cannondaleDrużynę Cannondale Pro Cycling prześwietlimy dziś pod kątem nowych nabytków na sezon 2014. Roberto Amadio postawił przed wszystkim na młodość, która w nadchodzących sezonach ma decydować o wizerunku włoskiej ekipy.

Rok 2013 w wykonaniu Cannondale Pro Cycling to niewątpliwie teatr jednego aktora. Peter Sagan zgarnął 22 z 35 zwycięstw całego zespołu. Największe sukcesy to Gent – Wevelgem, Grand Prix Cycliste de Montréal oraz etap i klasyfikacja punktowa na Wielkiej Pętli. Dobry sezon ma także za sobą Elia Viviani, który dopisał do swojego palmares generalkę i dwa etapy na Tour of Elk Grove czy etap na Critérium du Dauphiné. Próżno szukać zawodników Cannondale w TOP 10 klasyfikacji generalnych Wielkich Tourów, ale może ktoś z nowych nabytków Roberto Amadio powalczy o największe laury tych wyścigów już wkrótce? Niestety z dwóch Maciejów w Cannodale został tylko jeden. Nadal swoim kolegom będzie pomagał Maciej Bodnar, a w barwach CCC Polsat Polkowice zobaczymy Macieja Paterskiego. Przyjrzymy się nowym twarzom włoskiej drużyny.

bennettGeorge Bennett – Młody kolarz z Nowej Zelandii od początku był związany z RadioShack. Teraz mimo ofert z Garmin czy BMC postanowił spróbować swych siła w Cannondale. To typowy góral, który ma na swoim koncie między innymi drugie miejsce w generalce Ronde de l’Isard w 2011 roku. W ostatnim sezonie bardzo dobrze spisał się USA Pro Challenge, zajmując ósme miejsce w GC. To utalentowany zawodnik, mający spore szanse na świetny rozwój w nowej ekipie.

bettiolAlberto Bettiol – Już jako junior zanotował jedenaście zwycięstw na włoskich wyścigach. Rok 2013 to przede wszystkim brązowy medal mistrzostw kraju w kategorii orlików. Zajął także miejsce na podium w klasyku Gran Premio della Liberazione. Dobra postawa na Coupe des nations Ville Saguenay zaowocowała podpisaniem umowy z Cannondale.

formoloDavide Formolo – Kolejny młodzian we włoskiej ekipie. Bardzo utalentowany góral, który w 2012 roku osiągał lepsze wyniki niż Davide Villella. W minionym sezonie tylko wspomniany Villella pokonał go w generalce Giro Ciclistico della Valle d’Aosta Mont Blanc. Idolem Formolo od młodzieńczych lat był Ivan Basso i teraz młody Włoch będzie mógł się uczyć od swojego „guru” jazdy na najwyższym poziomie.

gattoOscar Gatto – Doświadczony Włoch po pięciu latach w zespole Luca Scinto przeszedł do ekipy World Tour. Ma być sporym wzmocnieniem Petera Sagana w walce w triumfy w wyścigach klasycznych. Nie oznacza to jednak, że Gatto nie pojeździ na swoje konto. Nie można zapominać, że ma on na swoim koncie zwycięstwo etapowe na Giro d’Italia, a w minionym sezonie był najlepszy na trasie Dwars Door Vlaanderen. To powinien być bardzo mocny punkt Cannondale w nadchodzącym roku.

marcatoMarco Marcato – Uciekł z tonącego okrętu o nazwie Vacansoleil – DCM. Mimo dość słabego sezonu (głównie przez choroby) szybko przygarnęło go Cannondale. Nowa ekipa szuka w nim pomocnika dla Sagana, ale nie odbiera mu szans na indywidualne popisy. Marcato oprócz solidnych umiejętności pokazywanych w wyścigach klasycznych, dobrze czuje się na krótszych etapówkach. W swojej karierze wygrywał Paryż – Tours i plasował się na podium generalki Tour de Pologne czy Tour de Wallonie.

marinoJean-Marc Marino – Francuz to jeden z największych szczęśliwców okienka transferowego. W połowie października ogłosił zakończenie kariery, a w grudniu okazało się, że dostał szansę bycia zawodnikiem Cannondale! Wszystko to dzięki marce Sojasun, która ma być sponsorem włoskiej drużyny i w ramach umowy francuski kolarz mógł podpisać umowę z nowym pracodawcą. 30 letni zawodnik to typowe uzupełnienie składu.

mohoricMatej Mohorič – Cokolwiek się nie napisze o tym fenomenalnym Słoweńcu to i tak będzie za mało. Rok 2012 – mistrz świata juniorów, rok 2013 – mistrz świata orlików i to w wieku 19 lat! Skromny młodzian bardzo lubi wyścigi etapowe, a w przyszłości chciałby powalczyć z najlepszym na Giro d’Italia. Przed nim jeszcze sporo pracy, ale jeśli trenerzy dobrze oszlifują ten diament, to w niedalekiej przyszłości może on się stać naprawdę bardzo solidnym zawodnikiem światowego formatu.

villellaDavide Villella – Wielu ludzi związanych z kolarstwem widziało w nim mistrza świata orlików. Włoch niestety rywalizację we Florencji zakończył bez medalu, ale kolarski świat wkrótce i tak o nim usłyszy. Od sierpnia był na stażu w Cannondale i miał okazję powalczyć z bardziej utytułowanymi kolarzami. Patrząc na wyniki w Giro dell’Emilia i Coppa Sabatini (dwukrotnie zajął trzecie miejsce) wypada zadać pytanie: Czym nas jeszcze zaskoczy ten włoski talent? W kalendarzu startów na 2014 roki ma ardeńskie klasyki i tam zobaczymy, w którą stronę pójdzie Villella w zbliżającym się sezonie.

Skład Cannondale Pro Cycling na dzień 27.12.2013 r.

BASSO, Ivan
BENNETT, George
BETTIOL, Alberto
BODNAR, Maciej
BOIVIN, Guillaume
CARUSO, Damiano
DE MARCHI, Alessandro
FORMOLO, Davide
GATTO, Oscar
KING, Edward
KOCH, Michel
KOREN, Kristjan
KRIZEK, Matthias
LONGO, Paolo
MARANGONI, Alan
MARCATO, Marco
MARINO, Jean Marc
MOHORIC, Matej
MOSER, Moreno
RATTO, Daniele
SABATINI, Fabio
SAGAN, Peter
SAGAN, Juraj
SALERNO, Cristiano
SARMIENTO, Jose Cayetano
VILLELLA, Davide
VIVIANI, Elia
WURF, Cameron

 

Foto:bettiniphoto.net

Arek Waluga

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments