Fabio FellineFabio Felline z ekipy Androni Giocattoli – Venezuela został zwycięzcą pierwszego etapu wyścigu Settimana Ciclistica Internazionale di Coppi e Bartali (kat. 2.1) i został jego pierwszym liderem. Bartek Matysiak finiszował na 8. miejscu.

W dniu dzisiejszym, w godzinach przedpołudniowych został rozegrany pierwszy z dwóch etapów wyścigu, który prowadził trasami wokół miejscowości Gatteo, gdzie umiejscowiono zarówno start i metę. Z uwagi na to, że po południu będzie rozgrywana jazda drużynowa na czas, etap liczył zaledwie 99,5 kilometrów.Mimo, że na trasie były dwa dość wymagające podjazdy na których wyznaczono górskie premie, to o etapowym zwycięstwie rozstrzygnął finisz z peletonu.

Tuż po starcie, peleton narzucił bardzo wysokie tempo jazdy. Średnia prędkość po pokonaniu 40 kilometrów wynosiła ponad 43 km/godz. Mimo wysokiego tempa nie brakowało licznych ataków i prób odjazdów. Po pokonaniu 20 kilometrów trasy z peletonu odjechał zawodnik ekipy Utensilnord, Alessandro Mazzi. Jego odjazd okazał się odjazdem dnia, gdyż peleton nie kwapił się zbytnio likwidacją ucieczki a „uciekinier” z kilometra na kilometr powiększał przewagę.  Alessandro Mazzi samotnie uciekał przez 66 kilometrów wygrywając „po drodze” dwie górskie premie. Jego przewaga nad peletonem wynosiła w pewnym momencie ponad 5 minut.

Kiedy do mety pozostawało niewiele kilometrów, peleton mocno przyspieszył. Na czele pracowała ekipa  Androni Giocattoli – Venezuela stawiając na swojego sprintera Mattia Gavazzi. Na 11 kilometrów do mety ucieczka została zlikwidowana a na czele jechał 60 osobowy peleton. Na ostatnim kilometrze na kilka metrów przed grupę odskoczył Fabio Felline (Androni Giocattoli – Venezuela) i to on został zwycięzcą 1a etapu wyścigu Settimana Ciclistica Internazionale di Coppi e Bartali zostając jednocześnie pierwszym liderem. O 1 sek. pokonał kolegę z drużyny, Mattię Gavazziego i  Alessandro Bazzanę z ekipy UnitedHealthcare Pro Cycling.

Na wysokim 8. miejsc u finiszował zawodnik ekipy CCC Polsat Polkowice, Bartłomiej Matysiak.

Dzisiaj po południu zostanie rozegrany kolejny etap 1b, którym będzie drużynowa jazda na czas na dystansie 11 kilometrów z Sant’Angelo – Gatteo Mare.