ARAMENDIA LORENTE Caja Rural – Seguros RGA 0:00:00
128 Martin WESEMANN MTN – Qhubeka 0:00:00
129 Nico SIJMENS Wanty-Groupe Gobert 0:00:00
130 Javier MEGIAS LEAL Team Novo Nordisk 0:00:00
131 Damien HOWSON Orica GreenEDGE 0:00:00
132 Nicki VAN DER LIJKE Belkin Pro Cycling Team 0:00:00
133 Gijs VAN HOECKE Topsport Vlaanderen-Baloise 0:00:00
134 Jetse BOL Belkin Pro Cycling Team 0:00:00
135 Dennis VAN WINDEN Belkin Pro Cycling Team 0:00:00
136 Jelle WALLAYS Topsport Vlaanderen-Baloise 0:00:00
137 Kevin DE WEERT Omega Pharma-QuickStep 0:00:00
138 Vegard BREEN Lotto-Belisol Team 0:00:00
139 Luca PAOLINI Katusha Team 0:00:00
140 Frederique ROBERT Wanty-Groupe Gobert 0:00:00
141 Rick FLENS Belkin Pro Cycling Team 0:02:10
142 Jens MOURIS Orica GreenEDGE 0:00:00
143 Gianni MEERSMAN Omega Pharma-QuickStep 0:02:21
144 Leigh HOWARD Orica GreenEDGE 0:02:45
145 Andrea FEDI Neri Sottoli 0:00:00
146 Peio BILBAO Caja Rural – Seguros RGA 0:00:00
147 Simone PONZI Neri Sottoli 0:00:00
148 Mattia POZZO Neri Sottoli 0:02:57
149 Nicola BOEM Bardiani CSF 0:00:00
150 Petr IGNATENKO Katusha Team 0:00:00
151 Rafael ANDRIATO Neri Sottoli 0:00:00
152 Kenny DE KETELE Topsport Vlaanderen-Baloise 0:00:00
153 Moreno DE PAUW Topsport Vlaanderen-Baloise 0:00:00
Luca WACKERMANN Lampre-Merida Non Partant

Klasyfikacja generalna:
1 Mark CAVENDISH Omega Pharma-QuickStep 3:15:43
2 Elia VIVIANI Cannondale 0:00:00
3 Theo BOS Belkin Pro Cycling Team 0:00:00
4 Niccolo BONIFAZIO Lampre-Merida 0:00:00
5 Michael VAN STAEYEN Topsport Vlaanderen-Baloise 0:00:00
6 Andrea PALINI Lampre-Merida 0:00:00
7 Danilo NAPOLITANO Wanty-Groupe Gobert 0:00:00
8 Jonas VANGENECHTEN Lotto-Belisol Team 0:00:00
9 Andrea GUARDINI Astana Pro Team 0:00:00
10 Kristian SBARAGLI MTN – Qhubeka 0:00:00
11 Wouter WIPPERT Drapac Cycling 0:00:00
12 Jarl SALOMEIN Topsport Vlaanderen-Baloise 0:00:00
13 Andrea PERON Team Novo Nordisk 0:00:00
14 Ken HANSON Unitedhealthcare Presented By Maxxis 0:00:00
15 Louis VERHELST Cofidis, Solutions Crédits 0:00:00
16 John MURPHY Unitedhealthcare Presented By Maxxis 0:00:00
17 Youcef REGUIGUI MTN – Qhubeka 0:00:00
18 Ahmet ORKEN Torku Sekerspor 0:00:00
19 Martijn VERSCHOOR Team Novo Nordisk 0:00:00
20 Nicolas LEFRANÇOIS Team Novo Nordisk 0:00:00
21 Francesco LASCA Caja Rural – Seguros RGA 0:00:00
22 Francesco CHICCHI Neri Sottoli 0:00:00
23 Grzegorz STEPNIAK CCC Polsat Polkowice 0:00:00
24 Luis Guillermo MAS BONET Caja Rural – Seguros RGA 0:00:00
25 Aidis KRUOPIS Orica GreenEDGE 0:00:00
26 Nicola RUFFONI Bardiani CSF 0:00:00
27 Marco CANOLA Bardiani CSF 0:00:00
28 Marco HALLER Katusha Team 0:00:00
29 Sacha MODOLO Lampre-Merida 0:00:00
30 Robert FÖRSTER Unitedhealthcare Presented By Maxxis 0:00:00
31 Yuri METLUSHENKO Torku Sekerspor 0:00:00
32 Jasper DE BUYST Topsport Vlaanderen-Baloise 0:00:00
33 Maxim BELKOV Katusha Team 0:00:00
34 Juan Jose COBO ACEBO Torku Sekerspor 0:00:00
35 Romain HARDY Cofidis, Solutions Crédits 0:00:00
36 Tomasz KIENDYS CCC Polsat Polkowice 0:00:00
37 David DE LA FUENTE RASILLA Torku Sekerspor 0:00:00
38 Adam PHELAN Drapac Cycling 0:00:00
39 Pieter VANSPEYBROUCK Topsport Vlaanderen-Baloise 0:00:00
40 Jai CRAWFORD Drapac Cycling 0:00:00
41 Graeme BROWN Belkin Pro Cycling Team 0:00:00
42 Arman KAMYSHEV Astana Pro Team 0:00:00
43 Viacheslav KUZNETSOV Katusha Team 0:00:00
44 Mateusz NOWAK CCC Polsat Polkowice 0:00:00
45 Nazim BAKIRCI Torku Sekerspor 0:00:00
46 Adrian KUREK CCC Polsat Polkowice 0:00:00
47 Alessandro PETACCHI Omega Pharma-QuickStep 0:00:00
48 Ruslan TLEUBAYEV Astana Pro Team 0:00:00
49 Jérémy BESCOND Cofidis, Solutions Crédits 0:00:00
50 Guillaume BOIVIN Cannondale 0:00:00
51 Yoann BAGOT Cofidis, Solutions Crédits 0:00:00
52 Valentin IGLINSKIY Astana Pro Team 0:00:00
53 Mark RENSHAW Omega Pharma-QuickStep 0:00:00
54 Grégory HABEAUX Wanty-Groupe Gobert 0:00:00
55 Wesley KREDER Wanty-Groupe Gobert 0:00:00
56 Cameron WURF Cannondale 0:00:00
57 Juraj SAGAN Cannondale 0:00:00
58 Robbie HUCKER Drapac Cycling 0:00:00
59 Christophe LE MÉVEL Cofidis, Solutions Crédits 0:00:00
60 Matthias KRIZEK Cannondale 0:00:00
61 Andrea MANFREDI Bardiani CSF 0:00:00
62 Wesley SULZBERGER Drapac Cycling 0:00:00
63 Simon YATES Orica GreenEDGE 0:00:00
64 Pim LIGTHART Lotto-Belisol Team 0:00:00
65 Kris BOECKMANS Lotto-Belisol Team 0:00:00
66 Merhawi KUDUS MTN – Qhubeka 0:00:00
67 Piotr GAWRONSKI CCC Polsat Polkowice 0:00:00
68 Karol DOMAGALSKI Caja Rural – Seguros RGA 0:00:00
69 Mitchell DOCKER Orica GreenEDGE 0:00:00
70 Luis-Leon SANCHEZ GIL Caja Rural – Seguros RGA 0:00:00
71 Adam YATES Orica GreenEDGE 0:00:00
72 Linus GERDEMANN MTN – Qhubeka 0:00:00
73 Davide FRATTINI Unitedhealthcare Presented By Maxxis 0:00:00
74 Bernard SULZBERGER Drapac Cycling 0:00:00
75 Valerio CONTI Lampre-Merida 0:00:00
76 Romain LEMARCHAND Cofidis, Solutions Crédits 0:00:00
77 Joonas HENTTALA Team Novo Nordisk 0:00:00
78 Paolo COLONNA Bardiani CSF 0:00:00
79 Kevin SEELDRAYERS Wanty-Groupe Gobert 0:00:00
80 Adam HANSEN Lotto-Belisol Team 0:00:00
81 Davide REBELLIN CCC Polsat Polkowice 0:00:00
82 Pawel CHARUCKI CCC Polsat Polkowice 0:00:00
83 Alessandro BAZZANA Unitedhealthcare Presented By Maxxis 0:00:00
84 Barry MARKUS Belkin Pro Cycling Team 0:00:00
85 Daniele COLLI Neri Sottoli 0:00:00
86 Gregory HENDERSON Lotto-Belisol Team 0:00:00
87 Aldo Ino ILESIC Unitedhealthcare Presented By Maxxis 0:00:00
88 Alexander RYBAKOV Katusha Team 0:00:00
89 Dennis VAN NIEKERK MTN – Qhubeka 0:00:00
90 Daniil FOMINYKH Astana Pro Team 0:00:00
91 Alexandr DYACHENKO Astana Pro Team 0:00:00
92 Lachlan NORRIS Drapac Cycling 0:00:00
93 Nicolas EDET Cofidis, Solutions Crédits 0:00:00
94 Fabricio FERRARI Caja Rural – Seguros RGA 0:00:00
95 Davide FORMOLO Cannondale 0:00:00
96 Frederik BACKAERT Wanty-Groupe Gobert 0:00:00
97 Enrico BARDIN Bardiani CSF 0:00:00
98 Ahmet AKDILEK Torku Sekerspor 0:00:00
99 Sergueiy GRETCHYN Torku Sekerspor 0:00:00
100 Floris GOESINNEN Drapac Cycling 0:00:00
101 Heiner Rodrigo PARRA BUSTAMENTE Caja Rural – Seguros RGA 0:00:00
102 Mirko TEDESCHI Neri Sottoli 0:00:00
103 Petr VAKOC Omega Pharma-QuickStep 0:00:00
104 Kevin DE MASMAEKER Team Novo Nordisk 0:00:00
105 Dmitriy GRUZDEV Astana Pro Team 0:00:00
106 Luca DODI Lampre-Merida 0:00:00
107 Charles PLANET Team Novo Nordisk 0:00:00
108 Maximiliano RICHEZE ARIEL Lampre-Merida 0:00:00
109 Robert WAGNER Belkin Pro Cycling Team 0:00:00
110 Gert STEEGMANS Omega Pharma-QuickStep 0:00:00
111 Iljo KEISSE Omega Pharma-QuickStep 0:00:00
112 Johann VAN ZYL MTN – Qhubeka 0:00:00
113 Marc DE MAAR Unitedhealthcare Presented By Maxxis 0:00:00
114 Frekalsi DEBESAY MTN – Qhubeka 0:00:00
115 Tomas Aurelio GIL MARTINEZ Neri Sottoli 0:00:00
116 Rein TAARAMAE Cofidis, Solutions Crédits 0:00:00
117 Kevin VAN MELSEN Wanty-Groupe Gobert 0:00:00
118 Mirac KAL Torku Sekerspor 0:00:00
119 David LOZANO RIBA Team Novo Nordisk 0:00:00
120 Kristijan DURASEK Lampre-Merida 0:00:00
121 Alan MARANGONI Cannondale 0:00:00
122 Gert DOCKX Lotto-Belisol Team 0:00:00
123 André GREIPEL Lotto-Belisol Team 0:00:00
124 Tomasz MARCZYNSKI CCC Polsat Polkowice 0:00:00
125 Martijn MAASKANT Unitedhealthcare Presented By Maxxis 0:00:00
126 Dmitriy MURAVYEV Astana Pro Team 0:00:00
127 Javier Francisco ARAMENDIA LORENTE Caja Rural – Seguros RGA 0:00:00
128 Martin WESEMANN MTN – Qhubeka 0:00:00
129 Nico SIJMENS Wanty-Groupe Gobert 0:00:00
130 Javier MEGIAS LEAL Team Novo Nordisk 0:00:00
131 Damien HOWSON Orica GreenEDGE 0:00:00
132 Nicki VAN DER LIJKE Belkin Pro Cycling Team 0:00:00
133 Gijs VAN HOECKE Topsport Vlaanderen-Baloise 0:00:00
134 Jetse BOL Belkin Pro Cycling Team 0:00:00
135 Dennis VAN WINDEN Belkin Pro Cycling Team 0:00:00
136 Jelle WALLAYS Topsport Vlaanderen-Baloise 0:00:00
137 Kevin DE WEERT Omega Pharma-QuickStep 0:00:00
138 Vegard BREEN Lotto-Belisol Team 0:00:00
139 Luca PAOLINI Katusha Team 0:00:00
140 Frederique ROBERT Wanty-Groupe Gobert 0:00:00
141 Jens MOURIS Orica GreenEDGE 0:00:00
142 Andrea FEDI Neri Sottoli 0:00:00
143 Peio BILBAO Caja Rural – Seguros RGA 0:00:00
144 Simone PONZI Neri Sottoli 0:00:00
145 Nicola BOEM Bardiani CSF 0:00:00
146 Petr IGNATENKO Katusha Team 0:00:00
147 Rafael ANDRIATO Neri Sottoli 0:00:00
148 Kenny DE KETELE Topsport Vlaanderen-Baloise 0:00:00
149 Moreno DE PAUW Topsport Vlaanderen-Baloise 0:00:00
150 Rick FLENS Belkin Pro Cycling Team 0:02:10
151 Gianni MEERSMAN Omega Pharma-QuickStep 0:02:21
152 Leigh HOWARD Orica GreenEDGE 0:02:45
153 Mattia POZZO Neri Sottoli 0:02:57

 

Foto: Artur Machnik

Andrzej Gucwa