bardetFrancuski klasyk Valence Drôme Classic, który żartobliwie można by nazwać wyścigiem wielu ataków, wygrał Romain Bardet (AG2R). Francuz wiedział, w którą akcję się włączyć i nie tracąc sił na “skakanie” zwyciężył.

Valence Drôme Classic (kategoria 1.1) to drugi dzień klasycznego ścigania we Francji. Peleton miał dziś do pokonania 195 km. Start i meta były usytuowane w Walencji (fr. Valence). Jest to miejscowość położona w południowo-wschodniej Francji na lewym brzegu rzeki Rodan, około 100 km na południe od Lyonu. Zawodnicy musieli  zmierzyć się z dziewięcioma krótkimi, ale sztywnymi podjazdami. Ostatni znajdował się 15 km przed metą.

Początek rywalizacji, po wielu próbach odjazdów, wyglądał następująco: 149 km przed metą na czele jechała grupa 36 zawodników, za nimi trójka: Jeremy Roy (FDF.fr), Laurens Ten Dam i Martijn Keizer (Belkin). Główna grupa traciła do prowadzącej grupy 1 minutę i 15 sekund.

Sytuacja zmieniała się dynamicznie. W pewnym momencie na czele jechała grupa 50 kolarzy, ale 108 km przed metą wszyscy się połączyli. Następnie miały miejsce kolejne ataki i tworzące się na czele większe grupy harcowników.

Około 45 km przed metą od peletonu odłączyło się sześciu kolarzy: Pieter Serry (Omega Pharma-Quick Step), Warren Barguil (Giant-Shimano), Riccardo Zoidl (Trek), Arnaud Courteille (FDJ.fr), Benjamin Giraud (La Pomme Marseille 13) oraz Sébastien Delfosse (Wallonie-Bruxelles).

Należy zwrócić uwagę na dużą aktywność kolarzy Omegi. Zabierali się w każdą akcję, chętnie likwidowali luki i kontratakowali. Wśród nich nie było jednak Michała Gołasia.

Na ostatni podjazd wjechała szóstka w składzie: Bakelants, Delfosse, Bardet, Chérel, Fédrigo i Zoidl. To właśnie belgijski kolarz Omegi wcześniej kontratakował wyżej wymienioną szóstkę inicjując kolejną akcję.

5 km przed metą sytuacja wyglądała następująco: Sébastien Delfosse (Wallonie-Bruxelles), Jan Bakelants (Omega Pharma-Quick Step), Romain Bardet, Mikaël Chérel (AG2R La Mondiale), Pierrick Fedrigo (FDJ.fr) Riccardo Zoidl (Trek) mający 35 sekund nad: Barguil (GIant), Gilbert (BMC), Meersman, Pauwels, Serry (Omega), Fonseca (Bretagne Séché), Kreder (Wanty) mającymi minutę nad peletonem, w którym jechała nadzieja Francuzów- Thomas Voeckler (Europcar).

W grupce liderów znowu bardzo aktywny był Jan Bakelants, który po raz kolejny postanowił przeprowadzić akcję ofensywną. Został jednak złapany przez pozostałą za jego plecami piątkę.

Jednak najskuteczniejszą akcję przeprowadził Romain Bardet, który przyjechał przed drugim Sebastienem Delfosse i trzecim Giannim Meersmanem.

Wyniki:

1 Romain BARDET FRA ALM les 189,4 km en 4h39’00” (średnia prędkość: 40,731 km/h)
2 Sébastien DELFOSSE BEL WBC à 09”
3 Gianni MEERSMAN BEL OPQ  ”
4 Michel KREDER NED WGG  ”
5 Armindo FONSECA FRA BSE  ”
6 Mikael CHEREL FRA ALM  ”
7 Jan BAKELANTS BEL OPQ  ”
8 Warren BARGUIL FRA GIA  ”
9 Philippe GILBERT BEL BMC  ”
10 Pierrick FEDRIGO FRA FDJ  ”
11 Riccardo ZOIDL AUT TFR  ”
12 Serge PAUWELS BEL OPQ  ”
13 Pieter SERRY BEL OPQ à 15”
14 Benjamin GIRAUD FRA LPM à 01’38”
15 Martijn MAASKANT NED UHC  ”
16 Guillaume BONNAFOND FRA ALM à 01’40”
17 Thomas VOECKLER FRA EUC à 01’41”
18 Arnaud COURTEILLE FRA FDJ à 01’45”
19 Alexis VUILLERMOZ FRA ALM à 05’24”
20 Diego ROSA ITA AND  ”
21 Marcos GARCIA ESP CJR  ”
22 Marco MINNAARD NED WGG  ”
23 Julien BERARD FRA ALM  ”
24 Arthur VICHOT FRA FDJ à 05’59”
25 Gaetan BILLE BEL WIL à 06’28”
26 Gianluca BRAMBILLA ITA OPQ  ”
27 Axel DOMONT FRA ALM à 06’31”
28 Christophe PREMONT BEL WBC  ”
29 Stef CLEMENT NED BEL à 09’01”
30 Christopher JONES USA UHC  ”
31 * Piotr HAVIK NED RDT  ”
32 Thierry HUPOND FRA GIA  ”
33 Floris SMEYERS BEL WIL  ”
34 Jarl SALOMEIN BEL TSV  ”
35 Laurent MANGEL FRA FDJ  ”
36 * Ivar SLIK NED RDT  ”
37 Eugenio ALAFACI ITA TFR  ”
38 Willem WAUTERS BEL WIL  ”
39 Fumiyuki BEPPU JPN TFR  ”
40 * Calvin WATSON AUS TFR  ”
41 Arnold JEANNESSON FRA FDJ  ”
42 Jérémy ROY FRA FDJ  ”
43 Gregory HABEAUX BEL WGG  ”
44 Sander HELVEN BEL TSV  ”
45 Lawrence WARBASSE USA BMC  ”
46 Flavien DASSONVILLE FRA BIG  ”
47 Marc GOOS NED BEL  ”
48 Rudy MOLARD FRA COF  ”
49 Thomas DAMUSEAU FRA GIA  ”
50 Yoann PAILLOT FRA LPM  ”
51 Ben GASTAUER LUX ALM  ”
52 Julien SIMON FRA COF  ”
53 Eliot LIETAER BEL TSV  ”
54 Rémy DI GREGORIO FRA LPM  ”
55 Yannick EIJSSEN BEL BMC  ”
56 Samuel SANCHEZ GONZALEZ ESP BMC  ”
57 Chad HAGA USA GIA  ”
58 Arnaud GERARD FRA BSE  ”
59 Fabricio FERRARI BARCELO URU CJR  ”
60 Florian VACHON FRA BSE  ”
61 Michal GOLAS POL OPQ  ”
62 * Julian ALAPHILIPPE FRA OPQ  ”
63 Julien EL FARES FRA LPM  ”
64 Evaldas SISKEVICIUS LTU LPM  ”
65 Johnny HOOGERLAND NED AND  ”
66 Fabio FELLINE ITA TFR  ”
67 Brice FEILLU FRA BSE  ”
68 Franco PELLIZOTTI ITA AND  ”
69 Cyril GAUTIER FRA EUC  ”
70 * Carlos VERONA QUINTANILLA ESP OPQ  ”
71 Peter STETINA USA BMC  ”
72 Christophe LE MEVEL FRA COF  ”
73 Pierre ROLLAND FRA EUC  ”
74 Jonathan HIVERT FRA BEL  ”
75 Florian GUILLOU FRA BSE  ”
76 Romain SICARD FRA EUC  ”
77 Ben HERMANS BEL BMC  ”
78 * Jasper STUYVEN BEL TFR  ”
79 Preben VAN HECKE BEL TSV  ”
80 Gijs VAN HOECKE BEL TSV  ”
81 Lucas EUSER USA UHC  ”
82 Jussi VEIKKANEN FIN FDJ  ”
83 Giovanni BERNAUDEAU FRA EUC à 11’06”
84 * Merijn KOREVAAR NED RDT à 12’51”
85 Romain LEMARCHAND FRA COF à 14’22”

Nie wystartowali:
Stéphane ROSSETTO FRA BIG
* Martijn TUSVELD NED RDT

Wycofali się:
Maxime RENAULT FRA BIG
Alo JAKIN EST BIG
Steven TRONET FRA BIG
Dimitri LE BOULCH FRA BIG
* Yannis YSSAAD FRA BIG
Théo VIMPERE FRA BIG
Jean-Christophe PERAUD FRA ALM
Bryan NAULEAU FRA EUC
Kévin REZA FRA EUC
Maxime MEDEREL FRA EUC
Sea Keong LOH MAS GIA
Johannes FRÖHLINGER GER GIA
Cheng JI CHN GIA
Thomas PETERSON USA GIA
Amaël MOINARD FRA BMC
Cadel EVANS AUS BMC
Julian David ARREDONDO MORENO COL TFR
Fabio SILVESTRE POR TFR
Laurens TEN DAM NED BEL
Nicky VAN DER LIJKE NED BEL
Paul MARTENS GER BEL
Martijn KEIZER NED BEL
Jérémy BESCOND FRA COF
Nicolas EDET FRA COF
Guillaume LEVARLET FRA COF
Rein TAARAMAE EST COF
Romain FEILLU FRA BSE
Vegard Stake LAENGEN NOR BSE
Eduardo SEPULVEDA ARG BSE
Matteo DI SERAFINO ITA AND
Emanuele SELLA ITA AND
Jérôme BAUGNIES BEL WGG
Thomas DEGAND BEL WGG
Francis DE GREEF BEL WGG
Kevin SEELDRAEYERS BEL WGG
Nico SIJMENS BEL WGG
Peio BILBAO ESP CJR
Omar FRAILE MATARRANZA ESP CJR
Amets TXURRUKA ESP CJR
Angel MADRAZO RUIZ ESP CJR
Heiner Rodrigo PARRA BUSTAMENTE COL CJR
Fernando GRIJALBA ESP CJR
Alessandro BAZZANA ITA UHC
Benjamin DAY AUS UHC
Marc DEMAAR NED UHC
Davide FRATTINI ITA UHC
Kiel REIJNEN USA UHC
Kevin DE JONGHE BEL TSV
Arthur VANOVERBERGHE BEL TSV
Thomas SPRENGERS BEL TSV
Julien ANTOMARCHI FRA LPM
Thomas ROSTOLLAN FRA LPM
Thomas VAUBOURZEIX FRA LPM
* Timo ROOSEN NED RDT
* Lennard HOFSTEDE NED RDT
Bertjan LINDEMAN NED RDT
* Sam OOMEN NED RDT
Maxime ANCIAUX BEL WBC
Quentin BERTHOLET BEL WBC
Jonathan DUFRASNE BEL WBC
Laurent EVRARD BEL WBC
* Louis CONVENS BEL WIL
Niels VAN DIJK BEL WIL
* Michael GOOLAERTS BEL WIL
Walt DE WINTER BEL WIL
* Joren TOUQUET BEL WIL

Foto: bettiniphoto.net

Marta Wiśniewska