Le Tour de France 2013 Route PresentationJubileuszową, setną edycję Wielkiej Pętli czas zacząć! W sobotę na drogach Korsyki kolarze rozegrają pierwszy etap największego z wielkich tourów – Tour de France!

Nietypowo jak na Tour de France, bez prologu, rozpocznie się tegoroczna edycja wyścigu. Dlaczego nie ma prologu? “Chcieliśmy jak najpełniej pokazać walory Korsyki, która nigdy wcześniej nie gościła touru. Mając to na uwadze, zaplanowaliśmy etap o długości 212 kilometrów wiodący poprzez atrakcyjne zakątki wyspy m.in. przez Bonifacio piękne miasto, najdalej wysunięty na południe punkt Korsyki “ – mówią organizatorzy.

Ze sportowego punktu widzenia będzie to etap trudny technicznie, wąskie i kręte drogi, do tego boczny wiatr od morza na pewno nie będą pomagały zawodnikom. Dodatkowo “parcie” ekip na założenie żółtej koszulki. Może być nerwowo…

Punktualnie o 12:00 nastąpi start w Porto-Vecchio, finisz zaś zaplanowano pomiędzy 17:05 a 17:34 w miejscowości Bastia. Po drodze na kolarzy czekają dwie premie, górska czwartej kategorii na 45 kilometrze (1,1 km nachylenie 5,9%), a także lotna na 150.

Profil 1 etapu Tour de France 2013:

Profil 1 etapu Tour de France 2013

 

Faworyci według www.naszosie.pl:

Mark Cavendish

Peter Sagan

Marcel Kittel

Prezentacja Tour de France > tutaj

Lista startowa > tutaj

Mapa i profile poszczególnych etapów > tutaj

Plan transmisji w Eurosporcie > tutaj

Video prezentacja 1 etapu:


EN – Analysis of the stage – Stage 1 (Porto… przez tourdefrance