Andrzej KaiserAndrzej Kaiser (Corratec Team Poznań) zwyciężył w 1. Wyszehradzkim Rajdzie Kolarskim. Medalista mistrzostw Polski MTB najszybciej pokonał liczącą 533 km trasę z Budapesztu do Krakowa. Uczestnicy imprezy wystartowali w piątek po południu ze stolicy Węgier.

Kaiser specjalizuje się w wyścigach długodystansowych. W 2004 roku został mistrzem kraju w maratonie MTB, a w 2003 i 2006 był wicemistrzem. Trzykrotnie zajmował pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej Powerade MTB Marathon, a dwukrotnie w Skandia Maraton.

– To był morderczy dystans, przejechany niemal w całości w godzinach nocnych. Trudne warunki panowały na Słowacji. Jechaliśmy po mokrej nawierzchni, miejscami bardzo zniszczonej, dziurawej. W tych warunkach szczególnie zjazdy był ciężkie – powiedział triumfator.

Jak dodał, ściga się na rowerze – zarówno na szosie, jak i w MTB – od 27 lat. Za zwycięstwo w Wyszehradzkim Rajdzie otrzymał 5000 euro z łącznej puli nagród 100 tys.

Prezes Polskiego Związku Kolarskiego Wacław Skarul zwrócił uwagę dziennikarzom, że Kaiser jechał ze średnią prędkością 37 km na godz. – To naprawdę imponująca średnia na tak długim dystansie i w tak trudnych warunkach – ocenił.

W rajdzie wzięło udział 10 kobiet, ale do mety dotarła tylko jedna, Magdalena Hałajczak (Corratec Team). Jak przyznała zawodniczka z Poznania, kryzys dopadł ją tuż przed świtem.

– Jestem bardzo zadowolona. Nie sądziłem, że w 15 godzin pokonam ponad 500 km. Nie czyniłam specjalnych przygotowań do tych zawodów. Często startuję w maratonach MTB; moim zdaniem to bardzo dobry trening przed takim wyścigiem. Najcudowniejszy moment na trasie? Chyba jak o świcie wyszło słońce, bowiem przeżywałam kryzys – mówiła Hałajczak.

Uczestnicy jechali w normalnym ruchu drogowym. Towarzyszyło im 10 samochodów organizatorów, 30 motocykli, dwie karetki i trzy autobusy. Jak poinformowali PAP sędziowie, do rajdu zgłosiło się 157 osób, ale ostatecznie wystartowały 104.

Pomysłodawcą imprezy jest Radosław Sikorski. Podczas piątkowej konferencji prasowej kończącej krakowski szczyt ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej powiedział, że inicjatywa ta ma w sportowy sposób pokazywać współpracę Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

Wyniki 1. Kolarskiego Rajdu Wyszehradzkiego:

Mężczyźni:

1. Andrzej Kaiser (Corratec Team Poznań) 13:59.56
2. Dariusz Wojciechowski (Corratec Team Poznań)
3. Zbigniew Górski (Corratec Team Poznań) ten sam czas

Kobiety:

1. Magdalena Hałajczak (Team Corratec) czas 15:44:57

Pełne wyniki > tutaj

Galeria zdjęć > tutaj

Foto: Artur Machnik

Źródło: PAP

Poprzedni artykułZapowiedź 15 etapu Giro d’Italia 2013
Następny artykułDamian Mądrzejewski pierwszym liderem Małego Wyścigu Pokoju
Pomysłodawca, założyciel i właściciel naszosie.pl. Z wykształcenia ekonomista, kilkanaście lat zarządzający oddziałami banków. Pracę w „korpo” zakończył w 2013 i wtedy to zdecydował poświęcić się tylko pasji. Na szosie jeździ amatorsko od ponad 20 lat. Mąż i ojciec dwóch synów.
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Zbig
Zbig

Panie Prezesie Skarul: 533km przejechane w 14 godzin, to jest średnia ponad 38km/godz.

Slawo
Slawo

Do mety dotarło co najmniej 5 kobiet, co widać w wynikach. Ciekawe jest to, że dekoracja odbyła się o godz. 12, a wyścig oficjalnie zakończył się o godz. 16 …Hmm może w międzyczasie zmienił się regulamin i limit z 24 godzin zmniejszono do 20?

WojtekJG
WojtekJG

…….

Ależ postrzępiłbym sobie język nad tym 'Rajdem’, jako uczestnik jadący solo, ale chyba dam sobie spokój…na razie…