Elia VivianiElia Viviani (Cannondale) został pierwszym liderem Tour of Britain. W wyścigu wystartowali Michał Gołaś (Omega Pharma – Quick Step) i Marcin Białobłocki (Team UK Youth).

Pierwszy etap tegorocznej odsłony Tour of Britain rozpoczął się w Peebles,  a meta znajdowała się po 201 kilometrach w Drumlanrig Castle. Na trasie wyznaczono kilka małych podjazdów. Już na początku rywalizacji pokazać chcieli się; Aaron Gate (An Post-Chainreaction), Christophe Laborie (Sojasun), Kristian House (Rapha Condor), Peter Hawkins i Ben Greenwood (Team IG-Sigma Sport), którzy zabrali się do ucieczki dnia.

Tempo w zasadniczej grupie kontrolowała ekipa Sky Team przy współpracy Omega Pharma – Quick Step. Kolacja dwóch silnych drużyn, nie pozwoliła na wiele zawodnikom z czołówki. Na 80 kilometrów przed kreską, różnica zmalała do niecałych dwóch minut.

Wykorzystał to Anthony Delaplace (Sojasun), który przeskoczył do uciekającej piątki, a później zgubił rywali i samotnie pognał w kierunku linii mety.

Jak później się okazało, akcja dzielnego Francuza nie zdała się na wiele i został doścignięty przez ekipy sprinterów w decydujących momentach.

Finisz po koszulkę lidera wygrał Elia Viviani (Cannondale). Włoch pokonał swojego rodaka – Alessandro Petacchiego (Omega Pharam – Quick Step). Trzecie miejsce zajął Gerald Ciolek (MTN-Qhubeka).

Wyniki wkrótce!

 

Foto: bettiniphoto.net

Andrzej