Już w najbliższą sobotę rozpocznie się rywalizacja w 70. edycji Tour de Pologne. Nasz narodowy Tour od 2005 roku znajduje się w kalendarzu najlepszych wyścigów na świecie, czyli w cyklu WorldTour.

70 Tour de Pologne 2013

Wyścig Dookoła Polski jest także od lat największą, cykliczną imprezą sportową organizowaną w naszym kraju. W tym sezonie główny organizator wyścigu – Czesław Lang spełnił swoje marzenie i na trasę  TdP “ściągnął” podjazdy, którymi nie powstydziłyby się trzy największe wyścigi na świecie, czyli Giro d`Italia, Tour de France i Vuelta a Espana. Wszystko dzięki dobrym kontaktom z włodarzami włoskiego regionu Trentino, bowiem to właśnie Trydent będzie gospodarzem dwóch pierwszych i najcięższych etapów na trasie tegorocznego wyścigu. Sobotni odcinek kończył będzie się na podjeździe pod Madonna di Campiglio, a niedzielny na mitycznym podjeździe Passo Pordoi. Po transferze do Polski, na barwny peleton czeka pięć etapów w tym finałowa jazda indywidualna na czas w Krakowie.

Zmiany w regulaminie:

Tour de Pologne 2013 będzie pierwszym wyścigiem z cyklu UCI World Tour, który wcieli w życie pilotażowy projekt mający na celu zwiększenie atrakcyjności wyścigu. Projekt zwiera nowy system punktowania zawodników, wygrywających premie lotne i premie górskie.

Na końcu każdego etapu wyścigu punktacja zawodników w klasyfikacji „Race Appeal”, czyli  będzie sumowana a otrzymane punkty będą przekazywane zawodnikom w formie bonifikaty czasowej doliczanej do klasyfikacji generalnej. Liczba zawodników w każdej drużynie zmieni się z dotychczasowych 8 na 6ciu. „Wprowadzenie projektu dostarczy dodatkowych emocji każdego dnia wyścigu” – wyjaśnia Prezydent UCI Pat McQuaid. “Będzie się to wiązało z większą motywacją kolarzy, a widzom dostarczy ekscytującego i spektakularnego widowiska”. Projekt ten został zatwierdzony przez Profesjonalną Radę Kolarską (Professional Cycling Council) w lutym tego roku oraz zaprezentowany przez specjalną grupę roboczą, która zebrała opinie przeprowadzając referendum wśród organizatorów wyścigów z cyklu UCI World Tour, drużyn, oraz osób i instytucji należących do „świata kolarstwa”. W 2013 roku projekt pilotażowo będzie wprowadzony podczas Tour de Pologne, w kolejnych latach podczas innych wyścigów z cyklu UCI World Tour.

Dodatkowo za zajęcie 1, 2 i 3 miejsca na każdym etapie w „Klasyfikacji Najbardziej wszechstronnego” przyznawane będą bonifikaty czasowe, odpowiednio 30 sek., 20 sek. i 10 sekund. Do rankingu dziennego na Najbardziej wszechstronnego kolarza, kolarze zdobywają punkty na każdej premii w trakcie etapu (premie lotne, specjalne, górskie). Szczegółowo opisuje to regulamin:

regulamin screen

przykłady

Pełny regulamin 70. Tour de Pologne tutaj

 Faworyci:

Tour de Pologne małe

Na trasie tegorocznej edycji niestety zabraknie drugiego przed rokiem – Michała Kwiatkowskiego (Omega Pharma – Quick Step). Mistrz Polski jest zbyt zmęczony po znakomitym występie w Tour de France.

Wielkie góry przyciągnęły za to na trasę Tour de Pologne najlepszych zawodników na świecie. Na szosach Trentino i w Polsce zobaczymy triumfatora tegorocznego Giro d`Italia – Vincenzo Nibaliego (Astana). Włoch nie ścigał się od maja i start w imprezie organizowanej przez Lang Team będzie pierwszym od zakończenia rywalizacji w wyścigu Dookoła Włoch. Przez to, forma 28-latka jest wielką zagadką.

Na starcie w Roveretto pojawi się także wielki przegrany Giro d`Italia i triumfator ubiegłorocznego Tour de France – Bradley Wiggins (Sky Team). Brytyjczyk jest w podobnej sytuacji jak Nibali, gdyż nie ścigał się od Giro z tą różnicą, że nie ukończył tego wyścigu. Mistrz olimpijski w jeździe indywidualnej na czas, ostatni raz przypinał  numer startowy na koszulkę 17. maja, podczas 13. etapu Rosa Corsa. W składzie Sky Team są za to jeszcze Sergio Henao oraz Rigoberto Uran. Ten ostatni przed rokiem zajął 10. miejsce naszym narodowym Tourze, a w Giro przegrał jedynie z Nibalim. Henao z kolei, stanął na najniższym stopniu podium 69. edycji TdP.

W składzie Lampre-Merida znaleźli się Michele Scarponi oraz Przemysław Niemiec. Polak wydaje się być bardzo zmęczony, po przejechanym bardzo dobrze wyścigu Giro d`Italia i ostatnim, kiepskim występie w Tour de France. Być może Przemek odzyska jeszcze siły i będzie w stanie walczyć na trasach w Dolomitach. Jeśli nie, liderem włoskiego teamu będzie doświadczony Scarponi. W wyścigu wystartuje także drugi z “biało-czerwonych” bohaterów majowego Giro, czyli Rafał Majka. Młody Polak będzie miał w stu procentach podporządkowaną pod siebie ekipę Team Saxo-Tinkoff.

Liderem Cannondale Pro Cycling będzie dwukrotny zwycięzca Giro d`Italia (2006 i 2010) Ivan Basso. Włoch w tym sezonie nie zachwycał, jednak może “przebudzić się” podczas zmagań w Tour de Pologne. Drugą młodość przeżywa za to jego rodak – Davide Rebellin. Lider ekipy CCC Polsat Polkowice imponuje w tym sezonie formą. Ostatnio wygrał klasyfikację generalną Sibiu Cycling Tour (2.1 UCI).

Swoje drużyny w Tour de Pologne poprowadzą jeszcze trzej Polacy. Bartosz Huzarski będzie liderem Team NetApp Endura, nękany przez kontuzje Tomasz Marczyński Vacansoleil-DCM, a kolarze Movistaru będą pomagać Sylwestrowi Szmydowi.  Zwłaszcza ten ostatni ma coś do udowodnienia włodarzą swojego teamu, którzy pominęli go przy wyborze składu na Tour de France.

W składzie Ag2r La Mondiale znalazło się miejsce dla dwóch, znakomitych górali. O klasyfikację generalną powalczy filigranowy Domenico Pozzovivo, a na któryś z etapów polować będzie zwycięzca etapowy ostatniego Tour de France – Christophe Riblon.

Aktywną jadą w górach i na polskich odcinkach, powinni uraczyć nas reprezentanci Polski, czyli Karol Domagalski, Adam Stachowiak, Paweł Franczak, Paweł Cieślik oraz Kamil Gradek i Łukasz Bodnar, na których dobry występ liczymy podczas finałowej czasówki. Bez wątpienia faworytem numer jeden do wygranej w 37. kilometrowej czasówce z Wieliczki do Krakowa jest Fabian Cancellara (RadioShack-Leopard).

Nie zapominajmy także o kolarzach CCC Polsat Polkowice, którzy będą pomagać Rebellinowi. Piątka pozostałych w szeregach Piotra Wadeckiego to: Mateusz Taciak, Jacek Morajko, Bartłomiej Matysiak, Adrian Honkisz oraz Bułgar Nikolay Mihaylov.

Groźni powinni być także: Darwin Atapuma (Colubmia) – zwycięzca etapu Giro del Trentino 2012 na Passo Pordoi, Robert Kiselrovski (RadioShack-Leopard), Steven Krujswijk (Belkin), Warren Barguil (Argos-Shimano), Jelle Vanendert (Lotto-Belisol), Mathias Frank (BMC Racing), Kevin De Weert (Omega Pharma – Quick Step), Tanel Kangert (Astana).

Nieco gorzej niż w roku ubiegłym wygląda obsada sprinterów. Najszybszymi w całej stawce wydają się być: Mark Renshaw (Bielkin), Ben Swift (Sky Team) oraz Yauhenni Hutarovich (Ag2r La Mondiale). Wszyscy w tym sezonie nie imponowali formą, ale wiosną notowali przyzwoite wyniki. My bardzo liczymy na finisze w okolicach pierwszej dziesiątki w wykonaniu Bartłomieja Matysiaka (CCC Polsat Polkowice). Przy małej ilości rasowych sprinterów, do walki o zwycięstwa etapowe mogą włączyć się także Michał Gołaś (Omega Pharma – Quick Step) i Maciej Paterski (Cannondale Pro Cycling).

Groźni będą: Thor Hushovd (BMC Racing), Daniele Ratto (Cannondale Pro Cycling), Angel Vicioso (Katusha), Steele Von Hoff (Garmin-Sharp), Francisco Ventoso (Movistar), Aidis Kruopis (Orica GreenEdge), Janse van Rensburg (Argos-Shimano), Vicente Reynes (Lotto-Belisol), Daniel Schorn (NetApp Endura) oraz Leonardo Duque (Columbia).

Wstępna lista startowa tutaj

Trasa Tour de Pologne 2013:

 

27.07 – 184.5 km – Rovereto – Madonna di Campiglio
28.07 – 195.5 km – Marilleva Val di Sole – Passo Pordoi
29.07 – transfer do Polski
30.07 – 226 km – Kraków – Rzeszów
31.07 – 231.5 km – Tarnów – Katowice
01.08 – 160.5 km – Nowy Targ – Zakopane
02.08 – 192 km – BUKOVINA Terma Hotel Spa – Bukowina Tatrzańska
03.08 – 37 km – Wieliczka – Kraków

Profile i mapy wszystkich etapów tutaj

Opis wszystkich etapów autorstwa Czesława Langa tutaj

Relacje telewizyjne:

TVP (Krzysztof Wyrzykowski i Piotr Sobczyński) – Plan transmisji
Eurosport (Tomasz Jaroński i Dariusz Baranowski – Plan transmisji

 

Źródło: własne+LangTeam

Andrzej