mapa 6. etap giroSzósty etap Giro d`Italia to typowy dla sprinterów, płaski odcinek o długości 169 kilometrów.

Cała stawka tegorocznego Giro kontynuuje “przeprowadzkę” z południa, na północ Włoch. Zawodnicy wystartują z Mola di Bari, a metę zorganizowano w Margherita di Savoia. Na próżno szukać tutaj podjazdów, które mogłyby wprowadzić selekcję.  O etapowe zwycięstwo z pewnością powalczą sprinterzy.

Płaska jak stół, szybka końcówka zdecydowanie faworyzuje Marka Cavendisha (Omega Pharma – Quick Step). Brytyjczyk, który przez ostatnie kilka dni musiał męczyć się z podjazdami, będzie mógł znów walczyć o etapowy triumf. Zobaczymy jednak, czy ktoś będzie w stanie przeszkodzić byłemu mistrzowi świata.

profil 6. etap giro

Peleton wyruszy z Mola di Bari położonego nad Adriatykiem. Tamtejsze piekarnie są znane z najlepszych Focaccia (rodzaj pieczywa) we Włoszech.

Aż do początku lat 90` 20. wieku, mieszkańcy Mola mogli korzystać z pieców publicznych, nadzorowanych przez prywatne firmy. Jeden znajdował się na Via Nino Bixio w południowej części miasta, a drugi na Via Pesce, po przeciwnej stronie głównego placu. Służyły one mieszkańcom do pieczenia własnego Focaccia, gdyż „patelnie”potrzebne do wypieku tego specjału są dość duże (niektóre mają nawet pół metra średnicy) i trudno byłoby przyrządzić je w domu. Niestety miasto odstąpiło od tej tradycji. Mola jest także ważnym ośrodkiem rybackim. To właśnie stąd wysyłane są owoce morza praktycznie na całe południe Włoch.

Peleton później skieruje się w kierunku Trani. Niegdyś mieściła się tutaj liczna społeczność żydowska. Do dziś przetrwała tutaj postawiona przez nich synagoga Scola Nova. Żydzi zostali ostatecznie wypędzeni przez króla Karola V w 1541 roku. Ponadto w 1799 roku wojska francuskie urządziły w tym miejscu masakrę na miejskiej ludności.

Potem kolarze skierują się do miejscowości Barletta. Słynie ona z Colossus of Barletta, posągu z brązu, przedstawiającego cesarza rzymskiego (prawdopodobnie Teodozjusza II). Miasto ostatecznie zostało zniszczone przez Normanów. W pobliżu tego miejsca stoczyła się potyczka między Rzymianami, a Kartagińczykami prowadzonymi przez Hannibala.

Następnie peleton przejedzie przez miejscowość Andria, gdzie czeka na nich bufet. To miasto jest centrum rolniczym zajmującym się produkcją wina, oliwek oraz migdałów. Andria była ulubioną rezydencją cesarza Fryderyka II, który wybudował w pobliżu imponujący trzynastowieczny Castel del Monte – jeden z najbardziej znanych zamków włoskich. Został on wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1996 roku.

Meta etapu została zaplanowana w Margherita di Savoia. Miasto jest największym producentem soli w Europie.

Faworyci według naszosie.pl:

1. Mark Cavendish (Omega Pharma – Quick Step)
2. John Degenkolb (Argos-Shimano)
3. Matthew Harley Goss (Orica GreenEdge)

Początek relacji w Eurosporcie 2 od 14:15

 

mapki: gazzetta.it

Karol i Andrzej