brajkovicJanez Brajkovič (Astana) został pierwszym liderem tegorocznej Vuelty! Słoweniec wraz z drużyną byli najlepsi na trasie drużynowej czasówki. Drugie miejsce zajął RadioShack – Leopard, a trzecie Omega Pharma – Quick Step.

Pierwszy dzień zmagań hiszpańskiej Vuelty to drużynowa jazda na czas na dystansie 27,4 km. Zawodnicy rozpoczynali w Vilanova de Arousa, aby po dość trudnej technicznie przeprawie finiszować w Sanxenxo.

Z rampy startowej ustawionej w porcie Vilanova de Arousa jako pierwsi wystartowali kolarze NetApp Endura, z Bartoszem Huzarskim w składzie. Każda następna ekipa startowała co 4 minuty, a jako ostatni, o godzinie 20.12 wystartowali kolarze Astany, na czele z Vincenzo Nibalim.

NetApp wykręcił czas 30 minut i 34 sekundy. Niespodziewanie Orica – GreenEDGE nie pokonała ekipy „Huzara”. Także drużyna BMC Racing była gorsza, ale tylko o ułamki sekundy. 43 sekundy stracił Tomek Marczyński, wraz ze swoim Vacansoleil – DCM.

Ekipę Bartka Huzarskiego pokonała dopiero Omega Pharma – Quick Step. Ich czas to 30 minut i 15 sekund. Jako pierwszy linię mety przeciął Tony Martin, który był w tej chwili wirtualnym liderem Vuelty. Tylko 16 sekund do Omegi straciła drużyna Saxo – Tinkoff, w składzie której jedzie Rafał Majka.

Także Sky Procycling nie wyprzedził mistrzów świata w drużynowej jeździe na czas, przegrywając o 6 sekund. Maciej Paterski, wraz z kolegami z Cannondale stracili do prowadzącej ekipy minutę i 10 sekund. Fantastycznie pojechali kolarze RadioShack – Leopard, którzy pokonali Omegę o 6 sekund! Movistar z Sylwkiem Szmydem wykręcili czas 30 minut i 28 sekund, tym samym Sylwas został najlepszym Polakiem na pierwszym etapie.

Ostatni wystartowali kolarze Astany i to oni wykręcili najlepszy czas! Pierwszym liderem został Janez Brajkovič.