valverdeAlejandro Valverde (Movistar) umocnił się na fotelu lidera wyścigu Vuelta a Andalucia. Bardzo dobrze spisał się na pierwszym etapie hiszpańskiej etapówki Davide Rebellin (CCC Polsat Polkowice), który był trzeci!

Drugi dzień rywalizacji w wyścigu Vuelta a Andalucia to ciężki odcinek z  Vélez Málaga do Jaén o długości 186,8 km. Na trasie znajdowało się kilka wymagających podjazdów, a meta wyznaczona była na na szczycie premii górskiej 3. kategorii.

W ucieczce dnia zobaczyliśmy przedstawicieli dwóch, polskich ekip jadących w tej imprezie, czyli ActiveJet Team oraz CCC Polsat Polkowice. Spośród podopiecznych Piotra Kosmali uciekał Jesus Ezquerra, a Piotra Wadeckiego – Łukasz Owsian. Oprócz nich w czołówce kręcili także: Txoperena (Euskadi), Venter (MTN), Poulhies (Cofidis), Van Asbroeck (Topsport Vlaanderen), Aramendia (Caja Rural-RGA), Guerin (Etixx), Hofsteda (Rabobank), Lozano (Novo Nordisk) oraz Sijmens (Wanty).

Prowadząca jedenastka w najkorzystniejszym dla siebie momencie wypracowała 6 minut i 45 sekund, a było to na 95 kilometrze. Na górskich premiach punkty starał się łapać Jesus Ezquerra. Hiszpan w barwach ActiveJet trzykrotnie zajmował trzecie miejsce na górskich finiszach. Siły oszczędzał Owsian.

30 kilometrów przed metą, na najtrudniejszym dziś podjeździe z ucieczki pozostali już tylko: Venter (MTN), Van Asbroeck (Topsport Vlaanderen), Aramendia (Caja Rural-RGA) oraz Owsian, który wyglądał najlepiej spośród wszystkich harcowników.

W peletonie cały czas pracowała ekipa Movistar, a wysoko kręcili kolarze CCC Polsat Polkowice. Niestety mocne tempo hiszpańskiej ekipy nie pozwoliło na wiele grupce Polaka, jednak kolarz z Torunia najdłużej utrzymał się na czele i jako ostatni z ucieczki – został połknięty na około 10 km przed kreską przez grupę liderów.

Wtedy stery w zasadniczej grupie przejął Sky Team. Brytyjczycy pracujący na rzecz Richiego Porte podyktowali mordercze tempo przed krótkim, niespełna 2 kilometrowym podjazdem do mety w Jaén. Szybko wyłoniła się grupka faworytów, gdzie dzielnie radził sobie Davide Rebellin. Włoch jadący w barwach CCC Polsat Polkowice na mecie zajął znakomite trzecie miejsce! Uległ jedynie na finiszu Alejandro Valverde, który pokonał o 4 sekundy Bauke Mollemę (Belkin Pro Cycling).

Valverde umocnił się na prowadzeniu w wyścigu.

Najwyżej z Polaków przyjechał Maciej Paterski (CCC Polsat Polkowice), który zajął dziś 28. miejsce ze stratą 51 sekund.

Pełne wyniki:

1 1 VALVERDE, Alejandro ESP MOV 5h08’57”
2 61MOLLEMA, Bauke NED BEL a 04″
3 101 REBELLIN, Davide ITA CCC a 04″
4 52 PORTE, Richie AUS SKY a 04″
5 81 SÁNCHEZ, Luis León ESP CJR a 04″
6 77 SIMON, Julien FRA COF a 11″
7 73 NAVARRO, Daniel ESP COF a 12″
8 5 IZAGIRRE, Jon ESP MOV a 15″
9 122 DEGAND, Thomas BEL WGG a 16″
10 24 KANGERT, Tanel EST AST a 17″
11 21 SCARPONI, Michele ITA AST a 19″
12 23 TIRALONGO, Paolo ITA AST a 19″
13 44 ZUBELDIA, Haimar ESP TFR a 21″
14 165 LINDEMAN, Bert-jan NED RDT a 23″
15 84GARCÍA, Marcos ESP CJR a 23″
16 85 TXURRUKA, Amets ESP CJR a 23″
17 123 DE GREEF, Francis BEL WGG a 23″
18 65 NORDHAUG, Lars Petter NOR BEL a 23″
19 175MINGUEZ, Miguel ESP EUK a 23″
20 71MATE, Luis Angel ESP COF a 23″
21 53 THOMAS, Geraint GBR SKY a 30″
22 15WELLENS, Tim BEL LTB a 34″
23 75 ZINGLE, Romain BEL COF a 34″
24 74 BAGOT, Yohan FRA COF a 36″
25 13MONFORT, Maxime BEL LTB a 36″
26 111 PARDILLA BELLÓN, Sergio ESP MTN a 36″
27 83 ARROYO, David ESP CJR a 44″
28 106 PATERSKI, Maciej POL CCC a 51″
29 2MORENO, Javier ESP MOV a 51″
30 104MARCZYNSKI, Tomasz POL CCC a 53″
31 131MEGIAS LEAL, Javier ESP TNN a 55″
32 55 KENNAUGH, Peter GBR SKY a 55″
33 93 LIETAER, Eliot BEL TSV a 55″
34 14 DE CLERCQ, Bart BEL LTB a 59″
35 33GESCHKE, Simon GER GIA a 01’00”
36 125 SEELDRAEYERS, Kevin BEL WGG a 01’02”
37 47 VANDEWALLE, Kristof BEL TFR a 01’02”
38 11 VANENDERT, Jelle BEL LTB a 01’49”
39 54 KIRYIENKA, Vasili BLR SKY a 01’57”
40 105 SAMOILAU, Branislau BLR CCC a 01’57”
41 142WISNIOWSKI, Lukasz POL ETI a 01’59”
42 4 HERRADA, José ESP MOV a 02’01”
43 82 PIEDRA, Antonio ESP CJR a 02’12”
44 173 BARBERO, Carlos ESP EUK a 02’14”
45 27 ZEITS, Andrey KAZ AST a 02’31”
46 26 KESSIAKOFF, Fredrik SWE AST a 02’33”
47 41 IRIZAR, Markel ESP TFR a 02’34”
48 63 TEN DAM, Laurens NED BEL a 02’38”
49 103OWSIAN, Lukasz POL CCC a 02’41”
50 31 DUMOULIN, Tom NED GIA a 02’41”
51 91 DECLERCQ, Tim BEL TSV a 03’04”
52 97 VAN ASBROECK, Tom BEL TSV a 03’05”
53 34OLIVIER, Daan NED GIA a 03’06”
54 57 ZANDIO ECHAIDE, Xabier ESP SKY a 03’51”
55 102 HONKISZ, Adrian POL CCC a 03’51”
56 51WIGGINS, Bradley GBR SKY a 03’51”
57 3 PLAZA, Rubén ESP MOV a 03’51”
58 56 BOASSON HAGEN, Edvald NOR SKY a 03’53”
59 25 LUTSENKO, Alexey KAZ AST a 03’54”
60 114GERDEMANN, Linus GER MTN a 04’21”
61 45 ARREDONDO, Julian COL TFR a 04’21”
62 22 FUGLSANG, Jakob DEN AST a 04’23”
63 152GONZÁLEZ SALAS, Mario ESP AJT a 04’24”
64 62 HIVERT, Jonathan FRA BEL a 04’30”
65 95 THEUNS, Edward BEL TSV a 05’09”
66 92 STEELS, Stijn BEL TSV a 05’12”
67 132 LOZANO RIBA, David ESP TNN a 05’21”
68 156 PIASKOWY, Emanuel POL AJT a 05’32”
69 154OWSIAN, Arakdiusz POL AJT a 05’32
70 72 CAMMAERTS, Edwing BEL COF a 05’34”
71 181GUAMA DE LA CRUZ, Bayron ECU ECU a 05’34”
72 127 VAN MELSEN, Kevin BEL WGG a 05’34”
73 157 PODLASKI, Michel POL AJT a 05’34”
74 167 TUSVELD, Martijn NED RDT a 05’34”
75 116 TEKLEHAIMANOT, Daniel ERI MTN a 05’34”
76 185 SIMON CASULLERAS, Jordi ESP ECU a 06’06”
77 164 HOFSTEDE, Lennard NED RDT a 06’06”
78 161 KOREVAAR, Merijn NED RDT a 06’11”
79 87 VIGANO, Davide ITA CJR a 06’13”
80 126 SIJMENS, Nico BEL WGG a 06’18”
81 121 HABEAUX, Gregory BEL WGG a 06’19”
82 174 LARRINAGA, Jon ESP EUK a 06’20”
83 176ORBE URRUTIA, Haritz ESP EUK a 06’22”
84 66 HOFLAND, Moreno NED BEL a 06’22”
85 86 ARAMENDIA, Javier ESP CJR a 06’22”
86 17 DEBUSSCHERE, Jens BEL LTB a 06’22”
87 107 KUREK, Adrian POL CCC a 06’25”
88 177 TXOPERENA, Beñat ESP EUK a 06’25”
89 166 SLIK, Ivar NED RDT a 07’10”
90 147 SPOKES, Samuel AUS ETI a 07’59”
91 94 LAMPAERT, Yves BEL TSV a 08’02”
92 117 VENTER, Jaco RSA MTN a 09’40”
93 16WILLEMS, Frederik BEL LTB a 09’49”
94 171 LECHUGA, Pablo ESP EUK a 09’49”
95 64 VAN DER LIJKE, Nicky NED BEL a 09’52”
96 46 SILVESTRE, Fabio POR TFR a 10’28”
97 145 HOELGAARD, Markus NOR ETI a 10’28”
98 134 PERON, Andrea ITA TNN a 10’29”
99 7 CAPECCHI, Eros ITA MOV a 10’30”
100 115 KONOVALOVAS, Ignatas LTU MTN a 10’30”
101 6 ERVITI, Imanol ESP MOV a 10’30”
102 143GUERIN, Alexis FRA ETI a 10’30”
103 96 VAN BILSEN, Kenneth BEL TSV a 10’33”
104 42 HONDO, Danilo GER TFR a 10’58”
105 37 ARNDT, Nikias GER GIA a 10’59”
106 153 BRYLOWSKI, Pavel POL AJT a 11’57”
107 183 NAVARRETE, Segundo ECU ECU a 12’05”
108 136 DE MESMAEKER, Kevin BEL TNN a 12’48”
109 12 HENDERSON, Greg NZL LTB a 12’49”
110 112 CIOLEK, Gerald GER MTN a 13’36”
111 151 EZQUERRA MUELA, Jesús ESP AJT a 14’46”
112 155 FRANCZAK, Pawel POL AJT a 14’46”
113 162 DOLFSMA, Emiel NED RDT a 15’18”
114 186 HIDALGO VEGA, Pablo Miguel ECU ECU a 20’09”
115 135 VERSCHOOR, Martijn NED TNN a 21’31”
116 163 HAVIK, Piotr NED RDT a 21’31”
117 137WILLIAMS, Christopher AUS TNN a 21’31”
118 144 HOELGAARD, Daniel NOR ETI a 21’31”
119 76 POULHIES, Stéphane FRA COF a 21’34”
120 172 ZUAZUBISKAR, Illart ESP EUK a 21’36”
121 67 VAN WINDEN, Dennis NED BEL a 21’36”
122 35 VEELERS, Tom NED GIA a 23’37”
123 36MEZGEC, Luka SLO GIA a 23’37”
124 124 JANS, Roy BEL WGG a 23’37”
125 43 VOIGT, Jens GER TFR a 24’29”
126 146 KERKHOF, Tim NED ETI a 26’26”
127 113 STAUFF, Andreas GER MTN a 26’27”
ABN 184 ROVIRA POUS, Jaume ESP ECU
ABN 32 KITTEL, Marcel GER GIA
ABN 133 HENTTALA, Joonas FIN TNN
ABN 141 CUADROS, Alvaro ESP ETI
ABN 182 RAGONESSI, Juan Carlos ECU ECU
ABN 187 CARBONELL RABAT, Isaac ESP ECU

Klasyfikacja generalna:
1 1 VALVERDE, Alejandro ESP MOV 5h17’19”
2 52 PORTE, Richie AUS SKY a 19″
3 81 SÁNCHEZ, Luis León ESP CJR a 21″
4 5I ZAGIRRE, Jon ESP MOV a 24″
5 44 ZUBELDIA, Haimar ESP TFR a 37″
6 24 KANGERT, Tanel EST AST a 38″
7 61 MOLLEMA, Bauke NED BEL a 39″
8 77 SIMON, Julien FRA COF a 40″
9 101 REBELLIN, Davide ITA CCC a 43″
10 53 THOMAS, Geraint GBR SKY a 44″
11 122 DEGAND, Thomas BEL WGG a 46″
12 165 LINDEMAN, Bert-jan NED RDT a 50″
13 23 TIRALONGO, Paolo ITA AST a 53″
14 65 NORDHAUG, Lars Petter NOR BEL a 53″
15 123 DE GREEF, Francis BEL WGG a 54″
16 73 NAVARRO, Daniel ESP COF a 54″
17 15 WELLENS, Tim BEL LTB a 55″
18 75 ZINGLE, Romain BEL COF a 59″
19 21 SCARPONI, Michele ITA AST a 01’01”
20 85 TXURRUKA, Amets ESP CJR a 01’02”
21 175 MINGUEZ, Miguel ESP EUK a 01’06”
22 2 MORENO, Javier ESP MOV a 01’06”
23 71 MATE, Luis Angel ESP COF a 01’08”
24 13 MONFORT, Maxime BEL LTB a 01’09”
25 111PARDILLA BELLÓN, Sergio ESP MTN a 01’14”
26 74 BAGOT, Yohan FRA COF a 01’14”
27 33 GESCHKE, Simon GER GIA a 01’16”
28 14 DE CLERCQ, Bart BEL LTB a 01’17”
29 84 GARCÍA, Marcos ESP CJR a 01’18”
30 55 KENNAUGH, Peter GBR SKY a 01’19”
31 104 MARCZYNSKI, Tomasz POL CCC a 01’23”
32 47 VANDEWALLE, Kristof BEL TFR a 01’23”
33 93 LIETAER, Eliot BEL TSV a 01’31”
34 131 MEGIAS LEAL, Javier ESP TNN a 01’36”
35 83 ARROYO, David ESP CJR a 01’40”
36 106 PATERSKI, Maciej POL CCC a 01’41”
37 125 SEELDRAEYERS, Kevin BEL WGG a 01’52”
38 54 KIRYIENKA, Vasili BLR SKY a 02’10”
39 142 WISNIOWSKI, Lukasz POL ETI a 02’28”
40 4 HERRADA, José ESP MOV a 02’34”
41 105 SAMOILAU, Branislau BLR CCC a 02’46”
42 31 DUMOULIN, Tom NED GIA a 02’48”
43 26 KESSIAKOFF, Fredrik SWE AST a 02’54”
44 41 IRIZAR, Markel ESP TFR a 02’55”
45 82 PIEDRA, Antonio ESP CJR a 03’00”
46 11 VANENDERT, Jelle BEL LTB a 03’04”
47 173 BARBERO, Carlos ESP EUK a 03’10”
48 27 ZEITS, Andrey KAZ AST a 03’16”
49 103 OWSIAN, Lukasz POL CCC a 03’18”
50 63 TEN DAM, Laurens NED BEL a 03’19”
51 91 DECLERCQ, Tim BEL TSV a 03’37”
52 34 OLIVIER, Daan NED GIA a 03’39”
53 97V AN ASBROECK, Tom BEL TSV a 03’58”
54 51 WIGGINS, Bradley GBR SKY a 04’05”
55 56 BOASSON HAGEN, Edvald NOR SKY a 04’12”
56 57 ZANDIO ECHAIDE, Xabier ESP SKY a 04’19”
57 3 PLAZA, Rubén ESP MOV a 04’23”
58 22 FUGLSANG, Jakob DEN AST a 04’44”
59 45 ARREDONDO, Julian COL TFR a 04’58”
60 114 GERDEMANN, Linus GER MTN a 05’01”
61 102 HONKISZ, Adrian POL CCC a 05’02”
62 62 HIVERT, Jonathan FRA BEL a 05’06”
63 25 LUTSENKO, Alexey KAZ AST a 05’21”
64 152 GONZÁLEZ SALAS, Mario ESP AJT a 05’34”
65 95 THEUNS, Edward BEL TSV a 05’42”
66 92 STEELS, Stijn BEL TSV a 05’47”
67 127 VAN MELSEN, Kevin BEL WGG a 06’05”
68 116 TEKLEHAIMANOT, Daniel ERI MTN a 06’09”
69 167 TUSVELD, Martijn NED RDT a 06’10”
70 72C AMMAERTS, Edwing BEL COF a 06’16”
71 132 LOZANO RIBA, David ESP TNN a 06’17”
72 181 GUAMA DE LA CRUZ, Bayron ECU ECU a 06’39”
73 17 DEBUSSCHERE, Jens BEL LTB a 06’48”
74 157 PODLASKI, Michel POL AJT a 06’49”
75 185 SIMON CASULLERAS, Jordi ESP ECU a 06’50”
76 164 HOFSTEDE, Lennard NED RDT a 06’57”
77 107 KUREK, Adrian POL CCC a 07’00”
78 161 KOREVAAR, Merijn NED RDT a 07’01”
79 156 PIASKOWY, Emanuel POL AJT a 07’02”
80 126 SIJMENS, Nico BEL WGG a 07’05”
81 176 ORBE URRUTIA, Haritz ESP EUK a 07’07”
82 154 OWSIAN, Arakdiusz POL AJT a 07’08”
83 177 TXOPERENA, Beñat ESP EUK a 07’14”
84 174 LARRINAGA, Jon ESP EUK a 07’19”
85 87 VIGANO, Davide ITA CJR a 07’20”
86 121 HABEAUX, Gregory BEL WGG a 07’26”
87 86 ARAMENDIA, Javier ESP CJR a 07’27”
88 66 HOFLAND, Moreno NED BEL a 07’29”
89 166 SLIK, Ivar NED RDT a 07’56”
90 94 LAMPAERT, Yves BEL TSV a 08’26”
91 147 SPOKES, Samuel AUS ETI a 08’37”
92 117 VENTER, Jaco RSA MTN a 10’19”
93 171 LECHUGA, Pablo ESP EUK a 10’29”
94 16 WILLEMS, Frederik BEL LTB a 10’33”
95 64 VAN DER LIJKE, Nicky NED BEL a 10’46”
96 6 ERVITI, Imanol ESP MOV a 10’56”
97 115 KONOVALOVAS, Ignatas LTU MTN a 10’57”
98 46 SILVESTRE, Fabio POR TFR a 10’57”
99 96 VAN BILSEN, Kenneth BEL TSV a 11’07”
100 7 CAPECCHI, Eros ITA MOV a 11’10”
101 145 HOELGAARD, Markus NOR ETI a 11’12”
102 143 GUERIN, Alexis FRA ETI a 11’19”
103 42 HONDO, Danilo GER TFR a 11’22”
104 37 ARNDT, Nikias GER GIA a 11’23”
105 134 PERON, Andrea ITA TNN a 11’25”
106 153 BRYLOWSKI, Pavel POL AJT a 13’07”
107 12 HENDERSON, Greg NZL LTB a 13’18”
108 183 NAVARRETE, Segundo ECU ECU a 13’18”
109 136 DE MESMAEKER, Kevin BEL TNN a 13’54”
110 112 CIOLEK, Gerald GER MTN a 14’13”
111 151 EZQUERRA MUELA, Jesús ESP AJT a 15’38”
112 155 FRANCZAK, Pawel POL AJT a 15’51”
113 162 DOLFSMA, Emiel NED RDT a 15’57”
114 186 HIDALGO VEGA, Pablo Miguel ECU ECU a 21’33”
115 172 ZUAZUBISKAR, Illart ESP EUK a 22’12”
116 76 POULHIES, Stéphane FRA COF a 22’17”
117 144 HOELGAARD, Daniel NOR ETI a 22’19”
118 67 VAN WINDEN, Dennis NED BEL a 22’23”
119 137 WILLIAMS, Christopher AUS TNN a 22’25”
120 135 VERSCHOOR, Martijn NED TNN a 22’27”
121 163 HAVIK, Piotr NED RDT a 24’03”
122 36 MEZGEC, Luka SLO GIA a 24’10”
123 35 VEELERS, Tom NED GIA a 24’12”
124 124 JANS, Roy BEL WGG a 24’33”
125 43 VOIGT, Jens GER TFR a 25’13”
126 113 STAUFF, Andreas GER MTN a 27’09”
127 146 KERKHOF, Tim NED ETI a 27’26”

 

Foto: corvospro.com

Andrzej Gucwa