Tour de Pologne - Kraków27 lipca wystartuje wyjątkowy, jubileuszowy 70. Tour de Pologne. Start III etapu wyścigu oraz meta VII zlokalizowane będą w Krakowie. 05 lipca w stolicy Małopolski odbyło się uroczyste podpisanie umowy na organizację obu wydarzeń. W spotkaniu uczestniczyli: Prezydent Miasta Krakowa – Jacek Majchrowski, Dyrektor ZIS – Krzysztof Kowal oraz Dyrektor Generalny Lang Team – Czesław Lang.

70. Tour de Pologne odbędzie się między 27 lipca a 3 sierpnia. Tegoroczny wyścig będzie wyjątkowy. Dwa pierwsze etapy zostaną rozegrane we Włoszech. Rywalizacja na polskich trasach rozpocznie się i zakończy w Krakowie. Start III etapu zlokalizowany będzie właśnie w podwawelskim grodzie. 30 lipca peleton przejedzie z Krakowa do Rzeszowa. Rywalizację (3 sierpnia) zakończy blisko 40-kilometrowa jazda indywidualna na czas z Wieliczki do Krakowa.

Jubileuszowa edycja Tour de Pologne ma wymiar szczególny. Po raz pierwszy zawody startują we włoskich Alpach, a do tego Kraków będzie obecny w wydarzeniu dwukrotnie – w naszym mieście rozpocznie się trzeci etap wyścigu, ulice Krakowa będą też sceną finału imprezy. Z pewnością dla miłośników sportu i widzów szczególnie atrakcyjne będzie usytuowanie mety zawodów na krakowskim Rynku Głównym. Zanosi się więc na wielką sportową ucztę, tym bardziej, że udział w 70. Tour de Pologne zapowiedzieli mistrz olimpijski z Londynu Bradley Wiggins i triumfator tegorocznego Giro d’Italia , Włoch Vincenzo Nibali – mówi Jacek Majchrowski, Prezydent Krakowa.

Warto dodać, że 70. Tour de Pologne odbędzie się pod hasłem „śladami Jana Pawła II”. W tym kontekście rywalizacja kolarzy w Krakowie nabiera szczególnego znaczenia, bo stolica Małopolski to miasto, które było bardzo bliskie sercu Karola Wojtyły.

Kraków jest dla Tour de Pologne tym, czym Pola Elizejskie w Paryżu dla Tour de France – podkreśla Czesław Lang, organizator wyścigu. – Współpracujemy z miastem już od kilku lat i ta współpraca zawsze układa się doskonale. Organizujemy tu wiele imprez. Kraków to miasto otwarte na wszelkie wydarzenia kolarskie, mimo że zorganizowanie wyścigu w tak dużej miejscowości to olbrzymie wyzwanie logistyczne. Włodarzom miasta i Zarządowi Infrastruktury Sportowej w Krakowie należą się ogromne podziękowania za wsparcie i pomoc w organizacji Tour de Pologne – dodaje Czesław Lang.

Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie każdego roku bardzo mocno angażuje się w organizację wyścigu.

– Włączając się w organizację Tour de Pologne pracownicy Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie zdobywają nowe doświadczenia, które są bardzo przydatne przy przygotowaniu i przeprowadzeniu innych imprez sportowych – podkreśla Krzysztof Kowal, Dyrektor ZIS. – Wyścig jest dużym wyzwaniem logistycznym, ale obecność Tur de Pologne w Krakowie nieprzerwanie od 2008 roku świadczy o tym, że Lang Team nas także docenia. Mamy ogromną satysfakcję z faktu, że jubileuszowa, siedemdziesiąta edycja wspaniałego kolarskiego wydarzenia zakończy się 3 sierpnia, podobnie jak pięć poprzednich, właśnie w naszym mieście, tym razem w jego sercu – na Rynku Głównym. Uczestników Tour de Pologne podejmiemy już kilka dni wcześniej, gdy przeniosą się do Polski po dwóch etapach na ziemi włoskiej – w regionie Trentino. Nieprzypadkowo więc Czesław Lang powiedział kiedyś, że Kraków jest dla Tour de Pologne tym, czym Paryż dla Tour de France – kończy Krzysztof Kowal.

Źródło: Lang Team

 

Jubileuszowemu Tour de Pologne będą po raz kolejny towarzyszyły dwie imprezy: dedykowana dzieciom – Nutella Mini Tour de Pologne i wyścig dla wszystkich fanów kolarstwa – Tour de Pologne Amatorów. 3 sierpnia Nutella Mini Tour de Pologne odbędzie się właśnie w Krakowie.