Michał Gołaś małeSam Bennett (An Post Chainreaction) po finiszu z mniejszej grupki został triumfatorem piątego etapu Tour of Britain. Tuż za nim przyjechał nasz rodak – Michał Gołaś (Omega Pharma Quick Step)!

Piąty odcinek brytyjskiej etapówki liczył 177 kilometrów. W ucieczkę dnia zabrali się Angel Madrazo (Movistar), Stefano Pirazzi (Bardiani Valvole-CSF Inox), Peter Williams (Team IG – Sigma Sport) oraz Jacob Rathe (Garmin-Sharp).

Peleton napędzany przez kolarzy Sky z liderem Bradleyem Wigginsem na zbyt wiele nie pozwalał czołówce. Ich przewaga oscylowała w okolicach dwóch, trzech minut. Po ucieczce nie było śladu na 14 kilometrów przed metą.

Bardzo aktywny był drugi kolarz Tour de France – Nairo Quintana (Movistar). Kolumbijczyk na jednym z podjazdów zaatakował, doskoczył do niego Francesco Bongiorno (Bardiani Valvole-CSF Inox). Jednak z przerzedzonego już peletonu skontrował David de Lay (Sojasun), który minął prowadzącą dwójkę i ruszył do przodu.

Gdy do mety pozostało 6 kilometrów, rozpoczęła się wspinaczka na ostatni tego dnia podjazd. Ponownie zaatakował Quintana, na którego kole siadł Daniel Martin (Garmin Sharp).

Ostatecznie te ataki zostały skasowane przez kolarzy lidera i na czele mieliśmy kilkunastoosobową grupkę, a wśród kolarzy w niej jadących – Michał Gołaś.

W ostatni zakręt przed metą Michał wszedł na drugiej pozycji, wyprzedził jednego z rywali i kiedy wydawało się, że to “Goły” uniesie ręce w geście triumfu, z koła w ostatniej chwili wyszedł mu Bennet, który sięgnął po końcowy sukces.

Liderem pozostał Wiggins.

Wyniki 5 etapu:

1 BENNETT Sam An Post – Chainreaction 16 20
2 GOŁAŚ Michał Omega Pharma – Quick-Step 11 12
3 ELMIGER Martin IAM Cycling 6 7
4 LELAY David Sojasun 5 5
5 BAUER Jack Garmin – Sharp 4 4
6 YATES Simon Great Britain 2 3
7 WIGGINS Bradley Sky Procycling 2
8 REICHENBACH Sebastien IAM Cycling 1
9 STANNARD Ian Sky Procycling
10 QUINTANA ROJAS Nairo Alexander Movistar Team

 Klasyfikacja generalna:

1. Bradley Wiggins (Sky)                         20:47:04
2. Ian Stannard (Sky)                               00:37
3. Martin Elmiger (IAM Cycling)                     00:43
4. Jack Bauer (Garmin-Sharp)                        00:55
5. Michał Gołaś (Omega Pharma-Quick Step)           01:12