Marek RutkiewiczJuż 12. kwietnia rozpocznie się 28. edycja Ogólnopolskiego Wyścigu Kolarskiego “Szlakiem Bursztynowym” Hellena Tour 2013. Impreza rozgrywana w Wielkopolsce od tego sezonu włączona jest do kalendarza BGŻ Proligi!

Hellena Tour od dawna jest pierwszą etapówką w polskim kalendarzu szosowym. Co roku na starcie stają zarówno ekipy zawodowe, jak i amatorskie, gdyż impreza nie jest punktowana do rankingu Międzynarodowej Unii Kolarskiej. W sezonie 2013 prestiż wyścigu znacznie wzrośnie, gdyż dawny Kalisz-Konin znalazł się w cyklu BGŻ Proliga. Drugi sezon z rzędu, portal naszosie.pl jest patronem medialnym tego przedsięwzięcia!

Od 12. do 14. kwietnia zostaną rozegrane cztery etapy. W programie nie zabrakło jazdy indywidualnej na czas w Opatówku.

Zespoły będą mogły być zgłoszone od trzech do ośmiu kolarzy, a w przypadku większej ilości zawodników, pozostali będą zgłoszeni indywidualnie. Łączna pula nagród tegorocznej edycji to 30. tys. złotych. Tytułu z poprzedniego roku bronić będzie Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice)

W czasie trwania wyścigu prowadzone będą następujące klasyfikacje:

Indywidualna – zwycięzcą zostanie zawodnik, którego łączny czas przejazdu wyścigu będzie najkrótszy łącznie z karami i bonifikatami.

Aktywnego – zwycięzcą zostanie zawodnik, który zgromadzi największą ilość punktów na lotnych premiach. Na każdym etapie rozegrane zostaną trzy lotne premie, zaliczane do klasyfikacji aktywnego. Trzej pierwsi zawodnicy na premiach otrzymują odpowiednio następującą liczbę punktów: 3, 2, 1. W przypadku uzyskania przez zawodników równej ilości punktów o zwycięstwie decydować będzie wyższe miejsce w klasyfikacji końcowej.

Punktowa –zwycięzcą zostanie zawodnik, który zgromadzi największą ilość punktów na etapach i ukończy wyścig. Na mecie I, II, III i IV etapu 20 pierwszych zawodników otrzymuje punkty. W przypadku uzyskania przez zawodników równej liczby punktów o zwycięstwie w tej klasyfikacji decydować będzie wyższe miejsce w klasyfikacji końcowej.

Młodzieżowa – Zwycięzcą zostanie zawodnik do lat 23 najwyżej sklasyfikowany w końcowej klasyfikacji wyścigu.

Wielkopolanin – Zwycięzcą zostanie zawodnik reprezentujący klub z województwa wielkopolskiego zajmujący najwyższą lokatę w kategorii do lat 23.

Agresywnego – o przyznaniu – wyróżnienia najbardziej agresywnego zawodnika decydować będzie trzy osobowe kolegium składające się przedstawicieli: organizatora, sędziów oraz dziennikarzy.

Drużynowa – o kolejności drużyn decydować będzie suma czasów uzyskanych przez trzech najwyżej sklasyfikowanych zawodników na poszczególnych etapach.. W przypadku jednakowych czasów decydować będą wyższe miejsca w klasyfikacji generalnej. Nagroda i wyróżnienie na zakończenie wyścigu.

Etapy:

1. etap: Warta – Warta 165 km (piątek)

mapa_1_etapu

program_minutowy_I_etapu

 

2. etap: Opatówek – Opatówek 14,2 km jazda indywidualna na czas (sobota rano)

mapa_2_etapu

3. etap: Kalisz – Kazimierz Biskupi 113 km (sobota po południu)

mapa_3_etapu

Program_minutowy_III_etapu

4. etap: Ostrzeszów – Kalisz 136 km (niedziela)

mapa_4_etapu

Program_minutowy_IV_etapu

Pełny regulamin imprezy, znajdą Państwo > tutaj

 

Andrzej