Już niemal 80 proc. dorosłych Polaków ogląda transmisje lub relacje z wydarzeń sportowych, kobiety śledzą wydarzenia sportowe prawie równie chętnie jak mężczyźni. Najpopularniejszym sportem w Polsce wciąż jest piłka nożna, jednak równie popularna stała się siatkówka, kolejne miejsce zajmuje lekkoatletyka oraz skoki narciarskie – wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badania Opinii Homo Homini.

badanie-widzw-audycji-sportowyh-7-638

Podczas IO w Soczi w 2014 roku polscy sportowcy zdobyli sześć olimpijskich krążków, w tym aż cztery złote. Nigdy wcześniej w klasyfikacji medalowej zimowych igrzysk Polska nie uplasowała się tak wysoko. Następnie we wrześniu br. polscy siatkarze zostali mistrzami świata, przerywając trwającą od 2002 roku serię Brazylii. Bez wątpienia ostanie sukcesy polskich sportowców na arenach międzynarodowych miały niebagatelny wpływ na przyciągniecie przed telewizory milionów Polaków.

Z badania przeprowadzonego przez Instytut Badania Opinii Homo Homini wynika, że 77 proc. osób w Polsce deklaruje, że ogląda transmisje i relacje z wydarzeń sportowych. Zainteresowanie Polaków sportem w ciągu ostatniego roku wzrosło aż o 8 proc. – Odsetek osób oglądających transmisje i relacje z wydarzeń sportowych oczywiście zmienia się w zależności od tego, jakie imprezy w danym sezonie się odbywają. W zimie popularność kibicowania przed telewizorem jest zwykle większa, natomiast w sezonie letnim odrobinę spada – mówi Marcin Duma, Prezes Instytutu Badania Opinii Homo Homini – Związane jest to także z cyklem rozgrywek sportowych i w tym wypadku największe znaczenie ma piłka nożna, która jest najczęściej oglądanym sportem przez widzów. W naszym ostatnim pomiarze dorównała jej jednak siatkówka, na co bez wątpienia miał wpływ sukces Polaków na Mistrzostwach Świata. – dodaje Marcin Duma.

Na pytanie z jakich sportów oglądamy transmisje lub relacje, 72 proc. badanych w październiku br. wskazało piłkę nożną, zapewniając jej pierwsze miejsce wśród innych wyświetlanych wydarzeń sportowych w telewizji. Nie mniej popularną dyscypliną sportu okazała się siatkówka, na którą wskazało aż 71 proc. respondentów. Niewątpliwe wpływ na to miały wrześniowe mistrzostwa świata rozgrywane w Polsce, w których siatkarze odnieśli największy sukces od zdobycia złotego medalu olimpijskiego w 1976 roku.

Badanie pokazało, że na kolejnych miejscach wśród polskich kibiców w październiku br. znalazły się sporty, w których „nasi” odnoszą największe sukcesy. Największy skok popularności zanotowało kolarstwo. We wrześniu, sierpniu 2013 roku 23 proc. respondentów wskazywało zainteresowanie wyścigami kolarskimi w telewizji, by w październiku br. po niezwykle udanym dla Polaków sezonie kolarskim, zmagania na szosie śledziło już o 7 proc. więcej widzów (30 proc.). – Fenomenalne zwycięstwo Michała Kwiatkowskiego w wyścigu kolarskim ze startu wspólnego elity zawodowców, sukces Rafała Majki w Tour de France oraz Tour de Pologne, spowodowało, że w Polsce mamy istne szaleństwo jazdy na rowerze oraz wzrost ilości transmisji i relacji z wyścigów kolarskich w polskiej telewizji – mówi Marcin Duma.

Stereotyp jest taki: kobiety nie lubią oglądać sportu w telewizji. A jaka jest rzeczywistość? Według ostatnich danych dowiadujemy się, że kobiety równie chętnie jak mężczyźni oglądają transmisje i relacje z wydarzeń sportowych. Sportowe emocje na szklanym ekranie wzbudziły zainteresowanie wśród aż 74 proc. kobiet. Tylko 6 proc. więcej mężczyzn śledziło transmisje i relacje z wydarzeń sportowych w tym samy okresie. – Nie jest niespodzianką, że najliczniejszą grupą kibiców stanowią mężczyźni. Zaskoczeniem okazują się być kobiety. 10 procentowy wzrost zainteresowania śledzeniem wydarzeń sportowych przez płeć piękną w porównaniu z ubiegłym rokiem, pokazuje, że stereotyp kobiety oglądającej seriale jest nieprawdziwy – mówi Marcin Duma, Prezes Instytut Badania Opinii Homo Homini.

Zmagania i sukcesy polskich sportowców nie przyciągnęły przed telewizory najmłodszej grupy wiekowej biorącej udział w badaniu. Zaledwie 9 proc. osób w przedziale wiekowym 18-24 wskazało, że oglądało transmisje i relacje z wydarzeń sportowych w październiku br. Najwierniejszy polski kibic, to osoba powyżej 55. roku życia – ta grupa stanowi aż 38 proc. wszystkich badanych, którzy zadeklarowali, że śledzą transmisje i relacje z wydarzeń sportowych.

Pełna prezentacja wyników badania, kolarstwo od 31 slajdu:

Metodologia badania:

Czas realizacji badania: 10 – 12 października 2014r.
Miejsce realizacji: badanie ogólnopolskie
Próba: Losowo-kwotowa, stanowiąca liczebną reprezentację cech demograficznych dla ogółu pełnoletnich mieszkańców Polski z zachowaniem rozkładów terytorialnych (dane wg GUS).
Operatem losowania jednostek badania jest baza teleadresowa jednostek będąca powszechnie uznanym spisem zawierającym niezbędne punkty adresowe i spełniający następujące metodologicznie konieczne warunki: aktualności, kompletności, wyłączności i dostępności. Techniką pozyskiwania numerów telefonicznych respondentów jest Random Digit Dialing, polega ona na losowaniu numerów telefonów z bazy powstałej przez generowanie numerów telefonów na podstawie przydziałów prefixów telefonicznych poszczególnym operatorom telefonii stacjonarnej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Wielkość próby: n= 1100; błąd oszacowania = 3 proc.

Technika badawcza: badanie zrealizowane metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Informacja prasowa

Poprzedni artykułMistrz Etiopii w Lampre-Merida
Następny artykułCzarna seria Astany trwa. Victor Okishev na dopingu.
Pomysłodawca, założyciel i właściciel naszosie.pl. Z wykształcenia ekonomista, kilkanaście lat zarządzający oddziałami banków. Pracę w „korpo” zakończył w 2013 i wtedy to zdecydował poświęcić się tylko pasji. Na szosie jeździ amatorsko od ponad 20 lat. Mąż i ojciec dwóch synów.
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Michał
Michał

TdP przez 5 kolejnych lat w TVP 🙂

yorg
yorg

Gdsyby kolarstwo miało taką „publicity” jak piłka nożna czy siatkówka,byłoby najchętniej oglądaną dyscypliną sportową.

tubi
tubi

Jak tak ogladane to niech TVP chociaz zrobi jakieś relacje z wyścigów UCI w Polsce tak jak kiedys program 30 min powtarzany kilka razy plus kronika z etapowowek. TVP to nic nie kosztuje poza praca bo napewno organizatorzy by pokryli koszta noclegi jedzenie benzyna. Tylko trzeba chciec. Pzkol znajac zycie nic nie robi irganizatorzy sa stlamszeni przez TdP i zero przebicia. A zrobic taki paki pakiet miadialny jak kiedys zrobil BGZ z PRO LIGA. Tvp woli i tak wolę miejsce w ramówce zapelniac powtorkami z meczow MS z Brazyli. Telewizja misijna 🙂 Panowie z TVP sport to.nie tylko pilka a kolarstwo nie tylko Tour de Pologne. Nie wiem po co do nich zwracam sie z zresztą w listopadzie ten portal dlq nich jest wazny w wakacje jak jest TdP. Pozdrawiam