Spain's Alejandro Valverde of Caisse d'EAlto de L’Angliru jest stromą górską drogą prowadzącą przez Asturię, nieopodal La Vega-Riosa, w północnej Hiszpanii. To z pewnością jeden z najtrudniejszych podjazdów na całym świecie.

W 1999 roku po raz pierwszy pojawił się na trasie Vuelty, będąc odpowiedzią organizatorów hiszpańskiego touru na francuskie Mont Ventoux i włoski Zoncolan. Pierwszym zdobywcą stromizny był Jose Maria Jimenez. W tegorocznym Wyścigu Dookoła Hiszpanii na słynnym podjeździe usytuowana będzie meta przedostatniego – 20. etapu. Relacja na żywo w kanale Eurosport rozpocznie się o godz. 16:00.

“La Gamonal” (tak również nazywany jest Angliru) rozpoczyna się dość spokojnie – średnie nachylenie 7,6 % na pierwszych pięciu kilometrach – jednak im bliżej szczyt, tym większe schody. Na trzech ostatnich kilometrach nachylenie dochodzi nawet do 23,6 %. Właśnie w tym miejscu w 2002 roku, podczas deszczowej wspinaczki, samochody w kolumnie wyścigowej nie były w stanie wjechać na szczyt. Wszystko przez koła, które ślizgały się na asfalcie. Tego samego dnia David Millar zaliczył na podjeździe aż trzy upadki.

Alto de L’Angliru:Profil Alto de L’Angliru

Średnie nachylenie: 9,9 %

Długość: 12,55 km

Wysokość początkowa: 322 m

Wysokość końcowa: 1570 m

Przewyższenie: 1248 m

Maksymalne nachylenie: 23,6 %

Informacja prasowa