mapa 15.Niedzielny etap to jeden z tych, który zdecyduje o końcowej klasyfikacji Giro d’Italia 2013. Finałowa wspinaczka na Col du Galibier to jest to, co kibice kolarstwa lubią najbardziej.

Po informacjach z ostatnich dni, o tym że etap będzie skrócony do 60 kilometrów, dziś organizator wyścigu wydał oficjalne oświadczenie. Przebieg trasy 15 odcinka pozostaje bez zmian, jedynie finałowa wspinaczka na Col du Galibier będzie krótsza o 4250 metrów. Meta zlokalizowana będzie obok pomnika Marco Pantaniego.

Jak powiedział Stefano Zanatta, dyrektor Cannondale: “Na tym etapie można stracić przynajmniej trzy minuty, dla niektórych będzie to oznaczało koniec walki o zwycięstwo w Giro“.

Kolarzy na początku przywitają zjazdy, a od 33. kilometra rozpocznie się 25. kilometrowa wspinaczka pod premię górską 1. kategorii Col du Mont Cenis na wysokość 2094 metrów. Pod koniec, także po francuskiej stronie czeka jeszcze Col du Telehraphe (2. kategoria; 1596 metrów) oraz finałowe, lecz nieco skrócone wzniesienie pod Col du Galibier.

Profil:

profil 15

Faworyci według naszosie.pl:

1. Vincenzo Nibali (Astana)
2. Mauro Santambrogio (Vini Fantini)
3. Carlos Betancur (Ag2r La Mondiale)

mapki: gazzetta.it

Andrzej