Konferencja_Zero_tolerancji_dla_dopinguW 2013 r. BGŻ ProLiga promuje postawę fair play i wprowadza radykalne przepisy antydopingowe. Jednocześnie Polski Związek Kolarski oraz Komisja do Zwalczania Dopingu w Sporcie wspólnie działają na rzecz edukacji antydopingowej i rozszerzają system monitoringu zawodników.

7 kwietnia 2013 r. w Sobótce rozpoczął się trzeci sezon BGŻ ProLigi, rywalizacji najlepszych w Polsce zespołów i kolarzy szosowych. Do regulaminu tegorocznej edycji zawodów wprowadzone zostały nowe zasady walki z dopingiem. Tak jak dotychczas, wszystkie wyścigi objęte będą kontrolą antydopingową zgodnie z przepisami Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) lub Polskiego Związku Kolarskiego (PZKol). Zmiana dotyczy wprowadzenia do regulaminu zasady całkowitego usunięcia
z klasyfikacji punktowej BGŻ ProLigi zawodnika, któremu zostanie udowodnione przyjmowanie zabronionych środków dopingowych. W przypadku wykrycia dopingu punkty zostaną anulowane i nie będą przenoszone na innych zawodników.

Zarząd PZKol podjął również decyzję zabraniającą występu w reprezentacji narodowej kolarzom, którzy zostali ukarani za stosowanie dopingu.

– To nasz ważny krok w walce o czyste kolarstwo. Zamknięcie drzwi do kadry narodowej dla dopingowiczów ma także istotny wymiar edukacyjny dla młodych kolarzy u progu wyczynowej kariery  powiedział Wacław Skarul, prezes Polskiego Związku Kolarskiego.

Najpierw edukacja

Polski Związek Kolarski, podobnie jak wiele innych związków i instytucji sportowych, deklaruje udział w realizowanej w Polsce przez Komisję do Zwalczania Dopingu w Sporcie globalnej kampanii „Say no to doping”. Dzięki temu edukacja dotycząca przepisów antydopingowych będzie docierała nie tylko do trenerów, kolarzy wyczynowych, ale także do młodzieży i amatorów. Pierwsze takie szkolenie odbyło się w Dzierżoniowie 6 kwietnia br. z udziałem kilkudziesięciu trenerów kolarstwa w Polsce.

Polski ADAMS

Pod nadzorem Komisji w 2013 r. został rozwinięty polski system zbierania informacji o miejscu i czasie pobytu zawodowych kolarzy – Antybaza. Jest on wzorowany na międzynarodowym systemie ADAMS (Anti-Doping Administration & Management System) i ma za zadanie monitoring szerokiej grupy kolarzy (od 100 do 130 zawodników).

Docelowo wszyscy kolarze wyczynowi w Polsce objęci będą programem paszportu biologicznego, czyli monitoringiem poziomu składowych krwi. Pozwala to na wykrycie stosowania transfuzji krwi i substancji zabronionych (np. EPO).

Wysokie standardy w drużynach

– To dla nas bardzo jednoznaczna sprawa. Chcemy czystej rywalizacji w kolarstwie, które szanuje trud i wysiłek treningowy. W drużynie zawodowej nie ma dróg na skróty i szukania łatwych zwycięstw. Wspólnie pracujemy na sukces zespołu i wspólnie czujemy odpowiedzialność za to jak został on osiągnięty – powiedział Zbigniew Szczepkowski, dyrektor zawodowej grupy kolarskiej Bank BGŻ.

Nagroda fair play

Dla organizatorów BGŻ ProLigi ważne jest, by walka o punkty w klasyfikacji i ostateczne zwycięstwo odbywała się w duchu sportowej solidarności i szacunku wobec konkurentów. Dlatego w sezonie 2013, BGŻ ProLiga przyzna specjalne wyróżnienie w kategorii fair play. Kandydatów do nagrody mogą proponować organizatorzy poszczególnych zawodów, dyrektorzy sportowi, sędziowie, kolarze, dziennikarze, ale także kibice. Laureata na zakończenie sezonu wybierze specjalne kolegium. Kolarz wyróżniony w kategorii fair play otrzyma wyjątkowy medal inspirowany złotym krążkiem, którym
w 1971 r. UNESCO uhonorowało Ryszarda Szurkowskiego.

– Jestem przekonany, że większość zawodników zasługuje na tę nagrodę, więc wskazanie jednej tylko osoby będzie trudnym zadaniem. Chcemy przypomnieć, że zasada fair play leży u podstaw sportu, dlatego będziemy wyróżniać kolarzy, którzy w szczególny sposób są jej wierni. Przekazuję swój medal fair play BGŻ ProLidze w depozyt, bo powinien pracować na dobry wizerunek polskiego kolarstwa – powiedział Ryszard Szurkowski.

Dla kibiców, sportowców i czystych emocji

Stworzenie restrykcyjnych zasad antydopingowych to efekt współpracy środowisk, które w Polsce organizują rywalizację kolarską zarówno na poziomie amatorskim jak i zawodowym. Polski Związek Kolarski, BGŻ ProLiga oraz Komisja do Zwalczania Dopingu w Sporcie wspólnie wypracowują zasady, które mają promować w kolarstwie czystą sportową rywalizację i zachowania fair play.

– Stowarzyszenie Sympatyków Zawodowych Grup Kolarskich zdecydowanie potępia wszelkie przypadki stosowania zabronionych środków dopingujących przez sportowców w kraju i za granicą. Opowiadamy się za czystością tego pięknego sportu i w naszej działalności będziemy zdecydowanie popierać przedsięwzięcia wszystkich instytucji prowadzących walkę z zabronionym dopingiem. Jednocześnie apelujemy do zawodników, sponsorów, działaczy, mediów i kibiców o głęboką refleksję nad tym trudnym i złożonym problemem współczesnego sportu i nie stosowania w stosunku do kolarstwa odpowiedzialności zbiorowej powiedział Tomasz Jaroński, prezes BGŻ ProLigi.

W 2013 r. cykl zawodów BGŻ ProLiga obejmuje 19 wyścigów organizowanych na terenie całej Polski. Regulamin BGŻ ProLigi i szczegóły dotyczące rywalizacji dostępne są na stronie: www.BGZProLiga.pl

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments