Tobias LudvigssonTobias Ludvigsson (Giant-Shimano) wygrał kończącą zmagania w Etoile de Bessèges jazdę indywidualną na czas i dzięki temu, triumfował także w klasyfikacji generalnej

O losach wyścigu Etoile de Bessèges rozstrzygnęła finałowa, 10,7 kilometrowa jazda indywidualna na czas w Alès. Ostatnie trzy kilometry prowadziły pod górę, a miejscami nachylenie przekraczało 15 %.

Długo na czele utrzymywał się Sonny Colbrelli (Bardiani-CSF). Włoch pojechał w czasie 15:48, jednak im bliżej końca listy startowej, tym bardziej zagrożona była jego pozycja. Ostatecznie wyprzedził go Jerome Coppel (Cofidis) oraz Tobias Ludvigsson (Giant Shimano), któremu na mecie zmierzono czas 15:37.

Szwed dzięki znakomitej czasówce, wygrał także klasyfikację generalną. Tylko o 4 sekundy przegrał z nim Coppel, a o 5 dość nieoczekiwanie jego klubowy kolega – John Degenkolb. Niemiec o dziwo dobrze pojechał trudną czasówkę i ostatecznie zajął 3. miejsce w wyścigu.

Ładnie dziś pojechał Mateusz Taciak (CCC Polsat Polkowice), który wykręcił ósmy czas.

1 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Shimano 0:15:38
2 Jérôme Coppel (Fra) Cofidis Solutions Crédit 0:00:04
3 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF 0:00:11
4 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr 0:00:14
5 Arthur Vichot (Fra) FDJ.fr 0:00:15
6 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano 0:00:20
7 Tony Gallopin (Fra) Lotto Belisol 0:00:26
8 Mateusz Taciak (Pol) CCC Polsat Polkowice 0:00:27
9 Brice Feillu (Fra) Bretagne Séché Environnement 0:00:31
10 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar 0:00:32
11 Aléxis Vuillermoz (Fra) AG2R la Mondiale 0:00:33
12 Rein Taaramae (Est) Cofidis Solutions Crédit 0:00:33
13 Gert Joeaar (Est) Cofidis Solutions Crédit 0:00:33
14 Benoît Jarrier (Fra) Bretagne Séché Environnement 0:00:36
15 Frederik Veuchelen (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:00:36
16 Davide Rebellin (Ita) CCC Polsat Polkowice 0:00:37
17 Francesco-Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani CSF 0:00:38
18 Maxime Montfort (Bel) Lotto Belisol 0:00:39
19 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF 0:00:41
20 Romain Sicard (Fra) Team Europcar 0:00:42
21 Bryan Nauleau (Fra) Team Europcar 0:00:43
22 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Shimano 0:00:43
23 Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol 0:00:43
24 Adrian Kurek (Pol) CCC Polsat Polkowice 0:00:45
25 Carlos-Julian Quintero (Col) Colombia 0:00:46
26 Dries Devenyns (Bel) Team Giant-Shimano 0:00:48
27 Yves Lampaert (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:00:48
28 José Goncalvez (Por) Team La Pomme Marseille 13 0:00:49
29 Ghyselinck Jan (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:00:49
30 Thomas Rostollan (Fra) Team La Pomme Marseille 13 0:00:51
31 Stéphane Rossetto (Fra) Bigmat – Auber 93 0:00:51
32 Boris Valle (Bel) Lotto Belisol 0:00:51
33 Omar Fraile Matarranza (Spa) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:52
34 Jacek Marajko (Pol) CCC Polsat Polkowice 0:00:52
35 Jimmy Engoulvent (Fra) Team Europcar 0:00:54
36 Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF 0:00:56
37 Chad Haga (USA) Team Giant-Shimano 0:00:56
38 Blel Kadri (Fra) AG2R la Mondiale 0:00:57
39 Lukasz Owsian (Pol) CCC Polsat Polkowice 0:01:00
40 Angelo Pagani (Ita) Bardiani CSF 0:01:01
41 Boris Dron (Bel) Wallonie – Bruxelles 0:01:02
42 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar 0:01:02
43 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R la Mondiale 0:01:03
44 Sébastien Delfosse (Bel) Wallonie – Bruxelles 0:01:04
45 Rudy Kowalski (Fra) Roubaix Lille Métropole 0:01:05
46 Julien Duval (Fra) Roubaix Lille Métropole 0:01:06
47 Sean De Bie (Bel) Lotto Belisol 0:01:07
48 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF 0:01:07
49 Domingos Goncalvez (Por) Team La Pomme Marseille 13 0:01:08
50 Julien Fouchard (Fra) Cofidis Solutions Crédit 0:01:09
51 Olivier Chevalier (Bel) Wallonie – Bruxelles 0:01:09
52 Sander Helven (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:01:10
53 Dmitry Ignatiev (Rus) Itera Katusha 0:01:11
54 Hubert Dupont (Fra) AG2R la Mondiale 0:01:11
55 Fernando Grijalba (Spa) Caja Rural – Seguros RGA 0:01:12
56 Edward Theuns (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:01:14
57 Dimitri Le Boulch (Fra) Bigmat – Auber 93 0:01:14
58 Marcus Christie (Irl) An Post – Chain Reaction 0:01:15
59 Christophe Laborie (Fra) Bretagne Séché Environnement 0:01:15
60 Axel Domont (Fra) AG2R la Mondiale 0:01:16
61 Tom Van Asbroeck (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:01:17
62 Adrian Honkisz (Pol) CCC Polsat Polkowice 0:01:17
63 Jérémy Bescond (Fra) Cofidis Solutions Crédit 0:01:17
64 Franck Vermeulen (Fra) Roubaix Lille Métropole 0:01:20
65 Tosh Van Der Sande (Ned) Lotto Belisol 0:01:20
66 Jean-Pierre Drucker (Lux) Wanty – Groupe Gobert 0:01:21
67 Olivier Pardini (Bel) Verandas Willems 0:01:21
68 Willem Wauters (Bel) Verandas Willems 0:01:21
69 Karol Domagalski (Pol) Caja Rural – Seguros RGA 0:01:22
70 Nicolas Vereecken (Bel) Verandas Willems 0:01:23
71 Jérôme Cousin (Fra) Team Europcar 0:01:24
72 Guillaume Levarlet (Fra) Cofidis Solutions Crédit 0:01:26
73 Steven Tronet (Fra) Bigmat – Auber 93 0:01:26
74 Alo Jakin (Est) Bigmat – Auber 93 0:01:27
75 Clément Koretzky (Fra) Bretagne Séché Environnement 0:01:27
76 Théo Vimpere (Fra) Bigmat – Auber 93 0:01:27
77 Laurent Vanden Bak (Bel) An Post – Chain Reaction 0:01:28
78 Cédric Pineau (Fra) FDJ.fr 0:01:29
79 Baptiste Planckaert (Bel) Roubaix Lille Métropole 0:01:31
80 Justin Jules (Fra) Team La Pomme Marseille 13 0:01:32
81 Benjamin Giraud (Fra) Team La Pomme Marseille 13 0:01:32
82 Romain Guillemois (Fra) Team Europcar 0:01:32
83 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Shimano 0:01:33
84 Vegard Stake Laengen (Nor) Bretagne Séché Environnement 0:01:33
85 Branislau Samoilau (Blr) CCC Polsat Polkowice 0:01:34
86 Maxim Razumov (Rus) Itera Katusha 0:01:35
87 Julian Kern (Ger) AG2R la Mondiale 0:01:37
88 Igor Frolov (Rus) Itera Katusha 0:01:37
89 Mikhail Akimov (Rus) Itera Katusha 0:01:37
90 Jarlinson Pantano (Col) Colombia 0:01:38
91 Mark Mc Nally (GBr) An Post – Chain Reaction 0:01:39
92 David Arroyo Duran (Spa) Caja Rural – Seguros RGA 0:01:40
93 Rémi Di Gregorio (Fra) Team La Pomme Marseille 13 0:01:41
94 Anthony Geslin (Fra) FDJ.fr 0:01:42
95 Vegard Breen (Nor) Lotto Belisol 0:01:43
96 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Shimano 0:01:44
97 Arthur Van Overberghe (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:01:44
98 Jonas Ahlstrand (Swe) Team Giant-Shimano 0:01:45
99 Adwar Fabian Diaz Cardenas (Col) Colombia 0:01:46
100 Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Colombia 0:01:46
101 Sébastien Chavanel (Fra) FDJ.fr 0:01:50
102 Kenneth Vanbilsen (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:01:52
103 Erwan Corbel (Fra) Bretagne Séché Environnement 0:01:52
104 Dennis Vanendert (Bel) Lotto Belisol 0:01:56
105 Benjamin Le Montagnier (Fra) Bretagne Séché Environnement 0:01:59
106 Stéphane Poulhies (Fra) Cofidis Solutions Crédit 0:02:00
107 Kirill Yatsevich (Rus) Itera Katusha 0:02:03
108 Björn Leukemans (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:02:04
109 Antoine Demoitie (Bel) Wallonie – Bruxelles 0:02:05
110 Conor Dunne (Irl) An Post – Chain Reaction 0:02:08
111 Yohann Gene (Fra) Team Europcar 0:02:08
112 Roman Katyrin (Rus) Itera Katusha 0:02:10
113 Rudy Barbier (Fra) Roubaix Lille Métropole 0:02:11
114 Ryan Mullen (Irl) An Post – Chain Reaction 0:02:16
115 Luis Albert Largo Quintero (Col) Colombia 0:02:17
116 Jelle Mannaerts (Bel) Verandas Willems 0:02:18
117 Jean-Lou Païani (Fra) Roubaix Lille Métropole 0:02:18
118 Flavien Dassonville (Fra) Bigmat – Auber 93 0:02:19
119 James Vanlandschoot (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:02:19
120 Yauheni Hutarovich (Blr) AG2R la Mondiale 0:02:19
121 Jeffry Johan Romero Corredor (Col) Colombia 0:02:23
122 Dmitriy Kosyakov (Rus) Itera Katusha 0:02:23
123 Romain Feillu (Fra) Bretagne Séché Environnement 0:02:33
124 Florent Mottet (Bel) Wallonie – Bruxelles 0:02:34
125 Loïc Pestiaux (Bel) Wallonie – Bruxelles 0:02:37
126 Romain Pillon (Fra) Roubaix Lille Métropole 0:02:46
127 Jack Wilson (Irl) An Post – Chain Reaction 0:02:56
128 Evaldas Siskevicius (Ltu) Team La Pomme Marseille 13 0:03:09
129 Woute Franssen (Bel) An Post – Chain Reaction 0:04:06
DNS Nacer Bouhanni (Fra) FDJ.fr
DNS Benoit Vaugrenard (Fra) FDJ.fr
DNS Laurent Pichon (Fra) FDJ.fr
DNS Rodolfo Andres Torres Agudelo (Col) Colombia

Końcowa klasyfikacja generalna:

1 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Shimano 14:43:35
2 Jérôme Coppel (Fra) Cofidis Solutions Crédit 0:00:04
3 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano 0:00:05
4 Benoît Jarrier (Fra) Bretagne Séché Environnement 0:00:07
5 Arthur Vichot (Fra) FDJ.fr
6 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr 0:00:14
7 Tony Gallopin (Fra) Lotto Belisol 0:00:23
8 Rein Taaramae (Est) Cofidis Solutions Crédit 0:00:33
9 Frederik Veuchelen (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:00:36
10 Sander Helven (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
11 Davide Rebellin (Ita) CCC Polsat Polkowice 0:00:37
12 Maxime Montfort (Bel) Lotto Belisol 0:00:39
13 Boris Dron (Bel) Wallonie – Bruxelles 0:00:40
14 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF 0:00:42
15 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar
16 Romain Sicard (Fra) Team Europcar
17 Bryan Nauleau (Fra) Team Europcar 0:00:43
18 Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol 0:00:44
19 Carlos-Julian Quintero (Col) Colombia 0:00:47
20 Dries Devenyns (Bel) Team Giant-Shimano 0:00:48
21 Yves Lampaert (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
22 José Goncalvez (Por) Team La Pomme Marseille 13 0:00:50
23 Ghyselinck Jan (Bel) Wanty – Groupe Gobert
24 Omar Fraile Matarranza (Spa) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:52
25 Jimmy Engoulvent (Fra) Team Europcar 0:00:54
26 Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF 0:00:56
27 Lukasz Owsian (Pol) CCC Polsat Polkowice 0:01:00
28 Angelo Pagani (Ita) Bardiani CSF 0:01:01
29 Sean De Bie (Bel) Lotto Belisol 0:01:03
30 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R la Mondiale
31 Sébastien Delfosse (Bel) Wallonie – Bruxelles 0:01:04
32 Rudy Kowalski (Fra) Roubaix Lille Métropole 0:01:05
33 Julien Duval (Fra) Roubaix Lille Métropole 0:01:07
34 Domingos Goncalvez (Por) Team La Pomme Marseille 13 0:01:08
35 Hubert Dupont (Fra) AG2R la Mondiale 0:01:11
36 Fernando Grijalba (Spa) Caja Rural – Seguros RGA 0:01:12
37 Edward Theuns (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:01:14
38 Christophe Laborie (Fra) Bretagne Séché Environnement 0:01:15
39 Axel Domont (Fra) AG2R la Mondiale 0:01:16
40 Tom Van Asbroeck (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:01:17
41 Clément Koretzky (Fra) Bretagne Séché Environnement 0:01:19
42 Tosh Van Der Sande (Ned) Lotto Belisol 0:01:20
43 Jean-Pierre Drucker (Lux) Wanty – Groupe Gobert 0:01:21
44 Olivier Pardini (Bel) Verandas Willems
45 Willem Wauters (Bel) Verandas Willems 0:01:22
46 Karol Domagalski (Pol) Caja Rural – Seguros RGA
47 Nicolas Vereecken (Bel) Verandas Willems 0:01:23
48 Guillaume Levarlet (Fra) Cofidis Solutions Crédit 0:01:26
49 Steven Tronet (Fra) Bigmat – Auber 93 0:01:27
50 Laurent Vanden Bak (Bel) An Post – Chain Reaction 0:01:29
51 Cédric Pineau (Fra) FDJ.fr
52 Baptiste Planckaert (Bel) Roubaix Lille Métropole 0:01:31
53 Vegard Stake Laengen (Nor) Bretagne Séché Environnement 0:01:34
54 Igor Frolov (Rus) Itera Katusha 0:01:37
55 Rémi Di Gregorio (Fra) Team La Pomme Marseille 13 0:01:38
56 Jarlinson Pantano (Col) Colombia
57 Mark Mc Nally (GBr) An Post – Chain Reaction 0:01:39
58 David Arroyo Duran (Spa) Caja Rural – Seguros RGA 0:01:40
59 Anthony Geslin (Fra) FDJ.fr 0:01:43
60 Vegard Breen (Nor) Lotto Belisol
61 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Shimano 0:01:44
62 Adwar Fabian Diaz Cardenas (Col) Colombia 0:01:46
63 Sébastien Chavanel (Fra) FDJ.fr 0:01:50
64 Erwan Corbel (Fra) Bretagne Séché Environnement 0:01:52
65 Dennis Vanendert (Bel) Lotto Belisol 0:01:56
66 Stéphane Poulhies (Fra) Cofidis Solutions Crédit 0:02:00
67 Björn Leukemans (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:02:04
68 Antoine Demoitie (Bel) Wallonie – Bruxelles 0:02:06
69 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Shimano
70 Yauheni Hutarovich (Blr) AG2R la Mondiale 0:02:13
71 Jean-Lou Païani (Fra) Roubaix Lille Métropole 0:02:19
72 Flavien Dassonville (Fra) Bigmat – Auber 93
73 Jeffry Johan Romero Corredor (Col) Colombia 0:02:23
74 Romain Feillu (Fra) Bretagne Séché Environnement 0:02:33
75 Jérôme Cousin (Fra) Team Europcar 0:02:34
76 Loïc Pestiaux (Bel) Wallonie – Bruxelles 0:02:38
77 Théo Vimpere (Fra) Bigmat – Auber 93 0:02:41
78 Julian Kern (Ger) AG2R la Mondiale 0:03:05
79 Franck Vermeulen (Fra) Roubaix Lille Métropole 0:03:07
80 Evaldas Siskevicius (Ltu) Team La Pomme Marseille 13 0:03:09
81 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF 0:04:24
82 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF 0:05:11
83 Julien Fouchard (Fra) Cofidis Solutions Crédit 0:05:30
84 Francesco-Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani CSF 0:05:40
85 Roman Katyrin (Rus) Itera Katusha 0:05:41
86 Aléxis Vuillermoz (Fra) AG2R la Mondiale 0:08:35
87 Mateusz Taciak (Pol) CCC Polsat Polkowice 0:08:36
88 Brice Feillu (Fra) Bretagne Séché Environnement 0:08:40
89 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar 0:08:42
90 Adrian Kurek (Pol) CCC Polsat Polkowice 0:08:54
91 Stéphane Rossetto (Fra) Bigmat – Auber 93 0:09:00
92 Boris Valle (Bel) Lotto Belisol
93 Jacek Marajko (Pol) CCC Polsat Polkowice 0:09:02
94 Blel Kadri (Fra) AG2R la Mondiale 0:09:06
95 Dmitry Ignatiev (Rus) Itera Katusha 0:09:20
96 Adrian Honkisz (Pol) CCC Polsat Polkowice 0:09:26
97 Jérémy Bescond (Fra) Cofidis Solutions Crédit 0:09:27
98 Benjamin Giraud (Fra) Team La Pomme Marseille 13 0:09:41
99 Branislau Samoilau (Blr) CCC Polsat Polkowice 0:09:43
100 Maxim Razumov (Rus) Itera Katusha 0:09:45
101 Mikhail Akimov (Rus) Itera Katusha 0:09:46
102 Olivier Chevalier (Bel) Wallonie – Bruxelles 0:10:02
103 James Vanlandschoot (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:10:28
104 Arthur Van Overberghe (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:11:20
105 Chad Haga (USA) Team Giant-Shimano 0:11:48
106 Gert Joeaar (Est) Cofidis Solutions Crédit 0:14:07
107 Marcus Christie (Irl) An Post – Chain Reaction 0:14:31
108 Alo Jakin (Est) Bigmat – Auber 93 0:15:01
109 Jonas Ahlstrand (Swe) Team Giant-Shimano 0:15:19
110 Kenneth Vanbilsen (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:15:26
111 Kirill Yatsevich (Rus) Itera Katusha 0:15:37
112 Conor Dunne (Irl) An Post – Chain Reaction 0:15:42
113 Rudy Barbier (Fra) Roubaix Lille Métropole 0:15:45
114 Jack Wilson (Irl) An Post – Chain Reaction 0:16:31
115 Yohann Gene (Fra) Team Europcar 0:16:52
116 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Shimano
117 Ryan Mullen (Irl) An Post – Chain Reaction 0:17:03
118 Thomas Rostollan (Fra) Team La Pomme Marseille 13 0:20:00
119 Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Colombia 0:21:00
120 Benjamin Le Montagnier (Fra) Bretagne Séché Environnement 0:23:43
121 Jelle Mannaerts (Bel) Verandas Willems 0:24:01
122 Dmitriy Kosyakov (Rus) Itera Katusha 0:24:07
123 Dimitri Le Boulch (Fra) Bigmat – Auber 93 0:24:12
124 Florent Mottet (Bel) Wallonie – Bruxelles 0:24:17
125 Romain Pillon (Fra) Roubaix Lille Métropole 0:24:30
126 Woute Franssen (Bel) An Post – Chain Reaction 0:25:28
127 Luis Albert Largo Quintero (Col) Colombia 0:25:43
128 Romain Guillemois (Fra) Team Europcar 0:26:07
129 Justin Jules (Fra) Team La Pomme Marseille 13 0:34:04

Foto: bettiniphoto.net

Andrzej Gucwa