Sagan_OmanCzwarty etap wyścigu w Omanie wygrał Peter Sagan z ekipy Cannondale. Słowak dzielnie przetrwał cztery podjazdy i pokonał na finiszu towarzyszy z ucieczki- Urana i Nibalego.

Etap z Wadi Al Abiyad do Ministry of Housing  był najdłuższym w tegorocznej edycji tego wyścigu, bowiem liczył 173 kilometry. Kolarzy po przekroczeniu setnego kilometra, czekała jazda przebiegająca na zasadzie góra-dół, góra-dół. To wszystko za sprawą czterech rund, o jedną więcej niż w zeszłym roku. Oznaczało to, że peleton musiał pokonać podjazd pod Bousher Alamrat od trudniejszej strony, jeden raz więcej niż poprzednio. Średnie nachylenie wynosiło tam 8,8%. Ostatnie pięć kilometrów to po zjeździe z ostatniego podjazdu zupełnie płaski teren.

W ucieczkę dnia ostatecznie zabrało się czterech zawodników: Evan Huffman (Astana), Yaroslav Popovych (Trek Factory), Greg Van Avermaet (BMC Racing) oraz Jelle Wallays (Topsport Vlaanderen). Wcześniej (około dziewięciu kilometrów po starcie) bezskutecznie próbowali oderwać się Agnoli z Westrą (Astana) oraz Fischer (FDJ). Najwyższa przewaga nad peletonem, jaką osiągnęli uciekinierzy wynosiła nieco ponad osiem minut.

Na setnym kilometrze kraksę miał kolarz ekipy Topsort Vlaanderen- Pieter Van Speybrouck, który został zmuszony do wycofania się z rywalizacji.

Na drugim podjeździe od głównej grupy odpadli były i obecny lider wyścigu- Andre Greipel (Lotto-Belisol) oraz Leigh Howard (Orica GreenEdge). Ich los podzielili, ale na trzecim podjeździe, Tom Boonen (OPQS) oraz Andy Schleck (Trek Factory).

Na trzecim podjeździe z uciekinierów został już tylko Van Avermaet. Z peletonu zaatakował Mikel Nieve (Sky), próbujący dogonić Belga, ale jego akcja się nie powiodła.

Ostatni podjazd ponownie na czele, ale już tylko z kilkunastosekundową przewagą, rozpoczął dzielny kolarz BMC. Po chwili został doścignięty i pierwszy na górę wjechał Chris Froome (Sky), który zaatakował wraz z Rigoberto Uranem (OPQS), ale po chwili obaj zostali  dogonieni przez uszczuplony peleton liczący około 40 zawodników.

Nie oznaczało to jednak końca zaczepnych akcji na tym etapie. Zaraz potem ponownie swoich sił spróbował Uran, do którego dołączyli Sagan (Cannondale) i Nibali (Astana). Pięć kilometrów przed metą mieli piętnaście sekund przewagi.

Przewaga malała wraz ze zbliżaniem się do kreski , ale Peter Sagan zdołał odnieść etapowe zwycięstwo . Podium uzupełnili odpowiednio Uran i Nibali.

Pełne wyniki:

1 Peter SAGAN CANNONDALE 4:02:20
2 Rigoberto URAN URAN OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:00:00
3 Vincenzo NIBALI ASTANA PRO TEAM 0:00:02
4 Daryl IMPEY ORICA GREENEDGE 0:00:02
5 Tony GALLOPIN LOTTO-BELISOL 0:00:02
6 Daniel MORENO FERNANDEZ TEAM KATUSHA 0:00:02
7 Francesco GAVAZZI ASTANA PRO TEAM 0:00:02
8 Zdenek STYBAR OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:00:02
9 Thomas LÖVKVIST IAM CYCLING 0:00:02
10 Moreno MOSER CANNONDALE 0:00:02
11 Christopher FROOME TEAM SKY 0:00:02
12 Joaquim RODRIGUEZ TEAM KATUSHA 0:00:02
13 Leopold KONIG TEAM NETAPP-ENDURA 0:00:02
14 Robert GESINK BELKIN PRO CYCLING 0:00:02
15 Johann TSCHOPP IAM CYCLING 0:00:02
16 Domenico POZZOVIVO AG2R LA MONDIALE 0:00:02
17 Frank SCHLECK TREK FACTORY RACING 0:00:02
18 Ivan SANTAROMITA ORICA GREENEDGE 0:00:02
19 Roman KREUZIGER TINKOFF-SAXO 0:00:02
20 Jurgen VAN DEN BROECK LOTTO-BELISOL 0:00:02
21 Sergio HENAO MONTOYA TEAM SKY 0:00:02
22 Tejay VAN GARDEREN BMC RACING TEAM 0:00:02
23 Cameron MEYER ORICA GREENEDGE 0:00:08
24 Lars Ytting BAK LOTTO-BELISOL 0:00:46
25 Romain BARDET AG2R LA MONDIALE 0:00:46
26 Arnold JEANNESSON FDJ.FR 0:00:46
27 Dominik NERZ BMC RACING TEAM 0:00:46
28 David LOPEZ GARCIA TEAM SKY 0:00:46
29 Mathias FRANK IAM CYCLING 0:00:46
30 Peter VELITS BMC RACING TEAM 0:00:46
31 Nicolas ROCHE TINKOFF-SAXO 0:00:46
32 Lars BOOM BELKIN PRO CYCLING 0:01:17
33 Enrico BATTAGLIN BARDIANI CSF 0:01:17
34 Alessandro BAZZANA UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 0:01:17
35 Michael SCHÄR BMC RACING TEAM 0:01:17
36 Matti BRESCHEL TINKOFF-SAXO 0:01:17
37 Stijn VANDENBERGH OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:01:17
38 Valerio AGNOLI ASTANA PRO TEAM 0:01:17
39 Kristijan KOREN CANNONDALE 0:01:17
40 Bartosz HUZARSKI TEAM NETAPP-ENDURA 0:01:17
41 Zico WAEYTENS TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:01:17
42 Stefano LOCATELLI BARDIANI CSF 0:01:17
43 Steve CHAINEL AG2R LA MONDIALE 0:01:17
44 Gatis SMUKULIS TEAM KATUSHA 0:01:17
45 Stef CLEMENT BELKIN PRO CYCLING 0:01:17
46 Alessandro DE MARCHI CANNONDALE 0:01:17
47 Jesse SERGENT TREK FACTORY RACING 0:01:17
48 Marc DEMAAR UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 0:01:17
49 David DE LA CRUZ MELGAREJO TEAM NETAPP-ENDURA 0:01:17
50 Thomas SPRENGERS TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:01:17
51 Greg VAN AVERMAET BMC RACING TEAM 0:01:17
52 Oscar GATTO CANNONDALE 0:01:17
53 Pim LIGTHART LOTTO-BELISOL 0:01:17
54 Blel KADRI AG2R LA MONDIALE 0:01:17
55 Kenny ELISSONDE FDJ.FR 0:01:17
56 Philippe GILBERT BMC RACING TEAM 0:01:17
57 Mikel NIEVE ITURRALDE TEAM SKY 0:01:17
58 Christopher JONES UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 0:01:17
59 Fabian CANCELLARA TREK FACTORY RACING 0:01:17
60 Preben VAN HECKE TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:01:17
61 Martin ELMIGER IAM CYCLING 0:05:36
62 Yaroslav POPOVYCH TREK FACTORY RACING 0:08:52
63 Marco CANOLA BARDIANI CSF 0:09:15
64 Kanstantsin SIUTSOU TEAM SKY 0:09:15
65 Alan MARANGONI CANNONDALE 0:09:15
66 Frantisek PADOUR TEAM NETAPP-ENDURA 0:09:15
67 Aliaksandr KUCHYNSKI TEAM KATUSHA 0:09:15
68 Pieter JACOBS TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:09:15
69 Arthur VANOVERBERGHE TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:09:15
70 Dario CATALDO TEAM SKY 0:09:15
71 Gert DOCKX LOTTO-BELISOL 0:09:15
72 Manuele BOARO TINKOFF-SAXO 0:09:15
73 Michel KOCH CANNONDALE 0:09:15
74 Laurent MANGEL FDJ.FR 0:09:15
75 Jens KEUKELEIRE ORICA GREENEDGE 0:09:15
76 Lucas EUSER UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 0:09:15
77 Paolo LONGO BORGHINI CANNONDALE 0:09:15
78 Michael MORKOV TINKOFF-SAXO 0:17:04
79 Hayden ROULSTON TREK FACTORY RACING 0:17:04
80 Jelle WALLAYS TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:17:04
81 Michael ALBASINI ORICA GREENEDGE 0:17:04
82 Gregory RAST TREK FACTORY RACING 0:17:04
83 Andreas SCHILLINGER TEAM NETAPP-ENDURA 0:17:04
84 Zakkari DEMPSTER TEAM NETAPP-ENDURA 0:17:04
85 Evan HUFFMAN ASTANA PRO TEAM 0:17:04
86 Andy SCHLECK TREK FACTORY RACING 0:17:04
87 Stijn DEVOLDER TREK FACTORY RACING 0:17:04
88 Viacheslav KUZNETSOV TEAM KATUSHA 0:17:44
89 Tom BOONEN OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:17:44
90 Sébastien MINARD AG2R LA MONDIALE 0:17:44
91 Damien GAUDIN AG2R LA MONDIALE 0:17:44
92 Daniele BENNATI TINKOFF-SAXO 0:17:44
93 Michael HEPBURN ORICA GREENEDGE 0:17:44
94 Christopher JUUL JENSEN TINKOFF-SAXO 0:17:44
95 William BONNET FDJ.FR 0:17:44
96 Nacer BOUHANNI FDJ.FR 0:17:44
97 Maarten TJALLINGII BELKIN PRO CYCLING 0:17:44
98 Jos VAN EMDEN BELKIN PRO CYCLING 0:17:44
99 Matteo TRENTIN OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:17:44
100 Gert STEEGMANS OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:17:44
101 Heinrich HAUSSLER IAM CYCLING 0:17:44
102 Marcus BURGHARDT BMC RACING TEAM 0:21:10
103 André GREIPEL LOTTO-BELISOL 0:21:10
104 Sébastien HINAULT IAM CYCLING 0:21:10
105 Marcel SIEBERG LOTTO-BELISOL 0:21:10
106 Marcel AREGGER IAM CYCLING 0:21:10
107 Rüdiger SELIG TEAM KATUSHA 0:21:10
108 Martijn MAASKANT UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 0:21:10
109 Robert WAGNER BELKIN PRO CYCLING 0:21:10
110 Barry MARKUS BELKIN PRO CYCLING 0:21:10
111 John MURPHY UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 0:21:10
112 Martin KOHLER BMC RACING TEAM 0:21:10
113 Aldo Ino ILESIC UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 0:21:10
114 Jurgen ROELANDTS LOTTO-BELISOL 0:21:10
115 Sébastien CHAVANEL FDJ.FR 0:21:10
116 Murilo Antonio FISCHER FDJ.FR 0:21:10
117 Ben SWIFT TEAM SKY 0:21:10
118 Filippo FORTIN BARDIANI CSF 0:21:10
119 Lieuwe WESTRA ASTANA PRO TEAM 0:21:10
120 Danny PATE TEAM SKY 0:21:10
121 Jetse BOL BELKIN PRO CYCLING 0:21:10
122 Maxim IGLINSKIY ASTANA PRO TEAM 0:21:10
123 Vladimir ISAICHEV TEAM KATUSHA 0:21:10
124 Karsten KROON TINKOFF-SAXO 0:21:10
125 Guillaume VAN KEIRSBULCK OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:21:10
126 Sébastien TURGOT AG2R LA MONDIALE 0:21:10
127 Christophe RIBLON AG2R LA MONDIALE 0:21:10
128 Robert FÖRSTER UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 0:21:10
129 Leigh HOWARD ORICA GREENEDGE 0:21:10
130 Cesare BENEDETTI TEAM NETAPP-ENDURA 0:21:10
131 Sam BENNETT TEAM NETAPP-ENDURA 0:21:10
132 Nicola RUFFONI BARDIANI CSF 0:21:10
133 Paolo COLONNA BARDIANI CSF 0:21:10
134 Michael VAN STAEYEN TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:21:10
135 Alexander KRISTOFF TEAM KATUSHA 0:21:10
136 Nicola BOEM BARDIANI CSF 0:21:10
137 Dmitriy MURAVYEV ASTANA PRO TEAM 0:21:10
138 Niki TERPSTRA OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:21:10
139 Jens MOURIS ORICA GREENEDGE 0:21:10
140 Kevin ISTA IAM CYCLING 0:21:10
141 Borut BOZIC ASTANA PRO TEAM 0:21:10
Pieter VANSPEYBROUCK TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE Abandon

Klasyfikacja generalna:
1 Peter SAGAN CANNONDALE 14:46:44
2 Rigoberto URAN URAN OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:00:10
3 Vincenzo NIBALI ASTANA PRO TEAM 0:00:14
4 Tony GALLOPIN LOTTO-BELISOL 0:00:17
5 Daryl IMPEY ORICA GREENEDGE 0:00:18
6 Francesco GAVAZZI ASTANA PRO TEAM 0:00:18
7 Roman KREUZIGER TINKOFF-SAXO 0:00:18
8 Christopher FROOME TEAM SKY 0:00:18
9 Tejay VAN GARDEREN BMC RACING TEAM 0:00:18
10 Robert GESINK BELKIN PRO CYCLING 0:00:18
11 Sergio HENAO MONTOYA TEAM SKY 0:00:18
12 Zdenek STYBAR OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:00:18
13 Thomas LÖVKVIST IAM CYCLING 0:00:18
14 Frank SCHLECK TREK FACTORY RACING 0:00:18
15 Leopold KONIG TEAM NETAPP-ENDURA 0:00:18
16 Jurgen VAN DEN BROECK LOTTO-BELISOL 0:00:18
17 Ivan SANTAROMITA ORICA GREENEDGE 0:00:18
18 Joaquim RODRIGUEZ TEAM KATUSHA 0:00:18
19 Domenico POZZOVIVO AG2R LA MONDIALE 0:00:18
20 Moreno MOSER CANNONDALE 0:00:18
21 Daniel MORENO FERNANDEZ TEAM KATUSHA 0:00:18
22 Johann TSCHOPP IAM CYCLING 0:00:18
23 Cameron MEYER ORICA GREENEDGE 0:00:24
24 Romain BARDET AG2R LA MONDIALE 0:01:02
25 Arnold JEANNESSON FDJ.FR 0:01:02
26 Peter VELITS BMC RACING TEAM 0:01:02
27 Dominik NERZ BMC RACING TEAM 0:01:02
28 David LOPEZ GARCIA TEAM SKY 0:01:02
29 Nicolas ROCHE TINKOFF-SAXO 0:01:02
30 Lars Ytting BAK LOTTO-BELISOL 0:01:02
31 Greg VAN AVERMAET BMC RACING TEAM 0:01:29
32 Alessandro BAZZANA UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 0:01:32
33 Steve CHAINEL AG2R LA MONDIALE 0:01:33
34 Philippe GILBERT BMC RACING TEAM 0:01:33
35 Michael SCHÄR BMC RACING TEAM 0:01:33
36 Pim LIGTHART LOTTO-BELISOL 0:01:33
37 Kristijan KOREN CANNONDALE 0:01:33
38 Zico WAEYTENS TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:01:33
39 Valerio AGNOLI ASTANA PRO TEAM 0:01:33
40 David DE LA CRUZ MELGAREJO TEAM NETAPP-ENDURA 0:01:33
41 Mikel NIEVE ITURRALDE TEAM SKY 0:01:33
42 Enrico BATTAGLIN BARDIANI CSF 0:01:33
43 Jesse SERGENT TREK FACTORY RACING 0:01:33
44 Marc DEMAAR UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 0:01:33
45 Alessandro DE MARCHI CANNONDALE 0:01:33
46 Kenny ELISSONDE FDJ.FR 0:01:33
47 Stijn VANDENBERGH OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:01:33
48 Blel KADRI AG2R LA MONDIALE 0:01:33
49 Lars BOOM BELKIN PRO CYCLING 0:01:33
50 Thomas SPRENGERS TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:01:33
51 Matti BRESCHEL TINKOFF-SAXO 0:01:33
52 Bartosz HUZARSKI TEAM NETAPP-ENDURA 0:01:33
53 Stef CLEMENT BELKIN PRO CYCLING 0:01:33
54 Fabian CANCELLARA TREK FACTORY RACING 0:01:33
55 Christopher JONES UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 0:01:48
56 Oscar GATTO CANNONDALE 0:01:52
57 Stefano LOCATELLI BARDIANI CSF 0:03:29
58 Mathias FRANK IAM CYCLING 0:03:36
59 Preben VAN HECKE TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:04:17
60 Gatis SMUKULIS TEAM KATUSHA 0:04:56
61 Martin ELMIGER IAM CYCLING 0:05:52
62 Jens KEUKELEIRE ORICA GREENEDGE 0:09:31
63 Arthur VANOVERBERGHE TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:09:31
64 Frantisek PADOUR TEAM NETAPP-ENDURA 0:09:31
65 Pieter JACOBS TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:09:31
66 Marco CANOLA BARDIANI CSF 0:09:31
67 Lucas EUSER UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 0:09:31
68 Aliaksandr KUCHYNSKI TEAM KATUSHA 0:09:57
69 Kanstantsin SIUTSOU TEAM SKY 0:10:07
70 Yaroslav POPOVYCH TREK FACTORY RACING 0:11:22
71 Dario CATALDO TEAM SKY 0:11:27
72 Manuele BOARO TINKOFF-SAXO 0:11:27
73 Michel KOCH CANNONDALE 0:11:27
74 Laurent MANGEL FDJ.FR 0:12:17
75 Alan MARANGONI CANNONDALE 0:14:02
76 Paolo LONGO BORGHINI CANNONDALE 0:14:02
77 Gert DOCKX LOTTO-BELISOL 0:14:58
78 Zakkari DEMPSTER TEAM NETAPP-ENDURA 0:17:20
79 Andy SCHLECK TREK FACTORY RACING 0:17:20
80 Michael MORKOV TINKOFF-SAXO 0:17:20
81 Andreas SCHILLINGER TEAM NETAPP-ENDURA 0:17:20
82 Nacer BOUHANNI FDJ.FR 0:17:56
83 Tom BOONEN OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:17:56
84 Daniele BENNATI TINKOFF-SAXO 0:18:00
85 Sébastien MINARD AG2R LA MONDIALE 0:18:00
86 Gregory RAST TREK FACTORY RACING 0:18:09
87 Matteo TRENTIN OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:18:15
88 Heinrich HAUSSLER IAM CYCLING 0:18:24
89 Stijn DEVOLDER TREK FACTORY RACING 0:19:15
90 Hayden ROULSTON TREK FACTORY RACING 0:19:38
91 Viacheslav KUZNETSOV TEAM KATUSHA 0:19:56
92 William BONNET FDJ.FR 0:19:56
93 Michael ALBASINI ORICA GREENEDGE 0:20:43
94 André GREIPEL LOTTO-BELISOL 0:21:06
95 Leigh HOWARD ORICA GREENEDGE 0:21:14
96 Alexander KRISTOFF TEAM KATUSHA 0:21:16
97 Ben SWIFT TEAM SKY 0:21:26
98 Jurgen ROELANDTS LOTTO-BELISOL 0:21:26
99 Karsten KROON TINKOFF-SAXO 0:21:26
100 Niki TERPSTRA OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:21:36
101 Jelle WALLAYS TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:21:42
102 Evan HUFFMAN ASTANA PRO TEAM 0:21:50
103 Gert STEEGMANS OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:22:31
104 Christopher JUUL JENSEN TINKOFF-SAXO 0:22:51
105 Jos VAN EMDEN BELKIN PRO CYCLING 0:23:21
106 Maarten TJALLINGII BELKIN PRO CYCLING 0:23:21
107 Barry MARKUS BELKIN PRO CYCLING 0:23:22
108 Marcus BURGHARDT BMC RACING TEAM 0:23:22
109 Martin KOHLER BMC RACING TEAM 0:23:22
110 Murilo Antonio FISCHER FDJ.FR 0:23:22
111 Borut BOZIC ASTANA PRO TEAM 0:23:25
112 Lieuwe WESTRA ASTANA PRO TEAM 0:23:25
113 Michael HEPBURN ORICA GREENEDGE 0:23:39
114 Sébastien HINAULT IAM CYCLING 0:23:41
115 Guillaume VAN KEIRSBULCK OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:23:57
116 Cesare BENEDETTI TEAM NETAPP-ENDURA 0:24:04
117 Vladimir ISAICHEV TEAM KATUSHA 0:24:20
118 Jetse BOL BELKIN PRO CYCLING 0:24:54
119 Nicola BOEM BARDIANI CSF 0:25:48
120 Kevin ISTA IAM CYCLING 0:25:54
121 Robert FÖRSTER UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 0:25:57
122 Michael VAN STAEYEN TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:25:57
123 Sam BENNETT TEAM NETAPP-ENDURA 0:25:57
124 Sébastien TURGOT AG2R LA MONDIALE 0:25:57
125 Rüdiger SELIG TEAM KATUSHA 0:25:57
126 Marcel AREGGER IAM CYCLING 0:25:57
127 Maxim IGLINSKIY ASTANA PRO TEAM 0:25:57
128 Danny PATE TEAM SKY 0:25:57
129 Marcel SIEBERG LOTTO-BELISOL 0:26:12
130 John MURPHY UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 0:26:25
131 Martijn MAASKANT UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 0:26:26
132 Dmitriy MURAVYEV ASTANA PRO TEAM 0:26:28
133 Damien GAUDIN AG2R LA MONDIALE 0:27:16
134 Jens MOURIS ORICA GREENEDGE 0:27:38
135 Nicola RUFFONI BARDIANI CSF 0:27:41
136 Paolo COLONNA BARDIANI CSF 0:27:43
137 Filippo FORTIN BARDIANI CSF 0:27:45
138 Sébastien CHAVANEL FDJ.FR 0:28:26
139 Robert WAGNER BELKIN PRO CYCLING 0:28:46
140 Aldo Ino ILESIC UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 0:32:57
141 Christophe RIBLON AG2R LA MONDIALE 0:34:16

 

Foto: bettiniphoto.net

Marta Wiśniewska