2_0106731_1_thumb2Już w niedzielę rozpocznie się największy brukowany klasyk: Paryż-Roubaix. Trasa mierzy 254 km w tym 27 odcinków po „kocich łbach”, których łącznie kolarze pokonają aż 52,6km. Ubiegłoroczny triumfator Tom Boonen, z powodu kontuzji nie będzie mógł bronić tytułu sprzed roku.

Paryż-Roubaix jest uznany za najcięższy wyścig jednodniowy świata. Trasa wymaga od kolarza niesamowitego skupienia, siły i wytrzymałości.
Choć pierwsza kostka znajduje się już na 98. km, to zabawa zacznie się dopiero 60. kilometrów dalej. Pierwsze emocje zapewni nam legendarny odcinek Trouée d’Arenberg, który liczy sobie 2400 metrów i jest jednym z najtrudniejszych w całym wyścigu. Tutaj nastąpi podstawowa selekcja zawodników. Choć decydujących ataków w tej fazie rozgrywki nie zobaczymy, możemy się spodziewać porażki jednego z faworytów. Często dochodzi tutaj do kraks, o defektach już nie wspominając. Rok temu bliższy kontakt z kostką zaliczyli zawodnicy z ucieczki: Grischa Janorschke, Dominic Klemme oraz Guillaume Van Keirsbulck.

O losach wyścigu najczęściej decyduje sektor 6, który składa się z dwóch odcinków brukowanym następujących zaraz po sobie. Są to: Cysoing – Bourghelles, oraz Bourghelles – Wannehain. Po ich pokonaniu kolarzom pozostaje 25 kilometrów do upragnionej mety na welodromie w Roubaix .

Mapa wyścigu:
CARTE

Profil:
PROFIL

Odcinki brukowane:

Sekcja

Kilometr

Miejsce

Kategoria

Długość(km)

27

98,5

Troisvilles à Inchy  ***

2,2

26

105

Viesly à Quiévy  ***

1,8

25

107,5

Quiévy à Saint-Python  ****

3,7

24

112,5

Saint-Python  **

1,5

23

120

Vertain à Saint-Martin-sur-Écaillon  ***

2,3

22

130

Verchain-Maugré à Quérénaing  ***

1,6

21

133

Quérénaing à Maing  ***

2,5

20

136,5

Maing à Monchaux-sur-Écaillon  ***

1,6

19

149,5

Haveluy à Wallers  ****

2,5

18

158

Trouée d’Arenberg  *****

2,4

17

164

Wallers à Hélesmes  ***

1,6

16

170,5

Hornaing à Wandignies-Hamage  ***

3,7

15

178

Warlaing à Brillon  ***

2,4

14

181,5

Tilloy à Sars-et-Rosières  ***

2,4

13

188

Beuvry-la-Forêt à Orchies  ***

1,4

12

193

Orchies  ***

1,7

11

199

Auchy-lez-Orchies à Bersée  **

2,6

10

205

Mons-en-Pévèle  *****

3

9

211

Mérignies à Avelin  **

0,7

8

214,5

Pont-Thibaut à Ennevelin  ***

1,4

7

220,5

Templeuve (Moulin-de-Vertain)  **

0,5

6

227

Cysoing à Bourghelles  *****

1,3

6

229,5

Bourghelles à Wannehain  *****

1,1

5

234

Camphin-en-Pévèle  ****

1,8

4

236,5

Carrefour de l’Arbre  *****

2,1

3

239

Gruson  **

1,1

2

246

Willems à Hem  *

1,4

1

253

Roubaix  *

0,3

 

Faworyci:

Faworyt do zwycięstwa jest tylko jeden i jest nim:

Fabian Cancellara (RadioShack-Leopard). Większej szansy na trzecie zwycięstwo w „Piekle Północy” Szwajcar może już nie mieć. Cancellara posiada silną ekipę, która na pewno pomoże mu kontrolować wyścig. Pamiętajmy że na starcie zabraknie ubiegłorocznego zwycięzcy Toma Boonena (Omega Pharma – QuickStep) oraz Alessandro Ballana(BMC),obaj borykają się z kontuzją. Szwajcar nie będzie musiał się obawiać również Petera Sagana, który nie pojawi się na starcie w Compiègne. Głównym zmartwieniem Cancellary, są jego ostatnie kraksy. Na pewno odbiły się one niekorzystnie na dyspozycji Szwajcara oraz jego psychice.

Mimo wszystko trudno będzie powstrzymać reszcie kolarzy Cancellare, ale jak wiemy sport jest nieprzewidywalny. Defekt, kraksa, słabsza dyspozycja Szwajcara może uczynić wyścig bardziej otwartym. Jednak na to zawodnicy liczyć nie mogą. Będą musieli polegać na własnych umiejętnościach, taktyce. Ewentualnie mogą się skupić tylko na walce o podium. Tutaj grono faworytów jest znacznie większe:

Filippo Pozzato (Lampre-Merida) -Włoch zapowiadał wielką formę na wiosnę, jednak na zwycięstwie w Trofeo Laigueglia się skończyło. Pippo może liczyć na swój finisz, ale czy dotrzyma kroku najlepszym, aż do toru w Roubaix?

Sylvain Chavanel (Omega Pharma – QuickStep) – od dawna jest upatrywany na zwycięzcę „Piekła Północy”, ale wszyscy powoli tracą na to nadzieję. W tym roku jest ostatnia szansa dla Francuza, na udowodnienie, że potrafi wygrać na bruku, ale nawet pod nieobecność tylu faworytów, ciężko będzie mu to osiągnąć.

Lars Boom (Blanco) – solidny kolarz, startujący niegdyś w przełajach, dobry czasowiec, umie nadać mocne tempo, trzeba uważać na jego solowe akcje. Szósty przed rokiem. Holender zaliczył też dobry występ we Flandrii.

Taylor Phinney (BMC) – wielki amerykański talent. Specjalizuje się w jeździe na czas, lecz pokazuje również inspirację na dobre wyniki w wyścigach klasycznych. Warunki fizyczne Phinney ma znakomite. Dobry występ w Mediolan-San Remo pokazał jego charakter. Za wszelką cenę chciał doskoczyć do czołowej grupy. Porwał się w samotną pogoń Słabą stroną Phinney’a jest brak doświadczenia. Amerykanin borykał się również ostatnio z kolanem. Miejmy nadzieję, że odpuszczając Ronde van Vlaanderen, Amerykanin wrócił do pełnej dyspozycji.

John Degenkolb (Argos-Shimano) – niemiecki sprinter czuje się bardzo mocny po rekonesansie trasy. Dziewiąte miejsce we Flandrii może budzić respekt wśród rywali, tym bardziej, że Paris-Roubaix powinien mu bardziej odpowiadać. Największą bronią Niemca jest sprint. Jeśli utrzyma się z resztą faworytów ma duże szanse na podium.

Sebastien Turgot (Team Europcar) – wielka nadzieja Francuzów. W ubiegłym roku zajął drugie miejsce. Jako jeden z niewielu próbował pokrzyżować plany Fabiana Cancellary we Flandrii, szykując atak. Cóż akcja się nie udała, ale Turgot powinien lepiej czuć się na francuskich brukach.

Oprócz nich zawalczyć również mogą:

Sebastien Langeveld (Orica-GreenEdge), Johan Vansummeren (Garmin-Sharp), Thor Hushovd (BMC), Matthieu Ladagnous (FDJ), Jurgen Roelandts (Lotto-Belisol), Matteo Tosatto (Saxo-Tinkof), Juan Antonio Flecha Giannoni (Vacansoleil-DCM) , Mathew Hayman (Sky), Heinrich Haussler (IAM Cycling).

Na starcie znajdziemy tylko jednego Polaka Macieja Bodnara (Cannondale), który pod nieobecność Petera Sagan, przygotowującego się do Amstel Gold Race nie będzie miał zdecydowanego lidera w drużynie. Najprawdopodobniej Maciek dostanie „wolną rękę” w wyścigu. Po cichu możemy liczyć, że ekipa pojedzie właśnie na niego.

Miejmy nadzieję, że Paris-Roubaix zapewni nam więcej emocji, aniżeli Ronde van Vlaanderen, gdzie oprócz Michała Kwiatkowskiego w ucieczce oraz momentu ataku „Spartakusa” nie działo się nic ciekawego. Cóż o tym przekonamy się dopiero jutro. Wyścig będzie można śledzić od godz. 13:00 w Eurosporcie.

Lista startowa:

Omega Pharma – Quick-Step

1. CHAVANEL Sylvain

2. KEISSE Iljo

3. MAES Nikolas

4. STEEGMANS Gert

5. STYBAR Zdenek

6. TERPSTRA Niki

7. VAN KEIRSBULCK Guillaume

8. VANDENBERGH Stijn

Europcar

11. TURGOT Sébastien

12. CHAVANEL Sébastien

13. COUSIN Jérôme

14. GAUDIN Damien

15. GENE Yohann

16. LAMOISSON Morgan

17. THURAU Bjorn

18. VEILLEUX David

RadioShack – Leopard

21. CANCELLARA Fabian

22. DEVOLDER Stijn

23. IRIZAR Markel

24. JUNGELS Bob

25. POPOVYCH Yaroslav

26. RAST Gregory

27. ROULSTON Hayden

28. SERGENT Jesse

BMC Racing Team

31. HUSHOVD Thor

32. BURGHARDT Marcus

33. OSS Daniel

34. PHINNEY Taylor

35. QUINZIATO Manuel

36. SCHAR Michael

37. VAN AVERMAET Greg

38. WYSS Danilo

Sky Procycling

41. BOASSON HAGEN Edvald

42. EISEL Bernhard

43. HAYMAN Mathew

44. PUCCIO Salvatore

45. RASCH Gabriel

46. ROWE Luke

47. STANNARD Ian

48. THOMAS Geraint

Blanco Pro Cycling Team

51. BOOM Lars

52. BOL Jetse

53. FLENS Rick

54. TJALLINGII Maarten

55. VAN EMDEN Jos

56. VANMARCKE Sep

57. WAGNER Robert

58. WYNANTS Maarten

Katusha Team

61. KRISTOFF Alexander

62. GUSEV Vladimir

63. HALLER Marco

64. ISAYCHEV Vladimir

65. KUZNETSOV Viacheslav

66. PAOLINI Luca

67. SELIG Rüdiger

68. SMUKULIS Gatis

Garmin – Sharp

71. VANSUMMEREN Johan

72. BAUER Jack

73. FARRAR Tyler

74. KLIER Andreas

75. KREDER Raymond

76. MAASKANT Martijn

77. RATHE Jacob

78. ROSSELER Sebastien

Equipe Cycliste FDJ

81. LADAGNOUS Matthieu

82. BONNET William

83. BOUCHER David

84. DELAGE Mickaël

85. DEMARE Arnaud

86. FISCHER Murilo Antonio

87. LE BON Johan

88. OFFREDO Yoann

Lotto Belisol Team

91. ROELANDTS Jurgen

92. BAK Lars Ytting

93. DEHAES Kenny

94. DEBUSSCHERE Jens

95. GREIPEL Andre

96. HENDERSON Gregory

97. REYNES Vicente

98. SIEBERG Marcel

Astana Pro Team

101. BOZIC Borut

102. GUARDINI Andrea

103. GUARNIERI Jacopo

104. HUFFMAN Evan

105. KAMYSHEV Arman

106. MURAVYEV Dmitriy

107. TLEUBAYEV Ruslan

108. GRIVKO Andriy

Orica GreenEDGE

111. O’GRADY Stuart

112. BEPPU Fumiyuki

113. COOKE Baden

114. DOCKER Mitchell

115. DURBRIDGE Luke

116. KEUKELEIRE Jens

117. LANGEVELD Sebastian

118. MOURIS Jens

Vacansoleil – DCM

121. FLECHA Juan Antonio

122. BOECKMANS Kris

123. KREDER Wesley

124. LEUKEMANS Bjorn

125. LINDEMAN Bert-Jan

126. SELVAGGI Mirko

127. VAN POPPEL Boy

128. VEUCHELEN Frederik

Lampre – Merida

131. POZZATO Filippo

132. FAVILLI Elia

133. GRAZIATO Massimo

134. PALINI Andrea

135. PETACCHI Alessandro

136. ARIEL RICHEZE Maximiliano

137. VIGANO Davide

138. WACKERMANN Luca

Team Saxo-Tinkoff

141. TOSATTO Matteo

142. BRESCHEL Matti

143. CANTWELL Jonathan

144. AAEN JORGENSEN Jonas

145. JUUL-JENSEN Christopher

146. KUMP Marko

147. LUND Anders

148. MřRKřV Michael

IAM Cycling

151. HAUSSLER Heinrich

152. BANDIERA Marco

153. ELMIGER Martin

154. GODDAERT Kristof

155. HINAULT Sébastien

156. KLEMME Dominik

157. LARSSON Gustav Erik

158. SARAMOTINS Aleksejs

Team Argos – Shimano

161. DEGENKOLB John

162. CLARKE William

163. CURVERS Roy

164. DE BACKER Bert

165. DE KORT Koen

166. SINKELDAM Ramon

167. STAMSNIJDER Tom

168. VEELERS Tom

AG2R La Mondiale

171. CHAINEL Steve

172. APPOLLONIO Davide

173. BAGDONAS Gediminas

174. HOULE Hugo

175. HUTAROVICH Yauheni

176. IGLINSKIY Valentin

177. MINARD Sébastien

178. MONDORY Lloyd

Sojasun

181. ENGOULVENT Jimmy

182. DANIEL Maxime

183. LABORIE Christophe

184. LEMOINE Cyril

185. MARTIAS Rony

186. PAIANI Jean-lou

187. SISKEVICIUS Evaldas

188. TALABARDON Yannick

Cannondale Pro Cycling Team

191. BODNAR Maciej

192. BOIVIN Guillaume

193. DA DALTO Mauro

194. HAEDO Lucas Sebastian

195. KING Edward

196. KOREN Kristjan

197. MARANGONI Alan

198. SABATINI Fabio

Cofidis Solutions Crédits

201. PETIT Adrien

202. BARLE Florent

203. GARCíA Egoitz

204. GHYSELINCK Jan

205. JOEAAR Gert

206. LABBE Arnaud

208. SIJMENS Nico

208. ZINGLE Romain

Team NetApp Endura

211. KLUGE Roger

212. BARTA Jan

213. DEMPSTER Zakkari

214. DOWNING Russell

215. EICHLER Markus

216. JARC Blaz

217. SCHILLINGER Andreas

218. WETTERHALL Alexander

Movistar Team

221. ROJAS Jose Joaquin

222. DOWSETT Alex

223. ERVITI Imanol

224. GUTIERREZ Iván

225. HERRADA LOPEZ Jesús

226. TERUEL Eloy

227. VENTOSO Francisco José

228. VISCONTI Giovanni

Bretagne- Séché Environnement

231. DELPECH Jean-luc

232. DION Renaud

233. JARRIER Benoit

234. KORETZKY Clément

235. LAENGEN Vegard Stake

236. MALACARNE Gael

237. PERICHON Pierre-luc

238. VACHON Florian

Euskaltel – Euskadi

241. BILBAO Peio

242. GARCIA AMBROA Ricardo

243. OROZ Juan José

244. RADOCHLA Steffen

245. SAEZ DE ARREGI Adrian

246. SCHULZE Andre

247. SEREBRYAKOV Alexander

248. TAMOURIDIS Ioannis

 

Foto: bettiniphoto.net

Karol Kacprzak