Co najmniej 17,5 h ciężkiej walki na 533 km trasy w czterech krajach, 300 kolarzy – amatorów. Start – Budapeszt, Węgry, meta – Kraków, Polska. Po drodze górskie podjazdy na Słowacji, zjazdy w Czechach. 17 maja w stolicy Węgier wystartuje 1. Wyszehradzki Rajd Kolarski, z metą 18 maja w Krakowie.

logo_V4_background_w_pl_data

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, dyrektor generalny Lang Team Czesław Lang oraz minister sportu i turystyki Joanna Mucha zaprezentowali 5 kwietnia w Warszawie ideę, trasę i zasady zmagań kolarskich. Ich głównym celem jest rozpowszechnienie idei współpracy między państwami Grupy Wyszehradzkiej (V4) w społeczeństwach Polski, Czech, Słowacji i Węgier oraz w innych krajach europejskich i krajach Partnerstwa Wschodniego, a także dla podkreślenia polskiego przewodnictwa w V4. Tego samego dnia podobne spotkania prasowe odbyły się w pozostałych stolicach V4: Bratysławie, Budapeszcie i Pradze.

Mapa 1 Wyszehradzki Rajd Kolarski

Autorem pomysłu na wyścig łączący kraje V4 jest szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Zmagania kolarzy-amatorów będą w pewnym stopniu nawiązywać do legendarnego Wyścigu Pokoju. Szef polskiej dyplomacji zaprezentował ideę rajdu podczas inaugurującej polską prezydencję w V4 wizyty w stolicach pozostałych krajów 4 i 5 czerwca 2012 r. Do idei ministra Sikorskiego przyłączyli się także ministrowie SZ pozostałych krajów V4: Czech – Karel Schwarzenberg, Słowacji – Miroslav Lajčák i Węgier – János Martonyi. Daje to szanse na cykliczność wydarzenia.

W 1. Wyszehradzkim Rajdzie Kolarskim wystartuje maksymalnie 300 uczestników: kobiet i mężczyzn. Rywalizować będą w klasyfikacji indywidualnej i zespołowej. Zespół może liczyć od 5 do 10 osób – uwzględnione będą czasy indywidualne najlepszych 3 zawodników. Suma nagród to 100 000 euro – ufundowana przez szefów dyplomacji krajów V4. Zwycięzca w kategorii „mężczyźni”  i „kobiety” otrzyma 10 000 euro. W rajdzie nagrodzonych zostanie 30 najlepszych zawodników. Organizatorzy przyznają również specjalne nagrody najlepszym kolarzom reprezentującym kraje Partnerstwa Wschodniego.

Profil 1 Wyszehradzki Rajd Kolarski

Głównym organizatorem jest firma Lang Team, która posiada duże doświadczenie w podobnego rodzaju przedsięwzięciach. Wyścigowi będą towarzyszyć imprezy okolicznościowe, jak pikniki, parady rowerowe itp., które będą organizowane na trasie rajdu oraz w stolicach krajów V4. Rejestracja uczestników zacznie się jeszcze w kwietniu poprzez akceptację regulaminu i wypełnienie formularza na stronie internetowej http://visegradbicyclerace.com/. Partnerami i sponsorami wyścigu są: Grupa Azoty, ČEZ, Lotos, MOL, Tauron i TriGranit.

Polskie Przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej (V4) rozpoczęło się 1 lipca 2012 r. i potrwa do 30 czerwca 2013 roku. Jest to czwarte przewodnictwo naszego kraju w V4. Program polskiej prezydencji został przyjęty przez rząd 15 czerwca 2012 r. Dokument oficjalnie zaprezentowano 22 czerwca 2012 r. podczas spotkania szefów rządów państw wyszehradzkich w Pradze. Hasłem przewodnim polskiej prezydencji jest „Grupa Wyszehradzka na rzecz integracji i spójności” (Visegrad 4 for Integration and Cohesion). Jej celem jest dalsze rozwijanie współpracy państw wyszehradzkich, przede wszystkim w kwestiach najbardziej istotnych zarówno z punktu widzenia regionu, jak i całej Unii Europejskiej.

Do zrealizowanych priorytetów polskiego przewodnictwa należy m.in. wypracowanie spójnego stanowiska państw V4 w negocjacjach nad Wieloletnimi Ramami Finansowymi na lata 2014-2020. Innym celem przewodnictwa jest pogłębianie współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności, niwelowanie transgranicznych braków ciągłości w przebiegu osi rozwojowych w regionie, wspomaganie rozwoju kontaktów szeroko rozumianego społeczeństwa obywatelskiego oraz wspieranie prointegracyjnych aspiracji państw Bałkanów Zachodnich, a także rozwój i implementacja Partnerstwa Wschodniego.

Informacja prasowa

guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej

Hmmm…szkoda ,że to jeden etap.Chociaż , żeby to podzielić na trzy etapy.To wtedy strzał w dziesiątkę.Chyba chodzi o ograniczenie liczby zawodników, bo w przypadku trzech etapów ciężko byłoby (chętnych byłoby zbyt wielu)no i logistycznie…szkoda !!!!!!!!